Όνειρα με θάνατο και λοιπά σύμβολα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1

    Όνειρα με θάνατο και λοιπά σύμβολα

    Καλησπέρα σε ολους! Καταρχήν, πριν μπώ στην ερώτηση μου, θέλω να διευκρινίσω ότι αυτή δεν αφορά σε προκαταλείψεις ή ερμηνεία ονείρων/μαντεία! Πρόκειται για κάτι που συμβαίνει τις τελευταίες ημέρες και με αγχώνει ιδιαίτερα.

    Γενικά, τα τελευταία δυο χρόνια τα όνειρά μου παρουσιάζουν μια συνάφεια: χωρίς ούτε μια εξαίρεση, απο τότε περίπου που χώρισα με την πρώην κοπέλα μου πριν δυο χρόνια (που ήταν το πιο πρόσφατο γεγονός που με κλόνησε) έβλεπα γεγονότα να διαδραματίζονται στις ίδιες περίπου τοποθεσίες - γενικότερα, σε έναν 'κόσμο' που ο ίδιος δημιούργησα στη φαντασία μου αλλα αποτελείται απο ένα κολλάζ υπαρχόντων περιοχών. Καθώς έχω ξεπεράσει αυτόν το χωρισμό εδώ και καιρό, τα όνειρα αυτά δεν ήταν απαραίτητα δυσάρεστα. Ο λόγος που το παραθέτω αυτό είναι πως εδώ και μια εβδομάδα πάνω-κάτω το περιεχόμενο των ονείρων μου, χωρίς προφανή λόγο, έχει γίνει...μακάβριο.

    Όλα ξεκίνησαν με ένα όνειρο κατα το οποίο είχα κλειστεί σε ένα ιδιαίτερα μικρό ασανσέρ που στα πάντα θύμιζε φέρετρο. Εδώ θέλω να πώ ότι η κύρια φοβία μου είναι τα ύψη και όχι οι κλειστοί χώροι. Δεν έδωσα σημασία σε αυτό το όνειρο. Αλλα τις επόμενες μέρες, έβλεπα δικά μου πρόσωπα -καθώς και τον εαυτό μου- κλεισμένα ζωντανά σε ένα φέρετρο λίγο πρίν πεθάνουν, καθώς και το πώς είναι η...'ζωή' εκεί μέσα! Όλο αυτό, πέραν του ότι δεν αποτελεί και το καλύτερο και πιο ελπιδοφόρο ξεκίνημα για μια ημέρα, με έβαλε σε σκέψεις σχετικά με το θάνατο. Ποτέ μου δε με απασχόλησε ιδιαίτερα, καθώς ώντας και πιστός στο Χριστιανισμό, η μέχρι τώρα αντίληψη μου για το θάνατο ήταν πως θα συνέβαινε έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή και το καλύτερο που μπορούσα να κάνω είναι να δημιουργήσω μια ζωή τέτοια ώστε ο θάνατος να είναι απλα ένα καινούργιο ξεκίνημα. Ξέρω, ίσως βλέπω τα πράγματα πολύ ρομαντικά, σαν ένα φανταστικό τέλος σε μια φανταστική ταινία! Όμως, λένε οτι η πολλή σκέψη δεν κάνει καλό, και υπεραναλύοντας αυτά τα όνειρα, ξαφνικά η αντίληψή μου άλλαξε. Άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως τελικά τα πράγματα είναι αλλιώς, οτι ίσως απλά νεκροί να είμαστε αόρατοι παρατηρητές. Αυτό μου αλλάζει δυστυχώς και αντίληψη για τη ζωή, και με κάνει να σκέφτομαι οτι ίσως όλα είναι μάταια.

    Δεν είχα ποτέ μου αυτοκτονικές τάσεις, αλλά έχω 'φλερτάρει' με την κατάθλιψη και πρόσφατα πάλι ήμουν σε ψυχολόγο - πριν απο το όνειρο - για να με βοηθήσει με τη διαχείρηση της υπερδιέγερσης που με χαρακτηρίζει (μέσω συνεδρειών βιοανάδρασης). Παρόλα αυτά, το όλο θέμα με ανησυχεί και μου χαλάει τη διάθεση! Τί μπορώ να κάνω για να το ξεπεράσω;

    Ευχαριστώ!

  2. #2
    loxagos_snake καλησπέρα, δεν είμαι ιδικός αλλά αυτό που περνάς μου μοιάζει με μία μικρή αποπραγμάτωση, μου φαίνεται ότι πρέπει να αρχίσεις τις ψυχοθεραπείες, το θέμα αν ζω ή αν πέθανα το είχα περάσει και εγώ και γενικώς έκανα κάποιες αναζητήσεις, διαβάζοντας κ.τ.λ.
    Αναφέρεις πιο πάνω ότι είσαι χριστιανός, πρέπει να ξέρεις ότι οι εκκλησία και γενικώς οι πνευματικοί μας λένε να μην πιστεύουμε στα όνειρα, εγώ κάποια στιγμή έβλεπα πάρα πολλά όνειρα και το είχα πει στον γιατρό μου και μου είπε ότι ήταν από την φαρμακευτική αγωγή, εσύ παίρνεις κάποια φάρμακα; Κάνεις κάποια θεραπεία ή έχεις πάει μόνο σε ψυχολόγο;
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  3. #3
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου Μαριάννα! Ήδη εχω ξεκινήσει τέτοιου είδους αναζητήσεις, κυρίως γιατί σπουδάζω Φυσική και ο βασικός στόχος του επιστήμονα είναι να βελτιώσει τη ζωή του ανθρώπου μέσα από τη γνώση, οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο ένας μέλλοντας φυσικός να μην πιστεύει στη ζωή!

    Πέρα απο μερικά συμπληρώματα διατροφής (λόγω άθλησης, κυρίως οξεοβασικά στοιχεία και πρωτόγαλα) δεν είμαι σε κάποια φαρμακευτική αγωγή. Αν και γνωρίζω ότι ορισμένα μέταλλα όπως το λίθιο έχουν ψυχικές παρενέργειες, παίρνω αυτά τα συμπληρώματα καιρό και δεν πιστεύω οτι έχουν κάποια σχέση. Οι επισκέψεις μου στην ψυχολόγο είναι κυρίως συντηρητικής φύσεως (δεν με έχει διαγνώσει με κάποια διαταραχή, απλώς με βοηθάει στη διαχείρηση του άγχους και σε οτιδήποτε άλλο χρειαστεί) και την τελευταία φορά που την επισκεύθηκα μου έδωσε να καταλάβω ότι δε χρειάζεται προς το παρόν να συνεχίσω τις συνεδρίες.

  4. #4
    Ναι εννοείται σαν φυσικός ότι πρέπει να πιστεύεις στην ζωή και να την ανακαλύψεις κιόλας, πολύ που σπουδάζουν φυσική ασχολούνται με τα παραφυσικά φαινόμενα και γενικός με την επιστήμη της παραψυχολογίας, οπότε μην σου φαίνεται παράξενο, γιατί περνάνε όλοι από αυτήν την αναζήτηση και ποιος ξέρει, ονειρεύονται ότι μπορούν να κάνουν και μία σπουδαία ανακάλυψη, οπότε δεν μου φαίνεται κάτι υπερβολικό και εγώ που έχω περάσει ψύχωση μου αρέσουν τα περίεργα φαινόμενα και ασχολούμαι ακόμα, αν και μου λένε ότι δεν θα έπρεπε. Στον ψυχολόγο σου είπες όμως ότι είχες πάει πριν τα όνειρα οπότε, τώρα δεν έχει άποψη, γιαυτό και σε ρώτησα, μήπως θα έπρεπε να ξανά κάνεις μία συζήτηση μαζί του;
    Είμαστε ένα τίποτα, μέχρι να το συνειδητοποιήσουμε και να προχωρήσουμε στην ζωή, αυτοί είμαστε.

  5. #5
    Φίλε μου αν κατάλαβα καλά παίρνεις τα συμπληρώματα διατροφής για την αύξηση μυικής μάζας. Θα σου πρότεινα, αν και δεν είμαι διατροφολόγος (ακόμη κι αυτοί αυτό θα σου πούνε), να στραφείς στην διατροφή για να πάρεις την πρωτεΐνη που χρειάζεσαι (γαλακτοκομικά, κοτόπουλο, μοσχαρίσιο κρέας, ψάρια, αυγά). Τα συμπληρώματα μπορεί να έχουν κι άλλα συστατικά που στρεσάρουν τον οργανισμό, ιδιαίτερα όσα είναι από εταιρείες που πουλάνε αθλητικά και μόνο τέτοια συμπληρώματα. Ίσως να έχεις παρασυρθεί από άλλους συναθλητές ή από φόρουμ όπως το bodybuilding.gr και να αποφάσισες ότι πρέπει να καταναλώσεις προϊόντα για να πετύχεις το σκοπό σου. Γενικά όταν δεν υπάρχει σωστή πληροφόρηση είναι εύκολο να παρασύρεται κάποιος. Όλα αυτά σου τα λέω έχοντας ως δεδομένα τα εξής: Ο πατέρας μου ασχολούνταν με το body building ερασιτεχνικά 35 χρόνια, είχαμε γυμναστήριο 10 χρόνια, έχω μιλήσει με διατροφολόγους, με γνώστες της διατροφής ερασιτέχνες αθλητές 50άρηδες και νεότερους και με φίλους επαγγελματίες που διατηρούν καταστήματα υγιεινών τροφών.
    Γυμναστήρια και φόρουμ προωθούν πολύ συμπληρώματα πάνω στο τραπέζι και ορισμένα αναβολικά κάτω από αυτό.
    Αν θέλεις να τα συνεχίσεις θα πρέπει να το κάνεις για μικρό χρονικό διάστημα και να τα διακόπτεις για μεγάλο. Ψάξτο λίγο καλύτερα το θέμα. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω σχετικά λινκ για να διαβάσεις.
    Πρωτίστως πρέπει να βασιστείς στην διατροφή σου, σε πολλά σετ με λίγες επαναλήψεις και επαρκή ύπνο και ξεκούραση. Και στα φόρουμ να μπεις αυτό που θα σου πούνε οι έμπειροι είναι ότι το σώμα χτίζεται όταν κοιμόμαστε περισσότερο και όχι όταν γυμναζόμαστε.
    Επίσης καλό θα είναι το τελευταίο σου γεύμα να είναι τουλάχιστον 3 ώρες πριν τον ύπνο και όχι ιδιαίτερα βαρύ. Όταν έχουμε όνειρα αγχώδη και εφιάλτες το πιο πιθανόν είναι ότι το βραδυνό μας είναι κάπως βαρύ, καταναλώνεται αργά το βράδυ και προκαλείται στρες κατά την διάρκεια της πέψης. Δοκίμασε λοιπόν ένα πιο ελαφρύ γεύμα, χαμηλό σε λιπαρά, νωρίς το βράδυ (π.χ. 8) ώστε να το έχεις χωνέψει πριν πας για ύπνο (νωρίς κατά προτίμηση και πριν τις 12). Η συστηματική άθληση (και όχι μόνο), θέλει πολύ καλή διατροφή και επαρκή ξεκούραση.
    Πολλές φορές μικρές, απλές και ανυποψίαστες αλλαγές στον τρόπο ζωής μας μας οδηγούν σε λύσεις των προβλημάτων μας. Δυστυχώς οι επαγγελματίες υγείας έχουν εκπαιδευτεί με τέτοιο τρόπο ώστε να μην δίνουν σημασία σε τέτοια βασικά θέματα(άσκηση, διατροφή) ίσως και σκόπιμα γιατί γνωρίζουν ότι έτσι δεν έχουν να κερδίσουν από τον ασθενή(συνεδρίες ψυχοθεραπείας, φάρμακα).
    Ελπίζω να βοήθησα κάπως Είμαι στην διάθεσή σου για περαιτέρω πληροφορίες, αν χρειαστείς μέσω πμ

  6. #6
    Vigor οχι, τα παρασκευάσματα που προανέφερα είναι απλά συμπληρώματα μετάλλων και το πρωτόγαλα δεν είναι τίποτα άλλο από το γάλα των πρώτων 12 ωρών τις αγελάδας, το οποίο είναι ένα φυσικό συμπλήρωμα διατροφής που χαρίζει ενέργεια, αυξημένη απόκριση του ανοσοποιητικού και ως εκ τούτου βοηθάει πολύ στη γυμναστική.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by loxagos_snake View Post
    Όλα ξεκίνησαν με ένα όνειρο κατα το οποίο είχα κλειστεί σε ένα ιδιαίτερα μικρό ασανσέρ που στα πάντα θύμιζε φέρετρο. Εδώ θέλω να πώ ότι η κύρια φοβία μου είναι τα ύψη και όχι οι κλειστοί χώροι. Δεν έδωσα σημασία σε αυτό το όνειρο. Αλλα τις επόμενες μέρες, έβλεπα δικά μου πρόσωπα -καθώς και τον εαυτό μου- κλεισμένα ζωντανά σε ένα φέρετρο λίγο πρίν πεθάνουν, καθώς και το πώς είναι η...'ζωή' εκεί μέσα! Όλο αυτό, πέραν του ότι δεν αποτελεί και το καλύτερο και πιο ελπιδοφόρο ξεκίνημα για μια ημέρα, με έβαλε σε σκέψεις σχετικά με το θάνατο. Ποτέ μου δε με απασχόλησε ιδιαίτερα, καθώς ώντας και πιστός στο Χριστιανισμό, η μέχρι τώρα αντίληψη μου για το θάνατο ήταν πως θα συνέβαινε έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή και το καλύτερο που μπορούσα να κάνω είναι να δημιουργήσω μια ζωή τέτοια ώστε ο θάνατος να είναι απλα ένα καινούργιο ξεκίνημα.
    To μυαλό δημιουργεί τα όνειρα σαν έναν τρόπο να "προστατευτεί". Αυτό που μας ενοχλεί, εμφανίζεται στο όνειρο με παρομοίωση. Και τα όνειρα μας προειδοποιούν για καταστάσεις που θα είναι δύσκολες, πάλι με παρομοίωση. Δεν νομίζω ότι πρέπει κανείς να φοβάται τα όνειρα. Άλλωστε, αν έχεις παρατηρήσεις θα δεις ότι ο φόβος στα όνειρα είναι εξαιρετικά μικρότερος από αυτόν που θα είχαμε στην ίδια κατάσταση αν συνέβαινε στη ζωή μας. Γι' αυτό δημιουργούνται τα όνειρα, για να εξοικείωθούμε με μια κατάσταση που θα ήταν δύσκολη στη ζωή μας.

    Δεν ξέρω με ποιό τρόπο τα συγκεκριμένα όνειρα λειτουργούν για σένα. Πάντως καταλαβαίνω ότι -κατά κάποιο τρόπο- σε προετοιμάζουν στην ιδέα του θανάτου για κάποιο λόγο. Αν παρατηρήσεις, εσύ λες ότι:
    "Όμως, λένε οτι η πολλή σκέψη δεν κάνει καλό, και υπεραναλύοντας αυτά τα όνειρα, ξαφνικά η αντίληψή μου άλλαξε. Άρχισα να σκέφτομαι ότι ίσως τελικά τα πράγματα είναι αλλιώς, οτι ίσως απλά νεκροί να είμαστε αόρατοι παρατηρητές. Αυτό μου αλλάζει δυστυχώς και αντίληψη για τη ζωή, και με κάνει να σκέφτομαι οτι ίσως όλα είναι μάταια".
    Φαίνεται πως τα όνειρα αυτά κάνουν να αλλάζει η αντίληψή σου για το θάνατο και τη ζωή. Ίσως γι' αυτό να δημιουργούνται, για να γίνει αλλαγή της αντίληψής σου. Γι' αυτό μην σε φοβίζουν, αντίθετα δώσε το χώρο για να "δουλέψουν", αν αυτή η έκφραση είναι σωστή.

    Και λες "Αυτό μου αλλάζει δυστυχώς και αντίληψη για τη ζωή". Γιατί λες δυστυχώς? Το να αλάξουμε αντίληψη για κάτι που είναι λάθος δεν είναι καλό? Μήπως τα όνειρα αυτά που δημιουργούνται από το μυαλό σου, είναι το ίδιο το μυαλό σου που έχει "δει" κάποιο λάθος?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by loxagos_snake View Post
    πρόσφατα πάλι ήμουν σε ψυχολόγο - πριν απο το όνειρο - για να με βοηθήσει με τη διαχείρηση της υπερδιέγερσης που με χαρακτηρίζει (μέσω συνεδρειών βιοανάδρασης).

    ολο το ασυνηδειτο μας,το αγχωμενο, ξεσπαει κ με ασχημα κ τρισαθλια ονειρα..... τα οποια σε ξυπνουν ταλαιπωρημενο,ταραγμενο κ διπλα αγχωμενο! ειναι κ αυτο μερος του "παιχνιδιου"... αλλα να ρωτησω κατι? σε βοηθα η βιοαναδραση? εψαχνα κ γω πολιοτερα αλλα τελικα δν το εκανα! ποια η εμπειρια σου?
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Καλησπερα, κι εγω ειχα τρελους εφιαλτες χθες, συγκεκριμενα εβλεπα δολοφονιες και μαχαιρωματα.....


    Αγχος....πολυ αγχος!!!
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    82
    οι παλιοι πιστευαν στα ονειρα και τωρα μας το εχουν μεταφερει σε μας.
    η γιαγια μου η κολογρια ολο λεει για ονειρα και οτι θα πεθανει καποιος,συνεχεια
    ειναι και λιγο τρελη και αστα να πανε
    Never believe the ever of drunk and everything of lovers

Similar Threads

  1. Ονειρα που μεινανε ονειρα...............
    By Winston_man_2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 10-07-2012, 17:15
  2. μετα τον θανατο τι?
    By μαρια1999 in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 22
    Last Post: 19-05-2012, 20:15
  3. Ψυχολογια μου και λοιπα
    By Giannis1 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 07-04-2012, 22:00
  4. Ψυχικα Ονειρα - Η δυναμη που έχουν τα ονειρα
    By Nightmare111 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 10-02-2012, 18:43
  5. κοντά στο θάνατο..
    By mstrouf in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 48
    Last Post: 20-06-2008, 13:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •