Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    16

    Συμβίωση με πεθερικά και αδέρφια!

    Καλησπέρα σε όλους!Ονομάζομαι Δημήτρης 28ετών και είμαι καινούργιο μέλος. Εδώ και 9 χρόνια έχω σχέση με μια κοπέλα και τον τελευταίο χρόνο είμαστε αρραβωνιασμένοι. Εκείνη έχει πέντε αδέρφια μένει σε δικό της σπίτι όπου από πάνω μένει η μια αδερφή της με τον άντρα της και τα 2 τους παιδιά και από κάτω θα μείνει στο μέλλον ο αδερφός της.Ακριβώς απέναντι στα 3 μέτρα μένει η άλλη της αδερφή με 3 παιδιά και πάνω από αυτήν τα πεθερικά μου με τον αδερφό της και την πιο μικρή αδερφή της. Πριν αρραβωνιαστούμε πήγαινα σπάνια εκεί ενώ τώρα πηγαίνω κάθε μέρα και καθόμαστε αλλά δεν μένω εκεί.Είδα λοιπόν κάποια πράγματα και με ενόχλησαν όπως: α)τουλάχιστον μια φορά την ημέρα θα χτυπήσει κάποιος το κουδούνι να φέρει ή να θέλει κάτι, β)οι γονείς της ανακατεύονται στα παιδιά της αδερφής της και στο σπίτι της(κλαίει ένα παιδί να τους κάτω γιατί κλαίει?) και όχι μόνο οι γονείς αλλά και τα αδέρφια το ίδιο κάνουν, μαλώνει το παιδί της πάνε και το αγκαλιάζουν και διάφορα τέτοια γ)βγαίνεις έξω να κάτσεις στη βεράντα και ακούς μόνο φωνές και στριγκλιές από τα παιδιά που κάνουν ότι γουστάρουν και δεν τα μαλώνει κανένας αφού το έχουν δίπορτο και δεν ακούνε κανέναν, αλλά εγώ έχω μεγαλώσει ήσυχα και δεν ανέχομαι τέτοια οχλαγωγία δ)δεν μπορείς να βγείς από το σπίτι χωρίς να σε δει κάποιος και να ρωτήσει που πάτε? Γενικότερα επικρατεί μια αναστάτωση ο ένας μπαίνει στο σπίτι του άλλου φωνάζει η μια την άλλη από τα παράθυρα κλπ...Θέλουμε να μείνουμε μαζί αλλά εγώ εκεί δεν πάω να μείνω να μεγαλώσω τα παιδιά μου (όταν τα κάνω)με τέτοια πρότυπα, αφήστε που και ο ίδιος τρελαίνομαι πάω 2 ώρες και φεύγω με πονοκέφαλο.Έχω και 'γω δικό μου σπίτι το οποίο το νοικιάζουν οι γονείς μου 10 χρόνια τώρα δεν μένουν εκεί όμως και μπορώ να βγάλω τους νοικάρηδες να πάμε εκεί να μείνουμε ήσυχα όλη μας τη ζωή.Δεν θέλει όμως η κυρία γιατί έχει κάνει κόπο και έχει δώσει λεφτά λέει στο σπίτι της και πολύ προσωπική δουλειά και θέλει να το χαρεί ενώ το δικό μου είναι μεταχειρισμένο και δεν θα έχει το γούστο μας, μυαλό ε?Είμαι παράλογος? Γιατί να μείνω με όλους αυτούς δίπλα ενώ μπορούμε να έχουμε την ησυχία μας? Ξέρω ότι αν πάω εκεί μόνιμα θα πλακωθώ με όλους ενώ είμαστε μια χαρά.Δεν το δέχεται, έλα να δούμε λέει πως θα 'μαστε και άμα έχουμε πρόβλημα φεύγουμε είναι δυνατόν?Πρέπει να μαλώσω για να φύγω?Είμαι άτομο που καταπίνω πολλά και κάνω υπομονή αλλά όταν ξεσπάσω τρελαίνομαι δεν με συγκρατεί τίποτα. Τι να κάνω να την παρατήσω να ησυχάσω? Τόσα χρόνια είχα τις ζήλιες της τώρα βρήκαμε άλλο, 5 μήνες τσακωνόμαστε γι'αυτό το θέμα έχω κουραστεί πολύ και φοβάμαι μην αρρωστήσω στο τέλος. Βοηθήστε όσο μπορείτε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Γεια σου Jimmy... εχεις προσεξει δειγματα οπου να επεμβαινουν οι δικοι της στη σχεση σας και γενικα νιωθεις σαν να σας ελεγχουν τυπου ποτε θα βγειτε που θα πατε κτλ? εσενα πως σε αντιμετωπιζουν? επισης ο λογος ειναι το σπιτι ή οτι δεν θελει να αποχωριστει τους συγγενεις της?

  3. #3
    Δημήτρη γεια σου. Το πρόβλημά σου είναι πολύ σημαντικό και θα έλεγα πως πολύ καλά κάνεις και προβληματίζεσαι επ αυτού πριν επισημοποιήσεις τη σχέση περαιτέρω. Προσωπικά είμαι της άποψης πως και άγιοι να είναι οι γονείς ή η οικογένεια η δική μας ή του συντρόφου μας, καλό είναι να μπαίνουν έγκαιρα κάποια όρια, πόσο μάλλον στη δική σου περίπτωση και στα όσα έχεις εντοπίσει. Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: η σχέση σας πέρα από αυτό το θέμα πώς είναι; ο λόγος που σε ρωτάω είναι πως, αν αυτό είναι το μόνο σοβαρό σας πρόβλημα, τότε αλλάζει και η οπτική που θα το δούμε, αν όμως υπάρχουν και άλλα προβλήματα ίσης σημασίας τότε ίσως θα πρέπει να επαναξιολογήσεις ολόκληρη τη σχέση.
    Αν αυτό είναι το μοναδικό σοβαρό σας πρόβλημα (γιατί μικροπροβλήματα υπάρχουν παντού και πάντοτε), τότε σίγουρα αξίζει να το παλέψεις εξηγώντας της τη δική σου οπτική και να προσπαθήσετε να βρείτε μια λύση μέσω αμοιβαίων υποχωρήσεων.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    ........ο,τι και αν γινει.......ΜΗ ΛΥΓΙΣΕΙΣ. Και μονο που διαβασα το κειμενο, εξαντληθηκα. Αγαπητο μελος, επειδη κι εγω μεγαλωσα σε ησυχια, με μικρη οικογενεια, χωρις σογια τριγυρω, ξαδελφια, θειους, νοναδες και δε συμμαζευεται, αλλα τους βλεπαμε οταν εμεις επιλεγαμε, κατοπιν τηλεφωνηματος, κτλ κτλ, οταν βρισκομαι σε πολυταραχα σπιτια, παθαινω μπλακ αουτ. Εδω, σκυλι πηραμε και στην αρχη ειχαμε πελαγωσει. Θελω να σου πω οτι ενας ανθρωπος που δεν εχει την εμπειρια μιας πολυτεκνης οικογενειας, με τα μελη να ανακατευονται παντου, ειναι παρα πολυ δυσκολο να συμβιβαστει. Βεβαια δεν ξερω μεχρι που εισαι διατεθημενος να φτασεις για αυτη τη κοπελα. Να επιμεινεις ομως στο να μεινετε μονοι, αφου υπαρχει και το σπιτι....


    Παρεπιπτοντως, ολο και συχνοτερα συναντω αναλογες ιστοριες. Τι εχουν παθει ολες οι κοπελιτσες με τη μαμα και το μπαμπα και το σπιτι τους; Μηδεν ανεξαρτησια; Και δε μιλαω για το οικονομικο κομματι, αυτο αστο. Οσοι δε μπορουν λογω χρηματων να μεινουν μονοι, να το καταλαβω. Αλλα οταν υπαρχει σπιτι αλλου, γιατι; Τοοοοοοσο του βολεματος; Τοοοοση προσκολληση στην οικογενεια; Μηδεν απογαλακτισμος;
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Mακριά και αγαπημένοι!!!!!
    Θα μπορούσες να της πεις να ξεκινήσετε τη ζωή σας μόνοι σας και χαλαρά στο σπίτι σου και όταν θα έρθουν παιδιά και οι πολλές υποχρεώσεις, αν δυσκολεύεστε, μετακομίζετε στο δικό της.
    Παιδιά και εγώ κατιτίς παθαίνω με τέτοιες οικογένειες... τις βλέπω γύρω μου και φρικάρω....
    Συνήθως οι πολύτεκνοι γονείς φτιάχνουν ή επεκτείνουν το σπίτι τους για όλα τα παιδιά όταν παντρευτούν, να τα έχουν όλα κοντά τους, να βοηθάνε και αυτοί, και κάπως έτσι γίνεται... Οι κοπελίτσες, Howtodream, έτσι έχουν μάθει και βολεύονται.... τόσο απλό είναι! θέλουν να παντρευτούν, έχουν το σπίτι έτοιμο, και μια χείρα βοηθείας ανά πάσα στιγμή, και θα πουν όχι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Δεν ειναι μονο οι κοπελιτσες αλλα και πολλοι αντρες... γενικα επικρατει και επικρατουσε αυτη η λογικη των σογιων στην ελληνικη κοινωνια η οποια και εμενα με βρισκει αντιθετη γιατι αργα ή γρηγορα θα επεμβαινουν και τοτε θα σου "διαλυσουν"¨το σπιτι.
    Και οχι δεν υπαρχει απογαλακτισμος καθολου και ειδικα τωρα που τα οικονομικα θεματα δυσκολευουν το φαινομενο εχει ενταθει για αυτο και ειπε η Howto οτι το παρατηρει συχνα..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Ξερω περιπτωση στο οικογενειακο μου περιβαλλον οπου 3 πρωτα ξαδερφια του "πατερα" μου αδερφια μεταξυ τους οι 2 δε μιλανε στον μικροτερο αδερφο τους γιατι εκεινος πηρε τη γυναικα του και εφυγαν Λευκαδα και δεν εμειναν ολοι μαζι στην ιδια περιοχη στην Αθηνα. Και οχι μονο δεν του ξαναμιλησαν ποτε αλλα πουλησαν τις περιουσιες τους για να μην εχουν καμια επαφη..
    Απαραδεκτες καταστασεις και αναφερω αυτο το παραδειγμα γιατι αν σε περιπτωση η κοπελα του Jimmy αποφασισει να μεινουν αλλου οι 2 τους μπορει να εχει ασχημες αντιδρασεις απο τους δικους της

  8. #8
    Καθόλου παράλογος δεν είσαι φίλε Δημήτρη..
    Ας καταλάβει η κοπελιά πως έτσι δεν ανοίγει σπιτικό..
    Μακριά απο συγγενολόι και ιστορίες..
    Θέλει γάμο?Σπίτι σου..Δεν θέλει?ας βρει καναν μαμάκια να τον πάει στο δικό της..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    16
    Ακριβώς όπως τα είπατε σαν να τους ξέρετε,ένα σπίτι για τον καθένα μαζί με το δικό τους και οι ίδιοι το παραδέχονται πως τα κάναν για να έχουν τα παιδιά δίπλα τους.Αυτό είναι και το μόνο πρόβλημα μας αλλά δεν θέλει να παραδεχτεί πως επεμβαίνουν στις ζωές των παιδιών τους.Ανεξαρτησία υπάρχει καθώς δεν τους επιβαρύνει καθόλου δουλεύει και αναλαμβάνει όλα τα έξοδα μόνη της.Εγώ κρατάω αποστάσεις έχω λίγες κουβέντες μαζί τους μιλάω πάντα ευγενικά δεν τους δίνω αέρα αλλά αυτοί θα τον πάρουν μόνοι τους.Ξέρετε τι βασανιστήριο είναι για μένα να καθόμαστε όλοι μαζί να φάμε και να ακούω όλο φωνές κλάματα παιδιών που τσακώνονται και μετά που της τα λέω με λέει παράξενο ότι δεν συμπαθώ τα ανίψια της, την οικογένεια της και γενικότερα δεν θέλω τα παιδιά.Ο μόνος λόγος που θέλει να μείνει εκεί είναι επειδή το χει φτιάξει με πολύ κόπο και θα 'χει το γούστο μας μοντέρνο νεανικό σπίτι και σαχλαμάρες,αλλά εγώ δεν μασάω αυτά είναι παραπλάνηση,απλά δεν θέλει να παραδεχτεί ότι δεν μπορεί να αποχωριστεί τη μαμάκα και το μπαμπάκα και γενικότερο δεν παραδέχεται τίποτα μέχρι να αποδειχθεί ότι έχω δίκιο.Να τους φάω δηλαδή εγώ στη μάπα επειδή το σπίτι είναι γουστόζικο.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by JimmyS_85 View Post
    Ακριβώς όπως τα είπατε σαν να τους ξέρετε,ένα σπίτι για τον καθένα μαζί με το δικό τους και οι ίδιοι το παραδέχονται πως τα κάναν για να έχουν τα παιδιά δίπλα τους.Αυτό είναι και το μόνο πρόβλημα μας αλλά δεν θέλει να παραδεχτεί πως επεμβαίνουν στις ζωές των παιδιών τους.Ανεξαρτησία υπάρχει καθώς δεν τους επιβαρύνει καθόλου δουλεύει και αναλαμβάνει όλα τα έξοδα μόνη της.Εγώ κρατάω αποστάσεις έχω λίγες κουβέντες μαζί τους μιλάω πάντα ευγενικά δεν τους δίνω αέρα αλλά αυτοί θα τον πάρουν μόνοι τους.Ξέρετε τι βασανιστήριο είναι για μένα να καθόμαστε όλοι μαζί να φάμε και να ακούω όλο φωνές κλάματα παιδιών που τσακώνονται και μετά που της τα λέω με λέει παράξενο ότι δεν συμπαθώ τα ανίψια της, την οικογένεια της και γενικότερα δεν θέλω τα παιδιά.Ο μόνος λόγος που θέλει να μείνει εκεί είναι επειδή το χει φτιάξει με πολύ κόπο και θα 'χει το γούστο μας μοντέρνο νεανικό σπίτι και σαχλαμάρες,αλλά εγώ δεν μασάω αυτά είναι παραπλάνηση,απλά δεν θέλει να παραδεχτεί ότι δεν μπορεί να αποχωριστεί τη μαμάκα και το μπαμπάκα και γενικότερο δεν παραδέχεται τίποτα μέχρι να αποδειχθεί ότι έχω δίκιο.Να τους φάω δηλαδή εγώ στη μάπα επειδή το σπίτι είναι γουστόζικο.

    ΜΗ ΛΥΓΙΣΕΙΣ.................
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    16
    Ξέχασα να αναφέρω ότι τα αδέρφια είναι 5 και τα σπίτια 5 επίσης οπότε οι γονείς περισσεύουν αν παντρευτούν όλοι.Οπότε άμα φύγουμε λέει θα πρέπει να το δώσει σε ένα από τα αδέρφια της ενώ αν μείνουμε θα παίρνουμε το νοίκι από το δικό μου. Εγώ της είπα χάρισμα τους το σπίτι την ησυχία μου θέλω μόνο, αν και στις εποχές μας ένα ενοίκιο είναι σαν έξτρα μισθός.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    712
    Μόνο που διάβασα όσα λες με έπιασε φρίκη. Νομίζω ότι δεν έχεις καθόλου άδικο. Το κακό είναι ότι βρίσκεσαι σε μια παγιωμένη κατάσταση δηλαδή η αδερφή της έχει ήδη κάνει οικογένεια εκεί και δεν έχει βάλει όρια ότι αυτή είναι η οικογένειά μου και μην ανακατεύεστε. Κατά συνέπεια όποιος μείνει εκεί και κάνει οικογένεια μετά δεν μπορεί να ξεφύγει από αυτό. Ίσα ίσα θα σε βγάλουν και τρελό αν πας να θέσεις όρια λέγοντας ότι είσαι και παράξενος. Εγώ στη θέση σου δεν θα ανησυχούσα μόνο για το αν θα πάω να ζήσω στο σπίτι κοντά σε όλους αλλά και για το αν η σχέση μου με την κοπέλα έχει (πιο σοβαρό) μέλλον. Θέλω να πω το γεγονός πως όταν της λες ότι τα ανίψια της δεν έχουν όρια κι αυτή σου απαντάει ότι δεν αγαπάς τα παιδιά (άλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε) δεν σε προβληματίζει ότι έχετε τελείως διαφορετικές απόψεις για το πώς τα παιδιά πρέπει να μεγαλώνουν και τί αρχές θα πρέπει να παίρνουν από το σπίτι;

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    16
    Με προβληματίζει melissa γι'αυτό τον λόγο δεν θέλω να μεγαλώσουν εκεί τα παιδιά μου.Μου λέει ότι δεν τα θέλω και δεν αγαπάω τα παιδιά επειδή μόλις τα ακούω και μαζεύονται κλείνω τα παράθυρα να μην μου σπάσουν τα νεύρα, αλλά αυτά είναι τέρατα δεν είναι παιδιά.Όταν έχεις όμως μόνο τη γυναίκα σου θα της βάλεις καμιά φωνή θα ψιλοκλαψουρίσει θα τα βρείτε στο μεγάλωμα και στην ανατροφή.Όμως με όλους αυτούς εκεί δεν γίνεται είσαι μόνος...Το μόνο σίγουρο είναι ότι εκεί δεν πάω και ας πλακωθώ με όλους και ας χωρίσω στην τελική, γι'αυτό αναγκάστηκα να ζητήσω γνώμες από συνανθρώπους μήπως είμαι εγώ ο τρελός και ο υπερβολικός.Καλύτερα να αφήσω 9 χρόνια πίσω παρά να υποφέρω μια ζωή!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Quote Originally Posted by JimmyS_85 View Post
    .Καλύτερα να αφήσω 9 χρόνια πίσω παρά να υποφέρω μια ζωή!
    Τωρα μιλας σωστα!
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    στον κοσμο μου
    Posts
    422
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Τωρα μιλας σωστα!
    Λίγο εγωιστικό, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορείς να σκεφτείς αλλιώς. Ελπίζω να αλλάξει λίγο σκεπτικό η κοπέλα σου κ να δεχτεί κ αυτή κάποια πράγματα για να μην υποφέρετε και οι δυο μια ζωή. Είπαμε, καλά είναι να έχεις τους δικούς σου ανθρώπους κοντά σου σε περίπτωση ανάγκης, αλλά εσείς τους έχετε κυριολεκτικά μέσα στο σπίτι σας βρε αδερφέ μου!
    Every morning we are born again

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΣΥΜΒΙΩΣΗ...
    By Remedy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 18-05-2012, 11:58
  2. καλο κουραγιο μωρε αδερφια
    By kapamaru!! in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 18-01-2012, 16:25
  3. δυσκολη συμβιωση με ατομο που πασχει
    By STA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-12-2011, 00:57
  4. Τα κακοποιημένα παιδιά σαν αδέρφια
    By RainAndWind in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 33
    Last Post: 28-01-2010, 11:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •