Θα κάνατε ποτέ σχέση....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337

    Θα κάνατε ποτέ σχέση....

    ...είτε φιλική είτε ερωτική με κάποιον που γνωρίζετε πως έχει ιστορικό ψύχωσης? Και σε κάθε περίπτωση αν σας το έλεγε μετά απο καιρό πως θα αντιδρούσατε?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Δεν είναι η ψυχική ασθένεια που εμποδίζει αλλά η χημεία και το κλικ...Αυτό ανακάλυψα....Δεν κάνουμε σχέσεις βάσει ψυχικής ασθένειας ή μη.....Ούτε προτιμάμε σε περίπτωση που οι ίδιοι είμαστε ψυχικά ασθενείς κάποιον που είναι εξίσου ασθενής για να αισθανόμαστε καλύτερα ούτε αποφεύγουμε κάποιον λόγω ψυχικής ασθένειας......Και τα δύο είναι λάθος.....

    Τώρα υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως αυτή μιας φίλης μου όπου μία της σχέση είχε να κάνει με ψυχωσικό πριν την αγωγή και οι ειδικοί της συνέστησαν να απομακρυνθεί.....γιατί ο τύπος της έκανε το βίο αβίωτο...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Κοινώς σε καμία σχέση από την οποία δεν επωφελήσε είτε με ψυχικά ασθενή είτε όχι δεν μένεις...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Πάντως δεν είναι όλοι βίαιοι (τουλάχιστον όταν είναι καλά) και παίζει ρόλο κι ο χαρακτήρας και η αντριμετώπηση απο τους τριγύρω. 1 στους 10 με σχ ασκεί βία σε άλλους αλλα οι περισσότεροι κοινοί άνθρωποι κάνουν την εξαίρεση κανόνα.

    Εγώ αν έβλαπτα κάποιον εκείνη τη περίοδο θα ήταν ο εαυτός μου και παρόλο που κάποια άτομα με κοροιδεύανε ποτέ δεν πείραξα κανέναν. Θυμάμαι μάλιστα κάποιους που προσπαθούσανε να με κάνουν ακόμα χειρότερα λέγοντας μου για περίεργες θεωρίες κτλ. (και μετά αφου τα λέγανε ξεσπάγανε στα γέλια) Θέλω να πώ πως όταν είσαι ευάλωτος είναι ελάχιστοι αυτοί που θα σε βοηθήσουν και το να κατηγορήσεις κάποιον με σχ είναι οτι πιο εύκολο. Και το δίκιο σου που να το βρείς.....να μωρέ αυτός είναι τρελός δεν ξέρει τι λέει. Τρελός είναι άνθρωπε μου όχι χαζός ;)

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Επίσης είναι πολύ εύκολο να χρησιμοποιήσεις κάποιον σε κατάσταση ψύχωσης. Να του πείς πχ οτι αυτός/αυτή θέλει το κακό σου. Απο την άλλη όμως μπορεί να είναι και στη φαντασία του ψυχωτικού. Άντε να καταλάβεις μετά....

    Τέλος πάντων δεν υπάρχει η απόλυτη αλήθεια σε καμία περίπτωση. Υποφέρεις επειδή τρελάθηκες ή τρελάθηκες επειδή υπέφερες?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Το παρακάτω είναι γνωμικό Κάσι...
    Υποφέρεις επειδή τρελάθηκες και υπέφερες και τρελάθηκες..Both ways possible...Μια συνεπαγωγή...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,337
    Πάντως αν κρίνω απο τον αριθμό των ανθρώπων που απαντήσαν μάλον κανένας άλλος δε θα ήθελε να μπλέξει με ψυχωτικό άτομο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    χεχε..Ε όχι και έτσι..Δηλαδή να κάνω μια ερώτηση αν θα ήθελαν να μπλέξουν με ιδεοψυχαναγκαστικό και να μετρήσω εκ των όσων απάντησαν την πορεία μου στις σχέσεις μου..Ε όχι...Τς τς.....Κράτα την ταμπέλα στο ιατρείο και για την θεραπεία σου όχι για τον έρωτά σου,τις σχέσεις σου, την αγάπη σου..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εμ εγω θα εκανα...λες να ειμαι προκατειλημενος?:P
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    332
    εγώ όπως εχω γράψει και σε παρομοιο τοπικ στο φορουμ,έχω κάνει...αλλά η κοπέλα έπαιρνε αγωγή για συντήρηση...Καλή ήταν!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    104
    Επικινδυνότητα δεν υπάρχει, μην λέμε τώρα τέτοια πράγματα. Καταρχήν δεν ακούνε όλοι οι ψυχωσικοί φωνές οτι κάποιος θα τους κάνει κακό (με αποτέλεσμα να επιτεθούν και εκείνοι από άμυνά! Γιατί μόνο άμυνα είναι). Και στην τελική βίαια ξεσπάσματα μπορεί να έχει ένα άτομο που έχει κάτι άλλο και όχι ψύχωση ή ένα άτομο που δεν έχει τπτ (σχετικό αυτό γιατί κάποιος υγειής δεν αρχίζει να βαράει επειδή τσακώθηκε πχ ή για να ξεσπάσει τα νεύρα του). Η απάντηση λοιπόν είναι οτι δεν θα με εμπόδιζε η ταμπέλα \"ψυχωσικός\" αλλά ενδεχομένος τα προβλήματα που θα προέκυπταν μέσα στη σχέση ή το αν εγώ θα έκανα κακό στον άλλον με κάποιον τρόπο. Αυτό πάντως που απαντάω με σιγουριά είναι οτι δεν θα άφηνα κάποιον που ήδη θα διατηρούσα σχέση μαζί του εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Γεια σου vince!!!εγω θα εκανα σχεση με ανθρωπο με ψυχωση!!εχω κανει στο παρελθον και ηταν η καλυτερη
    εμπειρια της ζωης μου ακομη τον σκεφτομαι και τον αγαπαω!!ακομη εχω
    αρκετους φιλους που εχουν ψυχωση!!πρεπει να σταματισουν επιτελους αυτες οι ηλιθιες προκαταληψεις γιατι
    απο την στιγμη που το ατομο με ψυχωτικο συνδρομο λαμβανει φαρμακευτικη αγωγη δεν υπαρχει κανενα προ
    βλημα..

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Dolores L0lita View Post
    Γεια σου vince!!!εγω θα εκανα σχεση με ανθρωπο με ψυχωση!!εχω κανει στο παρελθον και ηταν η καλυτερη
    εμπειρια της ζωης μου ακομη τον σκεφτομαι και τον αγαπαω!!ακομη εχω
    αρκετους φιλους που εχουν ψυχωση!!πρεπει να σταματισουν επιτελους αυτες οι ηλιθιες προκαταληψεις γιατι
    απο την στιγμη που το ατομο με ψυχωτικο συνδρομο λαμβανει φαρμακευτικη αγωγη δεν υπαρχει κανενα προ
    βλημα..

    Συμφωνω εν μερει . Δεν εχει σημασια ομως η ψυχωση ή οποιαδηποτε ασθενεια αλλα το ποιο ειναι το ατομο αυτο. Ο καθενας διαφορετικος και υπαρχουν λογιων - λογιων ανθρωποι , ασχετως εαν αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα ή οχι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,266
    Καλησπέρα,δεν διάβασα όλα τα μηνύματα,αλλά το πρώτο και το θέμα...
    εγώ έχω κάνει πολλά χρόνια παρέα με συγγενή μου γυναίκα που είναι σχιζοφρενής!
    Δεν είχα κάποιο πρόβλημα,ήταν μια χαρά κοπέλα καλός χαρακτήρας και πολύ ευγενική,αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι είχε κάποιες εμμονές και κάποιες ψευδαισθήσεις-συγκεκριμένες..

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα των ανθρώπων που έχουν κάποιο χρόνιο πρόβλημα υγείας-δη ψυχικές ασθένειες,δεν είναι τόσο η πάθηση,όσο ότι η αποκοινωνικοποίηση που τους βγάζει αυτό το πρόβλημα-η αδερφή μου είναι διπολική,αυτή έχει πρόβλημα γιατί δεν παίρνει καθόλου φάρμακα....

    Τώρα το να κάνεις σχέση ερωτική εκεί πιστεύω είναι πιο δύσκολα τα πράγματα και δεν ξέρω ακόμα και με φάρμακα κατά πόσο υπάρχουν και υποτροπές σε αυτά τα άτομα...
    αλήθεια κάποιος σχιζοφρενής,μπορεί να δουλέψει και να κοινωνικοποιηθεί πλήρως αφού και εφόσον παίρνει τα φάρμακά του;

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Καλησπέρα,δεν διάβασα όλα τα μηνύματα,αλλά το πρώτο και το θέμα...
    εγώ έχω κάνει πολλά χρόνια παρέα με συγγενή μου γυναίκα που είναι σχιζοφρενής!
    Δεν είχα κάποιο πρόβλημα,ήταν μια χαρά κοπέλα καλός χαρακτήρας και πολύ ευγενική,αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι είχε κάποιες εμμονές και κάποιες ψευδαισθήσεις-συγκεκριμένες..

    Το μεγαλύτερο πρόβλημα των ανθρώπων που έχουν κάποιο χρόνιο πρόβλημα υγείας-δη ψυχικές ασθένειες,δεν είναι τόσο η πάθηση,όσο ότι η αποκοινωνικοποίηση που τους βγάζει αυτό το πρόβλημα-η αδερφή μου είναι διπολική,αυτή έχει πρόβλημα γιατί δεν παίρνει καθόλου φάρμακα....

    Τώρα το να κάνεις σχέση ερωτική εκεί πιστεύω είναι πιο δύσκολα τα πράγματα και δεν ξέρω ακόμα και με φάρμακα κατά πόσο υπάρχουν και υποτροπές σε αυτά τα άτομα...
    αλήθεια κάποιος σχιζοφρενής,μπορεί να δουλέψει και να κοινωνικοποιηθεί πλήρως αφού και εφόσον παίρνει τα φάρμακά του;
    Ναι μπορει να επανερθει πληρως. Σχιζοφρενεια εχει το 1,1% περιπου του παγκοσμιου πληθυσμου, τεραστιο νουμερο εαν το αναλογιστεις. Και υπαρχουν και αλλες παρα μα παρα πολλες ασθενειες που επηρεαζουν τον ανθρωπο νοητικα , οπως και ουσιες σαν τα ναρκωτικα και το αλκοολ , που φτιαχνει μια λιστα χωρις τελος. Και ομως ολοι αυτοι οι ανθρωποι ζουνε αναμεσα μας αξιοπρεπεστατα οι περισσοτεροι , χωρις καν να αναλογιστει ο διπλανος του το γολγοθα που διανυσε ο καθενας απο αυτους. Ισως ειναι αυτοι οι τυποι που βλεπεις συνεχεια ευτυχισμενους πολλες φορες με ζηλια και λες "κοιτα τι τυχεροι" ειναι μερικοι ανθρωποι , χωρις εγνοιες και προβληματα:)

    Τεσπα , αρχιζω και μακρυγορω , η απαντηση ειναι ΝΑΙ αναλογα με το ατομο και το ποσο τον εχει χτυπησει η συγκεκριμενη ασθενεια νομιζω.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •