Τελικά οι ψυχολόγοι/ψυχίατροι βοηθάνε ή μας κάνουν χειρότερα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1

    Τελικά οι ψυχολόγοι/ψυχίατροι βοηθάνε ή μας κάνουν χειρότερα?

    Έχω διαβάσει πολλά θέματα σχετικά με αυτό το θέμα. Λένε πως οι ψυχίατροι φορτώνουν τους πελάτες με φάρμακα επειδή παίρνουν ποσοστά από αυτά, ακόμη έχω διαβάσει ότι δεν θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν να γίνεις καλύτερα αλλά με τον τρόπο τους να σε κάνουν χειρότερα χωρίς να το καταλάβεις, καθόλου παράλογο δεν μου φαίνεται αυτό εξάλλου αν γίνεις καλά θα σε χάσουν από πελάτη.

    Σκέφτομαι να δω κάποιον ψυχίατρο αλλά αυτά που διαβάζω με φοβίζουν, αν και δόξα τον θεό είμαι υγιείς, θα ήθελα να δω κάποιον γιατρό και όχι ψυχολόγο, δεν εμπιστεύομαι τις γνώσεις των ψυχολόγων , πριν κάποιους μήνες πήγα σε σύμβουλο ψυχικής υγείας και έχασα τον χρόνο μου, η κοπέλα ήταν άσχετη και μόνο τα νεύρα που μου έσπασε.
    Αν και το θέμα που με απασχολεί δεν έχει να κάνει με ψυχική νόσο άλλα με τις κοινωνικές και προσωπικές μου σχέσεις αποφάσισα να πάω και σε ψυχίατρο, τι γνώμη έχετε?
    Πώς μπορώ να βρω τον καταλληλότερο για μένα? Το οικονομικό θέμα δεν με απασχολεί γιατί αυτή την περίοδο είμαι καλά οικονομικά.

    Αυτό που με προβληματίζει είναι μη ξεκινήσω υγιείς και καταλήξω άρρωστη, απ'ότι μου έχουν πει δεν υπάρχει περίπτωση να πας σε ψυχίατρο και να μη σε βάλει να πάρεις φάρμακα, εγώ δεν θέλω να πάρω φάρμακα, μερικές συμβουλές θέλω μόνο.

    Ακόμα και να μην ισχύει το ότι δεν ΘΕΛΟΥΝ να μας βοηθήσουν για να μη μας χάσουν από πελάτες, δεν είμαι σίγουρη καν αν ΜΠΟΡΟΥΝ , η σύμβουλος ψυχικής υγείας που πήγα εγώ ήταν ότι να ναι, δεν καταλάβαινε καν τι της έλεγα, της έλεγα αυγά και μου έλεγε καλάθια, και δεν μ'άφηνε και να μιλήσω, μιλούσε μόνη της για θέματα τελείως άσχετα από αυτό που με απασχολεί.
    Ίσως έπεσα σε περίπτωση βέβαια δεν ξέρω... πιστεύω πάντως ότι παίζει τεράστιο ρόλο ο άνθρωπος που θα πας στο κατά πόσο θα μπορέσεις να βοηθηθείς, (αν τελικά βοηθάνε) πρώτα είναι θέμα επιλογής, να επιλέξεις τον καταλληλότερο για το πρόβλημά σου αλλά είναι και θέμα τύχης.


    Δεν θέλω να χάσω χρόνο και χρήμα για μηδέν αποτέλεσμα, αν ήξερα ότι κάποιος μπορεί πραγματικά να με βοηθήσει έστω και λίγο χίλιες φορές να πάω και να του δώσω και περισσότερα απ' όσα ζητάει.

    Δεν ξέρω..για πείτε την γνώμη σας....

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Οπως δεν πας και στις υπολοιπες ειδικοτητες γιατρων με κλειστα ματια το ιδιο κανεις και με τους ψυχολογους/ψυχιατρους..Παντου υπαρχουν καλοι και κακοι.

    Παντως οι ψυχιατροι ειναι για πιο συγκεκριμενα θεματα..Και δεν νομιζω οτι εσυ χρηζεις ψυχιατρου.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Οι ψυχίατροι είναι για τα φάρμακα, οι ψυχολόγοι για την θεραπεία. Τόσο απλά.
    Αν εσύ δεν έχεις κάτι σοβαρό, θα πας σε ψυχολόγο.

    Α, και που σαι, οι ψυχολόγοι κυμαίνονται από άχρηστοι έως καταπληκτικοί.
    Δεν χρειάζεται να πας σε κάποιον 10 φορές για να καταλάβεις τι είναι.
    Αν δε σου κάνει, έφυγες και βουρ στον επόμενο!

  4. #4
    Πως δεν θα πάω με κλειστά μάτια όμως? Πώς θα ξέρω ότι έκανα καλή επιλογή?
    Μπορεί κάποιος από δω να μου προτείνει κάποιον ή να μου πει πώς να ψάξω?
    (για Αθήνα)


    Δεν χρήζω ψυχίατρου αλλά άλλη μόρφωση έχει ένας γιατρός και άλλη ένας απλός ψυχολόγος.

    Υποθέτω πως ο ψυχιάτρος έχει γνώσεις και ικανότητες καλύτερες από τον ψυχολόγο

  5. #5
    έναν καταπληκτικό θέλω..... που θα τον βρω????

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Φενια αν το θεμα ειναι οι προσωπικες σχεσεις , μην πας σε ψυχιατρο.

    Τωρα στο ερωτημα σου , και οι δυο βοηθουν , αλλα δεν κανουν την ιδια δουλεια. Και εννοειται πως , οπως και σε ολους τομεις , υπαρχουν ειδικοι που κανουν την δουλεια τους σωστα και ειδικοι που ειναι αχρηστοι.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by fenia77 View Post
    Πως δεν θα πάω με κλειστά μάτια όμως? Πώς θα ξέρω ότι έκανα καλή επιλογή?
    Μπορεί κάποιος από δω να μου προτείνει κάποιον ή να μου πει πώς να ψάξω?
    (για Αθήνα)


    Δεν χρήζω ψυχίατρου αλλά άλλη μόρφωση έχει ένας γιατρός και άλλη ένας απλός ψυχολόγος.

    Υποθέτω πως ο ψυχιάτρος έχει γνώσεις και ικανότητες καλύτερες από τον ψυχολόγο
    Στο πρωτο σου ερωτημα απαντησε ο Μαστερ..Φευγεις!!Αν δεν υπαρχει χημεια,κατανοηση,γνωσεις..


    Εχεις μπερδεψει καποια πραγματα..Αλλα πραγματευεται ο ψυχολογος και αλλα ο ψυχιατρος απλα σε καποιες περιπτωσεις συνεργαζονται.Ειναι διαφορετικες ειδικοτητες ομως.

  8. #8
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Φενια αν το θεμα ειναι οι προσωπικες σχεσεις , μην πας σε ψυχιατρο.

    Τωρα στο ερωτημα σου , και οι δυο βοηθουν , αλλα δεν κανουν την ιδια δουλεια. Και εννοειται πως , οπως και σε ολους τομεις , υπαρχουν ειδικοι που κανουν την δουλεια τους σωστα και ειδικοι που ειναι αχρηστοι.

    που θα βρω έναν καλό? κάποιον γνωστό θέλω που να είναι εγγυημένα καλός

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ακριβως , ο ψυχιατρος ειναι γιατρος , Κοινως ειναι για οταν υπαρχει καποιο ψυχικο νοσημα , απλα τα περισσοτερα ψυχικα νοσηματα εχουν και ψυχολογικο κομματι το οποιο αντιμετωπιζεται απο ψυχολογους&ψυχοθεραπευτες.
    Οι δυσκολιες σε προσωπικες σχεσεις , συνηθως δεν οφειλονται σε ψυχικα νοσηματα , και μαλλον ο ψυχολογος ειναι πιο καταλληλος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by fenia77 View Post
    που θα βρω έναν καλό? κάποιον γνωστό θέλω που να είναι εγγυημένα καλός
    Σε αυτο δεν μπορω να απαντησω.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Και στον καλυτερο να πας υπαρχει περιπτωση να μην μπορεις να μιλησεις μαζι του :)..Δεν εχει να κανει το "ονομα".

  12. #12
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Στο πρωτο σου ερωτημα απαντησε ο Μαστερ..Φευγεις!!Αν δεν υπαρχει χημεια,κατανοηση,γνωσεις..


    Εχεις μπερδεψει καποια πραγματα..Αλλα πραγματευεται ο ψυχολογος και αλλα ο ψυχιατρος απλα σε καποιες περιπτωσεις συνεργαζονται.Ειναι διαφορετικες ειδικοτητες ομως.

    δεν ξέρω ακριβώς την διαφορά. δηλαδή ένας ψυχίατρος δεν μπορεί να βοηθήσει κάποιον που έχει ένα απλό θέμα να λύσει και όχι νόσο, καλύτερα από τον ψυχολόγο?
    Δεν μπορώ να συγκρίνω έναν γιατρό που έχει κάνει τόσες σπουδές με έναν ψυχολόγο.

  13. #13
    Έγω πιστεύω ότι ένας ψυχίατρος έχει περισσότερες γνώσεις και ικανότητες από έναν ψυχολόγο και ότι δεν μπορεί να υπάρχει κάτι που να ξέρει ο ψυχολόγος και όχι ο ψυχίατρος. μαλακίες λέω?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by fenia77 View Post
    δεν ξέρω ακριβώς την διαφορά. δηλαδή ένας ψυχίατρος δεν μπορεί να βοηθήσει κάποιον που έχει ένα απλό θέμα να λύσει και όχι νόσο, καλύτερα από τον ψυχολόγο?
    Δεν μπορώ να συγκρίνω έναν γιατρό που έχει κάνει τόσες σπουδές με έναν ψυχολόγο.
    ουφ....!Απαλεψιον...Ειναι διαφορετικοι και ειναι και οι δυο σπουδαγμενοι!!Υπαρχουν και αμορφωτοι εκει εξω σε ολες τις ειδικοτητες..Ξεμπερδεψου λιγο.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    415
    Quote Originally Posted by fenia77 View Post
    που θα βρω έναν καλό? κάποιον γνωστό θέλω που να είναι εγγυημένα καλός
    Τι θα πει εγγυημένα καλός; Πας και βλέπεις!
    Μην φοβάσαι να δώσεις ένα 30άρι σε 5 ανθρώπους για την ηρεμία σου.
    Εδώ δίνουμε 1000 και 2000 για τηλεόραση πλέον!

    Πάντως θα σου σύστηνα τον δικό μου αν είχες πιο σοβαρό πρόβλημα, γιατί είναι εξαιρετικός.
    Αυτά τα προβλήματα με τις σχέσεις κτλ μου φαίνονται κάπως, πως να το πω... ελαφρά.
    Δηλαδή μάλλον ούτε ψυχολόγο χρειάζεσαι, ίσως κάποιο σύμβουλο ξέρωγω ή έναν έμπιστο φίλο;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πρέπει όλοι οι ψυχολόγοι να κάνουν ψυχοθεραπεία;
    By Pennouli in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 18-03-2013, 02:46
  2. Ψυχολόγοι η ψυχίατροι;
    By carrot in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 23-11-2010, 12:40
  3. Βοηθάνε τα φαρμάκα τελικά;
    By skeptic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 17-11-2010, 08:18
  4. ΨΥΧΙΑΤΡΟΙ-ΨΥΧΟΛΟΓΟΙ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΕΣ
    By stress in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 30
    Last Post: 17-07-2009, 18:53
  5. Φαρμακα, ψυχολογοι και ψυχιατροι
    By tessa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 21
    Last Post: 11-09-2006, 22:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •