Δεν έχω όρεξη να φάω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Δεν έχω όρεξη να φάω

    Γεια σε όλους!! Είμαι νέο μέλος στο Forum και θα θα ήθελα να εκφράσω το πρόβλημα μου.

    Καταρχήν είμαι 23 χρονών, με ύψος 1.60 και βάρος από 44-46 κιλά. Γενικότερα πάντα ήμουν πολύ αδύνατη χωρίς να έχω κάποιο οργανικό πρόβλημα. Υπήρχαν περίοδοι που έτρωγα πολύ καλά, τόσο που όσοι με έβλεπαν απορούσαν πως δεν πάχαινα αλλά και περιόδοι άγχους που έτρωγα ελάχιστα με αποτέλεσμα να χάνω 2-3 κιλά.

    Τον τελευταίο μήνα λόγω του θανάτου της γιαγιάς μου, λόγω κάτι μικρών και περαστικών προβλημάτων υγείας καθώς και λόγω του ότι τους τελευταίους 6 μήνες βρίσκομαι στο εξωτερικό (κάτι που με έχει κουράσει πολύ, ευτυχώς σε 10 μέρες επιστρέφω Ελλάδα) και έχω πολύ διάβασμα άρα και άγχος, η διατροφή μου είναι πολύ φτωχή.

    Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα όσο αφορα το βάρος μου, δηλαδή να θέλω να χάσω κιλά, ίσα ίσα θέλω να πάρω και πιστέψτε με είναι εξίσου δύσκολο με το να θέλεις να χάσεις κιλά.
    Η αλήθεια είναι ότι πεινάω πολύ συχνά μέσα στην μέρα αλλά δεν ξέρω τι θέλω να φάω!! Ότι κι αν σκεφτώ νομίζω πως δεν το έχω όρεξη!! Σκέφτομαι ότι αν ημουν σε ένα ωραίο περιβάλλον με ποικιλία φαγητού θα ήθελα να φάω απ' όλα...!! Όταν όμως σκέφτομαι τι μπορώ να μαγειρέψω εκείνη τη στιγμή απλά νιώθω ότι δεν το θέλω!! Επίσης αν με ρωτήσουν τι θέλω να φάω πχ το βράδυ δεν ξέρω τι να απαντήσω, θέλω να έρθει το βράδυ για να δω τι θα έχω όρεξη να φάω.... Ακούγεται τρελό το ξέρω, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Φταίει η στεναχώρια μου?? Το άγχος μου?? Το ότι θέλω να γυρίσω πίσω στα φυσιολογικά Ελληνικά φαγητά?? Δεν ξέρω πως να με πιέσω να φάω...

    Οποιαδήποτε γνώμη και συμβουλή θα είναι πολύτιμη!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Λόγω άγχους παλιά ακολουθούσα τέτοιες πρακτικές σαν αυτές που περιγράφεις.
    Το πρόβλημα είναι ότι σε εξαντλεί μια τέτοια πορεία και δεν μπορείς να ανταποκριθείς στις υποχρεώσεις σου. Είχα περάσει και τη φάση να μην τρώω τίποτα όλη τη μέρα και να σαβουρώνω το βράδυ με αποτέλεσμα να παχύνω, είχα φτάσει τότε σχεδόν 70 κιλά...
    Αυτό που κάνω τα τελευταία χρόνια είναι το εξής: δεν σκέφτομαι τί και αν θέλω να φάω... τρώω γιατί πρέπει, σαν φάρμακο, άρα προσέχω την ποιότητα και δεν σαβουρώνω ό,τι βρω μπροστά μου (δε σημαίνει ότι πάντα το τηρώ ! ).
    Πρωινό-μεσημεριανό-βραδυνο με ένα τσιμπολόγημα ενδιάμεσα. Τόσο απλό. Ουσιαστικά κάθε 3-4 ώρες τρως ελεγχόμενα. Κρατάω και ημερολόγιο, τί τρώω και πόσες θερμίδες... όταν πάρω κανένα κιλό, πάω στις 1200 θερμίδες, όταν κάνω συντήρηση είμαι στις 1400, παραπάνω θα παχύνω... (είμαι 1,65).
    Και έτσι το ελέγχω....

    Στην περίπτωση σου νομίζω ότι το σκέφτεσαι πολύ αν θέλεις, δεν θέλεις και τί θέλεις να φας... γιατί δεν φτιάχνεις ένα απλό πρόγραμμα διατροφής που θα το τηρήσεις ?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,689
    δεν εχεισ θεμα απλα δ σου αρεσουν τα εκει φαγητα
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Quote Originally Posted by ΜαρίαΣ. View Post
    Γεια σε όλους!! Είμαι νέο μέλος στο Forum και θα θα ήθελα να εκφράσω το πρόβλημα μου.

    Καταρχήν είμαι 23 χρονών, με ύψος 1.60 και βάρος από 44-46 κιλά. Γενικότερα πάντα ήμουν πολύ αδύνατη χωρίς να έχω κάποιο οργανικό πρόβλημα. Υπήρχαν περίοδοι που έτρωγα πολύ καλά, τόσο που όσοι με έβλεπαν απορούσαν πως δεν πάχαινα αλλά και περιόδοι άγχους που έτρωγα ελάχιστα με αποτέλεσμα να χάνω 2-3 κιλά.

    Τον τελευταίο μήνα λόγω του θανάτου της γιαγιάς μου, λόγω κάτι μικρών και περαστικών προβλημάτων υγείας καθώς και λόγω του ότι τους τελευταίους 6 μήνες βρίσκομαι στο εξωτερικό (κάτι που με έχει κουράσει πολύ, ευτυχώς σε 10 μέρες επιστρέφω Ελλάδα) και έχω πολύ διάβασμα άρα και άγχος, η διατροφή μου είναι πολύ φτωχή.

    Να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα όσο αφορα το βάρος μου, δηλαδή να θέλω να χάσω κιλά, ίσα ίσα θέλω να πάρω και πιστέψτε με είναι εξίσου δύσκολο με το να θέλεις να χάσεις κιλά.
    Η αλήθεια είναι ότι πεινάω πολύ συχνά μέσα στην μέρα αλλά δεν ξέρω τι θέλω να φάω!! Ότι κι αν σκεφτώ νομίζω πως δεν το έχω όρεξη!! Σκέφτομαι ότι αν ημουν σε ένα ωραίο περιβάλλον με ποικιλία φαγητού θα ήθελα να φάω απ' όλα...!! Όταν όμως σκέφτομαι τι μπορώ να μαγειρέψω εκείνη τη στιγμή απλά νιώθω ότι δεν το θέλω!! Επίσης αν με ρωτήσουν τι θέλω να φάω πχ το βράδυ δεν ξέρω τι να απαντήσω, θέλω να έρθει το βράδυ για να δω τι θα έχω όρεξη να φάω.... Ακούγεται τρελό το ξέρω, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Φταίει η στεναχώρια μου?? Το άγχος μου?? Το ότι θέλω να γυρίσω πίσω στα φυσιολογικά Ελληνικά φαγητά?? Δεν ξέρω πως να με πιέσω να φάω...

    Οποιαδήποτε γνώμη και συμβουλή θα είναι πολύτιμη!!
    Μαρία γειά σου :)
    Απ' όσα γράφεις γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι η αναποφασιστικότητα σου για το τι θα φας οφείλετε στο άγχος σου. Η απώλεια ή η πρόσληψη κιλών πάλι σχετιζεται με την ψυχολογία. Σε κάποιο άλλο θέμα διάβασα ότι ασχολήθηκες στο παρελθόν με τον αθλητισμό. Θα πρέπει να ξεκινήσεις και πάλι να αθλείσαι αν έχεις σταματήσει.
    Όσον αφορά την διατροφή μπορώ να σου στείλω κάποιο ενδεικτικό πρόγραμμα αν θέλεις με μήνυμα. Προς Θεού δεν πρέπει να πιέσεις τον εαυτό σου !!! Αυτές είναι τελείως λανθασμένες τεχνικές, μιας και μπορείς να προκαλέσεις μεγαλύτερο στρες. Πιστεύω ότι οι παρακάτω συμβουλές (οι οποίες προέρχονται από την 8χρονη εμπειρία μου με την υγιεινή διατροφή) θα σε βοηθήσουν :
    1. Θα πρέπει να τρως όταν πεινάς και όχι όταν πρέπει να φας.
    2. Αφήνεις τουλάχιστον 3 ώρες να περάσουν από το τελευταίο γεύμα για να πας στο άλλο.
    3. Θα πρέπει να μασάς καλά μέχρι να να μην κατέβει σχεδόν τίποτα κάτω ώστε να βοηθήσεις το στομάχι σου να πέψει την τροφή σωστά.
    4. Θα πρέπει να τρως όταν είσαι ήρεμη και ποτέ στο πόδι.
    5. Απέφυγε το γρήγορο και έτοιμο φαγητό. Αν θέλεις να φας κάτι όταν είσαι έξω φτιάξε κάτι από το σπίτι και πάρτο μαζί σου. Μπορείς να φτιάξεις ένα τόστ με τυρί και ντομάτα. Εγώ παίρνω Γερμανικές φέτες σίκαλης ή ψωμί του τοστ σίκαλης.
    6. Απέφευγε τα πολλά λιπαρά γιατί φουσκώνουν και δημιουργούν άγχος και βάρος κατά την πέψη. Π.χ. αν πίνεις γάλα προτίμησε το 1,5 % λιπαρά, κατά προτίμηση βιολογικό.
    7. Στα πρωινά γεύματα μπορείς να τρως μούσλι (νιφάδες από διάφορα δημητριακά και αποξηραμένα φρούτα και σπόρους) στον χυμό, στο γάλα ή στο γιαούρτι. Υπάρχουν έτοιμα σακουλάκια μούσλι σε καταστήματα βιολογικών προϊόντων.
    8. Στα ενδιάμεσα προτίμησε κανένα φρουτάκι εποχής, όποιο σου αρέσει και δεν σε ενοχλεί στο στομάχι.
    9. Στο κυρίως γεύμα, επέλεξε μεταξύ των εξής υγιεινών τροφών: Όσπρια(απαραίτητα για τον καθένα), κρέας(κυρίως κοτόπουλο), ψάρι(κυρίως λιπαρά, όπως σκουμπρί, τόνο, σαρδέλα, σολωμό), ρύζι καφέ ή μαύρο (θα βρεις πολύ καλά σε ΒΙΟκαταστήματα). Το γεύμα σου καλό θα είναι να συνοδεύεται με σαλάτα εποχής(με τα απαραίτητα λάδι,λεμόνι,μηλόξυδο και διάφορα υγιεινά μυρωδικά, άνιθο, κρεμμύδι, βασιλικό).
    10. Για το βραδυνό τώρα θα σου πω πρώτα ότι εδώ γίνονται τα μεγαλύτερα εγκλήματα από πολλούς ανθρώπους, διότι πάνε πολλοί και τρώνε αργά (μετά τις 7 το βράδυ) και μετά την επόμενη μέρα ξυπνάνε έχοντας κοιμηθεί λίγο ή ελαφρά ή με εφιάλτες. Απέφυγε τα βαριά γεύματα και να τρως αργά το βράδυ. Το ιδανικότερο είναι το τελευταίο γεύμα να είναι πριν τις 7 το βράδυ, ώστε να έχεις κοιμηθεί πριν τις 12 κι αυτό διότι ο ύπνος είναι ευεργετικός και βαθύς. Την άλλη μέρα θα ξυπνήσεις γεμάτη ενέργεια και διάθεση με πολύ λιγότερο άγχος κατά την διάρκεια της ημέρας. Είναι δοκιμασμένο από εκατομμύρια ανθρώπους ;)

    Ρίξε μια ματιά στον πάρα πάρα πολύ καλό οδηγό του παρακάτω ηλεκτρονικού περιοδικού που ξεκινάει από την σελίδα 8-9 και σημείωσε κάποια πράγματα διότι δεν υπάρχει δυνατότητα αποθήκευσής του. Καλό θα είναι να τον διαβάσουν και όλοι οι φίλοι που διαβάζουν το θέμα αυτό και να διαδοθεί σε γνωστούς, φίλους και συγγενείς. Δεν προωθώ τίποτα και το λέω για όσους έχουν κάποια καχυποψία.

    http://www.ayurveda-hellas.gr/magazine/01/index.html

    Πες μου αν θέλεις εδώ ή με pm την περιοχή που βρίσκεσαι τόσο τώρα στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό για να σου πω ποιά καταστήματα βιολογικών προϊόντων έχεις κοντά σου. Σε πολλά από αυτά υπάρχουν πολύ καταρτισμένοι άνθρωποι πάνω στην διατροφή. Μπορώ να σου γράφω για ώρες αν και τα περισσότερα βασικά τα έγραψα παραπάνω :)
    Μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε.
    Last edited by vigor; 17-08-2013 at 17:54.

  5. #5
    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας!! Vigor διάβασα το άρθρο με το στρες, ήταν πολύ ενδιαφέρον.
    Αν φάω το βραδυνό μου πριν τις 7, μέχρι να ξαπλώσω θα έχω πεινάσει πάρα πολύ... Δεν ξερω αν αυτο θα λειτουργησει καλα σε μενα που θελω να παρω κιλα... Όσο για την αναποφασιστικότητα μου είναι ένα γενικότερο ''προσόν'' μου που μου δυσκολεύει τη ζωή....
    Γι αυτό δεν την αλλάζω τη ζωή στην Ελλαδίτσα μας... Πεινούσα?? Έλεγα:Τι θες να φας Μαρία?? Εϊτε το μαγείρευα αν είχα χρόνο και υπομονή είτε το παράγγελνα απέξω απο εστιατόρια με μαγειρευτα...!! Εδώ στο εξωτερικό το μόνο που μπορείς να παραγγείλεις είναι ινδικά...και πιστέψτε με δεν είναι και ότι καλύτερο για το στομάχι... Επίσης τα προϊόντα τους όπως κρεας και πατάτες δεν έχουν καμία σχέση με τα δικά μας!!

  6. #6
    ΜαρίαΣ, είναι καλύτερα να τρως μέχρι να νιώσεις τον κορεσμό, παρά να φας πολύ και να δημιουργήσεις στρες στον οργανισμό σου.
    Αν πεινάσεις ξανά το βράδυ μπορείς να φας κάτι ελαφρύ: Γάλα με χαμηλά λιπαρά, φρούτο, γιαούρτι. Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω άρθρο για να πάρεις ιδέες:

    http://www.bioathens.com/to-vradino-fagito/

    Περίπου 6-7 προτείνεται να είναι το τελευταίο γεύμα ώστε να δοθεί ο απαραίτητος χρόνος στον οργανισμό να κάνει την πέψη και να εκκρίνει την μελατονίνη για να προετοιμάσει τον οργανισμό για ύπνο. Είναι πάρα πολύ σημαντικός ο ύπνος να γίνεται πριν τις 12 και όχι γιατί το γράφουν τα παρακάτω κείμενα αλλά γιατί είναι ανάγκη για να λειτουργήσει σωστά ο οργανισμός την επόμενη μέρα. Αυτό μπορείς να το παρατηρήσεις και μόνη σου. Για να κοιμηθείς νωρίς, θα πρέπει να κάνεις το εξής : Να ξυπνήσεις μια μέρα νωρίς π.χ. στις 7-8 όχι με το ζόρι όμως, να κάνεις την γυμναστική, να πάρεις το πρωινό σου και έπειτα να κάνεις την δουλειά, το διάβασμα κλπ. Το ίδιο βράδυ θα δεις ότι θα σου έρθει ο ύπνος σχετικά νωρίς και την επόμενη μέρα θα ξυπνήσεις έτοιμη να βγάλεις την μέρα με πολύ λιγότερο άγχος και διάθεση. Είναι χιλιοδιαπιστωμένο ;)

    http://bletsas.gr/5-keys-to-energetic-waking-up/

    http://www.bioathens.com/o-ipnos-ke-ta-ofeli/

    Τα κιλά σου θα αρχίσεις να τα παίρνεις όταν αρχίζει ο οργανισμός και αποβάλλει σταδιακά το στρες. Πώς θα γίνει αυτό? Εκτός από τον ξεκούραστο ύπνο θα πρέπει να μπεις σε ένα καθημερινό πρόγραμμα με ενδιαφέρουσες δραστηριότητες. Συνήθως όταν εγκαταλείπουμε συνήθειες χρόνων, π.χ. αθλητισμός αρχίζουν τα προβληματάκια. Είναι θέμα χρόνου όμως με την επανεκκίνηση αυτών των δραστηριοτήτων ο οργανισμός να αρχίσει να λειτουργεί κανονικά όπως και πριν.
    Επίσης καλό θα είναι να έχεις φίλους καλούς, ειλικρινείς, θετικής σκέψης,κοινωνικούς με τους οποίους να μοιράζεσαι την χαρά των δραστηριοτήτων σου, να συμμετέχεις σε κοινωνικές εκδηλώσεις, να πηγαίνεις βόλτα στην φύση κλπ
    Last edited by vigor; 17-08-2013 at 17:36.

Similar Threads

  1. Δεν έχω όρεξη για φαγητό
    By thanasisGR in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 12
    Last Post: 18-12-2013, 11:32
  2. Νιωθω να εχω χασει την ορεξη για ζωη...
    By jimmaster in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 04-07-2012, 23:22
  3. Δεν έχω όρεξη για τίποτα
    By Sylar in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 15-12-2011, 00:10
  4. δεν εχω ορεξη για τιποτα...
    By stavroula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 42
    Last Post: 04-07-2011, 13:37
  5. Δεν υπάρχει όρεξη για τίποτα...
    By xaris21 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 48
    Last Post: 08-09-2010, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •