ανασφαλεια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5

    ανασφαλεια

    καλησπερα!!ειμαι 22 χρονων και παρολο που ειμαι μια εμφανισιμη κοπελα ειμαι μεσα στην ανασφαλεια..αυτο εχει ξεκινησει απο μικρη ηλικια απο τις υποτιθεμενες παρεες που ειχα..το μονο που προσπαθουσαν να κανουν ειναι να με μειωνουν με σκοπο να υψωνουν τους εαυτους τους..αυτο ειχε ως αποτελεσμα να με καταστησουν ενα ατομο με ανασφαλειες κ χαμηλη αυτοπεποιθηση..τα χρονια περνανε και παρολο που προσπαθω να το διορθωσω μπορει να καταφερνω κατι και μετα ξανακαταληγω στο ιδιο..ενας φαυλος κυκλος..εχω φτασει σε σημειο να ζοριζομαι να ειμαι με ενα ατομο και να μιλαω και να μην μπορω να εκφραστω γιατι νιωθω πως θα με περασει για χαζη..και για αυτο δεν εχω κανει μια σχεση που να αξιζει..η ανασφαλεια κ η χαμηλη αυτοπεποιθηση μου δεν με κανουν να νιωσω ελευθερη...να μπορεσω να ζησω την στιγμη..ολα καταπατωνται απο αυτες τις 2 παραπανω λεξεις..νιωθω ενα απολυτο κενο και κατι να με πνιγει..η αληθεια ειναι πως εχω κανει πραγματα για να νιωσω καλυτερα και ειμαι περηφανη για τον εαυτο μου για καποια πραγματα που εχω πετυχει μεχρι τωρα στην ζωη μου..εχω προσπαθησει να ερθω αντιμετωπη με τον εαυτο μου και να τον πολεμησω...το εχω καταφερει ειδικα οταν ειμαι ανετη..και μετα απο λιγο μπορει να γινει κατι και να με ριξει παλι..δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω ειλικρινα..αλλα αυτο που με τρομαζει ειναι πως νιωθω πως ο χειροτερος μου εχθρος ειναι το μυαλο μου

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατι καταλαβενω απο οσα λες.. το ειχα ζησει και εγω στο σχολειο αλλα μεγαλονοντας εμαθα διαφορα και ...

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οταν λες ο χεοροτερος εχθρος ειναι το μυαλο μου που αναφερεσε ακριβως

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ανασφαλεια εχουμε γενικα οταν δε ξερουμε καλα κατι οσο πιο πολυ γνωριζεις κατι τοσο περισσοτερη αυτοπεποιθηση εχεις και εγω ειχα ανασφαλεια αλλα διαβασα πολα βιβλια ψυχολογιας και ενιωσα αυτοπεποιθηση γνωρισα ομιλιτικους ανθρωπους και εμαθα να μιλαω και να εκφραζομαι κλκπκλπ βασικα αν θες πες κατι δε δαγκωνω .....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    σορρυ απλα ετυχε να μην ειμαι στον υπολογιστη γι'αυτο δεν σου απαντησα αμεσως..εχεις δικιο σ'αυτο που λες κ σ ευχαριστω που εκανες τον κοπο να απαντησεις..για αυτο που ειπα πριν οτι το μυαλο σου ειναι ο χειροτερος εχθρος σου..δεν σου εχει τυχει να εισαι αντιμετωπος με μια κατασταση κ εκει που λες θα το παλεψω κατι να σε παιρνει πισω κ να σε γεμιζει αμφιβολιες και διλημματα?αυτο εννοω..

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω οχι η κοπελα μου ομως πολυ συχνα αλαζει τοσες γνωμες ειναι ικανη να με βγαλει κλαρινο με αυτο το τροπο... χμμμ αυτο δε το ειχα σκεφτει ομως ετσι οπως το θετεις... σχετικα με το απολυτο κενο αυτο μπωρω να στο εξηγισω αρκετα καλα καλυτερα πμ.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    εγινε..οποτε μπορεις στειλε μου να το αναλυσουμε

  8. #8
    Συμφωνώ απόλυτα για όσα λες για το μυαλό, πόσο μπορεί αρνητικά να επηρεάσει το σώμα..
    [FONT=Book Antiqua][FONT=Verdana]«Και μήπως είναι τίποτα άλλο από ένα όνειρο η ζωή μας;»[/FONT][/FONT]

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    ναι ισχυει...και μαλλον εχω αρχισει και καταληγω στο συμπερασμα απο χθες πως για να το κοντρολαρεις κατα καποιο τροπο πρεπει να διαβαζεις βιβλια..οσο μπορεις δηλαδη να το εξασκεις για να καταφερνεις να μην σε επηρεαζει..τωρα αν ειμαι λαθος διορθωστε με

  10. #10
    Αυτό που θα σε κάνει να νιώσεις όμορφα και άνετα είναι να έχεις άτομα δίπλα σου, τόσο φίλους όσο και κάποια σχέση, που διαθέτουν παρόμοιο προφίλ με το δικό σου ή να παρασύρονται από την προσωπικότητά σου. Π.χ. αν είσαι φιλική, άνετη και παίρνεις πρωτοβουλίες στην παρέα, θα τραβήξεις πολλούς γύρω σου που δυσκολεύονται να συμπεριφερθούν αναλόγως γιατί διστάζουν ή φοβούνται ότι θα παρεξηγηθούν, κάτι που συμβαίνει σε πολλούς με χαμηλή αυτοεκτίμηση. Όλα αλλάζουν πάντως αν προσπαθήσουμε και επιδιώξουμε αυτό που θέλουμε και πιστεύουμε ότι θα μας κάνει να νιώσουμε όμορφα

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    24
    Quote Originally Posted by nanpap View Post
    ναι ισχυει...και μαλλον εχω αρχισει και καταληγω στο συμπερασμα απο χθες πως για να το κοντρολαρεις κατα καποιο τροπο πρεπει να διαβαζεις βιβλια..οσο μπορεις δηλαδη να το εξασκεις για να καταφερνεις να μην σε επηρεαζει..τωρα αν ειμαι λαθος διορθωστε με
    Αυτό με τα βιβλία ειναι πολύ σωστό, βοηθάνε αρκετά, τουλάχιστον την ώρα που τα διαβάζεις παίρνεις μια δύναμη οτι και σύ μπορείς να τα καταφέρεις.....
    Αυτό το διάστημα το τι βιβλίο εχω διαβάσει δε λέγεται.....

  12. #12
    Αρκεί τα βιβλία να μην είναι μια πρόφαση στο μυαλό μας ότι κάνουμε κάτι.. Η πραγματική βοήθεια πέρα από τα βιβλία που και εγώ καταβροχθίζω είναι όντως να είμαστε καλά με ό,τι καταπιανόμαστε για να είμαστε καλά, όχι για να λέμε οτι κάνουμε κάτι... όλα αυτά τα έχω περάσει και τα περνάω...

    ###vigor συμφωνώ απόλυτα,άργησα να το καταλάβω..κάνω τα πρώτα μου βήματα
    [FONT=Book Antiqua][FONT=Verdana]«Και μήπως είναι τίποτα άλλο από ένα όνειρο η ζωή μας;»[/FONT][/FONT]

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    vigor εχεις απολυτο δικιο σ αυτο π λες..οπως δικιο εχει και η nefelimirtw...βασικα εμεις οι ιδιοι πρεπει να βαζουμε καποια ορια στον εαυτο μας..δεν διαβαζεισ βιβλια απλα για να λες οτι κανεις κατι..απλα γιατι θες να διευρυνεις τους οριζοντες σου..και ειδικα αν το κανεις για προφαση οτι κανεις κατι κ δεν το κανεις απο αγαπη δεν θα καταφερεις τιποτα..

Similar Threads

  1. Ανασφάλεια στη σχέση
    By tingerbell in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 47
    Last Post: 02-02-2013, 15:35
  2. Ανασφάλεια
    By WaDe in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-12-2012, 21:37
  3. η ανασφάλεια με τρελαίνει.....
    By mina@@ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 08-06-2012, 11:22
  4. Ανασφάλεια
    By whitecandle in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 17-01-2011, 02:02
  5. ΑΝΑΣΦΑΛΕΙΑ
    By lena8999 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 11
    Last Post: 09-01-2007, 20:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •