Σ.Ο.Σ:Η μητέρα μου πάσχει από κατάθλιψη..βοηθήστε με
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    9

    Σ.Ο.Σ:Η μητέρα μου πάσχει από κατάθλιψη..βοηθήστε με

    Δημοσιευω και εδω το θεμα ,καθως στοχος μας ειναι να σωσουμε την οικογενεια μας!


    Καλησπέρα ,παρακαλώ τη βοήθεια όσων γνωρίζουν να με βοηθήσουν.Η μητέρα μου πρέπει να παει επιγόντως σε ψυχολόγο,αλλα δεν μπορώ να βρώ τον τρόπο να την κάνω να πάει καθώς φοβάμαι την αντίδρασή της η οποία δεν γνωρίζω ποιά θα είναι,μπορεί μάλιστα να προκαλέσει κα΄ποιν αυτοτραματισμό ή άλλου είδους τραυματισμο.


    Λοιπον,ας ξεκινήσω η μητερα μου εχει συνταξιοδοτηθεί εδώ και 3 χρόνια,εχει 4 παιδια τα 2 πανε γυμνασιο,το ένα δίνει πανελλαδικες και το άλλο σπουδάζει.Το περσινό καλοκαίρι είχαμε αντιμετωπίσει αρκετά σημαάδια χαμηλης αυτοεκτίμησης λόγου του αξημένου βάρους της και το αποδώσαμε σε αυτό.Η κατασταση όμως από τον περασμένο σεπτεμβρη εχει επιδεινωθεί βαρύτατα,καθώς από οτι έχουμε καταλάβει η ιδια μπαινει σε περίοδο εμμηνοπαυσης χωρις να το παραδεχεται,πασχει απο καταθλιψη και εχει αποκτηση και εξάρτηση από το διαδίκτυο με τις συνεπειες που θα εξηγησω παρακατω.

    Η μητέρα ειναι 48 ειχε στερημενα παιδικα χρονια απο οτι εχουμε καταλαβει σπουδασε οτι ηθελαν οι γονεις της,την ειχανε περιορισμενη και παντρευτηκε με προξενιο.Ολα αυτα τα χρόνια ηταν καλα και τωρα που πηρε συνταξη και τα παιδια μεγαλωνουν και δεν εχει τι να κανει ,θελει να κανει την επανασταση της,τωρα που ο ενας της γονιος δεν ζει,με ολες τις ψυχολογικες συνεπειες που μπορει να φανταστει κανεις για τα μελη της οικογενειας,αγνοωωντας ,παντελως τον όρο.Ας ξεκινησω λοιπον,τον προηγουμενο σεπτεμβριο βαλαμε στο σπιτι ιντερνετ και το σεπτεμβριο αγορασαμα και ένα καινουριο laptop.Γενικα ξερει να χειριζεται υπολογιστη τα βασικά.Της δείξαμε λοιπον καποια σαιτ ώστε να μπαινει ναβρισκει συνταγες,πληροφοριες κτλπ και ένα σαι τ με παιχνιδια,καποιος από εκει όμως της συνσετησε ενα σαι που εχει και παιχνιδια και γνωριμιιες.εκει λοιπον αρχισε να πιανει κουβεντα και μα μιλαει με μια κυρια η οποια ηταν σε παρομοια κατασταση σαν κι αυτη,αυτη δεν είχε δουλεψει ομως,και ως γνωστων αρχισανε να λενε η κμια τον πονο της στην αλλη ,γραπτως,χωρις να γνωριζονται.Τα πραγματα δεν σταματουν εδω ομως.Ποτε δεν μας ελεγε ψεματα και γνωρίζαμε για ολα αυτά.


    Μεχρι τον ιανουαριο επαιζε στον υπολογιστη σε λογικα πλαισια.Τα πραγματα ομως σοβαρεψαν οταν αρχισε να μιλαει με αυτη την κυρια στο κινητο καθως εμενε και σε κοντινη αποσταση και ηθελε να την γνωρισει,αγνοωντας ολα αυτα πο της ειχαμε πει.Την κυρια αυτη δεν την εχουμε γνωρίσει ως τωρα βεβαια,αλλα ουτε και φανηκε να την επηρεαζει.Τα πραγματα ομως σοβαρεψαν οταν εφτιαξε φειςμπουκ.Εκει αρχικα ειχε βαλει το πργματικο της ονομα και επωνυμο,ευτυχως ποτε δεν εχει δημοσιευσει φωτογραφια,οταν την προσθεσε καποιος ο οποιος ταχα μου καποτε ειχχε γνωρισει μια με το ιδιο ονομα ,επωνυμο και επαγγελμα και ενφιαφεροταν να την παντρευτει..ολα αυτα μεχρις εδω να σημειωσω οτι τα γνωριζαμε ως μελη της οικογενειας..απο μεσα ομως ιανουαριου τα πραγματα αρχισαν να σοβαρευουν οταν ξεκινησε να καθεται στον υπολογιστη μεχρι αργα το βραδυ,να την παιρνει ο υπνος πανω στο λαπτοπ.Το πρωι ξυπνουσε για τα παιδια για το σχολειο,μετα δεν γνωρισουμε ποση ωρα ασχολουνταν μ με το λαπτοπ,το απογευμα επαιζε παλι μια ωρα χωρις να γνωριζουμε αν επαιζε πραγματικά και το βραδυ ξενυχτουσε.Κατα τη διαρκεια της ημερας παραπονιονταν στα παιδια της οτι αισθανοταν κόπωση και κουρασμενη .παραλληλα την ειχαμε παρακινησει και ειχε ξεκινησει γυμναστηριο ωστε να χασει καποια κιλα και το αποδιδαμε κ εκει.Τα βασανα μας δεν σταματουν εδω οατν αρχισε να ανεβαζει πιεση,καθως εφτασε σε μηδενικο σημειο να μαθουμε οτι πασχει απο θυροειδη οπου και τελικά τον αφαιρεσαμε τωρα το καλοκαιρι.Ομως από τα μάρτιο και μετα που κ που τηλεφωνουνταν με αυτη την κυρια που ειχε γνωρισει και ειχανε συναντηθει κα αλλες δυο φορες.Τα πραγματα όμως από αρχες μαρτιου αρχισαν να σοβαρευουν καθως αρχισε να κλεινει το παρθυρο του φμπ,ειχε κρυψει τα παντα,και δεν μας αφηνε γενικα να μαθαινουμε τπτ...Στο κινητό της στο ονομα αυτης της κυριας που ειχε γνωρισει ειχε αποθηκευμένα δυο νουμερα.Ολον αυτο τον καιρο ειχε αρχισει και παραπονιονταν οτι δεν την υπολογιζει κανενας ουτε τα παιδια της ουτε ο ιδιος της ο συζυγος δεν την σεβεται ,γενικα ολα τα σημαδια χαμηλης αυτοεκτιμησης,και εμενα οιγονεις μ δεν με αφησαν νασπουδασω αυτό που ηθελα κτλπ και παραπονιοταν στα παιδια της...


    Αυτο το καλοκαιρι εδω και ένα μηνα εχουμε ανακαλύψει χωρις να το γνωριζει βεβαια ότι μιλάει στο κινητό καθημερινά και στο φειςμπου με αυτό τον κυριο,ανταλασσουνε ερωτικα μηνυματα,στο κινητο τον εχει αποθηκευμενο με το ιδιο ονομα της κυριας που ειχε γνωρισει το χειμωνα και μας λεει συνεχως ψεματα οτι μιλαει με αυτη την κυρια και μας λεει κ τα νεα της,(ειναι καλη ηθοποιος ,ομολογω).

    Ξεχασα να ανφερω οτι για να την ενεργοποιησουμε την ειχαμε στειλει να παρακολουθησει και καποια μαθηματα αγγλικων για ενα μηνα αυτο το καλοκαιρι που ηταν δωρεαν απο το δημο,περαν του γυμναστηριου που το συνεχιζε κανονικα.Προκειμενου λοιπον να σωσω την οικογενεια μου θα πρπει να βρω εναν τρόπο να την αναγκασω να επισκεφτει ψυχολογο αμεσα.Οταν της το ειχα πει ειχα πολυ βιαιαες,επιθετικες ,αρνητικες αντιδρασεις.Αυτες της μερες ο πατερας της οικογενειας λειπει σε ταξίδι και είναι μια καλη ευκαιρια να παει,αλλα φοβαμαι την αντιδραση της αν της πω οτι της εκλεισα ραντεβου.

    Ξεχασα να πω επισης οτι ειχε κερδισει και κατι εισητηρια απο ενα σουπερμαρκετ για ενα 3ημερο να παει και μας ζητησε να παει ταχα μ με αυτη την κυρια,εννοωντας τον κρυριο βεβαια,διοτι οταν της ειπαμε να παρει να παει με την κουνιαδα της που ειναι σαν αδελφες ,αρχισε και τσινισε...Τελος,ξεχασα να σημειωσω οτι μετα την εγχειρηση απαιτουσε επιμονα να της αγορασουμε σμαρτφοουν ωστε να ειναι ολη την ωρα στο ιντερνετ και να παιζει παιχνιδια παραπονουμενη οτι στις διακοπες θα εχουν τον υπολογιστη τα παιδια με το φλασακι και αυτη δεν θα εχει καθολου ιντερνετ και δεν θα εχει τι να κανει,αφου ο γιατρος δεν της ειχε επιστρεψει να πηγαινει δηθεν τα πρωινα στη θαλασσα,ωστε αυτη να καθεται σπιτι και να μιλαει με τον κυριο,καθως επίσης παρατηρησαμε οτι στις διακοπες ειχε χαλασει ολο ιντερνετ και τα δωρεαν λεπτα της κοσμοτε και εβαλε παλι καρτα σε λιγοτερο απο 10 μερες.Οποιος μπορει να βοηθήσει ας στειλει




    Ως νοημων ανθρωπος δεν θέλω να οδηγηθω στα ακρα,αλλα και λόγω δουλειας εχω κατατγεγραμμενες ολες της συνομιλιες με τον κυριο στο φειςμπουκ καθως της εχω χακαρει το λογαριασμο και δεν γνωριζει οτι μπαινω και καταγραφω ολες τις συνομιλιες,εχω και το κινητό του.Απο τη μια ενας τρόπος ειναι να της αποκαλυψω τωρα που λειπει και ο πατερας οτι γνωριζω,οτι δεν το περιμενα αυτο απο αυτην κτλπ.Ο 2ος τροπος ειναι να την εκβιαασω οτι εχω καταγραψει ολες τις συνομιλιες,οτι θα τα αποκαλυψω στο μπαμπα και θα γινει πανικοςκαι οτι θα φυγω η εγω η αυτη απο το σπιτι (ακραιο) ,ωστε να παει στην ψυχολογο.Το τρίτο που εχω σκεφτει ειναι να στείλω μνμ στον κυριο μεσω φειςμπουκ και να τον παρακαλεσω να σταματησει να επικοινωνει με την μητερα μου,αποκαλυπτοντας του οτι γνωριζω τα παντα και να σταματησει να την ενοχλει καθως πασχει απο καταθλιψη,και αν εχει λιγη αξιοπρπεια να μην διλυσει μια πολυτεκνη οικογενεια,αλλαζοντας της βεβαια αριθμο κινητου τηλεφωνου.Το πιο σημαντικο ολων που θεωρω εγω ομως ειναι να παει μια φορα στην ψυχολογο πριν γυρισει ο πατερας μου ,να καταλαβει πιος ειναι ο σκοπος της,να απεξαρτηθει από το διαδικτυο και να απαλλαγει από αυτον τον κύριο και το πιο σημαντικό να μιλήσω στον πατέρα μου ώστε να της δωσει λιγο περισσοτερη σημασια..Γενικα ως οικογενεια μεχρι τωρα ειμαστε παρα πολυ δεμενη και οσο κι αν επιτιθεται ο ενας στον αλλο ειμαστε πολυ αγαπημενοι,και η συμπεριφορα αυτη της μανας μας μας εχει φερει τα πανω κατω καθως επιτιθεται σε ολους απο τον μικρότερο μεχρι τον μεγαλυτερο και φυσικα στον συζυγο της τις περισσοτερες φορες,κατηγορωντας την συνεχεια..Σας παρακαλω πρπει να κανω κατι οπωσδήποτε αυτό το σαββατοκυριακο ωστε να γινει καλα η μανα μας και να τα βρει καλυτερα παλι και με το συζυγο της.

    Τα παιδια μιας πολυτεκνης οικογενεια,
    Αν μπορειτε βοηθηστε μας και στειλτε μας τη γνωμη σας τι να κανουμε και πως να το χειριστουμε.

    Εμεις αυτό που νομιζοθμε οτι είναι και το σωστο είναι να βρούμε τρόπο να παει στην ψυχολογο,αυτο ειναι και το πιο δυσκολο κομματι για εμας...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    168
    Καλησπερα Μελιτακι!
    Έχεις δίκιο για τον ψυχολόγο,ίσως να ναι ο μόνος που μπορει να σας βοηθήσει.Αλλα,αν η μητέρα έχει απωθημένα τότε ίσως η κατασταση να μην ειναι πολυ εύκολη.
    Καλη επιτυχία σε ότι και να κάνεις και κυρίως καλο κουράγιο.

Similar Threads

  1. Replies: 22
    Last Post: 23-08-2013, 22:26
  2. Replies: 29
    Last Post: 17-08-2013, 15:10
  3. δυσκολη συμβιωση με ατομο που πασχει
    By STA in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 23-12-2011, 00:57
  4. ο γιός μου πάσχει από ΙΨΔ ...... Βοηθήστε με
    By lakism in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 117
    Last Post: 20-12-2011, 15:10
  5. Πάσχει από κατάθλιψη.....
    By Φούλα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 09-11-2009, 11:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •