Ποσες επισκεψεις χρειαζοντε σε ψυχιατρο για ''διαγνωση'' και ποιο ειναι το κοστος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1

    Ποσες επισκεψεις χρειαζοντε σε ψυχιατρο για ''διαγνωση'' και ποιο ειναι το κοστος?

    Καλησπερα..Θελω απλα να ρωτησω η 1 φορα αρκει για να πας σε ψυχιατρο,να σου πει τι εχεις(αν εχεις κατι) και να σε συμβουλεψει πως να το αντιμετωπισεις ή πρεπει να γινουν παραπανω απο 1 συνεδριες για να επιτευχθεί αυτο?Και αν μπορειτε να μου πειτε ποσο κοστιζει περιπου η μια συνεδρια..Ευχαριστω ! :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    μπορεί και με μία μπορεί και πιο πολλές από 40 και πάνω υπολόγιζε...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    μπορεί και με μία μπορεί και πιο πολλές από 40 ευρώ και πάνω υπολόγιζε...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μητσακο , ο δικος μ , στην πρωτη συνεδρια αποφασισε ποιο θα μου χορηγηση , κ οταν μετα παρελευση τετραμηνου δεν ειδε αποτελεσμα ικανοποιητικο μου το αλλαξε . Παιρνει 50 ευρω κ σεκραταει 40-45 λεπτα . Καλος ειναι . Μιλαμε για κτθλψη παντα .

  5. #5
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μητσακο , ο δικος μ , στην πρωτη συνεδρια αποφασισε ποιο θα μου χορηγηση , κ οταν μετα παρελευση τετραμηνου δεν ειδε αποτελεσμα ικανοποιητικο μου το αλλαξε . Παιρνει 50 ευρω κ σεκραταει 40-45 λεπτα . Καλος ειναι . Μιλαμε για κτθλψη παντα .
    Εγω δεν θελω να επισκεφτω καποιον για καταθλιψη ή κατι τετοιο..Βασικα,για να μαι ειλικρινης δεν πιστευω να μου πει οτι εχω κατι σοβαρο.Απλα εχω καποια θεματακια με το αγχος(πολλοι φοβοι,ασχημες σκεψεις ,ψυχαναγκασμοι κλπ)..Θα πηγαινα παλι σε ψυχολογο οπως περυσι αλλα δεν θελω να ξαναμπλεξω και να πεσω στο τρυπακι(με το να κλεινω συνεχως ραντεβου και να ''πιεζομαι'' να συζηταω πραγματα που φοβαμαι) γιατι φοβαμαι μην ξαναξεφυγει το αγχος και με κανω παλι χαλια..Αρα οπως καταλαβαινεις δεν θελω παραπανω απο μια συναντηση με τον ψυχιατρο..γιατι 1ον φοβαμαι 2ον δεν εχω πολλα λεφτα(θα ζηταγα απο τους δικους μου αλλα δεν θελω να ξερουν οτι θα επισκεφτω ψυχιατρο γιατι θα ανυσηχουν παλι)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    υπάρχουν και ψυχίατροι ψυχοθεραπευτες δυο σε ένα....καλοί είναι αυτοί....γιατί παίζουν σε δυο επίπεδα καλό θα είναι πριν πάμε κάπου αν είναι εφικτό να δούμε βιογραφικό.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    μητσακο γιατι δεν επισκεπτεσαι το κεντρο ψυχικης υγειας της περιοχης σου? κοστιζει μονο 5 ευρω το εισητηριο κ ειναι επαγγελματιες. Μαλιστα προσφερει κ ψυχιατρους κ ψυχολογους αναλογως τι αναγκη εχεις.

  8. #8
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    μητσακο γιατι δεν επισκεπτεσαι το κεντρο ψυχικης υγειας της περιοχης σου? κοστιζει μονο 5 ευρω το εισητηριο κ ειναι επαγγελματιες. Μαλιστα προσφερει κ ψυχιατρους κ ψυχολογους αναλογως τι αναγκη εχεις.
    Δεν μου χε περασει καν απο το μυαλο..πολυ καλη ιδεα,αλλα αυτοι δεν σου κλεινουν ραντεβου εναν μηνα μετα?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by Μητσάκος View Post
    Δεν μου χε περασει καν απο το μυαλο..πολυ καλη ιδεα,αλλα αυτοι δεν σου κλεινουν ραντεβου εναν μηνα μετα?
    νομιζω πως οχι.Μπορεις να περασεις κ να ρωτησεις. εμενα στην περιοχη μου με δεχτηκανε αμεσως ως εκτακτο...ημουν βεβαια εκτακτο. κ συνεχιζω ακομα εκει κ ειμαι παρα παρα πολυ ευχαριστημενη.Τα τοσα χρηματα που ειχα ξοδεψει εξω πηγαν στραφι! επεφτα σε ολους τους ασχετους.... κοιταξε το παντως... ειναι μεγαλη βοηθεια!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    82
    Οι νοσοκομειακοι ψυχιατροι ειναι απ τουσ καλυτερους. πρωτα δε σε θελουν για τα λεφτα σου και οι περισσοτεροι ειναι ανθρωποι που μετρανε.
    και γω κψυ πηγαινω και τελειως δωρεαν και εχω κανει και 5 επισκεψεις σε 2 μηνες
    Never believe the ever of drunk and everything of lovers

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    δν νομιζω.... εμενα με ειχαν δεχτει ως εκτακτο, ημουν βεβαια! περνα να κανεις μια ερωτηση, κ σε ενα μηνα να ειναι... ειναι καλυτερα απ το τιποτα!!! ε?

  12. #12
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    δν νομιζω.... εμενα με ειχαν δεχτει ως εκτακτο, ημουν βεβαια! περνα να κανεις μια ερωτηση, κ σε ενα μηνα να ειναι... ειναι καλυτερα απ το τιποτα!!! ε?
    Αν ειναι οπως το λες ειναι καλυτερα απο το να παω σε ψυχιατρο που δουλευει μονος του..Ευχαριστω για τις πληροφοριες :)

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    ο μέσος χρόνος αναμονής είναι 15-20 μέρες. Αλλά όπως λες και πιο πάνω δεν είναι κάτι σοβαρό οπότε μπορείς να περιμένεις λίγο. Γενικά υπάρχουν επαγγελματίες που κάνουν καλή δουλειά είτε ιδιωτικά είτε δημόσια ...
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    [QUOTE=vasilis_90;452062]Οι νοσοκομειακοι ψυχιατροι ειναι απ τουσ καλυτερους. πρωτα δε σε θελουν για τα λεφτα σου και οι περισσοτεροι ειναι ανθρωποι που μετρανε.
    και γω κψυ πηγαινω και τελειως δωρεαν και εχω κανει και 5 επισκεψεις σε 2 μηνες[/QUOTE


    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    συμφωνω Βασιλη
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

Similar Threads

  1. Μήνυση σε ψυχίατρο για λάθος διάγνωση - διαγωγή
    By aliento in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 19
    Last Post: 24-03-2019, 14:46
  2. Ποιό απο τα δύο είναι χειρότερο?
    By notorious in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 19-05-2013, 13:09
  3. Ποιο ειναι το προβλημα σας;
    By ΣωτηρηςΚ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-2013, 14:27
  4. Τι είναι η ζωή; Ποιο είναι το νόημά της;
    By anwnimi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 21
    Last Post: 29-01-2010, 21:10
  5. Η Διαγνωση-θεραπεια ειναι σχετικες εννοιες ...
    By πανος12345 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 29-09-2009, 11:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •