Μονη στο εξωτερικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    19

    Μονη στο εξωτερικο

    Ειναι η πρωτη φορα που γραφω και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το προβλημα μου. Ειμαι 25 χρονων μετακομισα πριν απο 9 μηνες στη Σουηδια λογω δουλειας μαζι με τον τοτε αρραβωνιαστικο μ ( με τον οποιον χωρισαμε πριν μια εβδομαδα περιπου εξαιτιας της οικογενειας του δεν με ηθελε η μαμα του ) Το προβλημα ειναι οτι νιωθω τελειως μονη μιας και εκεινος ηταν η παρεα μ το τελευταιο διαστημα στο εξωτερικο! Προκειται να μετακομισω σε μικροτερη πολη τωρα που χωρισα μιας και εκει βρηκα δουλεια ! Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα μεινω τελειως μονη και οτι δεν προκειται ποτε να κανω οικογενεια συγνωμη που σας κουρασα

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ε ξαναγυρισε στην ελλαδα δεν εχεις συγγενεις?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    η γνωμη μου ειναι οτι δεν αξιζει να εισαι σε μια ξενη χωρα που κανει τοσο κρυο εκει περα ολομοναχη αν εισουν με παρεα θα πηγενα πασο.... εγω δεν εχω καπιο συμφερον απο οτι λεω λεω απλα τη γνωμη μου...

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    μη τολμησεις και γυρισεις στην ελλαδα, ειδικα αυτη τη περιοδο που οδευει προς διαλυση. θα το μετανιωσεις φρικτα, σοβαρα σου μιλαω, εχουν αυτοκτονισει πανω απο 4000 ανθρωποι εδω. το κρυο και η μοναξια μπροστα στη φτωχεια και την αβεβαιοτητα του μελλοντος δεν ειναι τιποτα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,672
    και εδω σκατα ειναι μη νομιζεισ εγω ερχομαι να σου κανω παρεα αμα θελεισ δεν εχω θεμα να με πεισ και τα κολπα πωσ να βρω δουλεια και θα συγκατοικισουμε
    με τισ γυναικεσ τα παω καλα να ξερεισ δεν τισ πειραζω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Eua2509 View Post
    Ειναι η πρωτη φορα που γραφω και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας το προβλημα μου. Ειμαι 25 χρονων μετακομισα πριν απο 9 μηνες στη Σουηδια λογω δουλειας μαζι με τον τοτε αρραβωνιαστικο μ ( με τον οποιον χωρισαμε πριν μια εβδομαδα περιπου εξαιτιας της οικογενειας του δεν με ηθελε η μαμα του ) Το προβλημα ειναι οτι νιωθω τελειως μονη μιας και εκεινος ηταν η παρεα μ το τελευταιο διαστημα στο εξωτερικο! Προκειται να μετακομισω σε μικροτερη πολη τωρα που χωρισα μιας και εκει βρηκα δουλεια ! Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι θα μεινω τελειως μονη και οτι δεν προκειται ποτε να κανω οικογενεια συγνωμη που σας κουρασα
    Εύα, μένω κι εγώ στη Σουηδία εδώ και δύο χρόνια λόγω σπουδών. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τα βρήκα πολύ σκούρα. Όμως σε αυτή τη χώρα η πρόνοια είναι πάρα πολύ καλή. Αν πιστεύεις ότι το χρειάζεσαι μπορείς άνετα να επισκεφτείς κάποιον ειδικό. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε πραγματικά πάρα πολύ. Και το ξέρω πως οι Σουηδοί λόγω ιδιοσυγκρασίας είναι πολύ δύσκολο να ανοιχτούν όμως μετά από κάμποσο καιρό να δεις που θα κάνεις φίλους. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις γκρουπ στο φεησμπουκ με άλλους μετανάστες ή Έλληνες μιας και βρίσκονται επίσης στην ίδια θέση με σένα και θα θέλουν παρέα.
    Εγώ πλέον αγαπάω τη Σουηδία σα δεύτερη πατρίδα μου και πιστεύω πως με τόσα που μπορεί να προσφέρει σε λίγο καιρό θα νιώθεις κι εσύ το ίδιο.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by afroditi86 View Post
    Εύα, μένω κι εγώ στη Σουηδία εδώ και δύο χρόνια λόγω σπουδών. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τα βρήκα πολύ σκούρα. Όμως σε αυτή τη χώρα η πρόνοια είναι πάρα πολύ καλή. Αν πιστεύεις ότι το χρειάζεσαι μπορείς άνετα να επισκεφτείς κάποιον ειδικό. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε πραγματικά πάρα πολύ. Και το ξέρω πως οι Σουηδοί λόγω ιδιοσυγκρασίας είναι πολύ δύσκολο να ανοιχτούν όμως μετά από κάμποσο καιρό να δεις που θα κάνεις φίλους. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις γκρουπ στο φεησμπουκ με άλλους μετανάστες ή Έλληνες μιας και βρίσκονται επίσης στην ίδια θέση με σένα και θα θέλουν παρέα.
    Εγώ πλέον αγαπάω τη Σουηδία σα δεύτερη πατρίδα μου και πιστεύω πως με τόσα που μπορεί να προσφέρει σε λίγο καιρό θα νιώθεις κι εσύ το ίδιο.
    φανταζομαι οτι θα εισαι πολυ ανθεκτικη στο κρυο

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by afroditi86 View Post
    Εύα, μένω κι εγώ στη Σουηδία εδώ και δύο χρόνια λόγω σπουδών. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή τα βρήκα πολύ σκούρα. Όμως σε αυτή τη χώρα η πρόνοια είναι πάρα πολύ καλή. Αν πιστεύεις ότι το χρειάζεσαι μπορείς άνετα να επισκεφτείς κάποιον ειδικό. Εγώ αυτό έκανα και με βοήθησε πραγματικά πάρα πολύ. Και το ξέρω πως οι Σουηδοί λόγω ιδιοσυγκρασίας είναι πολύ δύσκολο να ανοιχτούν όμως μετά από κάμποσο καιρό να δεις που θα κάνεις φίλους. Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις γκρουπ στο φεησμπουκ με άλλους μετανάστες ή Έλληνες μιας και βρίσκονται επίσης στην ίδια θέση με σένα και θα θέλουν παρέα.
    Εγώ πλέον αγαπάω τη Σουηδία σα δεύτερη πατρίδα μου και πιστεύω πως με τόσα που μπορεί να προσφέρει σε λίγο καιρό θα νιώθεις κι εσύ το ίδιο.
    φανταζομαι οτι θα εισαι πολυ ανθεκτικη στο κρυο

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    19
    Το κρυο με τα καταληλα ρουχα παλευεται

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    παλευεται πως?? εγω το φεβρουαριο βαζω τρεις θεοχοντρες μαλινες μπλουζες στους 0 βαθμους και ετσι ειμαι οκ στους -15 τι θα βαλεις?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω παντος δε μπωρω να καταλαβω για πιο λογο καπιος φευγει απο αυτη τη χωρα που ειναι παραδεισος σχετικα με τον καιρο για να μινει στον ανελειτο καταψυκτη... και εγω εκανα ταξιδια στο εξωτερικο πολα ως τουριστας και τα απολαυσα αλλα για να μινω εκει εγω με τιποτα σορρυ...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    19
    Σιγουρα το να φυγεις δεν ειναι οτι πιο ευκολο σαν αποφαση αλλα φευγεις για καλυτερεs συνθηκες εργασιας για να δεις και πως εργαζονται και στο εξωτερικο γιατι θεωρεις οτι μπορει να εξελιχθεις καλυτερα κλπ τωρα σχετικα με το κρυο επιβιωνεις, απο την αλλη οι Ελλληνες ειμαστε πιο κοινωνικοι ιδιοσυγκρασιακα κατι που δεν το εχουν οι σκανδιναβοι

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω ειχα ακουσει εναν ελληνα οταν ειχε γινει το μακελειο στη νορβηγια που ελεγε οτι το νερο εκει ειναι φριχτα κρυο φαντασου και οι αλλοι βουτιξαν στα κατεψυγμενα νερα

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Eua2509 View Post
    Σιγουρα το να φυγεις δεν ειναι οτι πιο ευκολο σαν αποφαση αλλα φευγεις για καλυτερεs συνθηκες εργασιας για να δεις και πως εργαζονται και στο εξωτερικο γιατι θεωρεις οτι μπορει να εξελιχθεις καλυτερα κλπ τωρα σχετικα με το κρυο επιβιωνεις, απο την αλλη οι Ελλληνες ειμαστε πιο κοινωνικοι ιδιοσυγκρασιακα κατι που δεν το εχουν οι σκανδιναβοι
    εγω απο οτι εχω δει σε διαφορα ταξιδια με τους συμπατριοτες του ειναι μια χαρα μολις βλεπουν ξενους απο τα βαλκανια φρικαρουν και κατεβαζουν τα μουτρα ιδικα οι γερμανοι

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    4
    Καλύτερα να κρυώνω αλλά να έχω να φάω στη Σουηδία παρά να σκάω από τη ζέστη και να είμαι και άνεργη στην Ελλάδα. Αυτό όμως έγκειται στην κρίση του καθενός. Τέλοσπάντων, Έυα ελπίζω να αισθάνεσαι καλύτερα. Καταλαβαίνω πως η μοναξιά και η αλλαγή περιβάλλοντος μπορεί να σε κάνουν να νιώθεις εντελώς χάλια, ειδικά με το σκοτάδι που έρχεται λόγω Χειμώνα. Η μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι να δραστηριοποιηθείς κοινωνικά και να αθλείσαι όσο το δυνατόν πιο συχνά. Βοηθάει πάρα πολύ

    Και αν έχεις απορίες ή θέλεις να ρωτήσεις οτιδήποτε στο μέλλον στείλε μήνυμα

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Βοήθεια για άμεση μετανάστευση στο εξωτερικό
    By dimitsos in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 7
    Last Post: 03-01-2013, 10:34
  2. Η μονη που ειμαι μονη???
    By Dream collector in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 04-03-2012, 22:51
  3. Βρεφονηπιοκόμοι - Νηπιαγωγοί στο εξωτερικό
    By Flumen in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-2012, 03:30
  4. Επαγγελματικές αναζητήσεις και στρες - Εξωτερικό
    By flyingbubble in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 25-10-2010, 16:12
  5. τόσο μόνη....
    By gataki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 12-12-2005, 16:41

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •