Οι κατάσκοποι των 5 forum!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 38
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798

    Οι κατάσκοποι των 5 forum!

    Έχω μια ερώτηση προς άπαντες, που ίσως φανεί λίγο παράξενη εκ πρώτης όψεως...
    Σχετικά πρόσφατα με πλησίασε "μέλος" του φόρουμ να μου πιάσει το μπλα μπλα σε pm...Το "μέλος" σε εισαγωγικά καθότι το account του είναι πολύ παλιό αλλά το post count του είναι μηδεν!
    Την ταυτότητα του θέλησε να κρατήσει επτασφράγιστο μυστικό σαν το άγιο φως τις υπόλοιπες 364 μέρες του χρόνου, αλλά παρόλαυτα το μπλα μπλα το ήθελε.
    Επειδή λοιπόν αυτή τη συμπεριφορά εγω την θεωρώ το λιγότερο ύποπτη ενδιαφέρομαι να μάθω αν συνέβει ποτέ σε κάποιον απο εσάς κάτι παρόμοιο....σε περίπτωση που δεν θέλετε να πείτε κάτι δημόσια γιατί προφανώς, παρακολουθούμαστε!.... μπορείτε να μου το στείλετε με pm.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Nαι τομχετ , εχει συμβει μελος με κανενα ποστ να στελνει π.μ , οπως επισης εχει συμβει να λαμβανω περιεργα πμ απο διαφορα νικς που ολα αρχιζουν ετσι :
    "Γεια , ειμαι ο ταδε ... "
    και τελειωνουν ετσι
    "Εσενα πως λενε ?"

    Αλλα τι εννοεις η συμπεριφορα ειναι υποπτη?
    Εγω εχω καταληξει πως αυτα τα μελη συνηθως ειναι οι γνωστοι πεφτουλες του φορουμ που εμφανιζονται με νεα νικς ή μελη που θελουν να ψαρεψουν πληροφοριες για αλλα μελη του φορουμ.
    Δεν θεωρω βεβαια πως ειναι κατι το τραγικο απο την στιγμη που ειναι στο χερι μας το να δωσουμε ή να μην δωσουμε προσωπικα στοιχεια .

    Α ναι και μπορεις να απενεργοποιησεις τα π.μ .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Ναι αλλά εσύ είσαι κοριτσάκι...εγώ είμαι αγοράκι... βλέπεις τα κοινωνικά πρότυπα είναι τέτοια που η λέξη "πεφτουλες" έχει καθαρά αρσενικής φύσης χαρακτήρα :P
    Το μέλος που μίλησε σε σένα είχε παλιό account?
    Πχ αυτό στο οποίο αναφέρομαι εγώ έχει πολυετές account με καθημερινή δραστηριότητα αλλά 0 post.

    ΥΓ: μας παρακολουθεί αυτή τη στιγμή! ><
    Συγγνώμη αλλά εφόσον δεν έχεις την ευγένεια και το σθένος να απαντήσεις μέλος φάντασμα κάπως πρέπει και εγώ να ερευνήσω την περίπτωση σου...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ναι, υπαρχουν τετοια μελη , αλλα και παλι δεν καταλαβα .
    Τι πιστευεις πως θελει αυτο το ατομο απο σενα , και με ποιον τροπο μπορει να σε βλαψει ?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Τι το ψάχνεις καλέ, σιγά το σοβαρό θέμα. Αγνόησέ τους απλά! Εμένα δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό πάντως.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Να με βλάψει δεν μπορεί...δεν φοβάμαι για μένα.
    Αλλά είμαι πολύ περίεργος για το αν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο εδω μέσα...
    Για να βοηθήσω λίγο περισσότερο, μου είπε οτι ασχολείται με την ψυχολογία και θελει να βοηθάει κόσμο γενικά μέσα απο αυτό, και όπως παραδέχτηκε μετά απο κάποιο καιρό το ενδιέφερε η...περίπτωση μου...απο κοινωνιολογικής απόψεως....huh? Δεν μιλάω για 1-2-3 μηνύματα, μιλάω για ένα σεβαστό διάστημα.
    Αν μη τι άλλο όπως είπα το θεωρώ ύποπτο καθότι έστω πως θες να παρέχεις κάποιου είδους βοήθεια α)δεν το κάνεις να φαίνεται λες και κρυβεις κάτι β)αν ειναι να θες να διεξάγεις κάποιο πείραμα κοινωνιολογικής φύσεως νομίζω οτι πρέπει να εχεις την συγκατάθεση του ...πειραματόζωου και γ)όταν θες να κάνεις κουβέντα με κάποιον χωρίς να είσαι διατεθειμένος να μοιραστείς τίποτα δικό σου θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να μην σου δώσει και τίποτα ο συνομιλιτής σου...οπότε...τι ακριβώς περιμένεις να συμβεί? πως θα γίνει διάλογος? γενικά το βλέπω ύποπτο όλο αυτό.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eμενα μουχει τυχει αρκετες φορες να ' εισβαλλει ' καποιος στο μποξ μου , κ να με ρωταει θεματα πρωσοπικης φυσεως , που σχετιζονται με την κτθλψη , κ το θεωρω ΟΚ. Τωρα να εισβαλλω ο ιδιος στο μποξ , ακαλεστος , θηλυκου μελους , το θεωρω επιεικως αδιακρισια , αν κ εχει πεσει στην αντιληψη μου παρομοια περιπτωση .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Και εντάξει ρε συ Αλκμήνη δεν είπα οτι ειναι και κάτι το "σοβαρό" ...
    Δεν ήξερα καν οτι στο φορουμ εδώ κυκλοφορούν σοβαρά θέματα!
    Στο κάτω κάτω ανάμεσα στα αισθηματικά, έπεσες πάνω και σε ένα μυστηρίου...big deal! :P

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δηλαδη και να παρακολουθει καπιος κατι και τι εγινε... οταν δεν σε ξερει προσωπικα.. μερικοι εχουν γνωσεις πληροφορικης μου εχει τυχει 2 φορες να γνωριστω με δυο η τρεις κοπελες ε και τι εγινε? πληροφορικαριοι υπαρχουν παντου...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eμενα μουχει τυχει αρκετες φορες να ' εισβαλλει ' καποιος στο μποξ μου , κ να με ρωταει θεματα πρωσοπικης φυσεως , που σχετιζονται με την κτθλψη , κ το θεωρω ΟΚ. Τωρα να εισβαλλω ο ιδιος στο μποξ , ακαλεστος , θηλυκου μελους , το θεωρω επιεικως αδιακρισια , αν κ εχει πεσει στην αντιληψη μου παρομοια περιπτωση .
    δηλαδη και το οτι σε ρωτισε ολα αυτα και τι εγινε δηλαδη αν σε συναντησει στο δρομο θα καταλαβει οτι εισαι εσυ χωρις να σε εχει δει ποτε του? μπωρει να σε συμπαθουσε απλα αλλα αν δε θες δεν απαντας απλο δεν ειναι...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Δεν είπε κανείς τίποτα απο όσα υπέθεσες Αλέξανδρε ^^ ...χαλασμένο τηλέφωνο έπαιζες μικρός? για εκεί το παμε μου φαίνεται ...
    Ασχολούμαι με την πληροφορική πάνω απο 10 χρόνια τώρα και όχι παίζοντας φάρμα στο facebook για να γνωρίζω τι συμβαίνει στο internet γενικά, να γνωρίζω τι ισχύει με τα προσωπικά δεδομένα και να έχω γνώση του οτι δημοσιοποιώ ότι θέλω εγώ και όχι ότι θέλει κάποιος άλλος.

    Δεν μιλάμε για άτομα που παρακολουθούν το site...
    Καταλαβαίνεις εσύ και οι υπόλοιποι οτι δεν χρειάζεται κάποιος account για να παρακολουθεί τα θεματα του φορουμ?
    Το να έχεις account με καθημερινή δραστηριότητα οπότε προφανώς χρησιμεύει σε κάτι άλλο. Πόσο μάλλον το να ψαρεύεις άτομα απο το φόρουμ με διάφορες δικαιολογίες στα κρυφά και μάλιστα να το κάνεις επι χρόνια.
    Θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι φτάνει στα όρια της ψύχωσης.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Να με βλάψει δεν μπορεί...δεν φοβάμαι για μένα.
    Αλλά είμαι πολύ περίεργος για το αν έχει συμβεί σε κάποιον άλλο εδω μέσα...
    Για να βοηθήσω λίγο περισσότερο, μου είπε οτι ασχολείται με την ψυχολογία και θελει να βοηθάει κόσμο γενικά μέσα απο αυτό, και όπως παραδέχτηκε μετά απο κάποιο καιρό το ενδιέφερε η...περίπτωση μου...απο κοινωνιολογικής απόψεως....huh? Δεν μιλάω για 1-2-3 μηνύματα, μιλάω για ένα σεβαστό διάστημα.
    Αν μη τι άλλο όπως είπα το θεωρώ ύποπτο καθότι έστω πως θες να παρέχεις κάποιου είδους βοήθεια α)δεν το κάνεις να φαίνεται λες και κρυβεις κάτι β)αν ειναι να θες να διεξάγεις κάποιο πείραμα κοινωνιολογικής φύσεως νομίζω οτι πρέπει να εχεις την συγκατάθεση του ...πειραματόζωου και γ)όταν θες να κάνεις κουβέντα με κάποιον χωρίς να είσαι διατεθειμένος να μοιραστείς τίποτα δικό σου θα πρέπει να είσαι διατεθειμένος να μην σου δώσει και τίποτα ο συνομιλιτής σου...οπότε...τι ακριβώς περιμένεις να συμβεί? πως θα γίνει διάλογος? γενικά το βλέπω ύποπτο όλο αυτό.
    Aν ισχυει αυτο , το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι αναφορα στην διαχειριση.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω σου λεω οτι τους πραγματικους χακερ δε τους σταματαει τιποτα και κανενας... και εσυ οσο και να το ψαχνεις το ιδιο σου κανει... καλα αστειευεσε τωρα πια προσωπικα δεδομενο εισαι πληροφορικαριος και το πιστευεις αυτο οτι καπιος δε μπωρει να χακαρει τα παντα? καταρχην και 20 χρονια να ασχολισαι με τη πληροφορικη και παλι οπιος ξερει μπωρει να βρει τα παντα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ισως μια εξηγιση σε αυτο που ειναι να ηταν καπιος φιλος σου η γνωστος σου και σου εκανε πλακα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    H διαχείριση δεν έχει κανέναν λόγο εφόσον καταπατήθηκε κανένας κανόνας του forum και δεν συμβαίνει τίποτα το οποίο θα χαρακτηριζόταν παράνομο.
    Σκοπός του thread είναι το να πάρω απόψεις απο άτομα που ενδεχομένως να τους έχει συμβεί κάτι παρόμοιο (και ευχαριστώ αυτους που απάντησαν κιόλας με pm) και το κυριότερο είναι να το διαβάσει κάποιος και να υποψιαστεί κυρίως για αυτά που γράφω στο post #11 εδώ.

    (Γεια σου και εσένα που κρυφο-διαβάζεις ακόμα το thread ...σε περιμένω ακόμα αν θες να με διαψεύσεις και να ξεκαθαρίσεις την θέση σου, δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σου αλλά αυτό που κάνεις είναι ενδεχομένως επικίνδυνο.)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. forum για αλκοολισμό?
    By Paprika in forum Εξάρτηση από Αλκοόλ, Τζόγο
    Replies: 3
    Last Post: 25-03-2011, 22:47
  2. τι σημαινει για σας το forum
    By hornet in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 72
    Last Post: 03-07-2010, 20:40
  3. Σκέψεις για το forum
    By erwtokritos in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 4
    Last Post: 19-05-2006, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •