Το αγχος ή το φαγητο προκαλουν διάρροια?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Το αγχος ή το φαγητο προκαλουν διάρροια?

    Γεια σας παιδιά!!

    Αποφάσισα να γράψω για κάτι που με απασχολεί τα τελευταία 3-4 χρόνια και δεν έχω βρει λύση... Βέβαια δεν το έχω ψάξει με γιατρούς κλπ.

    Λοιπόν στο μέρος όπου μένω υπάρχει ένα καταπληκτικό μαγαζί με παγωτά και βαφλες. Εδώ και πολλά χρόνια του έδινα και καταλάβαινε... Δεν μπορώ να αντισταθώ στα γλυκά!!
    Μια φορά έφαγα βάφλα και μετά απο 10-15 λεπτά με έπιασε ένας τρομερός πόνος στην κοιλιά που μου έκοβε την ανάσα. Το αποτέλεσμα ήταν να τρέξω σπίτι και η όλη κατάσταση κατέληξε σε διάρροια. Μετά ήμουν σαν να μη συμβαίνει τίποτα!! Αυτό λοιπόν μου συμβαίνει από τότε και κάθε καλοκαίρι 8 στις 10 φορές που θα φάω βάφλα σε εκείνο το μαγαζί. Δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιες φορες θα με πιασει η κοιλια μου και καποιες οχι. Επίσης υπηρχε μια περιοδος που ειχα τα ιδια συμπτωματα οταν ετρωγα κρεμα γαλακτος. Ειτε μαγειρευα εγω ειτε ετρωγα εξω κατι αλα κρεμ σκεφτομουν τωρα θα με πιασει η κοιλια μου και οντως με επιανε!!! Το προκαλουσα εγω?? Δεν ξερω... Πλεον αυτο με την κρέμα γαλακτος εχει σταματησει, ισως να με πιασει 2 στις 10 φορες κι αυτες αν φαω εξω κατι αλα κρεμ. Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. Καθομαι και σκεφτομαι τι μπορει να παιζει ρολο σε αυτες τις εξαρσεις και μου ερχονται στο μυαλο διαφορα περιστατικα. Θυμαμαι όταν εδινα εξετασεις στα γαλλικα ειχα τοσο αγχος που την μιση ωρα της εξετασης την ειχα περασει στην τουαλετα. Ακομα και την περιοδοπου ειχα προβλημα με τα αλα κρεμ, σκεφτομαι οτι μολις τα ετρωγα ειχα το αγχος της κοιλιας μου οποτε αυτη αρχιζε να ποναει!! Μιλαμε για φριχτους πονους που με λυγιζαν!! Δεν ξερω τι πραγματικα φταιει... Ξερω όμως οτι μου δυσκολευει τη ζωη γιατι πρωτον δεν μπορω να απολαυσω τις βαφλες μου και δευτερον γιατι φοβαμαι να φαω οπουδηποτε αλα κρεμ!!

    Υπαρχει κανεις που να αντιμετωπιζει κατι παρομοιο??? Πφφφ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Το αγχος γενικα μπορει να προκαλεσει ψυχοσωματικα συμπτωματα , ειδικα στο γαστρεντερικο πολυ συχνα δημιουργοντα προβληματα απο αγχος.
    Στο ερωτημα σου ομως , αν αυτο που παθαινεις ειναι αγχος μπορει να σου απαντησει μονο ενας γαστρεντερολογος.....

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βρε κοριτσι μου πως το μπωρεις αυτο το πραγμα μηπως το να μη ξαναφας ειναι η λυση απλως?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by ΜαρίαΣ. View Post
    Γεια σας παιδιά!!

    Αποφάσισα να γράψω για κάτι που με απασχολεί τα τελευταία 3-4 χρόνια και δεν έχω βρει λύση... Βέβαια δεν το έχω ψάξει με γιατρούς κλπ.

    Λοιπόν στο μέρος όπου μένω υπάρχει ένα καταπληκτικό μαγαζί με παγωτά και βαφλες. Εδώ και πολλά χρόνια του έδινα και καταλάβαινε... Δεν μπορώ να αντισταθώ στα γλυκά!!
    Μια φορά έφαγα βάφλα και μετά απο 10-15 λεπτά με έπιασε ένας τρομερός πόνος στην κοιλιά που μου έκοβε την ανάσα. Το αποτέλεσμα ήταν να τρέξω σπίτι και η όλη κατάσταση κατέληξε σε διάρροια. Μετά ήμουν σαν να μη συμβαίνει τίποτα!! Αυτό λοιπόν μου συμβαίνει από τότε και κάθε καλοκαίρι 8 στις 10 φορές που θα φάω βάφλα σε εκείνο το μαγαζί. Δεν καταλαβαίνω γιατι κάποιες φορες θα με πιασει η κοιλια μου και καποιες οχι. Επίσης υπηρχε μια περιοδος που ειχα τα ιδια συμπτωματα οταν ετρωγα κρεμα γαλακτος. Ειτε μαγειρευα εγω ειτε ετρωγα εξω κατι αλα κρεμ σκεφτομουν τωρα θα με πιασει η κοιλια μου και οντως με επιανε!!! Το προκαλουσα εγω?? Δεν ξερω... Πλεον αυτο με την κρέμα γαλακτος εχει σταματησει, ισως να με πιασει 2 στις 10 φορες κι αυτες αν φαω εξω κατι αλα κρεμ. Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει. Καθομαι και σκεφτομαι τι μπορει να παιζει ρολο σε αυτες τις εξαρσεις και μου ερχονται στο μυαλο διαφορα περιστατικα. Θυμαμαι όταν εδινα εξετασεις στα γαλλικα ειχα τοσο αγχος που την μιση ωρα της εξετασης την ειχα περασει στην τουαλετα. Ακομα και την περιοδοπου ειχα προβλημα με τα αλα κρεμ, σκεφτομαι οτι μολις τα ετρωγα ειχα το αγχος της κοιλιας μου οποτε αυτη αρχιζε να ποναει!! Μιλαμε για φριχτους πονους που με λυγιζαν!! Δεν ξερω τι πραγματικα φταιει... Ξερω όμως οτι μου δυσκολευει τη ζωη γιατι πρωτον δεν μπορω να απολαυσω τις βαφλες μου και δευτερον γιατι φοβαμαι να φαω οπουδηποτε αλα κρεμ!!

    Υπαρχει κανεις που να αντιμετωπιζει κατι παρομοιο??? Πφφφ
    Και τα δύο μπορεί να την προκαλέσουν.

    Και κάποιες τροφές, όπως το γάλα κάποιοι οργανισμοί δεν το ανέχονται καν. Πρόκειται για μια άχρηστη, μέχρι και επιβαρυντική τροφή για τους ενήλικες, για τα οφέλη της οποίας έχει γίνει μεγάλη προπαγάνδα.

    Απλά τα πράγματα, δεν ξανατρώς βάφλες σε αυτό το μαγαζί. 8 στις 10 φορές είναι πάρα πολύ.
    Εκτός να τα θέλει ο κώλος σου!

  5. #5
    Δεν είχα ποτέ θέμα με το γάλα... Μέχρι τα 18 μου έπινα πολύ ποσότητα γάλακτος!! Αν είχα τέτοιο πρόβλημα δεν θα με πείραζε οτιδήποτε περιέχει γάλα και όχι μόνο αυτά τα δύο συγκεκριμένα??? Επίσης βάφλα έχω φάει και σε ένα άλλο μέρος και με έχει πιάσει!! Ίσως να φταίει οτι το σκεφτόμουν... Επίσης μπορεί να φταίει κάποιος συνδυασμός... Δηλαδή μπορεί αν φάω βάφλα με εντελώς άδειο στομάχι να με πειράξει... Δεν εχω βρει ακομα την λυση... Μαλλον πως θα το ψαξω λιγο παραπανω...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δε μπωρω να καταλαβω για πιο λογο τρως στο ιδιο μαγαζι το ιδιο προιον ενω σε πειραζει μηπως εχεις μαζοχιστικες τασεις? κ η δικη μου τρελενετε για βαφλες κ κρεπες.

  7. #7
    Χαχα! Πες το καπως ετσι.... Βασικά μ αρεσουν πολυ ειδικά απο κει... Τις εχω μειωσει αρκετα γι αυτο το λόγο...αρκούμαι στο παγωτό τους μόνο...αλλά δεν είναι περίεργο?? Με το παγωτό δεν παθαίνω τίποτα...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μηπως εχεις δυσανεξια στη λακτοζη ? το παγωτο περιεχει μικρες ποσοτητες , ενω η κρεμα μεγαλες . Βεβαια θα πρεπει να σου συμβαινει κ οταν πινεις γαλα.

  9. #9
    Οι κρεπούλες είναι νόστιμες δεν λέω, αλλά καλό είναι να μην τρως συχνά, διότι δεν είναι κι ότι καλύτερο για τον οργανισμό. Αποτελεί επεξεργασμένη τροφή και μάλλον άχρηστη. Άν θέλεις τόσο πολύ να φας μπορείς να την φτιάξεις μόνη σου. Υπάρχουν στο λιντλ αν θυμάμαι καλά συσκευές παρασκευής, αλλά μπορείς να βρεις και σε καταστήματα ηλεκτρικών. Ψάξε να βρεις και την συνταγή στο διαδίκτυο. Είναι απλή. Απέφυγε όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω τις απ' έξω. Αν είσαι στην Ελλάδα, είναι καλύτερα να επισκέπτεσαι αυθεντικά κρεπομάγαζα και με εγγυημένα φρέσκα υλικά. Ξέρω τα Crepa-Crepa και Crepa Land, που είναι αλυσίδες και έχουν καταστήματα ανά την Ελλάδα. Αν ψάξεις στο ίντερνετ ίσως βρεις κι άλλα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Καλησπέρα... είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με ένα πολύ γνωστό κατάστημα που φτιάχνει βάφλες... μια μερα που έφαγα με έπιασαν τα ίδια.. (πριν 3χρόνια). Τυχαίο λέω.. ξαναπήγα, με ξαναέπιασε κ από τότε έπαιρνα βάφλα κ έτρεχα γρήγορα σπίτι να μη λιώσει το παγωτό για να τη φάω... Το συζήτησα με τη ψυχολόγο μου και μου είπε ότι έκανα υποσυνείδητα ανάκλιση! Δλδ... σκεφτόμουν τότε που με είχε πιάσει κ με έπιανε κα΄θε φορά! Να πω την αλήθεια, τώρα που το ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει να φάω εκεί... αλλά θα το κάνω κ θα σου πω! Από το άγχος, σίγουρα μπορεί να σε πιάσει πάντως! Το έχω ψάξει! Αφού είχα κάνει εξετάσεις κ δεν ήταν κάτι παθολογικό! Μία φίλη μου έχει ακριβώς το ίδιο πράγμα, ξέρεις με τι??????? με τη παραλία! όποτε πάμε, ξέρει ότι θα τη πιάσει! Την είχε πονέσει μια φορά η κοιλιά της κ απο τότε γίνεται το ίδιο... μη κ στρώσουμε πετσέτα, πρέπει να ψάχνουμε τουαλέτα!!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω πιστευω οτι φταιει το συγκεκριμενο μαγαζι

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Μαρια μηπως να εκοβες λιγο τα λιπαρα? το λεω γιατι κ μενα με πειραζουν κ εχω τα ιδια συμπτωματα! λογω μαλλον ευερεθιστου εντερου? συμβιβασου με το παγωτακι κ μηπως θα ηταν καλο να απευθυνθεις σε γαστρεντερολογο οπως λεει κ ο betelgeuse?

Similar Threads

  1. Τα αντιψυχωτικά φάρμακα προκαλούν προβλήματα στην υγεία
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 13
    Last Post: 27-03-2019, 21:30
  2. Εντονο φουσκωμα,ατονια μετα το φαγητο ..αγχος?
    By nopanic in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 08-02-2015, 21:59
  3. Replies: 2
    Last Post: 17-09-2011, 21:05
  4. ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΝΑ ΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ ΣΤΡΕΣ
    By Calin in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 22-01-2010, 23:26
  5. Replies: 0
    Last Post: 31-08-2008, 22:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •