Δεν αντεχω....!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661

    Δεν αντεχω....!

    Δεν ξερω τι να κανω, τις τελεφταιες μερες εχω ξεκοψει με τους παντες,τσακωθηκα και για καποιες 'ασημαντες' αφορμες, λιγο πολυ εγω φταιω, αλλα δεν ειναι αυτο που με ενοχλει, ειναι οτι τελειωνει το καλοκαιρι....ερχεται ολοκληρος χειμωνας και θα συμβει το ιδιο,θα την βγαλω στην αδρανεια... Πρωινο ξυπνημα,υπολογιστης (ταινιες κανα παιχνιδι και φβ) και ξανα υπνος? πηγαινα και σταδιο αλλα οχι καθε ημερα τελως παντων. Οι γονεις μου, επειδη βρισκοντε σε δυσκολη κατασταση,δεν ενδιαφεροντε κ καθολου τι θα απογινω εγω, ηθελα να φυγω απο εδω(μενω επαρχια) αλλα μου λενε που να πας ,δεν βλεπεις πως ειναι τα πραγματα, τι σχολες και μαλακιες,αντε βρες καμια δουλεια κλπ, (αν και ανεκαθεν δουλευα καποιες ημερες ανα μηνα η 2μηνο,και εβγαζα καποια εξοδα μου).Εχω ενα μικροτερο αδερφο,που εκανε καποιες ΜΑΛΑΚΙΕΣ και εχουν πεσει με τα μουτρα πανω του,εγω σαν να μην υπαρχω στον χαρτη,εχω απελπιστει,ψαχνω και σχεδον καθημερινα για δουλεια αλλα τιποτα.Ηθελα να παω σε μια σχολη,αλλα πρεπει να μπορω να καλυψω τα εξοδα μου για να φυγω. Καθε μερα τσακωνοντε με τον μικρο, λενε οτι δεν εχουν λευτα κλπ. Εχω 'τρελαθει' αντε μετα και να βγεις τι ορεξη να εχεις? Θα εισαι θλιμενος και θα σκεφτεσαι συνεχεια καποια πραγματα,οποτε καποιες και απο επιλογη καθομαι σπιτι,δεν θελω να ρωτανε 'τι εχεις' γτ εισαι ετσι....και ολα αυτα. το ριχνω και σε πολλες υπνο,διστυχως...για να περναει η ωρα και να μην σκεφτομαι και πολλα. Εκανα μια 'αποπειρα' πηρα καποια χαπια,αλλα ευτιχως δεν επαθα κατι. Το δοκιμασα χωρις 2η σκεψη, ηθελα να τραβηξω την προσοχη των δικων μου,δεν τους το ανεφερα καν,δεν ενοιωσα καποιο πονο η να με πειραξαν, μου περναει η σκεψη να το ξανα κανω.

    Καμια βοηθεια στο πως να φερθω,τι να κανω,ειλικρινα...δεν εχω ιδεα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    θα πρέπει να σε αγαπήσεις πρώτα και πάνω από όλα ... και να πας να πεις στους γονείς σου πως χρειάζεσαι την υποστήριξη και την προσοχή τους. Οι απόπειρες δεν είναι λύση...το να εκφράσεις αυτά που νιώθεις είναι. Η λύση είναι να βρείς μια δουλεία και να φτιάξεις το παρόν και το μέλλον σου καλύτερα. Ναι είναι δύσκολο με αυτές τις συνθήκες αλλά πρέπει να προσπαθείς και να ψάχνεις κάθε μέρα.... Μην απελπίζεσαι και μην το βάζεις κάτω...διεκδίκησε τα θέλω σου... μπορείς να τα καταφέρεις.. http://www.tokleidi.com/2013/07/mia-apelpismeni-psixi/
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    το οτι μενεις επαρχια δεν ειναι αρνητικο. κι Αθηνα να ησουν και με περισσοτερες επιλογες στο να βγεις, παλι απ'τη φασαρια και τη βαρεμαρα παιζει να μη το εκανες, συν τη φτωχεια τωρα και την εγκληματικοτητα που εχει αυξηθει.

    δυστυχως οι γονεις απ'τα 18 και μετα χρησιμοποιουν τη δικαιολογια οτι εισαι ενηλικος αρα υπευθυνος για τη ζωη σου κι οτι κανεις ή δε κανεις, οποτε φυσικο ειναι να αδιαφορουν καπως. ειδικα οταν υπαρχει μικροτερο παιδι στην οικογενεια, συνηθως του δινουν περισσοτερη προσοχη απ'το μεγαλο (τα λεω αυτα εχωντας κι εγω εναν μικροτερο αδερφο ο οποιος τωρα καλοπερναει).

    αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να προσπαθησεις να κοινωνικοποιηθεις λιγακι. κανε γνωριμιες να εχεις κι αλλους ανθρωπους στη ζωη σου, αφου οι γονεις νιωθεις πως δε σε στηριζουν, ισως σε στηριξουν εκεινοι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Ερχεται η ώρα για τον καθένα που σταματά να στηρίζεται στους γονείς του και ανοίγει τα φτερά του. Ισως για σένα ήρθε ήδη αυτή η ώρα. Κάθησε και σκέψου ποιός είσαι και τι θέλεις στη ζωή σου. Γιατί δική σου είναι η ζωή κι εσύ θα τη ζήσεις. Προσπάθησε να αποφορτίσεις τη σχέση σου με τους γονείς σου από την απαίτηση να σε στηρίξουν. Οι απόπειρες αυτοκτονίας δεν είναι λύση σε τίποτα. Πες πως καταφέρνεις να τραβήξεις την προσοχή τους. Και μετά, τι? Πάρε σαν δεδομένο πως δε μπορείς να περιμένεις κάτι από εκείνους σε υλικό επίπεδο, σίγουρα όμως μπορούν να σε στηρίξουν σε συναισθηματικό επίπεδο, αν βελτιωθούν τα πράγματα στη σχέση σας.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Τα εχω συζητησει ενα σωρο φορες, εχουν αλλα μυαλα,ειναι μεγαλωμενοι απο χωριο, εδω μου λενε 'πηγαινε στο χωριο και γινε αγροτης'. Να χαραμισω τα χρονια μ δηλαδη. Τι περιμενεις νικ? Να συνενοηθω με τετοιους ανθρωπους?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Βεβαια....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    να ρωτησω κατι? τι σχολη θελεις να πας? εχεις αποφασισει τι θελεις ακριβως να κανεις η απλα θελεις να φυγεις για να κανεις ''κατι''? δν υπαρχουν στη περιοχη σου σχολες? πχ. τεε, οαεδ, κ οτιδηποτε του δημοσιου? κ να ρωτησω κ κατι αλλο?εχεις σκεφτει οτι ισως η οικογενεια σου, χρειαζεται τη στηριξη σου αυτη τη περιοδο για να ξεπερασει τα προβληματα της κ μετα να ασχοληθειτε κ με τα δικα σου θελω? εξηγησε τους πως νιωθεις παραμελημενος... οι αποπειρες απλα θα προσθεσουν κ αλλα προβληματα! δν ειναι η λυση! μηπως ξεκοβεις εσυ απο τν οικογενεια σου κ οχι αυτοι?( μια ερωτηση κανω,χωρις παρεξηγηση!)υπαρχει τετοια περιπτωση? κ γω επαρχια μενω κ σε νιωθω... αλλα πλεον μου αρεσει τρελα!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300
    ποσο εισαι; τι θες να σπουδασεις; που μενεις;

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Alucard View Post
    Τα εχω συζητησει ενα σωρο φορες, εχουν αλλα μυαλα,ειναι μεγαλωμενοι απο χωριο, εδω μου λενε 'πηγαινε στο χωριο και γινε αγροτης'. Να χαραμισω τα χρονια μ δηλαδη. Τι περιμενεις νικ? Να συνενοηθω με τετοιους ανθρωπους?
    Γεια σου αδερφέ.
    Κοίτα καταρχάς μια από τα ίδια από θέματα καθημερινότητας,άσχετα που είμαι στην αθηνα.Οποτε μην τα παίρνεις τόσο κατάκαρδα.
    Η οικονομία είναι χαλια,επί 1000 στην αθηνα από τι στην επαρχεία.Καταρχάς για να βγείς όπου dhmpote θες 3 εύρα μονο για εισιτήρια...
    Οι απόπειρες δεν έχουν κανένα νόημα,γιατί στην τελική το μονο που θα καταφέρεις είναι απλά να κανεις χειρότερα τα πράγματα για τους ανθρώπους γύρο σου.
    Οποτε,εγώ σου προτείνω στην περίπτωση που θες οπωσδήποτε να φύγεις,να το ψάξεις το θέμα καλά για το τι παίζει με της δημόσιες σχολες,επίσης να βρείς οτιδήποτε σταθερό από θέμα δουλειάς(και πίστεψε με η ανεργία δίνει και παίρνει αθηνα)και μετά να βρείς συγκάτοικο για καμια τρυπούλα.Θα είναι πακέτο,αλλα θα ηρεμήσεις και θα πάρεις μια γεύση ζωής,γενικά θα δεις ότι πάντα υπάρχει κάτι όμορφο να κανεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Ερχεται η ώρα για τον καθένα που σταματά να στηρίζεται στους γονείς του και ανοίγει τα φτερά του. Ισως για σένα ήρθε ήδη αυτή η ώρα. Κάθησε και σκέψου ποιός είσαι και τι θέλεις στη ζωή σου. Γιατί δική σου είναι η ζωή κι εσύ θα τη ζήσεις.
    Μωρε όλοι θέλουν ν'ανοίξουν τα φτερά τους και να φύγουν απ'τους γονείς...

    Αλλά πώς να το κάνουν μ'αυτή την ανεργία;Ή με τα 400 euro που θα παίρνουν αν βρουν δουλειά;

    Καλή η αισιοδοξία του 'ζήσε τη ζωή σου' αλλά δυστυχώς δε βοηθάει κάποιον που σκέφτεται ρεαλιστικά.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by KENO View Post
    το οτι μενεις επαρχια δεν ειναι αρνητικο. κι Αθηνα να ησουν και με περισσοτερες επιλογες στο να βγεις, παλι απ'τη φασαρια και τη βαρεμαρα παιζει να μη το εκανες, συν τη φτωχεια τωρα και την εγκληματικοτητα που εχει αυξηθει.
    Λάθος κάνεις ΚΕΝΟ,η επαρχία είναι νεκρή σε δουλειές και ζωή.Μιλάμε για ανεργία σχεδόν 60-70% σε κάθε πόλη.

    Σίγουρα η Αθήνα έχει φασαρία και εγκληματικότητα αλλά από την άλλη η ηρεμία και η έλλειψη ζωής της επαρχίας ρε φίλε δεν παλεύονται.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    6,851
    Paolo_1 συμφωνω μ'αυτο που απαντησες στο nick cave, μονο που δεν εγραψα πουθενα για δουλειες, γιατι κι εγω ανεργος ειμαι και ξερω οτι υπαρχει προβλημα σε ολη τη χωρα, ποσο μαλλον εκει που ειναι με λιγοτερο κοσμο. για κοινωνικοτητα μιλουσα πιο πολυ και να κυκλοφορει εξω. στην Αθηνα μπορει να φαινεται οτι υπαρχουν επιλογες, αλλα οι περισσοτεροι πλεον ακριβως γι'αυτους τους λογους συν τη φτωχεια, προτιμουν το σπιτι τους. στην επαρχια αν εχεις ενα δυο γνωστους πας οπουδηποτε και εισαι πιο ανετα, μπορει να σου γνωρισουν κι αυτοι τους δικους τους, και γενικα εκει πιστευω ειναι λιγοι αλλα καλοι. εδω ειμαστε πολλοι και δε γνωριζουμε ουτε καν το γειτονα μας, γιναμε εγωιστες αναγκαστικα για την επιβιωση, γιατι δε ξερουμε ποτε θα μας τη φερει ο διπλανος μας. εκει πρωτου κανουν μαλακια το σκεφτονται, γιατι δεν μπορουν να βρουν αντικαταστατη ευκολα. αυτος ειναι ενας λογος που και οι σχεσεις στα χωρια κρατανε.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    661
    Τι λιγοι και καλοι βρε Κενε, εδω υπαρχει....το κουτσομπολιο, εκανες κατι, το μαθαν ολοι,μα ολοι και δεν ειναι 'χωριο' πολη 100 χιλιαδων κατοικων,αλλα ετσι ειναι σχεδον σε ολη την επαρχια,δεν υπαρχουν επιλογες για δουλεια....ουτε καν φυλαδια ,που εχω δουλεψει αρκετο καιρο και με γνωστους μου φοιτητες.Απελπισια η κατασταση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Προσφατα ειχα ερθει Ελλαδα και θα συμφωνησω με τον Κενο, η Αθηνα ειναι αθλιοτερη απο ποτε , τουλαχιστον το κεντρο ειχει καταντησει μια αηδια.
    Παντα παραπονιομουν επειδη εμενα Αιγαλεω και τωρα το Αιγαλεω μου φανηκε σαν παραδεισος σε συγκριση με το κεντρο.
    Αντιθετα Πατρα εχει βελτιωθει παρα πολυ , παρα την κριση.
    Το συμπερασμα μου λοιπον ειναι πως δεν φταει η κριση ουτε οι μεταναστες , αλλα αυτοι που την εχουν αφησει να καταντησει ετσι.
    Κατα τα αλλα ειμαι ατομο που μου αρεσει να ζω σε μεγαλες πολεις και μου αρεσει να ειμαι αγνωστη μεταξυ αγνωστων , αλλα αν επρεπε να επιλεξω αναμεσα στην Αθηνα και σε καποια επαρχιακη πολη θα προτιμουσα το δευτερο σε σχεση με τα σημερινα δεδομενα..

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Alucard ετσι οπως ειναι τα πραγματα δεν εχεις πολλες επιλογες περα απο το να ελπιζεις να βρεις δουλεια.
    Ισως το να τελειωνες καποιο Ιεκ ή σχολες του Οαεδ να σε βοηθουσε αρκετα , οχι τοσο στο να βρεις δουλεια αλλα στο να ξεσκασεις λιγο.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Δεν αντεχω την ΖΩΗ ΜΟΥ!
    By BrokeN_DoLL in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 15
    Last Post: 01-02-2013, 17:47
  2. Ποσο ακομα θα αντεχω να αντεχω?
    By silveroula in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 158
    Last Post: 04-10-2010, 11:52
  3. Δεν αντέχω
    By eve in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 08-10-2009, 01:27
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ
    By apelpismeniefibiiii in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 27
    Last Post: 20-04-2008, 17:53
  5. δεν αντεχω
    By dream84 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 24-03-2007, 17:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •