...για γνωσιακή ψυχοθεραπεια σε ιδψ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 44
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129

    ...για γνωσιακή ψυχοθεραπεια σε ιδψ!!!

    φιλοι μου γεια σας, να ρωτησω , εχει κανεις σας εμπειρια από γνωσιακή ψυχοθεραπεία σε ειδικο, προκειμένου να κοψει ιδεοψυχαναγκαστικα, τελετουργιες και επαναληψεις??? οποιος εχει κανει αυτη τη μεθοδο, ασ μου γραψει τη γνωμη του , για να κανουμε συζητηση ...να πω και εγω τη γνωμη μου ...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    82
    Απαντηστε στην κυρια παρακαλω !
    Never believe the ever of drunk and everything of lovers

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by vasilis_90 View Post
    Απαντηστε στην κυρια παρακαλω !
    πωπω φαινεται πωσ κανενας δεν κανει ψυχοθεραπεια... μονο φαρμακα??? αχ αχ... κριμα κριμα ...λυπαμαι για το τροπο θεραπειας ...καλα εαν υποψιαστω πως κανεις δεν κανει συνεδριες ...τι ν απω.... ολοι σ ενα συστημα για να γινονται πλουσιες οι εταιριεσ φαρμακων!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    εγω δεν πινω χαπια το ξερεισ οτι πηρα για πεντε μερεσ και τα πεταξα , αλλα εχουμε πει εγω δεν εχω καταθλιψη και κρισεισ πανικου...εκει ισωσ χρειαζεται. ο πανικοσ το αγχοσ και η δυσφορια ειναι αλλο πραγμα απο ιδεοληψια, οποτε παροτι ειμαι κατα των φαρμακων και ΥΠΕΡ τησ μεθοδευμενησ ψυχοθεραπειασ δεν μπορω να αφοριζω τα φαρμακα καθολικα...απλα διαβαζω οσα γραφουν τα παιδια που πινουν φαρμακα και διαπιστωνω οτι ολοι ενοχλουνται απο παρενεργειεσ , και δευτερον οτι ειναι ατομα συγκροτημενα στο λογο , στη γραφη οποτε ισβσ με καθοδηγηση ψυχοθεραπευτη και αναλυση να μπορεσουν να διαχειριστουν τα θεματα τουσ με το μυαλο και την αυτο πειθαρχια.....κανενασ χαζοσ δεν γραφει εδω μεσα...ολοι ειναι εξαιρετικου πνευματοσ...οι περισσοτεροι τουλαχιστον ενταξει.... ε πιστευω με μια γΝωσιακη μεθοδο η ψυχαναλυτικη μπορουν να δουν βαθαι αμεσα τουσ τι τουσ προκαλει φοβο και να αυτοχαλαρωσουν αυτη την πηγη...οταν την βρισκεισ και την εντοπιζεισ, την πολεμασ.... τα χαπια στα κουκουλωνουν ολα σε ζαλιζουν και ποτε δεν μπαινεισ στο δι ταυτα και πιστεψε με ειναι μια πολυ λυτρωτικη εμπειρια οταν φτανεισ μεσα στουσ φοβουσ σου με αναλυτικη ψυχοθεραπεια....Φαντασου ενα πονοκεφαλο καθημερινο...η μια λυση ειναι να πινεισ καθε μερα ασπιρινη και η αλλη ειναι να δεισ πιο προβλημα στου δημιουργει τον πονο.στεναχωρεθηκα?τσακωθη κα στη δουλεια?σκεφτομαι την ανεργια μου? ε...οταν το βρεισ την επομενη μερα διαχειριζεσαι την αιτι ..."να μην μπω στη διαδικασια ν ατσακωθω με τ αφεντικο γιατι θα με πιασει πονοκεφαλοσ" Ε αυτο ειναι ενα παραδειγμα πωσ λειτουργει η ψυχοθεραπεια. Η σωστη ομωσ. ΔΕΝ την κανουν ολοι οι ψυχιατροι.Αλλα εαν καποιοσ ενδιαφερεται σοβαρα να ξερει πωσ πρεπει να παιε στον επομενο γιατρο, μεχρι να βρει αυτον που θα του μεθοδευσει σωστα την ΑΥΤΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ. και αυτα δεν τα γραφω για σενα εσυ πετα τα πραγματα σου χαχαχχα ελα στειευομαι, τα λεω για ολουσ φιλουσ διαβαζουν το ποστ
    Last edited by lady in red; 21-08-2013 at 16:31.

  5. #5
    Σου παραθετω ενα παλιο λινκ που εγραψα στην ενοτητα ιψδ, ότι η γνωστικη συμπεριφορικη μεθοδος βοηθαει στην αντιμετωπιστη της ιψδ, μεσω της μεθοδου της εσωτερικης παρατηρησης, υπαρχουν και πιο παλιες αναρτησεις μου για το θεμα. Αμα εφαρμοστει συστηματικα και με θεληση εχει αποτελεσματα πολύ καλα,

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...l=1#post289482
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Γεια σου.Εγω έκανα γνωστική ψυχοθεραπεία με έναν πολύ καλό (για μένα) ψυχίατρο και με βοήθησε πολύ.Δεν είχα όμως ΙΔΨ,αλλά είχα πανικούς,κατάθλιψη,φοβίες κλπ.

    Τι περιοχή είσαι εσύ?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    [QUOTE=Korina12;452386]Γεια σου.Εγω έκανα γνωστική ψυχοθεραπεία με έναν πολύ καλό (για μένα) ψυχίατρο και με βοήθησε πολύ.Δεν είχα όμως ΙΔΨ,αλλά είχα πανικούς,κατάθλιψη,φοβίες κλπ.

    Τι περιοχή είσαι εσύ? γεια σου κορινα! και εγω κανω γνωσιακη αναλυτικη με μια ψυχοθεραπευτρια καλη που ειναι εξειδικευμενη σε αυτο. Νοτια προαστια μενω και ειναι και η γιατροσ εδω. ειχεσ παρει φαρμακα? η τα σταματησεσ και αμονο με την ψυχοθεραπεια τα καταφερες? εγω δεν παιρνω φαρμακα, ειμαι οκ με το προγραμμα τησ γνωσιακησ το ακολουθω, ειμαι σε μια συνεχη αυτοπαρατηρηση και καταγραφη, σκεψεων, συναισθηματων, κτλ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by Korina12 View Post
    Γεια σου.Εγω έκανα γνωστική ψυχοθεραπεία με έναν πολύ καλό (για μένα) ψυχίατρο και με βοήθησε πολύ.Δεν είχα όμως ΙΔΨ,αλλά είχα πανικούς,κατάθλιψη,φοβίες κλπ.

    Τι περιοχή είσαι εσύ?
    γεια σου κορινα! και εγω κανω γνωσιακη αναλυτικη με μια ψυχοθεραπευτρια καλη που ειναι εξειδικευμενη σε αυτο. Νοτια προαστια μενω και ειναι και η γιατροσ εδω. ειχεσ παρει φαρμακα? η τα σταματησεσ και αμονο με την ψυχοθεραπεια τα καταφερες? εγω δεν παιρνω φαρμακα, ειμαι οκ με το προγραμμα τησ γνωσιακησ το ακολουθω, ειμαι σε μια συνεχη αυτοπαρατηρηση και καταγραφη, σκεψεων, συναισθηματων, κτλ...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by ioannis2 View Post
    Σου παραθετω ενα παλιο λινκ που εγραψα στην ενοτητα ιψδ, ότι η γνωστικη συμπεριφορικη μεθοδος βοηθαει στην αντιμετωπιστη της ιψδ, μεσω της μεθοδου της εσωτερικης παρατηρησης, υπαρχουν και πιο παλιες αναρτησεις μου για το θεμα. Αμα εφαρμοστει συστηματικα και με θεληση εχει αποτελεσματα πολύ καλα,

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...l=1#post289482
    α σ ευχαριστω γιαννη!!! ναι το πιστευω εαν και ειμαι στην αρχη τρεισ συνεδριεσ εχω κανει αλλα μ αρεσει αυτη η μεθοδοσ, μου ειναι καταναοτητ αρα και εφικτη, δεν πινω φαρμακα, παροτι μου συνταγογραφηθηκε ζολοφτ, για να το παιρνω παραλληλα με τη θεραπεια δεν το πηρα γιατι , ειχε παρενεργειεσ μ εκανε να νιωθω"καπωσ αλλιωσ" και εγω απλα χρειαζομουν διαυγεια για να ακολουθησω με ολη μου την προσοχη και τη λογικη μου βεβαια , τη γνωσιακη...οποτε ναι πιστευω πωσ θα παει καλα...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Α οκ. Νόμιζα ότι έψαχνες γιατρό,γι'αυτό σε ρώτησα περιοχή.Δεν κατάλαβα.
    Εγώ τα συνδύασα και τα 2,φάρμακα και ψυχοθεραπεία.Εχω προσπαθήσει και μόνο με ψυχοθεραπεία αλλά ενώ κάποια διαστήματα το πάλευα,ήρθαν εποχές που δεν γινόταν..Ημουν δύσκολη περίπτωση.Οπότε χρειάζονταν και τα φάρμακα.Και τα πέρνω ακόμη.Αλλά τουλάχιστον μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά καλά.Εστω και έτσι.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    ti farmaka korina moy? an epitrepetai

  12. #12
    αφού βλέπεις ότι "ανταποκρίνεσαι" στην ψυχοθεραπεία, τότε συνέχισε και μην παίρνεις φάρμακα......
    Πιστεύω ότι εάν κάποιος είναι "αρνητικός" με τα φάρμακα και έχει κάποια "ελαφριά" περίπτωση κατάθλιψης, ιδψ κλπ, τότε με την ψυχοθεραπεία θα δει πολύ καλά αποτελέσματα...

    Τα προβλήματα όμως είναι π.χ. να βρεις καλον και "ικανο" ψυχοθεραπευτη"..., το κοστος ολης της θεραπειας..... πρεπει να εισαι σε μεγαλο αστικό κεντρο... (καποιος από
    επαρχία ειναι αδυνατον να βρει ψυχοπθεραπευτη και μαλιστα καλον...)

    σου ευχομαι τα καλύτερα....

    Αυτά.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    82
    mhpws endiaferesai na pareissss ???
    Never believe the ever of drunk and everything of lovers

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    129
    Quote Originally Posted by vasilis_90 View Post
    mhpws endiaferesai na pareissss ???
    exv 2 koytia zoloft oloklhra poy phga sa xazh kai ta phra εαν ηθελα... αν επαιρνεσ ζολοφτ θα στα χαριζα κιολασ χαζο χαχαχχαα..... αλλα παιρνεισ αλλη μαρκα οποτε ... παει ....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    82
    ola idia einai... alla krata ta mporei na xreiastoun sto mellon....
    Never believe the ever of drunk and everything of lovers

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Γνωσιακη-Συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια
    By niah in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 05-06-2011, 18:11
  2. Γνωσιακή Ψυχοθεραπεία
    By lighters in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 29-05-2009, 15:52
  3. Γνωσιακή ψυχοθεραπεία
    By liantinis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 30-08-2008, 14:04
  4. Γνωσιακη Ανακυτικη Ψυχοθεραπεια
    By ΜαριαΦ in forum Σχολές Ψυχολογίας
    Replies: 1
    Last Post: 21-12-2007, 01:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •