ψυχωση η κατι αλλο εγω ξερω πως υποφερω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372

    ψυχωση η κατι αλλο εγω ξερω πως υποφερω

    τις τελευταιες μερες αδυνατω να εξηγησω αυτο που μου συμβαινει, μια πανω, μια κατω μια δεξια μια αριστερα κ μεσα σε αυτα ιδεες να κατακλυζουν το μυαλο μου,πηγα να κανω ενα βημα μπροστα κ υποχωρησα 10 πισω τελικα παιδες, εχασα πολυτιμο εδαφος που ειχα με κοπο κερδισει ολα αυτα τα χρονια, τελικα δεν ξερω αν εκανα καλα η ασχημα που πηρα τα ρισκα μου αλλα δεν αντεχα αλλο κ εκεινο το βαλτωμα που ζουσα, τουλαχιστον ημουν ενα μηνα σαν φυσιολογικος ανθρωπος κατι ειναι κ αυτο....

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Αθηνα
    Posts
    24
    Πιο συγκεκριμένα τι έχεις? Πως πιστεύεις ότι έχεις ψύχωση?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Η διάγνωση αυτή έχει γίνει από ψυχίατρο ή μόνος/μόνη την έβγαλες;
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Πήρες τον γιατρό σου;;

    Σου είπε να επιστρέψεις στην παλιά δόση;;εχεις απόθεμα απο φάρμακα;;

    Βασικά πρεπει να τον επισκεφτείς το συντομότερο νομιζω.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  5. #5
    Τι σου συμβαίνει ακριβως και λες ότι έχεις ψυχωση?
    Κάποτε, το εξωτερικο μας περιβαλλον (κυρίως οι συναναστροφες και επειτα η δουλεια και οι συνθηκες ζωης) είναι ακαταλληλο για την αποθεραπεία μας, κι ετσι η κατασταση μας επιβαρύνεται ακόμα περισσότερο. Λάθος άτομα η συναναστροφή με τα οποια μόνο ζημιά προσφέρει, προσπάθειες που παροτι δειξαμε τον καλύτερο μας εαυτο δεν εφεραν τα πωθουμενα αποτελέσματα, άτομα που καθε άλλο παρα μας ενθαρρύνουν με τη συμπεριφορά τους.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    μιλησα στο τηλεφωνο με το γιατρο μου serios και αποφασιστηκε αυξηση ινβεγκα, κ επαναφορα του σολιαν που ειχα κοψει, αν χρειαστει μου ειπε να το ανεβασω ακομα λιγο, πηγα για μαλλι κ βγηκα κουρεμενος serios τωρα πρεπει να παω ξανα απο μεγαλες δοσεις μεχρι να καταλαγιασουν τα συμπτωματα, ευτυχως φωνες εχω πολυ λιγες λογω του οτι δεν αφησα τα φαρμακα μαλλον, αλλα ιδεες πολλες γυριζουν στην κεφαλα μου κ με ζαλιζουν, καθως κ η διαθεση ειναι μια πανω μια κατω κ δεν συμμαζευεται,λες νακλεισω ραντεβου να παω απο τον γιατρο? εκεινος με καθυσηχασε πως θα δρασουν τα φαρμακα συντομα, αντε να δουμε...
    φιλε gypsy cello εχω μερικες διαγνωσεις στο τσεπακι μου με πιο κοινη αυτη της ατυπης ψυχωσης ο τιτλος ψυχωση η κατι αλλο δωθηκε λογω του οτι οι γιατροι μου εχουν δοσει κ αλλες διαγνωσεις κατα καιρους εκτος της ψυχωσης αυτης καθαυτης

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    υπομονη τη αλλο να κανεις.... απο οτι εχω καταλαβει στις ψυχωσεις για να εχεις πληρη αποθεραπεια ειναι πολυ δυσκολο, και εγω φοβαμαι να μειωσω και αλλο το σολιαν μην υποτροπιασω παιρνω 400μγ μονο βεβαια, αλλα θα ηθελα να μην το επαιρνα και αυτο...... θα ηθελα τον εγκεφαλο μου καθαρο χωρις φαρμακα ξανα....... αλλα αυτο μπωρει να ειναι κανα ονειρο απατηλο ........... ξερεται κανεναν που απο ψυχωση να εκοψε τα φαρμακα και να μην υποτροπιασε?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Καθόλη την διαρκεια της ζωής του άνθρωπος με ψύχωση κ χωρίς ουτε ενα σύμπτωμα θα σε γελασω.
    Υπαρχουν πολλά παραπλανητικά άρθρα για αναρρώση χωρίς φάρμακα απο το κίνημα αντιψυχιατρικης αλλά το ζήτημα είναι οτι δεν υπαρχουν ερευνες καθόλη την διαρκεια της ζωής ενος ασθενούς. Είχα διαβάσει για εξαετία χωρίς φαρμακά πχ
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    372
    pavlosla 400mg solian επαιρνα κ γω κ ημουν σχετικα σταθερος το θεμα ειναι πως ειχα παρουσιασει υπερυπνια, κοιμομουνα 15 ωρες τη μερα, δεν ηξερα πως να το διαχειριστω πλεον ετσι πηρα τα ρισκα μου κ μειωσα τα φαρμακα, τα αποτελεσματα τα ξερετε, κατεληξα να παιρνω τα διπλα φαρμακα , σημερα ειχα κ κρισεις αγχους, ευχομαι μονο να μην παω χειροτερα, προσπαθω να ειμαι αισιοδοξος αλλα δεν ειναι κ στη φυση μου ιδιετερα, υπομονη κανω οσο μπορω προσπαθω να βγαινω κ εξω αλλα νιωθω περιεργα κ ο κοσμος νομιζω εχει αρχισει να ψυλλιαζεται στο χωριο την υποτροπη μου κ ψυθυριζουνε πως δεν ειμαι παλι στα καλα μου, αυτο μου χαλα το κεφι κ με ριχνει ακομα πιο πολυ, απο την αλλη να απομονωθω ειναι δυσκολο παλι κ δεν νομιζω πως με βοηθαει, ευτυχως εχω ιντερνετικους φιλους κ καπως "ξεσπαει" εκει η μοναξια μου κ εκτονωνεται, φαντασου να μην ειχα ουτε αυτους, θα ειχα σαλταρει τελειως η τουλαχιστον ετσι νομιζω, να ειστε καλα παιδες

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    soulfy αστο χωριο να λεει εσει βγαινε και κανε παρεα με τους φιλους σου, εγω εβγαινα και ας με πιανε αλογια και καθομουν μια ωρα στη παρεα και δεν ελεγα τιποτα αλλα τωρα η αλογια μου περασε εχω γινει ομιλητικος και εχω αποκτησει το χιουμορ μου ξανα... θα ηταν καλυτερα να κλινομουν στους τεσσερις τοιχους και να εδιωχνα τους φιλους μου επηδει δε μιλουσα απο τη ψυχωση......

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Location
    Γαλαξίας Ανδρομέδα
    Posts
    4,434
    Quote Originally Posted by Soulfly View Post
    μιλησα στο τηλεφωνο με το γιατρο μου serios και αποφασιστηκε αυξηση ινβεγκα, κ επαναφορα του σολιαν που ειχα κοψει, αν χρειαστει μου ειπε να το ανεβασω ακομα λιγο, πηγα για μαλλι κ βγηκα κουρεμενος serios τωρα πρεπει να παω ξανα απο μεγαλες δοσεις μεχρι να καταλαγιασουν τα συμπτωματα, ευτυχως φωνες εχω πολυ λιγες λογω του οτι δεν αφησα τα φαρμακα μαλλον, αλλα ιδεες πολλες γυριζουν στην κεφαλα μου κ με ζαλιζουν, καθως κ η διαθεση ειναι μια πανω μια κατω κ δεν συμμαζευεται,λες νακλεισω ραντεβου να παω απο τον γιατρο? εκεινος με καθυσηχασε πως θα δρασουν τα φαρμακα συντομα, αντε να δουμε...
    φιλε gypsy cello εχω μερικες διαγνωσεις στο τσεπακι μου με πιο κοινη αυτη της ατυπης ψυχωσης ο τιτλος ψυχωση η κατι αλλο δωθηκε λογω του οτι οι γιατροι μου εχουν δοσει κ αλλες διαγνωσεις κατα καιρους εκτος της ψυχωσης αυτης καθαυτης
    Και 'γω 3 διαγνώσεις έχω ως τώρα. Κατάθλιψη, ψυχωτική κατάθλιψη και ψύχωση η τελευταία. Άντε και εις ανώτερα :D
    έτσι γιατί περίεργα την είδα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,504
    Quote Originally Posted by Gypsy Cello View Post
    Και 'γω 3 διαγνώσεις έχω ως τώρα. Κατάθλιψη, ψυχωτική κατάθλιψη και ψύχωση η τελευταία. Άντε και εις ανώτερα :D
    εχεις κανεις ψυχωτικο επισοδειο, νοσηλευτικες ποτε?

Similar Threads

  1. Υποφέρω, δεν αντέχω να πονάω άλλο.
    By Medias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 6
    Last Post: 20-10-2013, 18:18
  2. Ψύχωση ή κάτι άλλο?
    By MCCoolguy in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 22-08-2011, 19:21
  3. δεν αντεχω να υποφερω αλλο ! ! :(
    By seleios in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 07-12-2010, 22:25
  4. ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΩ ΑΛΛΟ
    By selas-selas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 11-09-2010, 14:51
  5. Ψυχωση ή κατι αλλο ? και τι κανουμε ?
    By georgef in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 18-05-2009, 12:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •