Πονοκέφαλοι ζαλάδες και άγχος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5

    Πονοκέφαλοι ζαλάδες και άγχος

    Παιδιά καλησπέρα, είμαι νέο μέλος παρ' όλα αυτά διαβάζω καιρό το φόρουμ, και μόνο θετικές εντυπώσεις έχω.
    Είμαι 21 χρονών, φοιτητής και γενικά έχω πρόβλημα διαχείρισης άγχους. Μεπίανουν κρίσεις με ταχυκαρδίες κτλ...
    Αυτό που φόβισε όμως πολύ είναι ένα πάρα πολυ έντονο σφίξιμο στην καρδιά και μια δυσφορία γενικότερα πριν περίπου 3 εβδομάδες. Πήγα σε νοσοκομείο μου έκανα εξετάσεις και δεν βρέθηκε τίποτα παθολογικό. Στο θέμα μας τώρα, Τις τελευταίες 2 μέρες μ ταλαιπωρούν πονοκέφαλοι, και από σήμερα και ζαλάδες, ημικρανίες είχα από πολύ παλια η συχνότητα των οποίων δεν ήταν σταθερή αλλά δεν με είχαν αγχώει ποτέ άλλωτε... γενικά τώρα έχω αγχωθεί πάρα πολύ και με άλλα θέματα και με αυτό τώρα που μου μπήκε στο μυαλό. τις τελευταίες ώρες έχω και ταχυαρδία, τρέμουλο.... θα κλείσω αύριο ραντεβού με νευρολόγο.... ελπίζω να πάνε όλα καλα... λέτε να είναι από το άγχος?? με τ που γύρισα από διακοπές την παρασκευή τσουπ, από τη κυριακή που άρχισα να σέφτομαι τη καθημερινότητα με πίασαν αυτά... είχε κανείς κάτι παρόμοι??
    Συγγνώμη για την πολυλογία... αλλά δεν είμαι σε καλή κατάσταση....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Γιωργο καλα κανεις που θα πας στο γιατρο... αν ειναι το αγχος σου ξεκινα τωρα που ειναι νωρις! ολα θα πανε καλα θα το δεις!!! απλα βαλε λιγο σε ταξη αυτα που σε απασχολουνε κ τις λυσεις τους! φτιαξε το προγραμμα σου για να μν εισαι στο χαος!!! να ξερεις που κ σε τι βαδιζεις....
    ζαλαδες? ο κοσμος μου ειναι ζαλισμενος κ ταραγμενος....σχεδον ολο το 24ωρο. απλα το αγνοεις! στειλε να μας πεις τι σου ειπε ο νευρολογος!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    άκυρο, αλλά πάτησα "απάντηση σε θέμα" έγραψα κάτι, πάτησα το οκ και δεν εμφανίζεται πουθενα.... τι κάνω λάθος?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    τέλος πάντων, φίλη Βίκη μόλις γύρισα από εφημερέυον νοσοκομειο, μετα από 2 ωρες αναμονής με είδε νευρολόγος τής είπα τι συμβαίνει, μου έκανε τα βασικά τέστ (ακολούθησε το δάκτυλο κτλ) δεν μου είπε τπτ, μου έιπε αδίκως πήγα, μου έκανε μια ένεση με παυσίπονο και μου είπε ξεκόυραση... Θα κλέισω πάντως και ραντεβού με νευρολόγο για να υπάρχει περισσότερος χρόνος. μακάρι να βρώ ραντεβού σύντομα, δημόσιο γαρ, και ακάρι να μην υπάρχει τίποτα κακό γιατί αυτές τισ μέρε σκέφτομαι τα χειρρότερα....

  5. #5
    Φίλε Γιώργο είναι κάτι που λέω σε πολλούς. Και να πας δεν θα βρεις τίποτα. Όλες οι εξετάσεις θα βγούνε καθαρές και βάζω και στοίχημα! Αυτό το σφίξιμο το είχα και εγώ για μήνες ολόκληρους και όσο και να μην το πιστεύεις είναι από το άγχος. Μην σε αγχώνει. Λογικά θα νοιώθεις εκτός από πονοκεφάλους και ένα σφίξιμο στο κεφάλι λες και θα εκραγεί. Και αυτό από το άγχος είναι. Συνήθως ο οργανισμός σου κουράζεται με τις κρίσεις πανικού και με όλο το άγχος και την αδρεναλίνη και την εγρήγορση που αισθάνεσαι και αυτό εκδηλώνεται με πονοκεφάλους και ζαλάδες αστάθειες και πολλά άλλα. Συμφωνώ με την Βίκη. Προγραμμάτισε την ζωή σου τον ύπνο σου και την διατροφή σου. Μην τα περνεις όλα στα σοβαρά τις περισσότερες έως πάντα δεν είναι τίποτα και πάνω απ όλα δεν απειλεί ζωές. Είναι τελείως ακίνδυνο όσο επικίνδυνο και αν φαίνεται. Χαλάρωσε όλοι μας τα ίδια περνάμε και σε καταλαβαίνουμε. Αν παρατηρήσεις κάποια παραπάνω συμπτώματα όπως ( βοή στα αυτά, μουδιάσματα, μικροπονάκια στο στήθος ακόμα και στην καρδιά η στο στομάχι μην βγάλεις γρήγορα συμπεράσματα και μην αγχωθείς τα λέμε ψυχοσωματικά και είναι κάτι φυσιολογικό όταν περνάς αυτές της διαταραχές και πάνω απ όλα ΜΗΝ ΨΆΞΕΙΣ ΣΤΟ ΊΝΤΕΡΝΕΤ) Χίλιες φορές να το εκφράσεις εδώ σε αυτό το φόρουμ παρά να ψάξεις συμπτώματα στο ίντερνετ. Και φυσικά δώστου χρόνο. Μπορείς να το ξεπεράσεις αλλά μην περιμένεις από την μια στιγμή στην άλλη. Αυτό το λέω όχι για να σε αποκαρδιοσω αλλά για να σε προετοιμάσω να μην αγχώνεσαι άμα δεν σου φεύγει. Θέλει χρόνο και υπομονή. Μην σε αφήσει να σε πάρει από κάτω. Καλή δύναμη αδερφέ και ότι θες μίλα εδώ. Σε καταλαβαίνουμε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    281
    Quote Originally Posted by Giorgos92 View Post
    είχε κανείς κάτι παρόμοι??
    Ούτε φαντάζεσαι πόσοι πολλοί είμαστε που είχαμε/έχουμε τέτοια θέματα..Και χειρότερα από τα δικά σου.Αντιμετωπίζονται όμως.Οσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, η αλήθεια είναι ότι σήμερα ξύπνησα οκ, πρίν περίπου 2 ώρες που άρχισα πάλι να κέφτομαι βλακείες άρχισε και ένα σφίξιμο στο κεφάλι προσπαθώ να ηρεμήσω τώρα ίσως να κοιμηθώ και λίγο.. ειναι πάντως πάρα πολύ σημαντικό που ξέρω ότι περνάνε και άλλοι τα ίδια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    γιωργο μου αν ηταν κατι σοβαρο θα σε ειχε παραπεμψει για περαιτερω εξετασεις...αρα δν συμβαινει κατι! να πω μια ιδεα? προσπαθησε λιγο να χαλαρωσεις τους ωμους σου με λιγες διατασεις... μια θερμαντικη... λιγο μασαζ... εμεις οι αγχωτικοι κανουμε μυικους σπασμους στν αυχενα(κ παντου) ετσι πονανε ολα!!! δοκιμασε το λιγο κ πες μου αν καταλαβεις διαφορα!! εγω εχω τν φιλο μου για μασερ!!! χα χα χα! τι τραβαει κ αυτος....
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    φαντασου οτι μεχρι κ ο ορθοπεδικος μου ειπε να παρω ηρεμιστικο για να σταματησουν οι πονοκεφαλοι κ οι ζαλαδες... δν τα παιρνω βεβαια, τη παλευω ετσι!!
    κανε ενα μασαζ δωρο στν εαυτο σου... βοηθα πολυ στο αγχος
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  10. #10
    Φιλε γιωργο κ απο μενα θα διαβασεις τα ιδια!!! Ειχα ολα αυτα που γραφεις κ ακομη περισσοτερα! Γυρισα ολους τους γιατρους! Ξοδεψα 300ευρω σε διαφορες "αχρηστες"εξετασεις,ευτυχω� � δν εχω τπτ(εκτος απο παλλινδρομηση πιθανον)κ τελικα ολα ειναι ψυχοσωματικα!!!! Το πιστευεις αρα υπαρχει,το καλλιεργεις αρα επειδυνωνεται,διαβαζεις τα συμπτωματα στο ιντερνετ αρα διογκωνεται!!!! Κανε κατι ομορφο! Βγες για περπατημα,δες μια κωμωδια,διαβασε ενα βιβλιο!!! Απασχολησε το μυαλο σου ωστε να μη γυρναει στο συμπτωμα!!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    141
    Φίλε μου μην φοβάσαι και μην αγχωνεσε για τίποτα είσαι υγιής .
    Έχω τα ίδια συμπτώματα από αρχές του καλοκαιριού που μου πρώτο εμφανίστηκαν πέρασα πολύ άσχημο καλοκαίρι ξοδεψα ολα τα χρηματα σε γιατρουσ και συνεχίζω να έχω κάποια συμπτώματα αλλα όπως λένε τα παιδιά πιο πάνω θέλει χρόνο και εμένα δεν μου έφυγαν αμέσως κάποιες ημέρες δεν έχω άλλες όμως έρχονται πάλι προσπαθώ να μην με φοβίζει γιατι ολα ειναι φαύλος κύκλος σύμπτωμα φόβος σύμπτωμα. Βρήκα δύναμη όμως να το παλέψω προσπαθώ να μην το σκέφτομαι όσο δύσκολο και εάν ειναι κάνω πράγματα κοιμάμαι και τρέφομαι σωστά εκοψα τον καφε τελείως όσο και εάν μου αρέσει και περιόρισα το αλκοόλ , είδα οτι τα συμπτώματα υποχώρησαν τις κρίσεις πανικού τις αντιμετωπιζω εάν καμία φορά με πιάσει με αλλάζει σκέψης και χάνετε στο δευτερόλεπτο.
    Οπότε η συμβουλή μου μην φοβάσαι κάτσε μπροστά από το καθρέφτη όπως έκανα και εγω κοιτά τον ευατο σου στα ματιά και πες είμαι υγιής κρατά την καρδια σου και εάν παθεις εκεί κρίση πανικου συνέχισε και πες είμαι υγιές θα πάρεις πολύ δύναμη θα δεις !!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    5
    παιδιά ευχαριστώ ειλικρινά, θα προσπαθήσω να ηρεμήσω και ελπίζω να πάνε όλα καλά...

Similar Threads

  1. EΝΤΟΝΗ ΖΑΛΑΔΑ-ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 16-07-2012, 13:18
  2. Ζαλάδες και άγχος
    By angie26 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-2012, 12:00
  3. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ ΚΑΙ ΖΑΛΑΔΕΣ
    By panos32 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 08-10-2010, 17:13
  4. ΑΣΤΑΘΕΙΑ - ΖΑΛΑΔΕΣ - ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΙ
    By dolce_21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 20-09-2009, 19:16
  5. Πονοκέφαλοι και κακή διάθεση
    By glamshine4ever in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 28-07-2009, 12:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •