ZOLOFT - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 27 of 27

Thread: ZOLOFT

  1. #16
    Εγώ τα είχα πάρει για 3 μέρες μετά από τα entact 20 mg στην αρχή αλλά χειρότερα αισθανόμουν ναυτία με το που ξυπνούσα και κατά την διάρκεια της ημέρας και αύξηση των ιδεών σε σκέψη τα σταμάτησα πήρα μετά μία αγωγή με seroquel που πάχυνα όπου με πολύ προσπάθεια έχασα και λίγο και δεν ξανά πήρα τίποτα μόνο xanax τους τελευταίους μήνες δεν έχουν παρενέργειες τουλάχιστον .

  2. #17
    Εγώ τα πήρα στην αρχή της θεραπείας μετά από αλλαγή από entact 20 mg μου έφερε από παρενέργειες ναυτίες κατά την διάρκεια την ημέρας και χειροτέρεψα στις ιδέες τα έκοψα τα χάπια τελείως δεν ακολούθησα καμιά αγωγή ούτε έβαλα ξανά στο στόμα μου παρά μόνο xanax που ξεκίνησα να ξαναπαίρνω τους τελευταίους μήνες πάλι .

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=χρυσοβαλαντου δεν ακολούθησα καμιά αγωγή ούτε έβαλα ξανά στο στόμα μου παρά μόνο xanax που ξεκίνησα να ξαναπαίρνω τους τελευταίους μήνες πάλι .[/QUOTE]

    Το ζαναξ ειναι το πιο υπουλα εθιστικο φαρμακο . Ειναι η εξελιγμενη μορφη valium . Προσοχη .

  4. #19

    zoloft

    Αν δεν υπήρχαν και αυτά τι θα κάναμε που έχουμε όσο αφορά κάποια αγχώδη διαταραχή , ιδεοληψίες θα ήμασταν χειρότερα δεν θα μπορούσαμε να λειτουργήσουμε σωστά θα σκεφτόμασταν τις έμμονες ιδέες μόνο σε μένα προσωπικά αυτό συμβαίνει όχι πως επαναπαύομαι στα χάπια για να καλύψουν το πρόβλημα μου κάτι ανάλογο σε αυτούς που κόβουν τα αντίκαταθλιπικα απότομα μόλις δουν ότι γυρίζουν στα ίδια τα ξαναρχίζουν εγώ όταν τα είχα διακόψει πέρασαν δύο χρόνια με συνεχόμενη διακοπή μέχρι φέτος τουλάχιστον δεν παρουσίασα κανέναν εθισμό το συνήθισα μόνο όταν δεν με έπιανε η βαλεριάνα τα άρχισα . Πόσο βαρέθηκα δεν αντέχω να κάθομαι χωρίς να δουλεύω μου έλειψε πολύ αυτό φυσικά από εκεί την έπαθα μία μονοτονία η καθημερινότητα μου παρέες δεν υπάρχουν και αυτές που υπήρχαν δεν ήταν πραγματικές φίλες μετά το κατάλαβα μέχρι να καταλάβεις τι χαρακτήρας στην αρχή δεν τον καταλαβαίνεις τον πρώτο καιρό περνάω καλά με την οικογένεια μου με την νύφη μου είμαστε δεμένες κάτι σαν αδερφή -φίλη όπως είπα και σε ένα άλλο θέμα είχε θέμα με μια κολλητή της μία φορά και δεν το διατύπωσα σωστά αλλά μετά δεν μπορούσα να το διορθώσω τους συγγενείς λοιπόν τους διαλέγουμε εννοώ τους φίλους όχι νομίζω όλοι μέσα από τις εμπειρίες τις ζωής μαθαίνεις .

  5. #20
    Ρε παιδιά εγώ ήμουν ερωτευμένη με το φαγητό και τώρα που παίρνω αυτό το χάπι
    δεν έχω όρεξη να φάω,τρώω και σκάω,εγώ που με 2 σουβλάκια και δεν ημουν πληρης:Ρ
    το εχει παθει κανεις? θα περασει?

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by Katerinaaaaaaaaaa View Post
    Ρε παιδιά εγώ ήμουν ερωτευμένη με το φαγητό και τώρα που παίρνω αυτό το χάπι
    δεν έχω όρεξη να φάω,τρώω και σκάω,εγώ που με 2 σουβλάκια και δεν ημουν πληρης:Ρ
    το εχει παθει κανεις? θα περασει?
    αυτό ειναι το πρόβλημα? τι ανησυχείς? ισα ισα τρως λίγο και χορταίνεις!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    1,342
    Μετα απο κατι μηνες.....
    Εχω σχηματισει την εξης γνωμη...

    Δεν ειχα κανενα συμπτωμα...
    Μονο αυτη τη θολουρα που μου δημιουργουσε ειχα καθολη τη διαρκεια της αγωγης...
    Συναισθημα που δεν παλευα...
    Κανω προσπαθεια μετα απο 3 μηνες αγωγης να το κοψω μαχαιρι και απο την 3η-4η μερα μου γαμηθηκε η ψυχολογια...
    Το αρχιζω παλι απλα απο τα 100μγ πεφτω στα 50 μεχρι να το κοψω..
    Το κοβω...Μετα απο επισκεψη στον γιατρο μου ειπε να αρχισω παλι αγωγη...Μετα λιγα τα πολλα φτανω στα 200μγ ημερισιως...
    Κανενα συμπτωμα ναυτιας ζαλαδας...Απλα ειχα γινει αναισθητος οσο αφορα το συναισθημα...
    Ε και σιγα σιγα πηρα τη πρωτοβουλια πριν κανα 2μηνο να το κοψω σταδιακα καθε 3 μερες να ριχνω τ δοσολογια 50μγ...


    Τωρα αν με ρωτουσες αν θα τα αρχιζα θα σου ελεγα οχι...
    Τα συγκεκριμενα φαρμακα τα θεωρω "ημιμετρα"...
    Δεν λυνουνε τα προβληματα που σε απασχολουνε απλα σε κανουνε πιο αναισθητο...

  8. #23
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2014
    Posts
    1
    Καλησπέρα. Χρόνια πολλά για τις ημέρες των εορτών.
    Εγώ έκανα θεραπεία με το Zoloft για επτά χρόνια περίπου. Σε γενικές γραμμές ένιωθα καλά αλλά με είχε κάνει υποτονικό. Δεν αντιδρούσα σε τίποτα οτι κι αν μου έλεγαν, πήρα και 10 κιλά και αυτό άρχισε να με προβληματίζει. Με τη βοήθεια φίλων άρχισα το γυμναστήριο και προσπάθησα απο τον περασμένο Νοέμβριο να απο δεσμευτώ παίρνοντας το αρχικά μέρα παρά μέρα και μετά μια παρά δυο και ούτως καθ´ εξής. Προσπάθησα να το αντικαταστήσω με συμπληρώματα βιταμινών που περιέχουν χαλαρωτικό βότανα. Άρχισα να ξανάβρίσκω τον παλιό μου εαυτό αλλά πριν απο ένα μήνα, δεν ξέρω αν οφείλεται και στην εξαντλητική γυμναστική που έκανα υποτροπιασα και κατέρρευσα. Πήγα στο γιατρό μου και μου χορήγησε βιταμίνες και αλλαγή της αγωγής με Cipralex όμως αυτό μου έφερε υπνηλία, το συζήτησα μαζί του και μου είπε να το αλλάξουμε με το Effexor. Πως μπορώ να απαλλαγώ τελείως απο αυτά τα χημικά δεν υπάρχει κάποια φυτική θεραπεία γιατί όλα αυτά σε βάθος χρόνου δεν γίνονται εξάρτηση; Αν μπορεί κάποιος να με συμβουλεύει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Ευχαριστώ για το χρόνο σας. ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2014
    Posts
    6
    Και εγώ έπαιρνα τα Zoloft για 3 μήνες αλλα μου είχε δημιουργήσει μεγάλο πρόβλημα στις σεξουαλικές μου ικανότητες (είτε με άλλο άτομο είτε απο μόνος μου).Και με είχε στεναχωρέσει αφάνταστα τόσο που έπεσα ψυχολογικά τραγικά και το είπα στον γιατρό και μου πρότεινε τα Wellbutrin που όντως δεν είχαν παρενέργεια πια σε αυτον τον τομέα.Αλλα δυστηχώς είναι πολύ ελαφρυά αντικαταθλιπτικά και δεν σε βοηθάνε και τόσο.Ειναι για ελαφριές περιπτώσεις.Και έτσι και έγινε έφαγα κάτι επεισόδια κατάθλιψης μετά που ούτε θέλω να τα θυμάμαι.Κόλαση.Μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα.Πάλι θα πρέπει να πάρω δυνατότερα αντικαταθλιπτικά αλλα ξέρω πως μόλις σταματήσει το θέμα της ενεργητικότητας στα σεξουαλικά θα φάω φρίκες.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    101
    Ηταν το πρωτο χαπι που μου εγραψε ο ψυχιατρος μου και το επαιρνα για 9μηνες. Μου εκανε πολυ καλο στη κοινωνικη διαταραχη αλλα μου εφερνε υπερενταση γι αυτο και δεν το επαιρνα ποτε βραδυ . Επισης επηρρεαζε τη σεξουαλικη μου διαθεση . Τελος, δεν το βρηκα εθιστικο.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Πτοσωπικα , το βρηκα το αποτεσματικοτερο αντκτθλκο , με σοβαρες παρενεργειες , οπως ανικανοτητα ( μην πει κανεις οτι οφειλεται στην κτθλψη ) , κ δυσκοιλιοτητα . Αλλα ειναι το μονο που τεινει να γινεται εθισμος ελαφρυς ( εχω παιδικο φιλο γιατρο ) .

    Γραψε λαθος , το μπερδεψα με το seroxat .

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=MiniWorld;485435] το είπα στον γιατρό και μου πρότεινε τα Wellbutrin που όντως δεν είχαν παρενέργεια πια σε αυτον τον τομέα.Αλλα δυστηχώς είναι πολύ ελαφρυά αντικαταθλιπτικά και δεν σε βοηθάνε και τόσο.Ειναι για ελαφριές περιπτώσεις]


    Εμενα λοιπον το γουελμπουτριν , μου κανει πολυ καλη δουλεια .

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Αγωγη με Zoloft...
    By Nocash in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-05-2013, 09:47
  2. Zoloft, αναγούλα
    By rozalinda in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 21-09-2012, 11:18
  3. ZOLOFT
    By Eleni Morfid in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 8
    Last Post: 24-04-2012, 14:38
  4. Zoloft
    By cinamon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 30-01-2010, 13:21
  5. Zoloft
    By tanzapfel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 03-06-2008, 15:09

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •