πως να γινω πιο σκληρη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933

    πως να γινω πιο σκληρη?

    καλησπερα νιωθω λιγο μονη γι αυτο ειχα την αναγκη να μοιραστω μαζι σας τι νιωθω.μετα απο μια απαγοητευση στον ερωτικο τομεα που ειχα κλασικα με λαθος ατομο καταλαβα οτι κανω συνεχεια λαθος με τους ανθρωπους.μετα το καταλαβαινω αλλα μεχρι τοτε πληγονομαι.δεν ειμαι πονηρη ωστε να δω τα σημαδια και τους κινδυνους.νομιζω οτι ολοι με πλησιαζουν εχουν αγνες προθεσεις αλλα την παταω παντα.ισως δινω τον εαυτο μου γιατι ειμαι αληθινη και δε μπορω να αλλαξω .το αποτελεσμα ειναι να κλεινομαι στον εαυτο μου στα ορια καταθλιψης.ειμαι πολυ ευαισθητη ,δε μπορω να γινω λιγο πιο σκληρη?τι να κανω να το αλλαξω?εκμεταλλευονται την ευαισθησια την ειλικρινια μου αλλα ετσι νομιζω οτι ειναι το σωστο.ισως ειμαι αφελης και πολυ αθωα και εχω αναγκη να νιωσω πραγματα ουσιαστικα.αφηνομαι και την παταω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Θα την πατήσεις 50 θα σου κάτσει μια.
    Σκληρή δεν θες να γίνεις,έχουμε έναν rambo εδώ μέσα ήδη.
    Απλά προσπάθησε να δίνεις λιγότερα μέχρι να δεις τι παίζει.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οταν λες ερωτικη απογοητευση τι ακριβως εννοεις? Τι εγινε?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Δεν χρειάζεται να γίνεις πιο σκληρή αλλά πιο ψύχραιμη και λογική. Να σκέφτεσαι λίγο παραπάνω και να μην ξεχνάς να φροντίζεις κ τον εαυτό σου όσο είσαι μέσα σε κάποια σχέση.
    Οι δυνατοί χαρακτήρες δημιουργούνται από την αλλαγή, οι αδύναμοι από την σταθερότητα. http://www.tokleidi.com/2013/07/isxyros-xaraktiras/
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα... και αυτο που με πειραξε περισσοτερο ηταν οτι αυτο το επαθα απο δικους μου ανθρωπους αυτο ηταν που με φρικαρε εντελως... εγω προσπαθησα να δημιουργησω 2 εαυτους ενα καλο και ενα σκληρο... δε το εκανα επιδη το ηθελα το εκανα επιδη οι αλλοι με αναγκασαν να το κανω οστοσο και παλι αφεθηκα εντελως σε ατομα που πιστευα οτι ηταν σωστα και παρολα αυτα με πουλησαν ακομα και σημερα δε μπωρω να το πιστεψω οτι ανθρωποι που πιστευα οτι ηταν αγαθοι και αγνοι μου συμπεριφερθηκαν ετσι...

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    υπηρχαν πολες φορες που πιστεψα και πιστευω ακομα οτι για να τα βγαλεις περα πρεπει να εισαι αναισθητος... το χειροτερο δεν ειναι να σε προδιδουν ανθρωποι που πιστευεις οτι δεν αξιζουν και ετυχε να περασουν τυχαια απο τη ζωη σου το χειροτερο ειναι να σε προδιδουν αυτοι που διαλεξες εσυ αυτο ειναι που με τρελαινει....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,451
    Μακαρι να μπορουσα να γινω πιο σκληρη, να μπορω να περιοριζω ή να μπλοκαρω τα συναισθηματα μου. Ολα θα ηταν τοσο πιο ευκολα...
    But on some summer nights, it could feel like paradise. Paradise lost.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Νομίζω το 1ο βήμα σε αυτό που περιγράφεις, Καίτη, είναι να κρατάς αποστάσεις μέχρι ο άλλος με τη συμπεριφορά του να κερδίσει την εμπιστοσύνη σου. Και αυτό θέλει χρόνο και υπομονή.
    Και το 2ο βήμα είναι να μην δίνεις την καρδιά σου εύκολα σε κανέναν! άσε το χρόνο να φέρει μια τέτοια οικειότητα, αν τη φέρει...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by howtodream8 View Post
    Μακαρι να μπορουσα να γινω πιο σκληρη, να μπορω να περιοριζω ή να μπλοκαρω τα συναισθηματα μου. Ολα θα ηταν τοσο πιο ευκολα...
    εγω βρικα ενα τροπο να παταω ενα pause στα συναισθηματα μου αλλα αυτο δε μπωρω να το κανω στους δικους μου ανθρωπους...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    ξερετε ποια ειναι η αρχη? να σεβομαστε τν εαυτο μας, να βαζουμε τα ορια μας, ετσι οι αλλοι δν εχουν το "χωρο" να μας προδωσουν! (εκτος αν ειναι καφροι)
    οσο χωρο δινουμε στους αλλους τοσο χωρο καταλαμβανουν κ ζητανε κ αλλο!!! εκφραζουμε τα θελω μας κ διεκδικουμε!!!( Αλεξ μαλλον ομως αυτο δν ισχυει για τη δικη σου περιπτωση γιατι κατι σοβαροτερο παιζει,ε?) οσο πιο πολλα επενδυουμε σε μια σχεση τοσο πιο πολυ δενομαστε! ε...λοιπον ας επενδυσει κ καποιος σε εμας!!! μονο εμεις θα δινουμε? χρειαζεται κ να παρουμε!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    καποιες φορες ομως (σπανια) δενομαι πολυ ευκολα.και 5 μερες να ειμαι με τον αλλον μετα μου λειπει.οποτε αν η σχεση δε προχωρησει την παταω και δε σημαινει οτι δινω πολλα.ισως μεσα μου ελπιζω και μετα απογοητευομαι

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εισαι πολυ καλο παιδι τελικα...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και εγω κατι τετοιο ειχα παθει ειχα δεθει πολυ με διαφορους ανθρωπους και δε πιστευαν καν οτι καπια μερα μπωρει να φυγω ενω τους το ελεγα συνεχεια οτι εχω φτασει στα ορια μου συνεχιζαν χωρις να τους νιαζει ποσο θα αντεξω...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Καίτη, το θέμα δεν είναι να γίνεις σκληρή ή αναίσθητη. Ανθρωποι είμαστε, όχι μηχσνήματα με κουμπιά "σκληρός", τρυφερός", "ευαίσθητος", " θύμα" που τα πατάς και αλλάζεις πρόγραμμα! Τέτοιες συμβουλές και παραινέσεις θυμίζουν κοσμοπόλιταν.
    Γνώρισε τον εαυτό σου, ξεκαθάρισε πώς τον βλέπεις μέσα σε μιά σχέση, τι ψάχνεις από τη σχέση: στήριγμα, επιβεβαίωση, κάλυψη ανασφαλειών, ή κάποιον σύντροφο και συνταξιδιώτη. Ολα αυτά αποτυπώνονται στη συμπεριφορά σου και προκαλούν ανάλογες συμπεριφορές από τους άλλους.
    Μάθε να διεκδικείς. Μη φοβάσαι την απόρριψη, δε σημαίνει τίποτα για την αξία σου. Μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου και θα δεις πως οι άλλοι θα πάρουν το μήνυμα...

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by nick cave View Post
    Καίτη, το θέμα δεν είναι να γίνεις σκληρή ή αναίσθητη. Ανθρωποι είμαστε, όχι μηχσνήματα με κουμπιά "σκληρός", τρυφερός", "ευαίσθητος", " θύμα" που τα πατάς και αλλάζεις πρόγραμμα! Τέτοιες συμβουλές και παραινέσεις θυμίζουν κοσμοπόλιταν.
    Γνώρισε τον εαυτό σου, ξεκαθάρισε πώς τον βλέπεις μέσα σε μιά σχέση, τι ψάχνεις από τη σχέση: στήριγμα, επιβεβαίωση, κάλυψη ανασφαλειών, ή κάποιον σύντροφο και συνταξιδιώτη. Ολα αυτά αποτυπώνονται στη συμπεριφορά σου και προκαλούν ανάλογες συμπεριφορές από τους άλλους.
    Μάθε να διεκδικείς. Μη φοβάσαι την απόρριψη, δε σημαίνει τίποτα για την αξία σου. Μάθε να αγαπάς τον εαυτό σου και θα δεις πως οι άλλοι θα πάρουν το μήνυμα...
    οταν οι αλλοι δεν καταλαβενουν και σε εξοργιζουν συνεχεια βρισκεις κουμπια θες δε θες για παραδειγμα εμφανιζετε ενας και δε καταλαβενει με τιποτα του εξηγεις του ξαναεξηγεις του μιλας ευγενικα και αυτος το βιολι του... εκει τι θα κανεις??? θα του πεις στου κουφου τη πορτα οσο θελεις βροντα.. τι αλλο να κανεις?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. θέλω να γίνω πιο κοινωνική
    By blink in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 26-04-2013, 20:16
  2. ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!!!!
    By N.Princess in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 38
    Last Post: 24-06-2012, 11:42
  3. γιατι ειναι τοσο σκληρη η ζωη με μενα?
    By kaity in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 15-03-2012, 22:39
  4. εγω ποτε θα γινω μανα?
    By andriana76 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 13-09-2011, 18:19
  5. Φοβάμαι να γίνω πατέρας
    By gus1973 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 23-05-2007, 14:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •