Συνέχεια φταίω... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 18 of 18
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,782
    Γατουλη τοσο χρονο που εχεις φαει να ψυχαναλυσεις το γκομενο θα χες βρει αλλον τωρα. Αφου δε τα βρισκετε, παρε λοιπον το δρομο σου να παρει το δικο του. Απο αμπελοφιλοσοφιες δοξα σοι! Πιο πιθανο ειναι να αγορασει την ελλαδα ο ωνασης παρα ν αλλαξει ο γκομενος!

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    916
    Θεοφανία εμπιστεύομαι την κρίση σου, όντας έξω από αυτό μπορείς να διακρίνεις πράγματα που εμένα καλύπτονται από άλλες συμπεριφορές π.χ. αυτοπεποίθηση. Είμαι κι εγώ ανασφαλής πάντως, νομίζω όχι σε αυτόν τον βαθμό. Θα εκφράσω δε τους προβληματισμούς μου άλλες φορές με διεκδικητικό τρόπο άλλες με παθητικό δυστυχώς και άλλες με επιθετικό. Τον 1ο τρόπο άρχισα τυχαία να τον δουλεύω ευκαιριακά σχετικά πρόσφατα οπότε και μπερδεύομαι κάπως μιας και δεν τον έχω συνηθίσει.

    Πάντως δε με ενδιαφέρει να αλλάξει το παιδί, ίσως το ήλπιζα μέσα μου. Συνειδητά ελπίζω να αλλάξω εγώ προς το καλύτερο προφανώς. Νιώθω πως είναι ευκαιρία να διεκδικήσω τα όνειρα μου, όχι να απαιτήσω να αλλάξει στάση αλλά να αλλάξω εγώ, να ανέβω ένα σκαλοπάτι ακόμα. Δηλαδή να κάνω πράγματα που μου αρέσουν, να παίρνω αποφάσεις για πράγματα που θέλω ή δε θέλω, να ζω τη ζωή με ελευθερία ακόμα και αν έχω σχέση και να έχω όχι τον έλεγχο αλλά συνέπεια σε αυτά που ζητώ από εμένα. Προφανώς θέλω να με αγαπήσω.

    Παρουσιάζω τα γεγονότα κάνοντας ψυχανάληση σε εμένα αγαπητό κεράσι. Μην είσαι τόσο κακό μαζί μου με αδικείς.
    Όσο κι αν κανείς προσέχει όσο κι αν το κυνηγά, πάντα πάντα θα `ναι αργά δεύτερη ζωή δεν έχει.

  3. #18
    Η ιψδ, μπορει να εχει, μεταξυ των αλλων συνεπειων της στον τροπο σκεψης μας, το να μας φτιαξει, ισως χωρις να το παρουμε ειδηση, ενα πλαισιο, ενα καλουπι μεσα απο το οποιο φιλτραρουμε το οτιδηποτε αφορα τις διαπροσωπικες μας σχεσεις. Αυτο το πλαισιο ειναι ο τροπος με τον οποιο ερμηνευουμε το καθε τι που συμβαινει στις σχεσεις μας με τους αλλους και ακολουθει αναλογη αντιδραση μας. Τείνουμε να εκλαμβανουμε κουβεντες, κινησεις των αλλων ως υποτιμητικες, ειρωνικες, οτι ειναι καχυποπτοι ή θελουν να μας εκμεταλλευτουν κλπ. Κι αυτο χωρις να ειμαστε βεβαιοι για το πως σκεφτεται ο αλλος. Δεν αποκλειεται βεβαια πολλες φορες να εχουμε δικαιο. Η ιψδ πιστευω προκαλει στο ατομο αυτη την ταση, μια αρνητικη ερμηνεια στις συμπεριφορες των αλλων.

    Επίσης, ανασφαλεια πιστευω σημαινει ελλειψη διεκδικησης παρα διεκδικηση. Φοβομαστε οτι θα χασουμε τον αλλο, θα τον λυπησουμε μα δεν του κανουμε το χατιρι, θα τον αποτρεψουμε με τον τροπο αυτο απο το να μας βλαψει κλπ. Όμως ειναι αυτη η ανασφαλεια που οδηγει τελικα στην εκμεταλλευση μας. Ανασφαλεια και διεκδικηση πιστευω δεν πανε μαζι. Η ανασφαλεια μας κανει πιο καλοσυνατους, κι αυτο όχι επειδη το θελουμε αλλα ως αποτελεσμα φοβου ο οποιος εμπεριεχεται στην ανασφαλεια. Στα ματια των αλλων η καλοσυνη ειναι ευκαιρια για εκμεταλλευση.

    Μη βιαζεσαι να ερμηνευεις τη σταση των αλλων, ψαχνε πρωτα, εξεταζε προσεκτικα αν αυτο που πιστευεις πως συμβαινει όντως ανταποκρινεται στα δεδομενα που υπαρχουν μπροστα σου. Μην κανεις χατιρια που καταργουν δικαιωματα σου. Αν με την παροδο του χρονου εχεις αποδειξεις χειροπιαστες ότι όντως ο αλλος σε εκμεταλλευεται ή σε υποτιμα μαλλο δεν αξιζει τον κοπο να συνεχιζεις μαζι του. Καποτε όμως φταιμε κι εμεις γι αυτο επειδη του δειξαμε πολλή καλοσυνη, ανοχη κι αδυναμια, κι αυτο το σκηνικο τον οδηγηση να στο να κρατα τη σταση για την οποια τωρα διαμαρτυρομαστε.
    γιάννης

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. ειμαι χαλια και φταιω
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 50
    Last Post: 20-07-2011, 18:12
  2. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 29-04-2011, 18:33
  3. ΦΤΑΙΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ......ΓΙΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΙΜΗΜΑ????????
    By theo68 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 29-04-2011, 16:33
  4. Φταίω
    By Kourmentalas in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-10-2010, 10:23
  5. Μηπως τελικα φταιω?
    By Παστελι in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 17-12-2009, 16:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •