Ψυχολόγος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339

    Ψυχολόγος

    Ποιος ξέρει σελίδα που να έχει ψυχολόγους στη Κύπρο και τηλέφωνα? και ποσα είναι την κάθε φορα που επισκέπτομαι

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    φανταζομαι ο dodoni μπορει να σου δώσει σχετικες πληροφοριες

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    http://www.cytayellowpages.com.cy/

    Εδω μπορεις να βρεις το ειχα ξανααπαντησει καπου αλλα δεν το βρισκω το θεμα:(
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ποιος dodoni, εδω εχουμε τον keep:))))! κ παράθεση αρθρων κ στατιστικα στοιχεια κ μελέτες κ διορθώσεις κ επισημάνσεις:) μήπως να ζητούσες κ μισθο keep? γιατι όχι:)))? εγω θα το κανα:)!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    se eyxaristw para poli keep
    kapoios mou to ksana exei pei edw mesa alla to ksexasa
    Nomiz einai kalitera na paw se gynaika etsi?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Ακομα μια απορεία
    ποιες διαφορες υπάρχουν μεταξύ ψυχολογου και ψυχιατρου

    Θεραπεύουν τις ίδιες αρρώστιες με διαφορετικό τρόπο (χαπια)?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εσύ θα κρίνεις αν θέλεις να πας σε άντρα ή σε γυναίκα.Οπου αισθάνεσαι πιο άνετα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Ε ναι η διαφορά είναι στα φάρμακα,ότι μόνο ο ψυχίατρος μπορεί να σου δώσει ενώ ο ψυχολόγος όχι.Κατά τα άλλα η ψυχοθεραπεία είναι ίδια και με τους 2.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    99
    Originally posted by kallia13
    Ακομα μια απορεία
    ποιες διαφορες υπάρχουν μεταξύ ψυχολογου και ψυχιατρου

    Θεραπεύουν τις ίδιες αρρώστιες με διαφορετικό τρόπο (χαπια)?
    Υπάρχει διαφορά. Δες αυτό το άρθρο:
    http://www.depnet.gr/mailboxitem/7914/default.aspx

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Εγώ πάντως που έχω πάει και σε ψυχολόγο και σε ψυχίατρο πάνω κάτω τα ίδια πράγματα κάναμε στη θεραπεία.Δεν είδα σημαντικές διαφορές.

  11. #11
    Administrator
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,033
    Originally posted by Eagle

    Υπάρχει διαφορά. Δες αυτό το άρθρο:
    http://www.depnet.gr/mailboxitem/7914/default.aspx
    Το ίδιο άρθρο,
    αν πχ το έγραφα εγώ, θα το έγραφα λίγο διαφορετικά.
    Συγκεκριμένα, θα αντέστρεφα τις λέξεις \"Ψυχίατρος\" και \"ψυχολόγος\" σε μερικά σημεία του κειμένου.

    Στο θέμα όμως που μας αφορά εδώ, η ουσία δεν είναι η διένεξη ψυχιάτρων - ψυχολόγων.

    Υπάρχουν διαφορές και ομοιότητες ανάμεσα στις δύο ειδικότητες.
    Καταρχάς, οι ψυχολόγοι δεν δικαιούνται να συνταγογραφήσουν. Ακολουθούν μόνο ψυχοθεραπευτική προσέγγιση. Εάν κρίνουν ότι χρειάζεται αγωγή, παραπέμπουν σε ψυχίατρο ώστε να γίνει συνδυασμός ψυχοθεραπείας/φαρμακοθεραπείας.

    Από κει και πέρα, οι Ψυχίατροι στη συντριπτικη πλειοψηφία των περιπτώσεων, αντιμετωπίζουν τον ασθενή με το ιατρικό μοντέλο στο οποίο εκπαιδεύτηκαν, δηλ. την φαρμακευτική αντιμετώπιση.
    Εάν χρειαστεί ψυχοθεραπευτική παρέμβαση, παραπέμπουν σε ψυχολόγο.
    Εξαιρούνται οι ψυχίατροι που μετά τα 9 χρόνια σπουδών/άσκησης επαγγέλματος έχουν επιλέξει να εκπαιδευτούν και στην ψυχοθεραπεία. Σε αυτή τη περίπτωση, αναλαμβάνουν πλήρως φαρμακευτική και (ή) ψυχοθεραπευτική αντιμετώπιση.

    Στατιστικά, 3% των ψυχιάτρων ανήκει στην παραπάνω κατηγορία.

    Ανάμεσα στις ομοιότητες, προεξάρχει το ότι και οι δυο ειδικότητες έχουν κατά 70-80% κοινό πεδίο.


    Σχετικά με την αποτελεσματικότητα, για να λειανθούν τα διλήμματα σχετικά με το τι να επιλέξετε, όπου τουλάχιστον το πεδίο είναι κοινό, έχουμε:
    Σαφώς πιο γρήγορη ίαση με την φαρμακοθεραπεία όχι όμως μακροπρόθεσμα επιθυμητά αποτελέσματα. Οι υποτροπές ειναι σύνηθες φαινόμενο, μιας και αυτό που αλλάζει είναι ουσιαστικά η χημεία του οργανισμού Η χημεία όμως (δηλ. τα φάρμακα) δεν μπορούν να παρέμβουν στο σύστημα σκέψης του ατόμου και στον τρόπο με τον οποίο ερμηνεύει το άτομο την πραγματικότητα. Έτσι, με την πάροδο του χρόνου, μετά την λήξη της αγωγής, έχουμε υποτροπές.

    Η ψυχοθεραπεία είναι σημαντικά πιο αργή μέθοδος, μιας και δεν πρόκειται για χημεία που μπαίνει στον οργανισμό. Πρόκειται για σχέση (θεραπευτική).
    Αντισταθμιστική στο παραπάνω μειονέκτημα είναι η καλύτερη μακροπρόθεσμη αποτελεσματικότητα. Δουλεύονται τα αίτια, δουλεύεται το σύστημα σκέψης, αναγνωρίζονται τα συναισθήματα.

    Σε γενικές γραμμές, το κάθε άτομο, επιλέγει σε πρώτη φάση όποια από τις δύο προσεγγίσεις αισθάνεται ότι του ταιριάζει περισσότερο. Κάποιοι άνθρωποι είναι ιδιαίτερα δεκτικοί στην έκθεση τους σε θεραπευτική σχέση. Σε κάποιους άλλους δεν ταιριάζει η ψυχοθεραπεία.
    Το αντίστοιχο ισχύει και για την φαρμακοθεραπεία: Κάποιοι άνθρωποι, ιδίως οι νεότερες ηλικίες, δεν επιθυμουν να λάβουν φαρμακευτική αγωγή. Κάποιοι άλλοι, την προτιμούν.

    Σε δεύτερη φάση, ο ειδικός θα κρίνει και θα συζητήσει με τον \"ασθενή\" την περαιτέρω πορεία που πρέπει να ακολουθηθεί.


    Originally posted by Dalia
    Εγώ πάντως που έχω πάει και σε ψυχολόγο και σε ψυχίατρο πάνω κάτω τα ίδια πράγματα κάναμε στη θεραπεία.Δεν είδα σημαντικές διαφορές.
    Με δυο τρόπους ερμηνεύονται τα όσα γράφεις.
    Είτε ο ψυχίατρος που απευθυνθηκες άνηκε στο 3% των ψυχιάτρων που έχουν πραγματοποιήσει ψυχοθεραπευτική εκπαίδευση,
    είτε ο ψυχολόγος που απευθυνθηκες δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.

    Γενικά μιλώντας, η ψυχοθεραπεία δεν είναι χαλαρή κουβεντούλα περί του προβλήματος που αντιμετωπίζουμε.
    Συχνά και δικαίως υπάρχει αυτή η παρερμηνεία.
    Το φόρουμ αυτό, δεν υποκαθιστά τη θεραπεία με τον ψυχολόγο ή τον γιατρό σας. Απευθυνθείτε σε ειδικό, αν κάνετε σκέψεις που μπορούν να αποδειχθούν επικίνδυνες για τον εαυτό σας ή τους άλλους.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    Δλδ εγω που έχω ανασφάλειες και χαμηλη αυτοεκτιμηση πρεπει να παω σε ψυχολογο οχι ψυχιατρο?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    334
    Originally posted by kallia13
    Δλδ εγω που έχω ανασφάλειες και χαμηλη αυτοεκτιμηση πρεπει να παω σε ψυχολογο οχι ψυχιατρο?
    θα προτιμισις ψιχιατρο αν ισχιη κατι απο τα κατοτερο:

    1. θεωρεις οτι η συγκεκριμενη-ος σε καταλαβαινει κ μπορει να σε βοηθησει (αρα ανικι στο 3% που αναφερει ο δοδονις)

    2. χρειαζεσαι φαρμακευτικη αγωγη (προσοχη: θα στο προτεινει η/ο ψυχολογος!)

    3. ινε πεδαρας (το κριτιριο τησ ιωαννασ http://homepage.eircom.net/~bray/em/msperv-r.gif )

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    339
    οκ σας ευχαριστω πολυ
    και ελπιζω να βρω καμια καλή ψυχολογο που να με βοηθήσει για να μην πανε χαμενα τα λεφτα μου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    καλή δύναμη:)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •