Διαταραχη Ελλειματικης Προσοχης και Υπερκινητικοτητας - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 45
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Aλκμηνη μου, ήσουν υπερκινητικό παιδί? είχες θέμα με τη συγκέντρωση από παλιά?

    Το να κοιτάξεις ποιός μπήκε, την πόρτα, δεν ξέρω και εγώ τί, δεν είναι τίποτα. Δεν είναι δυνατό να είσαι καρφωμένη και απόλυτα δοσμένη στο βιβλίο.
    Μια σίγουρη συνταγή είναι να κάνεις αναγνώσεις την ύλη χωρίς να προσπαθείς να μάθεις κάτι απέξω με το ζόρι. Χαλαρά σα να διαβάζεις περιοδικό, να έχεις και ένα τετραδιάκι δίπλα να σημειώνεις με χρώματα.

  2. #17
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Είχα θέμα με τη συγκέντρωση από το δημοτικό ακόμη! Χάζευα συνεχώς! Υπερκινητική δεν ήμουν.
    Εγώ πάλι πίστευα ότι δεν είναι δυνατόν αυτό που μου συμβαίνει! :Ρ
    Ωραίο το μυστικό! Σ'ευχαριστώ πολύ!! Θα το δοκιμάσω! :)

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Καλά μπορεί να φταίει και το παπαγαλίστικο σύστημα, ίσως και οι παλαιάς κοπής δάσκαλοι...μην το παίρνεις τοις μετρητοίς ότι έχεις θέμα ντε και καλά.
    Πιστεύω πάρα πολύ στο ότι καθένας έχει το σύστημα του, τον τρόπο του να μάθει κάτι...
    Απλά χώρισε το βιβλίο σε μέρη, 5-6 αναλόγως τις σελίδες, και κάνε ανάγνωση 1 μέρος κάθε μέρα. Όταν το τελειώσεις 1 φορά, πήγαινε στον πίνακα με τα περιεχόμενα και διάβασε το, το θέμα είναι να καταλάβεις πώς διαρθρώνεται η ύλη και τί έχεις να μάθεις. Μετά το ξεκινάς 2η φορά, θα σου βγει πιο γρήγορα, μετά 3η και πάει λέγοντας. Όταν κάνεις και την 3η, ήδη θα το έχεις μάθει αρκετά καλά, θα το δεις. Αν σου φτάσει ο χρόνος για παραπάνω, πας για άριστα. Συν το τετραδιάκι με τα κύρια σημεία συν τα χρώματα...
    Εγώ χρειαζόμουν 5 φορές για να μάθω καλά την ύλη, άλλοι-έχω ακούσει-χτυπάνε 7-8 φορές... αυτό που κάναμε στο σχολείο με τη 1 φορά μπαμ και κάτω δεν παίζει, θέλει χαλαρή ανάγνωση και εμπέδωση μέσω των αναγνώσεων.
    Στις απορίες δεν θα τα χάνεις, θα τις σημειώνεις! και στην πορεία μόνη σου θα βρίσκεις τις απαντήσεις.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Λένα, σε υπερευχαριστώ για τις συμβουλές σου! Είναι κάτι παραπάνω από πολύτιμες!!!
    Μη με μαλώσεις, αλλά όσα μαθήματα έχω δώσει μέχρι τώρα, 1 φορά τα διάβαζα κι αυτή με το ζόρι. Και να σου πω γιατί. Γιατί ήμουν σίγουρη ότι όσες φορές και να τα διαβάσω, δεν πρόκειται να καταφέρω να τα απομνημονεύσω, και το παιχνίδι είναι χαμένο ούτως ή άλλως. Η ηττοπάθεια, λένε, πως χαρακτηρίζει τα άτομα με δεπυ. Είναι αυτό που λένε συν-νοσηρότητα. Πάντως, θα τηρήσω όσα μου είπες και θα έρθω να σου πω μετά την εξεταστική τι κατάφερα!! :)

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Καλημερα και σημερα
    ομολογω οτι δεν περιμενα να εχει τοσο απηχηση το θεμα, κι οτι υπαρχουν κι αλλοι σαν εμενα..

    Ημουν υπερκινητικη απο παιδι, 1η και 2α δημοτικου η δασκαλα παραπονιοταν οτι σηκωνομαι στο ασχετο την ωρα του μαθηματος και εκοβα βολτες στην ταξη και ζωγραφιζα στον πινακα. Στο γυμνασιο λεγαν οτι ειμαι συχνα αφηρημενη, οτι καπου χανομαι.. Η δασκαλα στο φροντιστηριο αγγλικων αναρωτιοταν μηπως εχω δυσλεξια. Δεν με πηγαν σε καποιον ειδικο ποτε.

    Οταν προκειται για φυσικη, μαθηματικα κλπ δεν εχω τοσο προβλημα, αλλα με οτι απαιτει διαβασμα καταναγκαστικο με τις ωρες δεν μπορω, και δεν ειναι απο τεμπελια. Το μυαλο μου πεταει, φευγει απο μονο του. Το ιδιο και οταν μου μιλαει καποιος (πολλες φορες εχω παρεξηγηθει γι αυτο).. Πρεπει να διαβασω κατι 4-5-6 φορες τουλαχιστον για να ο μαθω και να το απομνημονευσω για λιγες μερες, μετα τα ξεχναω.Αλλα οταν μιλαμε να απομνημονευσω πανεπιστημιακους τομους δυσκολευει πολυ το πραγμα.. Με βοηθανε τα σχεδιαγραμματα αλλα μου τρωνε πολυ χρονο. Πώς να αντεπεξέλθω σε μαθήματα που απαιτούν 1 εβδομάδα διάβασμα από το πρωί ως το βράδυ?

    Ειναι σιγουρο οτι δε μπορουμε να δωσουμε προφορικες εξετασεις?
    Βρήκα το εξής..
    http://http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3699_08.htm
    στο άρθρο 3 νομιζω λέει οτι αν εισαι ως 22 χρονών και διαγνωστεις.. θεωρείσαι μαθητής με αναπηρία και με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες
    trying to find a balance

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    in_flames,

    σχολείο πας? νομίζω ότι στις πανελλήνιες αναγνωρίζεται και μπορείς να δώσεις προφορικά... για μετά δεν ξέρω.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    in_flames,

    σχολείο πας? νομίζω ότι στις πανελλήνιες αναγνωρίζεται και μπορείς να δώσεις προφορικά... για μετά δεν ξέρω.
    Πανεπιστήμιο πάω, είμαι 8ο έτος, τώρα θα μπω στο 9ο. Μου έχουν μείνει όλα τα μαθήματα που απαιτούν περισσότερο διάβασμα και έχω πελαγώσει. Η διαγνωση Δ.Ε.Π.Υ. έγινε τώρα από ιδιωτικό ψυχίατρο.
    trying to find a balance

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    ωωωω καλό κουράγιο!!!!
    Έχεις και υπερκινητικότητα? την είχες χρόνια ή τώρα τελευταία?
    Γενικά αθλείσαι?

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Ευχαριστώ lena01!

    Ναι εχω και υπερκινητικοτητα και γενικότερα αλλά και συγκεκριμένα όταν πρέπει να δώσω προσοχή κάπου. Το έχω από παιδί λεει ο γιατρός αλλά η διάγνωση έγινε τώρα στα 25 μου.
    Το πόδι δε σταματάει να κουνιέται ποτέ. Ήμουν το μόνο κορίτσι που έπαιζε μπάσκετ με τα αγόρια όταν τα υπόλοιπα "λουφάρανε" στο σχολείο. Ότι περιλαβάνει σωματική δραστηριότητα μ αρέσει πολύ. Δεν αθλούμαι εδώ και χρόνια. Πήγαινα κολύμβηση ως το γυμνάσιο, μετά τίποτα. Ο γιατρός μου είπε οτι άτομα σαν εμένα πρέπει να αθλούνται. Θα ξεκινήσω γυμναστήριο άμεσα και kick boxing. Κάπου πρέπει να εκτονώσω όλη αυτήν την ένταση.

    Σήμερα το πρωί κατάφερα να διαβάσω λίγο περισσότερο για την εξεταστική (μιάμιση ώρα συγκεκριμένα, ενώ μέχρι χτες διάβαζα 15 λεπτά όλα κι όλα) , μετά από τα μηνύματα σας. Ειπα στον εαυτό μου "πες πως διαβάζεις 1 περιοδικό, κι όσα καταλάβεις" και όταν φεύγει το μυαλό μου σε οτιδήποτε ή σε οποιαδήποτε άλλη ξεκάρφωτη σκέψη λέω επιπλικτικά στον εαυτό μου "συγκεντρώσου, τώρα διαβάζεις". Αντε να δούμε..

    Ελπίζω να τα καταφέρω. Έχει κανείς από εσάς θέμα με το να συγκεντρωθεί όταν του μιλάνε?
    trying to find a balance

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Aυτό είναι... αν μπορέσεις να το κρατήσεις αυτό το σύστημα, θα τα πας καλά!
    Τί σπουδάζεις?

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Πληρ/κή και Τηλεπικοινωνιες σπουδαζω και σε 15 λεπτα αρχιζω παλι διαβασμα, ελπιζω για πολύ
    trying to find a balance

  12. #27
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο ειναι τοσο δυσκολος κλαδος που θα μου ειχε ανατιναχτει ο εγκεφαλος αν πηγενα εκει

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    σε τει ή σε αει ?

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Καλό κουράγιο, in_flames! Και υπομονή μας!!

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    αυτο ειναι τοσο δυσκολος κλαδος που θα μου ειχε ανατιναχτει ο εγκεφαλος αν πηγενα εκει
    ειναι αστα να πανε..πολυ απαιτητικη σχολη..

    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    σε τει ή σε αει ?
    σε αει. στο καποδιστριακο

    Quote Originally Posted by Αλκμήνη View Post
    Καλό κουράγιο, in_flames! Και υπομονή μας!!
    σ ευχαριστω πολυ Αλκμήνη και σενα και όλα τα παιδια που απαντησατε
    trying to find a balance

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. συνδρομο ελλειματικης προσοχης- υπερκινητικοτητα-ADHD
    By κικη in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-02-2018, 21:13
  2. Αποσπαση Προσοχης
    By David in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 6
    Last Post: 10-07-2015, 00:12
  3. Διάσπαση προσοχής και υπερκινητικότητα
    By xristina85 in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 16
    Last Post: 30-04-2013, 15:57
  4. Διάσπαση προσοχης
    By mihalis in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2010, 00:55
  5. Διάσπαση προσοχής
    By Rain in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2009, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •