Διαταραχη Ελλειματικης Προσοχης και Υπερκινητικοτητας - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 45 of 45
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    In_flames,
    μπράβο!!!!! καλή δύναμη για το πτυχίο!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    315
    ε, κι εγω εχω συνδρομο tourette το οποιο ακολουθειται με
    Διαταραχη Ελλειματικης Προσοχης και Υπερκινητικοτητας απο 8 ετων και τωρα ειμαι 46!!
    Επισης μειζωνα καταθλιψη...
    Ολα αυτα τα χρονια τα περασα χωρις φαρμακα, μονη μου,διοτι δεν ειχα συμπαρασταση απο τους γονεις μου παρα μονο, φωνες , καυγαδες και ξυλο!!
    Δεν ηξερα τι ακριβως ειχα..εως οτου εφτασα σε μια ηλικια που ''ανοιξα'' την πορτα καποιου ειδικου (απο μονη μου) και ξεκινησε να με παρακολουθει...επιτελους εμαθα τι ειχα!!!
    η φαρμακευτικη αγωγη για το συνρομο tourette , ειναι εφ'ορου ζωης...και μου εχει καταστρεψει την ζωη πλεον...
    [I]Love...[/I]

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Λοιπόν αρχικά ... η ΔΕΠ είναι μια διαταραχή εφ όρου ζωής που δεν αντιμετωπίζεται ριζικά , μπορείς όμως να ρυθμίσεις τα συμπτώματα της είτε με φάρμακα είτε με ενναλακτικές μεθόδους αν το ψάξεις με συμβουλευτική γνωσιακή ψυχοθεραπεία και με πολύ διάβασμα γύρω από αυτήν και ανάλογα τα συμπτώματα που έχεις , για να μάθεις να ζεις με αυτήν και να τη διαχειρίζεσαι ..

    Διάγνωση από το δημόσιο θα πάρεις από το Αιγηνήτειο ... από το τμήμα που ασχολείται με την ΔΕΠ εκεί θα απαντήσεις σ ένα μεγάλο ερωτηματολόγιο και θα ξέρεις σίγουρα και σε ποιο βαθμό ... σου συμβαίνει αν τελικά ισχύει ότι την έχεις ...

    Εγώ διαγνώστηκα στα 23 μου ...

    Η Δεπ είναι διαφορετική στις γυναίκες και διαφορετική στους άνδρες ..

    Υπάρχουν τρείς τύπου

    ADHD ( Διαταραχη Ελλειματικής Προσοχής με Υπερκινητικότητα ) - συνήθης στους άνδρες ..

    ADD ( Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής απρόσεκτος τύπος )

    ADHD ( Μεικτός τύπος απροσεξία παρορμητικότητα υπερκινητικότητα )

    κάθε άνθρωπος με ΔΕΠ είναι διαφορετικός ... πάνω κάτω όμως ισχύει ότι η συγκέντρωση του δεν είναι συνεπής .. και σταθερή ... όταν την χρειάζεται και έχει δυσκολίες στη μνήμη εργασίας , στην οργάνωση .. κλπ.

    Είναι πολύ επίπονο να ζεις με αυτήν γιατί επηρρεάζει την αποτελεσματικότητα σου στις σπουδές στην εργασία παντού ...

    Αν το έχεις μια ζωή το παλεύεις ....

    έχει όμως κ θετικά χαρακτηριστικά που αν τα ψάξεις θα τα βρεις ..

    αυτά από εμένα ...

    επίσης διάγνωση μπορείς να κάνεις σε κάποιο κέντρο δυσλεξίας .. μαθησιακών δυσκολιών που ασχολείται και με την ΔΕΠ ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Διάγνωση από το δημόσιο θα πάρεις από το Αιγηνήτειο ... από το τμήμα που ασχολείται με την ΔΕΠ εκεί θα απαντήσεις σ ένα μεγάλο ερωτηματολόγιο και θα ξέρεις σίγουρα και σε ποιο βαθμό ... σου συμβαίνει αν τελικά ισχύει ότι την έχεις ...
    Μονο μεσα απο το ερωτηματολογιο βγαινει η διαγνωση εκει? Δεν κανουν αλλες εξετασεις?
    Παντως για το ερωτηματολογιο που λες, μου ειχε πει ο ψυχιατρος οτι το κανουν και οι ψυχιατροι και οι ψυχολογοι αυτο.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Ξέρω να σου πω με σιγουριά ότι εκεί ασχολούνται εξιδικευμένα με αυτό το θέμα ... και είναι δύσκολο να βρεις εξιδικευμένους σ αυτό τον τομεα..

    Εμένα η διάγνωση βγήκε μέσω EEG ηλεκτροεγκεφαλογράφημα και μετά απάντησα και στο ερωτηματολόγιο και βγήκε η ίδια διάγνωση ΔΕΠ με άριστα το 10 στο 4.5 απρόσεκτος τύπος ... EEG δεν ξέρω που μπορείς να κάνεις στην περιοχή σου ... δυστηχώς ... πιστεύω αν ερθεις σε επαφή με τους αρμόδιους θα σε κατευθύνουν .. εκείνοι σχετικά ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Ok καταλαβα, ευχαριστω για την απαντηση. ΕΕG για ΔΕΠΥ δε νομιζω οτι γινεται στην περιοχη μου, αλλα το ερωτηματολογιο μου εχει μπει στο μυαλο να το απαντησω καποια στιγμη, μη μεινω με την απορια τοσα χρονια αν εχω ή δεν εχω add. (Απροσεκτος τυπος) και τωρα τελευταια εχω συνεχως σημαδια μπροστα μου οτι πρεπει τελικα να το ψαξω. Προχτες αναφερθηκα σε αυτο, σημερα εσκασε το μηνυμα σου, προσφατα το συζητουσαμε με τον kozch,.. κατι γινεται!
    Ωραια υπογραφη!
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Thanks .. .ελπίζω να πάνε όλα καλά .. .μπορεί και να είσαι πολύ κουρασμενος γι αυτό πιάνεις τον εαυτό σου να μην είναι συντονισμένος .. συμβαίνει ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by turtle View Post
    Thanks .. .ελπίζω να πάνε όλα καλά .. .μπορεί και να είσαι πολύ κουρασμενος γι αυτό πιάνεις τον εαυτό σου να μην είναι συντονισμένος .. συμβαίνει ..
    Οχι, τα θεματα προσοχης και συγκεντρωσης που εχω τα εχω απο παιδι, αυτα με κανουν να αναρωτιεμαι μηπως τελικα προκειται για διασπαση προσοχης. Οταν εχω θεματα μνημης και συγκεντρωσης λογω αγχους, κουρασης, κακου υπνου, καταθλιψης κλπ το καταλαβαινω και το ξεχωριζω.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Quote Originally Posted by savatage View Post
    Ok καταλαβα, ευχαριστω για την απαντηση. ΕΕG για ΔΕΠΥ δε νομιζω οτι γινεται στην περιοχη μου, αλλα το ερωτηματολογιο μου εχει μπει στο μυαλο να το απαντησω καποια στιγμη, μη μεινω με την απορια τοσα χρονια αν εχω ή δεν εχω add. (Απροσεκτος τυπος) και τωρα τελευταια εχω συνεχως σημαδια μπροστα μου οτι πρεπει τελικα να το ψαξω. Προχτες αναφερθηκα σε αυτο, σημερα εσκασε το μηνυμα σου, προσφατα το συζητουσαμε με τον kozch,.. κατι γινεται!
    Ωραια υπογραφη!
    Αγαπητή sav πριν λίγες ημέρες καθώς χάζευα στο φόρουμ, μου έβγαλε στα προτεινόμενα άρθρα το παρακάτω
    https://www.e-psychology.gr/children-teens-family/2972
    όπως θα θυμάσαι άλλωστε έχω γράψει για εμένα ότι πέρα απο τις δυσκολίες συγκέντρωσης που έχω και την απροσεξία μου, αντιμετωπίζω και δυσκολίες στις κινητικές μου δεξιότητες. Εστειλα λοιπόν μέιλ στην αρθρογράφο για να μάθω τι παίζει στην περίπτωση των ενηλίκων και μου απάντησε να το ψάξω με εργοθεραπευτή. Η αλήθεια είναι ότι απο την μια το σκέφτομαι να το ψάξω και έτσι αλλά από την άλλη, σκέφτομαι ότι στα 40 μου δεν έχω πλέον το κουράγιο να ψάχνομαι και γιαυτό.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    ....δεν ξέρω όλα πρέπει να τα εξηγήσεις με λεπτομέρεια όταν εξεταστείς ...

    στη δική μου περίπτωση είχε επηρρεάσει τις μαθησιακές μου επιδόσεις οι οποίες ήταν ασταθής ... και γενικώς το σθένος μου να αρχίσω να κάνω πράγματα να μαθαίνω ... να δραστηριοποιούμε γενικώς .. γιατί η ΔΕΠ με περίμενε στην γωνία να σαμποτάρει τις όποιες μου προσπάθειες ..λόγω μνήμης και συγκέντρωσης ..

    κι αυτό με έριξε σε μια αγχώδη διαταραχούλα , κατάθλιψη τέλος πάντων μου κόστισε πολύ από άποψη πρόοδου .. και κινητοποιήσης αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης ..

    το παλεύω και προσπαθώ να το διαχειρίζομαι όσο μπορώ .. .
    μου είπαν κι όλας ότι έχω βρει τους τρόπους να το εξισορροπω ...
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Αγαπητή sav πριν λίγες ημέρες καθώς χάζευα στο φόρουμ, μου έβγαλε στα προτεινόμενα άρθρα το παρακάτω
    https://www.e-psychology.gr/children-teens-family/2972
    όπως θα θυμάσαι άλλωστε έχω γράψει για εμένα ότι πέρα απο τις δυσκολίες συγκέντρωσης που έχω και την απροσεξία μου, αντιμετωπίζω και δυσκολίες στις κινητικές μου δεξιότητες. Εστειλα λοιπόν μέιλ στην αρθρογράφο για να μάθω τι παίζει στην περίπτωση των ενηλίκων και μου απάντησε να το ψάξω με εργοθεραπευτή. Η αλήθεια είναι ότι απο την μια το σκέφτομαι να το ψάξω και έτσι αλλά από την άλλη, σκέφτομαι ότι στα 40 μου δεν έχω πλέον το κουράγιο να ψάχνομαι και γιαυτό.
    Καλησπερα κοζ. Διαβασα το αρθρο και ο προβληματισμος μου θα ηταν ακριβως ο ιδιος στη θεση σου. Μηπως δηλαδη παιδευτεις τζαμπα? Δυσκολο να βρεις εργοθεραπευτη που να εχει εμπειρια και γνωσεις πανω σε μια τοσο εξειδικευμενη περιπτωση, επειδη προκειται για ατομο ενηλικο και οχι για παιδι στην αναπτυξη.
    Στη θεση σου, πρωτα θα εψαχνα πληροφοριες στη διεθνη αρθρογραφια αλλα και στο youtube αν υπαρχουν βιντεο με περιπτωσεις ενηλικων που να εδειξαν καποια βελτιωση μετα απο τεχνικες εργοθεραπειας και αν εβρισκα κατι ενθαρρυντικο θα εψαχνα εναν ΠΟΛΥ καλο εργοθεραπευτη για να ξεκινησουμε.
    Πιο χρησιμο βρισκω το λογοθεραπευτη, στο ειχα πει κιολας.
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Σε ότι αφορά την εργοθεραπεία εαν και εφόσον υπάρχουν συμπτώματα που χρήζουν εργοθεραπευτικής αντιμετώπισης ... η εργοθεραπεία μπορεί να λειτουργήσει συμπληρωματικά στο γενικό πλάνο διαχείρησης της ΔΕΠ.

    Πριν από όλα όμως πρέπει κάποιος να προσδιορίσει τι ακριβώς συμβαίνει και μετά να κάνει ένα πλάνο γενικής αντιμετώπισης με επιμέρους .. παρεμβάσεις ..
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    287
    Προς το παρόν πάντως συνεχίζω με την ψυχοθεραπεία. Επι της ευκαιρίας να πω ότι σε εμένα η καταθλιπτική διάθεση λειτουργεί ανάποδα σε ότι αφορά την συγκέντρωση μου. Δηλαδή όταν είμαι σε κακή διάθεση, όταν δε μπορώ να ξεφύγω απο το παρόν που δε μου αρέσει, τότε είμαι και περισσότερο συγκεντρωμένος και κάνω τα λιγότερα εώς καθόλου λάθη. Τότε είναι όμως και οι στιγμές που νιώθω ένα τεράστιο βάρος στο στήθος και έρχονται κατά ριπάς οι σκέψεις αυτοκτονίας και να το φύγω απο τον μάταιο τούτο κόσμο. Βασικά αυτό μου συνέβη για 3 περίπου χρόνια μόλις και ήταν η στιγμή που αποφάσισα να ψάξω για ψυχολόγο.
    Οταν όμως η διάθεση μου είναι τέτοια ώστε το μυαλό μου να μπορεί να "αποκολλάται" απο την φυσική παρουσία του σώματός μου και να ταξιδεύει εκεί όπου θα ήθελα να είμαι, τότε χάνω την επαφή με το παρόν και κάνω λάθη απροσεξίας και γενικά αδυνατώ να συγκεντρωθώ. Με την ψυχοθεραπεία έχω καταφέρει να βρίσκομαι πάλι στο "συννεφάκι" μου εν μέρει και ουσιαστικά να αφήνω την ζωή να περνάει, τον χρόνο να κυλάει και να μην με ενδιαφέρει γιατί εντός του μυαλού μου,ζω ότι θέλω να ζήσω. Ναι πρακτικά θα ήθελα να κάνω κάτι παραπάνω για εμένα και την ζωή μου αλλά τελικά όσο είμαι έτσι καλά, πρακτικά λειτουργώ εντελώς αναβλητικά ως προς το να κάνω ουσιαστικές κινήσεις βελτίωσης της ζωής μου, στα κομμάτια που θα ήθελα να κάνω

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Posts
    549
    Tα καλύτερα έρχονται από την Κίνα... με χελώνα κουτσή

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,713
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Προς το παρόν πάντως συνεχίζω με την ψυχοθεραπεία. Επι της ευκαιρίας να πω ότι σε εμένα η καταθλιπτική διάθεση λειτουργεί ανάποδα σε ότι αφορά την συγκέντρωση μου. Δηλαδή όταν είμαι σε κακή διάθεση, όταν δε μπορώ να ξεφύγω απο το παρόν που δε μου αρέσει, τότε είμαι και περισσότερο συγκεντρωμένος και κάνω τα λιγότερα εώς καθόλου λάθη. Τότε είναι όμως και οι στιγμές που νιώθω ένα τεράστιο βάρος στο στήθος και έρχονται κατά ριπάς οι σκέψεις αυτοκτονίας και να το φύγω απο τον μάταιο τούτο κόσμο. Βασικά αυτό μου συνέβη για 3 περίπου χρόνια μόλις και ήταν η στιγμή που αποφάσισα να ψάξω για ψυχολόγο.
    Οταν όμως η διάθεση μου είναι τέτοια ώστε το μυαλό μου να μπορεί να "αποκολλάται" απο την φυσική παρουσία του σώματός μου και να ταξιδεύει εκεί όπου θα ήθελα να είμαι, τότε χάνω την επαφή με το παρόν και κάνω λάθη απροσεξίας και γενικά αδυνατώ να συγκεντρωθώ. Με την ψυχοθεραπεία έχω καταφέρει να βρίσκομαι πάλι στο "συννεφάκι" μου εν μέρει και ουσιαστικά να αφήνω την ζωή να περνάει, τον χρόνο να κυλάει και να μην με ενδιαφέρει γιατί εντός του μυαλού μου,ζω ότι θέλω να ζήσω. Ναι πρακτικά θα ήθελα να κάνω κάτι παραπάνω για εμένα και την ζωή μου αλλά τελικά όσο είμαι έτσι καλά, πρακτικά λειτουργώ εντελώς αναβλητικά ως προς το να κάνω ουσιαστικές κινήσεις βελτίωσης της ζωής μου, στα κομμάτια που θα ήθελα να κάνω
    Οξυμωρο το τελικο σου συμπερασμα. Το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω και το ξαναδιαβαζω για να το κατανοησω.
    Εχεις πετυχει εναν τροπο να μπορεις να ζεις τη ζωη σου και να ονειρευεσαι και ελπιζεις και ετσι περνα ο χρονος σε αυτο που αποκαλεις "συννεφακι", σωστα?
    Οταν δεν το εκανες αυτο, υπεφερες πολυ και ειχες αυτοκτονικες σκεψεις.
    Αρα πώς ακυρωνεις το επιτευγμα σου θεωρωντας οτι σε κραταει πισω?
    Αν δεν εκανες αυτο που κανεις τωρα, τι διαφορετικο θα εκανες στα κομματια που εννοεις? Αφου αν βγεις απο το ανακουφιστικο συννεφακι, υποφερεις.
    (Καλα το οτι στην καταθλιψη εχεις φουλ συγκεντρωση δεν μπορω να το διανοηθω, εχω ζησει μονο το εντελως αντιστροφο)
    Everything that irritates us about others can lead us to an understanding of ourselves C G Jung

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. συνδρομο ελλειματικης προσοχης- υπερκινητικοτητα-ADHD
    By κικη in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-02-2018, 21:13
  2. Αποσπαση Προσοχης
    By David in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 6
    Last Post: 10-07-2015, 00:12
  3. Διάσπαση προσοχής και υπερκινητικότητα
    By xristina85 in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 16
    Last Post: 30-04-2013, 15:57
  4. Διάσπαση προσοχης
    By mihalis in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2010, 00:55
  5. Διάσπαση προσοχής
    By Rain in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2009, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •