Διαταραχη Ελλειματικης Προσοχης και Υπερκινητικοτητας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 45
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157

    Διαταραχη Ελλειματικης Προσοχης και Υπερκινητικοτητας

    Δε ξερω αν επερεπε να γραψω καπου αλλου στο forum γι αυτο το θεμα.
    Ξερει κανεις πως αντιμετωπιζεται?
    Ειδικα με το διαβασμα.. πως συγκεντωνεται ενω "πεταει" το μυαλο?
    Ή οταν σου μιλαει ο αλλος και εσυ δε μπορεις να συγκεντρωθεις σ αυτα που λεει και κουνας συγκαταβατικα το κεφαλι, ενω προσπαθεις να θυμηθεις/ καταλαβεις τι ελεγε?
    Δυστυχως ειμαι 25 και δε μπορω νομιζω να μου αναγνωριζουν τη διαταραχη για να μπορω να δωσω προφορικα εξετασεις. Και μου εχουν μεινει ολα τα μαθηματα που απαιτουν διαβασμα θεωριας και δυσκολευομαι να ανταπεξελθω πολυ.
    trying to find a balance

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    βρε κοπελα μου θα περασεις μια ζωη ολοκληρη ψαχνοντας ιατρκους ορους γιατι δε σκεφτεσαι κατι καλυτερο να βρεις καλους φιλους καλο αγορι και να πας διακοπεςς καπου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    βρε κοπελα μου θα περασεις μια ζωη ολοκληρη ψαχνοντας ιατρκους ορους γιατι δε σκεφτεσαι κατι καλυτερο να βρεις καλους φιλους καλο αγορι και να πας διακοπεςς καπου
    σταματησα να ασχολουμαι με τους ορους μερες τωρα γιατι με εκανε χειροτερα. ρωταω για οποια βοηθεια σε συγκεκριμενα θεματα που αντιμετωπιζω.
    διακοπες? σε 7 μερες εχω εξεταστικη...
    trying to find a balance

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Δεν γνωρίζω εαν το πρόβλημα σου ειναι κληρονομικό ή το ειχες απο μικρη ή εμπαση περιπτωση οφείλεται σε παθολογικα αίτια γιατί σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να γίνει διάγνωση απο ειδικό. Εαν ομως το προβλημα προέρχεται απο υπερβολικη ονειροποληση κατα την διάρκεια της ημέρας ε τότε είναι λογικο να μην μπορεις να συγκεντρωθεις. Με λιγα λογια για να εχεις αυτην την απαιτηση απο το μυαλο σου, πρεπει να το εκπαιδευσεις να ζει το ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα , οταν πηγαινεις απο το σπιτι σου σχολη με υποθετικη διαρκεια διαδρομης 1 ωρα και εσυ καθ'ολη την διαρκεια σκεφτεσαι πχ το video game που επαιζες χτες χωρις να συνειδητοποιεις το τωρα, συνηθιζεις τον εγκεφαλο σου στο λεγομενο distract attention. Μπορείς να κανεις μια προσπάθεια αν θες, να πεις σημερα πχ θα σκεφτομαι το καθε τι που χρειαζεται στο χρονο του και θα δεις τα αποτελέσματα.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Quote Originally Posted by Rebos999 View Post
    Δεν γνωρίζω εαν το πρόβλημα σου ειναι κληρονομικό ή το ειχες απο μικρός ή εμπαση περιπτωση οφείλεται σε παθολογικα αίτια γιατί σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να γίνει διάγνωση απο ειδικό. Εαν ομως το προβλημα προέρχεται απο υπερβολικη ονειροποληση κατα την διάρκεια της ημέρας ε τότε είναι λογικο να μην μπορεις να συγκεντρωθεις. Με λιγα λογια για να εχεις αυτην την απαιτηση απο το μυαλο σου, πρεπει να το εκπαιδευσεις να ζει το ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ. Θα σου πω ενα απλο παραδειγμα , οταν πηγαινεις απο το σπιτι σου σχολη με υποθετικη διαρκεια διαδρομης 1 ωρα και εσυ καθ'ολη την διαρκεια σκεφτεσαι πχ το video game που επαιζες χτες χωρις να συνειδητοποιεις το τωρα, συνηθιζεις τον εγκεφαλο σου στο λεγομενο distract attention. Μπορείς να κανεις μια προσπάθεια αν θες, να πεις σημερα πχ θα σκεφτομαι το καθε τι που χρειαζεται στο χρονο του και θα δεις τα αποτελέσματα.
    Ονειροπολουσα σαν παιδι περισσοτερο. Αλλα με οτι απαιτει προσπαθεια ή συγκεντρωση εχω παντα θεμα. Πηγα να διαβασω χτες και δεν αντεξα πανω απο 15 λεπτα. Δε μπορουσα να συγκεντρωθω. Ο γιατρος λεει θα περασει. Αλλα μεχρι να περασει ή να βελτιωθει οι προθεσμιες τρεχουν και αγχωνομαι οτι παλι δε θα τα καταφερω. Προσπαθω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αλλα με οτι εχει ατελειωτο διαβασμα θεωριας ειναι τραγικα δυσκολο.
    Ξερετε αν μπορω να δωσω προφορικες εξετασεις? Ειμαι 25, η διαγνωση εγινε τωρα. Το ειχα απο μικρη, κανανε παραπονα στους γονεις στο σχολειο αλλα δεν ειχα παει σε καποιον ειδικο.
    Προσπαθω να συγκεντρωθω να ζησω το τωρα οπως λες αλλα δεν το ελεγχω. Ειδικα με το διαβσμα και οταν μου μιλαει καποιος.
    trying to find a balance

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    Μπορω να κανω κατι αμεσα για να συγκεντωθω στο διαβσμα? Μ ε εξοργιζει η κατασταση. Θελω να μου σπασω το κεφαλι μ αυτην την κατασταση
    trying to find a balance

  7. #7
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Δυστυχώς δεν ειμαι ειδικος για να το προσεγγισω ιατρικα. Ομως μπορω να σου πω πως μπορεις να το βελτιωσεις με απλα καθημερινα πραγματα. 1)Φυσιολογικος υπνος 2) Σωστη διατροφή κυριως σαλάτες και φρουτα 3) Προσπαθησε να μην αγχώνεσαι γιατι δημιουργεί blackout 4) και οπως ειπα και πριν συνηθισε να συνειδητοποιεις το εδω και τωρα στην καθημερινοτητα σου, πχ οταν πρεπει να διαβασεις θα διαβασεις, οταν πρεπει να ξεκουραστεις θα ξεκουραστεις κ.α ,ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοώ..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    157
    @Rebos999 ευχαριστω για τις απαντησεις. Φαινεσαι γνωστης της καταστασης..
    Το 1 και το 2 τα κανω. Ισως να προσθεσω τα φρουτα στη δειατροφη.
    Το 3 ειναι δυσκολο γιατι θελει προγραμμα το να μην αγχωνομαι και δεν τα καταφερνω με τα προγραμμματα γενικα, αλλα θα το προσπαθησω. Μου εβαλε ημερισιο προγραμμα ο γιατρος αλλα αν και ειναι τοσο απλο ακομα κι αυτο δεν το κανω.
    Για το 4.. θα προσπαθησω να το κανω απο τωρα κιολας. Θα εστιασω στο διαβασμα και στις δουλειες του σπιτιου (για εκτονωση περισσοτερο), ελπιζω να τα καταφερω.
    trying to find a balance

  9. #9
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Και το αγχος μπορεις να νικήσεις, αρκει να υπαρχει θεληση και φυσικά κατανοηση της αιτίας απ' όπου προέρχεται. Δηλαδή πρεπει να παρατηρεις τον ευατο σου σε ποια φαση βγαινει το αγχος και να το αναλύεις ωστε να βρεθεις στην ριζα του προβληματος...και αφου το βαλεις στον τοιχο και το πολεμησεις οσο γινεται τουλαχιστον δεν θα βρισκει πατημα και θα μειωνεται, το αγχος ειναι απλα το αποτέλεσμα.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by in_flames View Post
    σταματησα να ασχολουμαι με τους ορους μερες τωρα γιατι με εκανε χειροτερα. ρωταω για οποια βοηθεια σε συγκεκριμενα θεματα που αντιμετωπιζω.
    διακοπες? σε 7 μερες εχω εξεταστικη...
    ειδατε που κατι ξερω εγω οταν μιλαω....

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχω κι εγώ... Έτρεχα για μήνες με αυτό το θέμα και άκρη δεν έβγαλα!
    Είχα στείλει επιστολή στο "Συνήγορο του Φοιτητή" και μου απάντησαν. Προφορική εξέταση δεν γίνεται βάσει νόμου, γιατί δεν συμπεριλαμβάνεται στις μαθησιακές δυσκολίες που απαιτουν προφορική εξέταση. Μου είπαν ότι είναι στην επιλογή του κάθε καθηγητή το αν θα σε δεχτεί προφορικά. Αλλά πρέπει να πας να χτυπήσεις πόρτες, να κλαφτείς... Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το κάνω, γιατί δεν το 'χω και με το μπλαμπλα, θα με πέταγαν έξω με τις κλωτσιές!! :)
    Παρόλαυτα πήγα σε ένα Κέντρο Ψυχικής Υγείας δημόσιο, είπα στον ψυχολόγο για την επιστολή που έστειλα και τι μου απάντησαν και μου είπε ότι αφού δεν υπάρχει στο νόμο κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο να εξεταστώ με διαφορετική μεταχείρηση. Μου είπε "ναι, με αυτά που μου περιγράφεις, ίσως να έχεις ΔΕΠΥ, αλλά ακόμη και αν πας στους καθηγητές και τους το πεις, να είσαι προετοιμασμένη, γιατί μπορεί να ακούσεις οτιδήποτε".
    Παρέδωσα τα όπλα ύστερα απ'όλα αυτά, παρόλο που έχω και τη γνωμάτευση δεν την χρησιμοποίησα. Παλεύω, παλεύω να διαβάσω και βρίσκομαι σε μια δίνη που με ρουφάει, δεν μπορώ να συγκεντρωθώ με τίποτα... :( Και ύστερα εκνευρίζομαι για το χαμένο χρόνο!

    Rebos999 "οταν πηγαινεις απο το σπιτι σου σχολη με υποθετικη διαρκεια διαδρομης 1 ωρα και εσυ καθ'ολη την διαρκεια σκεφτεσαι πχ το video game που επαιζες χτες χωρις να συνειδητοποιεις το τωρα", αυτό κάνω συνέχεια, συνέχεια όμως!!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Nα κανω μια βλακωδη ερωτηση?
    Aφου το προβλημα ειναι οτι δεν μπορειτε να συγκεντρωθειτε στον διαβασμα , η προφορικη εξεταση τι ακριβως θα αλλαζε?
    Καταλαβαινω οτι αν καποιος ειχε δυσλεξια και δεν μπορουσε να γραψει μια σωστη προταση η προφορικη εξεταση θα ειχε καποιο νοημα για αυτον , αλλα αν δεν συγκεντρωνεσαι δεν νομιζω να σε εσωζε αυτο.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Γι'αυτό και δεν την καλύπτει ο νόμος μάλλον. Αν θυμάμαι καλά, αυτό που λες μου το είχε πει και ο ψυχολόγος.
    Απλώς στην προφορική εξέταση φαντάζομαι ότι είναι πιο επιεικείς οι καθηγητές, γιατί είναι ενημερωμένοι για το πρόβλημα.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Παιδιά, στην περίπτωση αυτή τα φοιτητικά αναγνωστήρια βοηθούν πολύ...γιατί όλοι διαβάζουν.
    Και βοηθάει πολύ το να κάνετε πινακάκια τα βασικά της ύλης...
    Πρέπει να βρείτε τον τρόπο που σας ταιριάζει για να αποδώσετε...


    Να ξεκαθρισουμε κάτι: εννοείτε την ελλειμματική προσοχή που εντάσσεται στο φάσμα του αυτισμού ή μια δυσκολία συγκέντρωσης λόγω άγχους, κούρασης?

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Το δοκίμασα και το φοιτητικό αναγνωστήριο. Μόλις μπει κάποιος θα ξεφύγει το μυαλό μου, όχι ότι θα κοιτάξω ποιος μπήκε κτλ., δεν κοιτάζω ποτέ, μόνο την πόρτα που θα ακούσω θα διασπαστώ. Άσε που μπορώ να χαθώ και στην απόλυτη ησυχία. Εκεί, θα κοιτάζω το βιβλίο και θα είμαι αφηρημένη, στο απόλυτο κενό.
    Πινακάκια με τα βασικά ε; Ούτε αυτό δεν έχω κουράγιο να κάνω... Ειδικά τώρα. Σε προηγουμενες εξεταστικές το έκανα, αλλά και πάλι...Με δυσκολία προλάβαινα να βγάλω ύλη, και να την θυμάμαι κιόλας. Είναι πολύ κρίμα να ξοδεύει κανείς τόσο χρόνο στο διάβασμα, και να μην έχει διαβάσει τίποτα επί της ουσίας :(
    Δεν έχω ιδέα τι μπορεί να είναι αυτό, αλλά λόγω άγχους, κούρασης γιατί να είναι; Και να το έχω από τα σχολικά χρόνια;; Μου φαίνεται παράξενο.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. συνδρομο ελλειματικης προσοχης- υπερκινητικοτητα-ADHD
    By κικη in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 28
    Last Post: 25-02-2018, 21:13
  2. Αποσπαση Προσοχης
    By David in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 6
    Last Post: 10-07-2015, 00:12
  3. Διάσπαση προσοχής και υπερκινητικότητα
    By xristina85 in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 16
    Last Post: 30-04-2013, 15:57
  4. Διάσπαση προσοχης
    By mihalis in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 3
    Last Post: 07-12-2010, 00:55
  5. Διάσπαση προσοχής
    By Rain in forum Διαταραχή Ελλειματικής Προσοχής, Υπερκινητικότητα
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2009, 16:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •