εκδικηση
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    εκδικηση

    Η εκδικηση ειναι ενα πιατο που τρωγεται κρυο . Απο την αλλη το να εκδικεισαι καποιον μπορει νανακουφιση , η να φθειρει τον ιδιον τον εκδικουμενο . Εγω οποτε λεω θα εκδικηθω , θα του δειξω εγω κτλ κτλ παντα καταληγω στο , που νατρεχω τωρα , δεν βαριεσαι.....Υπαρχουν ατομα που τους αξιζει εκδικηση , σαν ειδος τιμωριας ?
    Για να συνεχισω , αν ξερατε οτι δεν θα τιμωρηθητε για την πραξη σας αυτη , κ μιλαω για major αδικια ( κλοπη συη δουλεια σ , προδοσια απο φιλο (η ) , να σου παρει φλος ( η ) το φιλο (η ) σου , αγνωμοσυνη κτλ κτλ . Προσωπικα , εχω φυλαγμενο μια εκδικηση , σε υπαλληλο μ , τοτε που ημουν ασχετος , προ 18 ετων , ο οποιος μεκλεψε , κ του την φυλαω . Ποια ειναι η γμωμη σας για την αυτοδικια ? διοτι αν περιμενεις απο τα δικαστηρια , σωθηκες .
    Last edited by Macgyver; 27-08-2013 at 03:13.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Mellow out and get over it.
    Εκτος και αν έχει κάνει κάτι άξιο του οφθαλμού αντί οφθαλμού,τότε απλά πρέπει να γίνει,νομος της φύσης είναι.Δράση-αντίδραση.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Antreas MpR View Post
    ........
    Εκτος και αν έχει κάνει κάτι άξιο του οφθαλμού αντί οφθαλμού,τότε απλά πρέπει να γίνει,νομος της φύσης είναι.Δράση-αντίδραση.
    Υπαρχουν περιπτωσεις που ο νους θολώνει, που δεν ηρεμα με οτιδηποτε αλλο παρα με εκδικηση, που σε πνίγει το δίκιο επειδη ο αλλος σε εβλαψε, πραγματικα σε αδικησε. Η συγνωμη τοτε δεν αρκει διοτι δεν προσφερει τη λυτρωση που θελει η ψυχη για να ηρεμησει.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Οταν εκδικείσαι κάποιον, πέφτεις στο επίπεδό του κάνοντας αυτά τα οποία καταδικάζεις. Αρα, έμμεσα, του δίνεις αξία. Επειτα, η τιμωρία του από εσένα δεν επανορθώνει τη ζημιά που σου έκανε. Η όποια ανακούφιση είναι προσωρινή, νίκη των ταπεινών ενστίκτων επάνω στη λογική. Μετά σου μένουν οι τύψεις.

    Εκτός αν σκοπός σου είναι να πάρεις πίσω κάτι ή κάποιον που σου έκλεψε, οπότε δε μιλάμε για εκδίκηση, αλλά για διεκδίκηση..

  5. #5
    Για τετελεσμενα γεγονοτα μίλησα και όχι για κάτι που μπορεις να επανακτησεις με διεκδίκηση. Το να τα κρατας μέσα σου και να πιεζεις/καταπιέζεις τον εαυτο σου (πχ να συγχωρεσει ή να τα απωθησει βαθια στη μνημη ή να υποβαθμίσει στη σημασία) δεν ειναι και ότι καλύτερο, ειναι ως εαν εκτος απο τη ζημια που σου εμεινε να σου εμεινε επισης μονιμα μια ψυχική πίεση/τραυμα που μολύνει μόνιμα τη σκέψη σου. Εκτος κι αν κατορθωσες να φτασεις σε τετοια επίπεδα ώστε η συνειδηση σου να σε κατευθυνει στη συγχωρεση και να ενθουσιαζεται με αυτη και συγχωροντας να νιωθεις υπερτατη γαληνη οτιδηποτε κι αν σου εχουν κανει.
    γιάννης

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    Κάπου στην Αθήνα
    Posts
    527
    Ιωάννη, μακάρι να ήμασταν σε τέτοια επίπεδα συνειδητότητας. Δυστυχώς μας πνίγει η αδικία. Δεν υποστηρίζω να καταπιέσουμε τον εαυτό μας. Οτιδήποτε απωθούμε μας δηλητηριάζει. Πρέπει να βρούμε τρόπο να το μεταμορφώσουμε. Πάντως η εκδίκηση απλά δημιουργεί ένα φαύλο κύκλο, δε θεραπεύει τίποτα...

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Mιλησα για ατημωρησια . Κανεις την ζημια στον αλλον , κ 1) δεν ξερει ποιος του την εκανε ( αφου εχεις αφησει ευλογο χρονικο διαστημα κ 2 ) μιλησα για ατημωρησια .( Ας υποθεσουμε οτι υπαρχει ) Γιατι ναφησω τον πρωην συνεργατη μ , να κυκλοφορει με το αμαξι που αγορασε με τα λεφτα της εταιριας μ , κ να μην του το καψω ( υπαρχει και το κανω ανεπανοτθωτες ζημιες , πχ υγρο φρενων στο χρωμα , ζαχαρη ,αμμο , στο τεποζιτο κτλκτλ )? λεμε τωρα . Ξερω που μενει , ξερω τι αυτοκινητο εχει , γιατι οχι . Αισθανομαι κ κοροιδο να τον αφησω ατιμωρητο . Προ χρονων , καποιος τρακαρε τον πατερα μου ,την κοπανησε , αλλα ο πατερας μου του πηρε τον αριθμο . Βρηκα που μενει , κ ταυτοκινητο του , κ το περιελουσα με υγρο φρενων ( το υγρο φρενων διαλυει τη βαφη ) Ε , λοιπον το ευχαρισηστηθηκα κ πολυ μαλιστα . Λεμε τωρα . Ειμαι τοσο λαθος ?
    Last edited by Macgyver; 28-08-2013 at 11:29.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Η εκδικηση ειναι ενα πιατο που τρωγεται κρυο . Απο την αλλη το να εκδικεισαι καποιον μπορει νανακουφιση , η να φθειρει τον ιδιον τον εκδικουμενο . Εγω οποτε λεω θα εκδικηθω , θα του δειξω εγω κτλ κτλ παντα καταληγω στο , που νατρεχω τωρα , δεν βαριεσαι.....Υπαρχουν ατομα που τους αξιζει εκδικηση , σαν ειδος τιμωριας ?
    Για να συνεχισω , αν ξερατε οτι δεν θα τιμωρηθητε για την πραξη σας αυτη , κ μιλαω για major αδικια ( κλοπη συη δουλεια σ , προδοσια απο φιλο (η ) , να σου παρει φλος ( η ) το φιλο (η ) σου , αγνωμοσυνη κτλ κτλ . Προσωπικα , εχω φυλαγμενο μια εκδικηση , σε υπαλληλο μ , τοτε που ημουν ασχετος , προ 18 ετων , ο οποιος μεκλεψε , κ του την φυλαω . Ποια ειναι η γμωμη σας για την αυτοδικια ? διοτι αν περιμενεις απο τα δικαστηρια , σωθηκες .
    Να έλεγες ότι αφαίρεσε την ζωή κάποιας αγαπημένης σου,η την βίασε ναι και μετά από 100 χρονια σφάξιμο στο γόνατο.
    Αλλα τώρα,ότι και να "έκλεψε"πέρασε τόσος καιρός που κατά την γνώμη μου τρώγεσαι ακόμα γιατί απλά δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κανεις...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Να σου πω , ΑΝΤΡΕΑ Μπρ , δεν εχεις και πολυ αδικο . Αλλα , ειλικρινα , αυτο με το αμαξι του πατερα μου , πραγματικα το φχαριστιθηκα!!!!!!Aλλωστε Αντρεα εκτος απο τα μαυρα αδικηματα υπαρχουν κ τα γκρι αδικηματα . Περιμενα να εκδικαση υποθεση μου 5 χρονια ,( αυτοκιν ) κ καθε φορα πηγαινα κ ο κατηγορουμενος δεν εμφανιζοταν μα μια καλη δικαιολογια ( αυτο δυστυχως ειναι συνηθες στα Ελλ. δικαστ ) Μαλλονι δεν εχει τυχει σε κανεναν σας , κ ευχομαι να μην σας τυχει......

    Συμφωνω με τον ioanni #3,,,,,,,,,
    Last edited by Macgyver; 28-08-2013 at 19:58.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Η καλύτερη εκδίκηση για μένα είναι να αφήνεις αυτόν που σε έβλαψε να υποστεί τις συνέπειες της συμπεριφοράς του και να μην επιτρέψεις στον εαυτό σου να γίνει όπως θα ήθελε ο αντίπαλος σου να σε δει...
    Η αυτοδικία κατηγορηματικά δεν επιτρέπεται!
    Αλλο τώρα αν λέμε ότι ο κακός θα το βρει μπροστά του. Θα το βρει, το πιστεύω, αλλά όχι με το συμβατικό και κατά γράμμα τρόπο των δικαστηρίων...

    Μacgyver,
    στην περίπτωση με το συνεταιρο και το αμάξι που αναφέρεις, θεωρώ ότι είναι τουλάχιστον κατινίστικο/παιδιάστικο να το κάψεις. Αν έχει κλέψει λεφτά, δεν θα πάρει άλλο? δεν θα το έχει ασφαλίσει? οπότε με το κάψιμο αποζημιώνεται... Το καλύτερο θα ήταν να μαζέψεις όλα τα στοιχεία εναντίον του και να κάνεις μια καταγγελία, να τον χτυπήσεις επάνω στη δουλειά, και έτσι θα αποτρέψεις μελλοντικές βρωμοδουλειές του.
    Στο άλλο περιστατικό με τον πατέρα σου θα μπορούσατε πολύ απλά να κάνατε μια καταγγελία με τον αριθμό, να γινόταν η ανάκριση, και να πλήρωνε η ασφαλιστική του. Και την ποινή θα έτρωγε αυτός και τα λεφτά σας θα παίρνατε.
    Το θέμα ποιό είναι επομένως? να εξατμιστεί η οργή που νιώθεις να βράζει μέσα σου, επειδή έτσι έχεις εκπαιδευθεί να λειτουργείς όταν θυμώνεις ή να διεκδικήσεις ψύχραιμα τα δικαιώματα που όλοι μας έχουμε?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Η εκδίκηση ειναι ενα υποκειμενικό γεγονός, για αλλον ειναι καλό, για αλλον οχι. Εξαρτάται καθαρα απο το επιπεδο συνειδησης του καθενός. Για παραδειγμα υπαρχουν ανθρωποι που φτάνουν και στην δολοφονια ακομα και εαν δεν εχουν απολυτο δικιο και αλλοι που εχουν 100% δικιο ικανοποιουνται που ξεπληρωσαν με αυτο τον τροπο ενα καρμικο χρέος....
    Βέβαια ολοι μας λιγο πολύ εχουμε μεσα το αισθημα της εκδίκησης το οποίο προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή μας, με σκοπο να τροφοδοτηθει με ενεργεια και φυσικα να μας κανει να το εκδηλώσουμε...το αν ειναι καλο αυτο ή οχι ας το απαντησει ο καθενας μεσα του αλλα η προσωπική μου γνωμη ειναι οχι, δεν ειναι καλο γιατι η δικαιοσυνη σαν δυναμη υπάρχει και εφαρμόζεται με τροπο εντελως ακαταλαβηστικο για εμας πολλες φορες και οχι με το ιδιο τίμημα παντα. Ενω εαν πάρουμε την δικαιοσυνη στα χερια μας ειναι σαν να επεμβαινουμε σε ξενα χωράφια με αποτελεσμα να εχουμε και εμεις μερίδιο ευθύνης οπου θα κλειθουμε να πληρώσουμε, ουσιαστικά δηλαδη θα ειναι σαν να γυρναμε γυρω γυρω προσπαθώντας να δουμε την πλατη μας.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Lena01 View Post
    Η αυτοδικία κατηγορηματικά δεν επιτρέπεται!
    Πρέπει να διαφωνήσω με αυτό,γιατί στην θεωρία είμαστε όλοι καλοσυνάτοι και γλυκούληδες,στην πράξη όμως(δηλαδή όταν μας κάτσει η στραβή) είμαστε ειλικρινείς με των εαυτό μας.
    "γιαυτο",η εκδίκηση,όπως και η θανατική ποινή και η αξια της ανθρώπινης ζωής είναι έννοιες οι οποιες δεν μπορούν να οριοθετηθούν,όπως το καλός-κακός κλπ...
    ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ:
    Στην θεωρία η ανθρώπινη ζωή δεν μπορεί να κοστολογηθεί,στην πράξη μπορώ να αγοράσω αφρικανάκι με ένα μπουκάλι νερό(ψάξτε το και όλας)και να το αποκεφαλίσω μπροστά στους γονείς του,μιας και θεωρείται εμπόρευμα με κόστος 0,50 ευρώ.
    Στην θεωρία όταν ένας τύπος βιάζει το παιδάκι σου που είναι 5 χρόνον εσύ περιμένεις τα δικαστήρια να κάνουν την δουλειά τους και αυτός να φάει 5-8 χρονια φυλακή(δηλαδή να των ταΐζεις και να των ποτίζεις μετά που σου κακοποίησε το παιδάκι),στην πράξη,δεν αναφέρεις το περιστατικό στην αστυνομία,αλλα των βρίσκεις,νοικιάζεις μια αποθήκη και των βασανίζεις για μερικές μέρες,και τελικά του κόβεις χερια και πόδια και των ξανά αμολάς στην κοινωνία.
    Μην μιλάμε υποθετικά και καλοσυνάτα για όλα.
    Όλοι καλοί και αγαθοί είμαστε στην θεωρία.
    Στην πράξη όμως,είμαστε ειλικρινείς.

  13. #13
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    @antreas
    Το αν κάποιος ειναι καλος στην θεωρία και οχι στην πραξη, ή ειναι και στα 2 θα το κρινουν τα αποτελέσματα των πραξεων του, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν αυτες οι δυο κατηγορίες, στο χερι σου ειναι να διαλέξεις πια θα ακολουθήσεις...Αν καταλαβα καλα απο τα παραδειγματα που ανέφερες ειναι οτι προσεγγισεις το θεμα καθαρα υλιστικα, βγαζοντας εκτος το πνευματικό-θρησκευτικό κομματι της υποθεσης. Ενταξει σεβαστό αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και αλλη θεωρία......
    Οσο αφορα το πρωτο παραδειγμα συγκρινεις την υλιστικη-σαπισμενη κοινωνια που εχει κοστολογισει 0, 5 ευρω το μαυρακι, με την πνευματικη του αξια που ειναι ανεκτίμητη. Λογικο ειναι να μην ταυτιζονται αφου ειναι 2 εντελως διαφορετικα πραγματα. Ετσι ειναι και το 2 παραδειγμα .... αν το κρινεις υλιστικα ναι, καποιος θα εκανε αυτο που λες, θα επερνε την δικαιοσυνη στα χερια του, με σκοπό να τον τιμωρήσει οπως θελει....Ενας αλλος πνευματικος-θρησκος επιπεπου Χ, θα ελεγε πιστεύω στην θεια δικαιοσύνη, ας τον τιμωρήσει με τον δικο της τροπο.Αρα για καποιον ειναι καλο να αυτοδικασει και για αλλον οχι.....

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Rebos999 View Post
    @antreas
    Το αν κάποιος ειναι καλος στην θεωρία και οχι στην πραξη, ή ειναι και στα 2 θα το κρινουν τα αποτελέσματα των πραξεων του, αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν αυτες οι δυο κατηγορίες, στο χερι σου ειναι να διαλέξεις πια θα ακολουθήσεις...Αν καταλαβα καλα απο τα παραδειγματα που ανέφερες ειναι οτι προσεγγισεις το θεμα καθαρα υλιστικα, βγαζοντας εκτος το πνευματικό-θρησκευτικό κομματι της υποθεσης. Ενταξει σεβαστό αλλα αυτο δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και αλλη θεωρία......
    Οσο αφορα το πρωτο παραδειγμα συγκρινεις την υλιστικη-σαπισμενη κοινωνια που εχει κοστολογισει 0, 5 ευρω το μαυρακι, με την πνευματικη του αξια που ειναι ανεκτίμητη. Λογικο ειναι να μην ταυτιζονται αφου ειναι 2 εντελως διαφορετικα πραγματα. Ετσι ειναι και το 2 παραδειγμα .... αν το κρινεις υλιστικα ναι, καποιος θα εκανε αυτο που λες, θα επερνε την δικαιοσυνη στα χερια του, με σκοπό να τον τιμωρήσει οπως θελει....Ενας αλλος πνευματικος-θρησκος επιπεπου Χ, θα ελεγε πιστεύω στην θεια δικαιοσύνη, ας τον τιμωρήσει με τον δικο της τροπο.Αρα για καποιον ειναι καλο να αυτοδικασει και για αλλον οχι.....
    Ναι γιατί,άσχετα που πολλοί δεν θα το δεχτούν ζούμε σε μια άκρως υλιστική κοινωνία στην οποια υπάρχει τιμή για όλα.
    Θες παιδάκι,το αγοράζεις.
    Θες νεφρό,το αγοράζεις.
    Έχεις HIV,αγοράζεις γιατρειά.
    κλπ
    κλπ
    κλπ
    Η θρησκεία δεν έχει καμια σχέση με τίποτα.
    Αν έχεις την δύναμη να γυρίσει το άλλο μάγουλο,το γυρνάς,αν όχι όχι,άσχετος θρησκείας.
    Εγώ σε κάποια πράγματα,μάγουλο δεν γυρνάω και ναι είμαι υπέρ του οφθαλμού αντί οφθαλμού.
    Δεν σε ενοχλώ,δεν με ενοχλείς.
    Δεν σε ενοχλώ αλλα με ενοχλείς,εκεί μου δίνεις το δικαίωμα να αντιδράσω.
    Δράση-αντίδραση.

  15. #15
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    @antrea
    Δεν υπαρχει τιμή για ολα εκτος εσυ εαν μπορεις να εξαγορασεις την ευτυχία, την αγαπη, τον θανατο, τις αρετες, την σοφια, την εξυπναδα κ.α , αυτα δεν αγοραζονται με λεφτα, με αλλο τροπο αποκτουνται παντως οχι με τον υλιστικο..... Αν πιστευεις οτι δεν ειμαστε σαν ανθρωποι θυματα του δυαδισμου ως κοσμικο γεγονος, τοτε ειναι δικαίωμα σου και καλα κανεις. Εξάλλου ο καθένας εχει την αποψη του, αλλα δεν μου φαίνεται ορθό ενας αθεος καταστηματαρχης Χ να πεσει θυμα κλοπης απο τον υπαλληλο του και να πει, ε..δεν τον κρίνω εγω αλλα ουτε και ο θεος αφου γι' αυτον δεν υπαρχει οπότε δεν βαριέσαι την αλλη φορα θα ειμαι πιο προσεκτικός....πως να γυρισει και το αλλο μάγουλο? Εαν νομιζεις πως μπορει καλος, εγω δεν το νομιζω γιατι θα εμφανιστεί ενα συναισθημα που ονομάζεται εκδίκηση και εαν αυτός δεν εχει πατημα δεν θα καταφερει να την σιωπασει....

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΕΚΔΙΚΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΩΗΝ
    By elenh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 8
    Last Post: 09-09-2010, 15:29
  2. ΕΚΔΙΚΗΣΗ
    By krino in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 07-05-2010, 15:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •