αντισυλλιπτικα και μη εμφανιση περιοδου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129

    αντισυλλιπτικα και μη εμφανιση περιοδου

    γεια σας. παιρνω εδω και ενα χρονο αντισυλλιπτικα και παντα οταν τα σταματαγα μου ερχοταν περιοδος. τα σταματησα για διαστημα 4 μηνων και δεν μου ρθε. αρχισα παλι τα αντισυλλιπτικα αυτο το μηνα και τα σταματημα για το διαστημα 7 ημερων για να μου ερθει και τωρα διανυω τη πεμοτη μερα και δεν μου εχει ερθει. εχω πρηξιματα και γενικα ειμαι παρα πολυ χαλια. εχει συμβει ποτε αυτο να παιρνετε αντισυλλιπτικα και να μην ερχεται? θεωρειται φυσιολογικο??εχω τρελαθει..... φοβαμαι οτι δεν θα μου ερθει ποτε παλι περιοδος...
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Πιστη εμενα μου ειχε συμβει το αντιθετο με τα αντισυλληπτικα , ειχα περιοδο για πανω απο 80 μερες χωρις διακοπη , αλλο δραμα αυτο.

    Απλα για να παρεις μια ιδεα , εγω αδιαθετω αναμεσα στην τριτη και την πεμπτη μερα διακοπης για 4 μερες περιπου.
    Εχω ακουσει απο αλλες κοπελες οτι με τα αντισυλληπτικα εχουν περιοδο μονο για μια μερα ή μονο λιγες σταγονες .
    Εγω θα σου ελεγα να συνεχισεις με ενα ακομα κουτι και αν και παλι δεν αδιαθετησεις να πας στον γυναικολογο.

    Α και μια ερωτηση , εχεις αποκλεισει το γεγονος να εισαι εγκυος?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    ναι δεν ειμαι εγκυος. μα μπορει ν ασυμβει αυτο?? γιατι να μην ερχεται ?? η αληθεια ειναι οτι οταν εκοψα τα αντισυλλιπτικα και εκανα εξετασεις το ενδομητριο μου ειναι 3 χιλιοστα και ετσι αποκλειεται να μου ερχοταν γι αυτο και μου εδωσαν τα αντισυλιπτικα... αλλα δε μου ειρθε.. γυναικολογο δυστηχως καλο δεν εχω. ενας ενδοκρινολος αρχικα μου τα εδωσε οπου τα επινα ενα χρονο και ειχα περιοδο τα εκοψα και δεν ειχα και μου πε να τα ξαναρχισω πηρα και μια δευτερη γνωμη απο γυναικολογο και αυτοι μου ειπαν να τα αρχισω τα αρχισα και τωρα δεν εχω, εχω απελπιστει..... φοβαμαι
    παντως σκεφτομαι να μην τα ξαναπαρω μου κανουν φοβερες παρενεργιες, δεν τα αντεχω
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by πίστη View Post
    ναι δεν ειμαι εγκυος. μα μπορει ν ασυμβει αυτο?? γιατι να μην ερχεται ?? η αληθεια ειναι οτι οταν εκοψα τα αντισυλλιπτικα και εκανα εξετασεις το ενδομητριο μου ειναι 3 χιλιοστα και ετσι αποκλειεται να μου ερχοταν γι αυτο και μου εδωσαν τα αντισυλιπτικα... αλλα δε μου ειρθε.. γυναικολογο δυστηχως καλο δεν εχω. ενας ενδοκρινολος αρχικα μου τα εδωσε οπου τα επινα ενα χρονο και ειχα περιοδο τα εκοψα και δεν ειχα και μου πε να τα ξαναρχισω πηρα και μια δευτερη γνωμη απο γυναικολογο και αυτοι μου ειπαν να τα αρχισω τα αρχισα και τωρα δεν εχω, εχω απελπιστει..... φοβαμαι
    παντως σκεφτομαι να μην τα ξαναπαρω μου κανουν φοβερες παρενεργιες, δεν τα αντεχω

    Καταλαβαινω οτι σε τρελαινει αυτο που συμβαινει , αλλα δυστυχως δεν εχω κατι αλλο να σου προτεινω περα απο το να βρεις εναν γυναικολογο και να συζητησεις ποιες λυσεις υπαρχουν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by πίστη View Post
    γεια σας. παιρνω εδω και ενα χρονο αντισυλλιπτικα και παντα οταν τα σταματαγα μου ερχοταν περιοδος. τα σταματησα για διαστημα 4 μηνων και δεν μου ρθε. αρχισα παλι τα αντισυλλιπτικα αυτο το μηνα και τα σταματημα για το διαστημα 7 ημερων για να μου ερθει και τωρα διανυω τη πεμοτη μερα και δεν μου εχει ερθει. εχω πρηξιματα και γενικα ειμαι παρα πολυ χαλια. εχει συμβει ποτε αυτο να παιρνετε αντισυλλιπτικα και να μην ερχεται? θεωρειται φυσιολογικο??εχω τρελαθει..... φοβαμαι οτι δεν θα μου ερθει ποτε παλι περιοδος...

    Πιστη μου εμενα με τα αντισυλληπτικα μου κοβοτανε το αιμα... σε καθε περιοδο κ λιγοτερο! ελαχιστο αιμα για μια μερα με μια-δυο σταγονες κ τελος... μεχρι που τα σταματησα γιατι δν τη παλευα! συμφωνω με τη φιλη μας οτι πρεπει να πας σε γυναικολογο! εχεις πολυκυστικες
    ?
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Για ποιο λογο παιρνεις τα χαπια αυτα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλα καπου διαβασα οτι ειναι καρκινογονα γιαυτο προτιμουμε προφυλακτικο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Μυσπ τα αντισυλληπτικα νεας γενιας σπανια εχουν σοβαρες παρενεργειες και οσο αφορα τον καρκινο δειχνει να προστατευουν απο την εμφανιση καρκινου των ωοθηκων.
    Επισης υπαρχουν ενδοκολπικα αντισυλληπτικα τα οποια εχουν ακομα λιγοτερες παρενεργειες.
    Tο προφυλακτικο ειναι καλυτερο απο την αποψη οτι ειναι το μονο μεσο αντισυλληψης που προστατευει και απο ΣΜΝ .
    Σε μια μονιμη σχεση που και οι δυο εχουν κανει εξετασεις νομιζω πως καλυτερη λυση ειναι το αντισυλληπτικο .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    129
    αντισυλλιπτικα παιρνω διοτι δεν εχω σταθερη περιοδο μπορει να κανει και να μου ερθει 5-6 μηνες, πολυκιστικες αλλοι γιατροι λενε οτι εχω και αλλοι οχι. οποτε δε ξερω... η αιτια που δεν ερχεται η περιοδος λενε ειναι το στρες... πραγματικα δεν ξερω. με τοσες παρενεργιες εχω δει και απο ειδει και σκεφτομαι να μην τα ξαναπαρω παλι να αφησω τον οργανισμο μου να λειτουργησει μονος του..... αλλλα δε ξερω και αυτο ρισκο ειναι οταν δεν εχω περιοδο ειμαιπολυ χαλια ψυχολογικα....
    [I][COLOR="#800080"]δεν γυρεύω μήτε το σταμάτημα.....
    μήτε το γύρισμα προς τα πίσω....
    γυρεύω το νου, την ευαισθησία και το κουράγιο
    των ανθρώπων που προχωρούν μπροστά!!!!!![/COLOR][/I]

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Πίστη,
    βρες οπωσδήποτε έναν καλό ενδοκρινολόγο και έναν γυναικολόγο να σε ρυθμίσουν.
    Τα αντισυλληπτικά επηρεάζουν πάρα πολύ τον ορμονολογικό κύκλο, δεν είναι depon να τα παίρνεις όπως νομίζεις ή όποτε σου κάνει κέφι...

Similar Threads

  1. Εξωτερική εμφάνιση
    By Tolis97k in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 32
    Last Post: 05-05-2013, 13:31
  2. χειροτερεψη λογω αναμονης περιοδου
    By gingertania1985 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 40
    Last Post: 16-08-2011, 22:44
  3. εξωτερικη εμφανιση και ψυχολογικα..
    By melene in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 31
    Last Post: 14-01-2010, 16:21
  4. σας λυπει ποτε η παλιοτερη εμφανιση σασ?
    By Adzik in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 17-12-2009, 11:05
  5. ΑΓΧΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ
    By tolis1976 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 51
    Last Post: 13-02-2007, 14:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •