ζηλευω αυτους που βλεπω εξω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    αθηνα
    Posts
    300

    ζηλευω αυτους που βλεπω εξω

    Γεια σας
    τελευταια οταν βγαινω εξω σε μερη που εχει πολυ κοσμο νιωθω αβολα. ο λογος ειναι οτι τον τελευταιο χρονο ειδικα με εχει πιασει εντονη ζηλεια για τους αλλους. ζηλευω τα ρουχα τους, το στυλ τους, τον τροπο που περπατανε, αυτα που φορανε, την αυτοπεποιθηση που βγαζουν, το σωμα τους. ζηλευω τοσο που νιωθω πολυ ασχημα εκεινη τη στιγμη. δε μπορω να το εξηγησω. πολλες φορες ευχομαι να ημουν καποιος αλλος απο αυτους που βλεπω. θα ηθελα να εχω αυτα που εχουν και αυτοι και θυμωνω πολυ που δε μπορω να τα εχω. και μου ριχνει ακομα πιο πολυ την αυτοπεποιθηση ολο αυτο. καποιες φορες τελευταια "φοβαμαι" να βγω εξω επειδη δε θελω γιατι ειναι λες και εκτιθεμαι σε κατι πολυ επιπονο και δυσαρεστο και βασανιστικο και αποφευγω μερη με πολυ κοσμο και συνομηλικους μου. μετα ζηταω λεφτα απο τους γονεις μου να παρω ρουχα ή κατι αλλο (πχ ρολοι) δε μου δινουν, νευριαζω, τσακωνομαστε, θυμωνω που δεν εχω δουλεια δικη μου να εχω λεφτα και γινομαι ακομα χειροτερα.
    ολο αυτο ειναι κοινωνικη φοβια; τι ακριβως ειναι; το θεμα ειναι παντως οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος με τον εαυτο μου. ισως δεν εχω βρει ακομα το στυλ μου. γενικα παντως τον τελευταιο χρονο εχουν συμβει τοσα ασχημα πραγματα και εχω ξενερωσει τοσο που εχω απογοητευτει και εχω κλειστει στον εαυτο μου και ολοι σχεδον μου φαινονται πολυ καλυτεροι απο μενα. το χειροτερο μου θα ηταν να παω σε κανα μπιτσ μπαρ απο αυτα που ολοι δηθεν ή οχι καλοπερνανε και χορευουν κτλ.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    518
    Xαμηλή αυτοεκτίμηση είναι...
    Όλα όσα περιγράφεις όλοι τα έχουμε νιώσει κατά καιρούς...
    Παλιότερα είχα περάσει ολόκληρα καλοκαίρια κλεισμένη στο σπίτι με τέτοιες σκέψεις αλλά η πορεία των πραγμάτων απέδειξε ότι δεν έχουν νόημα... Για αυτό φιλικά θα σου πρότεινα να μπεις και εσύ στο παιχνίδι με παρέες και να εστιάζεις σε σένα. Μη νομίζεις ότι οι άλλοι που ζηλεύεις είναι ευτυχισμένοι... Ούτε ότι ένα ακριβό ρούχο ή ρολόι θα σου δώσει αυτό που νομίζεις ότι σου λείπει...
    Το να τα βρούμε με τον εαυτό μας, να τον αποδεχθούμε και να τον αγαπήσουμε είναι το νόημα. Μη με ρωτήσεις πώς γίνεται, το ψάχνω...
    Last edited by Lena01; 28-08-2013 at 11:25.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    614
    Λένα, διαβάζω και ξαναδιαβάζω την απάντησή σου... Για να χωνέψω όσα λες, μήπως και συνέλθω...

  4. #4
    Στέφανε, γιατι δεν δοκιμάζεις? ζηλευω κατι σημαινει κατα βαθος μου αρεσει. αυτοι που ζηλεύεις ειναι καλύτεροι σου? δεν δοκίμασες γι αυτο τους θεωρεις καλύτερους σου. Η συγκριση ενω δεν εχεις δοκιμασει σε φορτωνει με χαμηλη αυτοεκτιμηση. Αμα δοκιμασεις θα βεις το τι σου ταιριαζει. Στερεις τον εαυτο σου απο ευκαιριες οι οποίες μπορει να μην ξαναυπαρξουν ποτε.
    γιάννης

Similar Threads

  1. με αγαπανε οι φιλοι μουη μονο εγω αυτους?
    By iown in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 7
    Last Post: 13-02-2013, 01:14
  2. Ζηλεύω πολύ
    By iliaktida in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 24
    Last Post: 19-07-2012, 20:10
  3. ΖΗΛΕΥΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΠΙΑ
    By cas in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 21-04-2010, 12:10
  4. ζηλευω.ειμαι κακια?
    By ferro in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 28-06-2009, 18:27
  5. Replies: 3
    Last Post: 19-02-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •