Ενα τρελά αγχωμένο σώμα!!! ΦΟΒΟΣ!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 57
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491

    Ενα τρελά αγχωμένο σώμα!!! ΦΟΒΟΣ!!!

    Καλησπερα ''συναδελφοι'' αγχωμενοι κ απο μενα λοιπον!!! ειμαι νεα στο forum κ θα ηθελα να σας πω κ τη δικη μου εμπειρια..
    το ονομα μου ειναι η ευχη μου σε ολους μας!!!
    Η αληθεια ειναι οτι νιωθω απειρα κουρασμενη ωρες ωρες απο τν ψυχικη ταλαιπωρια... ας τα παρω απ την αρχη ομως!
    Ξεκινησα με εντονες κρισεις πανικου στα 18 περιπου (ειχα σπανια πιο πριν). Ξεκινησα θεραπεια στα 20 με διαφορα αντικαταθλιπτικα(κ με διαφορα αλλα συμτωματα,σωματικα κυριως) κ τα τελευταια χρονια(τα περισσοτερα μαλλον) μονο με seroxat. Σε καθε προσπαθεια διακοπης υποτροπιαζα ασχημα κ ετσι ξεκινουσα απ τν αρχη! εννοειτε οτι η ψυχοθεραπεια ηταν παντα στη λιστα μου κ ειναι ακομα! καταφερα μετα απο πολυ αγωνα να κανω διακοπη φαρμακευτικης αγωγης! ειμαι εναμιση χρονο καθαρη!!! κλεινω τα 32 σε λιγο αρα καταλαβαινετε οτι μιλαω για 10ετια κ βαλε!!! καποιες φορες ειμαι περηφανη γι αυτο που καταφερα κ αλλες το ξεχναω...γιατι? γιατι εχω ακομα πολυ δουλεια να κανω!!! κ οταν πιεζομαι πολυ σκεφτομαι αμεσως να παρω χαπια! ευκολη λυση!! που τοσο πολυ δυσκολευτηκα να κοψω!!! αλλα λεω ΟΧΙ! δν θα το κανω!
    Πλεον αφου δεν κανω κρισεις πανικου παρα μονο αγχους....εχει καρφωθει στον εγκεφαλο μου οτι κατι εχω κ δν μου βρισκουν τι!!!Ειμαι αρρωστη κ απειλειται η ζωη μου!!! ποναει το ποδι μου κ φοβαμαι θρομβωση, καρδια,εγκεφαλικο,κοκ..... με ενοχλουν τα αυτια μου, τα ματια μου.το κεφαλι μου,ο λαιμος που νιωθω να πρηζετε,ο αυχενας,τα πλευρα, το γαστρεντερικο μου που δν παλευεται αλλο!!! τα γνωστα μουδιασματα κ τσιμπηματα, μεχρι κ χρονια κνιδωση λογω αγχους εκανα! κ συνεχιζω ακαθεκτη να βγαζω ψυχοσωματικα που ουτε ειχα φανταστει... κ ολα απειλουν τη ζωη μου! αυτη που τοσα χρονια περιμενα να ζησω γιατι νομιζα πως οταν καταφερω να κοψω τα χαπια θα εχουν περασει ολα!!!
    Αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ο αγωνας ποτε δν σταματα. πρεπει να μαθουμε να ζουμε με μας κ να αποδεχομαστε αυτο που μας συμβαινει!πως γινετε ομως αυτο? μπορω να κατσω να αναπτυξω θεωριες κ θεωριες! στη πραξη ομως τι?
    Αυτη τη περιοδο ελεγα στν παθολογο μου πως εχω κοιλιοκακη!(μου χαμογελουσε) γι αυτο κ ολα αυτα τα συμπτωματα...ετσι εκοψα τη γλουτενη...
    Εχω αναγκη να σταματησω να φοβαμαι..... μεγαλη αναγκη!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Αθήνα
    Posts
    332
    Με τη σειρά μου κι εγώ έτσι??? μπορείς να με νιώσεις, πάνω κάτω τα ίδια... 10ετία κ βάάάάλεεε!!! Δεν έχω να πω κάτι, αφού μου τα είπες στο θέμα μου! σε καταλαβαίνω κ εύχομαι μόνο να έρθουν χαρούμενες μέρες!!!!

    Εχω αναγκη να σταματησω να φοβαμαι..... μεγαλη αναγκη!!!
    έγραψες αυτό στο κλείσιμό σου.... πόσες φορές έχω κλάψει γι αυτό ακριβώς που είπες... να πάψω να φοβάμαι.... στο εύχομαι μέσα από τη ψυχή μου!!!!
    Ρόδα είναι και γυρίζει... Εγώ φοβάμαι ότι όταν τη δω θα χαρώ και αυτή θα με πατήσει!!! :P

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    ευχομαι κ σε σενα κ σε ολους μας το ιδιο!!! πρεπει να μαθουμε να φοβιζουμε εμεις τους φοβους μας,..... να φευγουν αυτοι, οχι η χαρα μας!
    πως ομως? εχει κανεις απαντηση σε αυτο?

  4. #4
    Επειδή δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνω τα ίδιο σε κάθε ποστ είναι λίγο κουραστικό εάν θέλετε διαβάστε μερικά από τα ποστ μου εδώ. Πιστεύω να σας βοηθήσει και σε εσάς. Θα ήθελα επίσης να προσθέσω πως το να φοβάσαι είναι καλό. Ο φόβος ούτε σε σκοτώνει ούτε σε βλάπτει. Ο φόβος σου μαθαίνει πολλά πράγματα για τον εαυτό σου. Αγκαλιαστε τον λοιπών. Ευχαριστήστε τον και θα τον δείτε να φεύγει διότι η δουλειά του εκεί τελειώνει. Αν έχεις ανάγκη να σταματήσεις να φοβάσαι μην αντιστέκεσαι.
    Συμφιλιώσου.
    Τσέκαρε μερικά από τα ποστ μπορεί να σας βοηθήσουνε.

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...ΤΑΡΑΧΕΣ

    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...�κού-κτλ

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    ξερεις ποιο ειναι το θεμα? οτι ειναι δυσκολο να πειστεις οτι δν εχεις κατι παθολογικο!!! νομιζω καταλαβαινεις! οταν πας στο γιατρο ησυχαζεις για λιγο κ μετα παλι τα ιδια!! με ενα αλλο συμπτωμα η ενα εντονοτερο παλιο! ποτε πασχεις πραγματικα δν καταλαβαινεις!!! θα παθουμε σν το βοσκο με τα προβατα!!!οταν θα ερθει ο αληθινος ''λυκος'' δν θα μπορουμε να καταλαβουμε τη διαφορα του ψυχοσωματικου με του παθολογικου!ο φοβος ειναι συνεχομενος κ κορυφωνεται με φασεις διαφορες. οντως ειναι επικοδομητικος σε λογικα πλαισια ομως! οχι σε παραλογα δικα μας! αυτη ειναι κ η ''εργασια'' μου αυτο το καιρο.... πως θα πειστω οτι ειμαι υγιης!
    Last edited by hapydays; 19-08-2013 at 23:45.
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  6. #6
    Δεν χρειάζεται να πίστεις πως είσαι υγιής διότι είσαι! Και το ξέρεις. Το να ψάχνεις αφορμές να πηγαίνεις στον γιατρό δεν θα σε βγάλει πουθενά. Πρέπει ρε συ να χαλαρώσεις απ όλο αυτό το φαύλο κύκλο. Γιατί να πάθεις κάτι παθολογικό? Για να πάθεις κάτι παθολογικό δεν είναι και τόσο απλό. Ειδικά όταν μιλάμε για εγκεφαλικό και καρδιά, είναι πολύ σπάνιο ειδικά στην ηλικία σου. Πρέπει από μικρή να είχες παθολογικά προβλήματα για να πάθεις κάτι. Που και στην τελική (ου μη γενητο) πάθεις κάτι θα το καταλάβεις. Αλλά μέχρι τότε είναι ανούσιο να αγχώνεσαι για αυτό. Ούτε μπορείς να το ελέγξεις ούτε μπορείς να το προβλέψεις ούτε τίποτα. Δεν έχει νόημα πλέον να ασχολείσαι με το ΑΝ θα πάθεις κάτι. Έχεις πάει σε τόσους γιατρούς, εφόσον έχεις κάνει της εξετάσεις σου και όλα μια χαρά σταματάει εκεί το θέμα. Με το να μπαίνεις στο κλίμα της αρρώστιας κανείς κακό στην ψυχολογία σου. Ξυπνά ένα πρωί και πες "Σήμερα δεν θα δώσω καμία σημασία σε όλα αυτά που νιώθω. Θα κάνω ότι έκανα καθημερινά χωρίς να αγχωθώ για το άμα έχω κάτι." Βάλε στοίχημα με τον εαυτό σου. Ακόμα και αν νιώσεις κάτι μην αγχωθείς για αυτό. Απλά κάντο. Δώσε λίγο απλότητα στο μυαλό σου. Ούτε να μπεις στο ίντερνετ να ψάξεις για συμπτώματα ούτε να ανοίξεις αυτό το φόρουμ ούτε τίποτα. 1 μέρα! δεν χάνεις τίποτα. Βάλε το στοίχημα και νίκησε το. Απέδειξε στον εαυτό σου ότι μπορείς και ότι είσαι δυνατή! Κάντο!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    μου επιτρεπεται μονο σημερα να παω στο γιατρο? πηρα κατι εξετασεις αιματος κ πρεπει(θελω) να τις δειξω! σημερα φοβαμαι για λευχαιμια! σκοτωστε με!!! δν τη παλευω!!!
    νιωθω κ τους αδενες στο λαιμο πρησμενους!!! αχχ θεε μου!! με βαριεμαι!!! εχω τη θαλασσα κατω απ το σπιτι μου κ εχω κανει 5 μπανια γιατι ειμαι ''αρρωστη" καθε μερα!!! θα ξυρισω το κεφαλι μου για να ασχολουμαι με αυτο!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    ξερεις ποιο ειναι το θεμα? οτι ειναι δυσκολο να πειστεις οτι δν εχεις κατι παθολογικο!!! νομιζω καταλαβαινεις! οταν πας στο γιατρο ησυχαζεις για λιγο κ μετα παλι τα ιδια!! με ενα αλλο συμπτωμα η ενα εντονοτερο παλιο! ποτε πασχεις πραγματικα δν καταλαβαινεις!!!!
    Ποσο σε καταλαβαινω ...ποσο σε καταλαβαινω. Εμενα πλεον με "σκοτωνει" οταν μου εμφανιζονται παλια σωματικα ή ψυχοσωματικα. Δηλαδη αυτοματα "τρελλενομαι" και με παιρνει απο κατω. Κι ολα αυτα γιατι οταν επαθα καποτε μια εντονη αγχωδη διαταραχη ειχα ολα τα ψυχοσωματικα και τα σωματικα μαζι. Και τωρα με το που θα μου ξαναεμφανιστει καποιο επανερχονται μνημες απο το παρελθον και χανω τον ελεγχο. Ο φοβος ειναι το χειροτερο απο ολα μολις ξαναεμφανιστει η ενοχληση τοτε ο φοβος σου παιρνει το μυαλο και χανεις την οποια ψυχολογια εχεις.
    Μεχρι και την ψυχολογο μου την κουφανα τις προαλλες...με ρωτησε "Αν ξαναπαθαινες τα ιδια οπως τοτε που επαθες την αγχωδη διαταραχη τι θα εκανες". Για να λαβει την απαντηση..."Τι λες ουτε να ξανακουσω δεν θελω για αυτα που εζησα τοτε ουτε θελω να τα θυμαμαι ουτε να τα ξαναζησω ολα μαζι". Και επειδη μου της βαρεσε ακομα και σαν ερωτηση της ειπα στο τελος " και γιατι να το ξαναπαθω να το παθεις εσυ που εισαι και ψυχολογος να δεις πως ειναι και να δω τοτε τι θα κανεις"
    Κι οταν λεμε εμεινε κοκαλο η ψυχολογος εμεινε κοκαλο...
    Τελος παντων ο ********ς ο φοβος ειναι το χειροτερο απο ολα για μενα μακαρι να υπηρχε τροπος να σβηστει απο την μνημη μου
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Να γελασω η να κλαψω? να παμε στη τζαμαικα κ στη κουβα μπας κ μεινουν αυτα πισω? Η ΚΟΛΑΣΗ ΔΝ ΞΕΧΝΙΕΤΕ!!! ουτε ξεπερνιεται!!! καποτε ελεγα ας μου κοβανε τα ποδια παρα ''αυτο''!!! καλα της ειπες της ψυχολογου!! εξω απ το χορο... σου λεω πως πρεπει να χορευεις!!! που μακαρι να ειναι καλα η γυναικα!!!
    Δν σβηνονται ομως οι μνημες δυστυχως!!! να γινονται μαθημα θα επρεπε.... αλλα........
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    ανταρκτικη τζαμαικα, κουβα , βραζιλια, κατω μαγουλινιτ
    Posts
    417
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    Να γελασω η να κλαψω? να παμε στη τζαμαικα κ στη κουβα μπας κ μεινουν αυτα πισω? Η ΚΟΛΑΣΗ ΔΝ ΞΕΧΝΙΕΤΕ!!! ουτε ξεπερνιεται!!! καποτε ελεγα ας μου κοβανε τα ποδια παρα ''αυτο''!!! καλα της ειπες της ψυχολογου!! εξω απ το χορο... σου λεω πως πρεπει να χορευεις!!! που μακαρι να ειναι καλα η γυναικα!!!
    Δν σβηνονται ομως οι μνημες δυστυχως!!! να γινονται μαθημα θα επρεπε.... αλλα........
    Ωρε hapydays σημερα μου ειναι μια δυσκολη μερα, οχι οτι οι αλλες δεν ηταν δυσκολες, αλλα σημερα μου βγηκε μια κουραση, ενα σπασιμο. Δηλαδη πιστευω καπου εχω δικιο γιατι γαμοτο κανω προσπαθειες να μπω σε μια σειρα και εκει που λεω , τα καταφερνω, παλι κατι θα στραβωσει κι αντε φτου κι απ την αρχη. Βαρεθηκα να ...ξαναξεκιναω.
    Λες Η ΚΟΛΑΣΗ ΔΝ ΞΕΧΝΙΕΤΕ!!! ουτε ξεπερνιεται!!! για την κολαση (τον φοβο δηλαδη) καταληγω κι εγω οτι δεν ξεχνιετε, για το αν ξεπερνιετε προσπαθω να διατηρω καποιες ελπιδες οτι δεν ειναι ετσι κι οτι καπως καπου καποτε θα βγει μια ακρη.
    Κι ειναι κι αυτο το "κολλημα" δηλαδη σου εμφανισετε ενα ψυχοσωματικο και το μυαλο σου γυριζει ολη μερα γυρω απο αυτο και ψσχνεις να βρεις γιατι ξαναεμφανιστηκε και φτιαχνεις σεναρια και στο τελος στρεσαρεσε παραπανω και "τρως" και μια κριση πανικου/αγχους στο τελος και ...τι ωραια τι καλα.
    Υ.Γ. Μωρε θα ειχα φυγει στην Κουβα (κατα coco cayo μερια) με το πρωτο...λεωφορειο αλλα ας οψεται ο οπαπ που δεν μου καθεται κανενα τυχερο παιγνιο.
    Ουουφ...ελπιζω αυριο να μου ειναι καλυτερα
    Δυο εκατομμυρια ευρω και θα μου περασουν ολα...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    αυριο θα εχεις μια υπεροχη, φανταστικη, εξαισια ημερα! θα κανεις κ συ αυτο που λεει ο spyroko πιο πανω!!! αυτο θα κανω κ γω! ε? οκ? αυριο θα παιξουμε ενα μικρο θεατρο! θα βαλουμε το στοιχημα κ θα το κερδισουμε! δν θα δωσουμε καμια σημασια σε οτι κ αν ερθει!!! καλη μας επιτυχια!!!
    ΑΑΑΑ!!! Δν ξερω τι ειναι το coco cayo αλλα θα προτιμουσα αεροπλανο στη θεση σου!( γιατρους εχει εκει να ερθω κ γω? ) χαχαχα
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  12. #12
    ρε παιδια το καταφερατε τελικα;;; εγω οχι γαμωτο! παλι σε γιατρους ετρεχα!!! πφφφφφφφφφφφφφφφφφφ

  13. #13
    Φοβισμένη τελικά τι σου είπαν οι γιατροί?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    φοβισμενη σε τι γιατρο πηγες? τι ειχες? τι σου ειπε? για να παιρνουμε κ νεες πληροφοριες!!! να μαθαινουμε τι αλλο προκειται να μας συμβει! τι αλλο να μου πεις!? δν εχουμε αφησει ειδικοτητα για ειδικοτητα!))
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by ti einai touto pali View Post
    Ωρε hapydays σημερα μου ειναι μια δυσκολη μερα, οχι οτι οι αλλες δεν ηταν δυσκολες, αλλα σημερα μου βγηκε μια κουραση, ενα σπασιμο. Δηλαδη πιστευω καπου εχω δικιο γιατι γαμοτο κανω προσπαθειες να μπω σε μια σειρα και εκει που λεω , τα καταφερνω, παλι κατι θα στραβωσει κι αντε φτου κι απ την αρχη. Βαρεθηκα να ...ξαναξεκιναω.
    Λες Η ΚΟΛΑΣΗ ΔΝ ΞΕΧΝΙΕΤΕ!!! ουτε ξεπερνιεται!!! για την κολαση (τον φοβο δηλαδη) καταληγω κι εγω οτι δεν ξεχνιετε, για το αν ξεπερνιετε προσπαθω να διατηρω καποιες ελπιδες οτι δεν ειναι ετσι κι οτι καπως καπου καποτε θα βγει μια ακρη.
    Κι ειναι κι αυτο το "κολλημα" δηλαδη σου εμφανισετε ενα ψυχοσωματικο και το μυαλο σου γυριζει ολη μερα γυρω απο αυτο και ψσχνεις να βρεις γιατι ξαναεμφανιστηκε και φτιαχνεις σεναρια και στο τελος στρεσαρεσε παραπανω και "τρως" και μια κριση πανικου/αγχους στο τελος και ...τι ωραια τι καλα.
    Υ.Γ. Μωρε θα ειχα φυγει στην Κουβα (κατα coco cayo μερια) με το πρωτο...λεωφορειο αλλα ας οψεται ο οπαπ που δεν μου καθεται κανενα τυχερο παιγνιο.
    Ουουφ...ελπιζω αυριο να μου ειναι καλυτερα


    πως εισαι σημερα???????? ολα ομορφα,εεεεεεεε????
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ,ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ...
    By POP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 19-10-2021, 20:15
  2. Φόβος του ύπνου/Φόβος της καρδιάς/Έλεγχος αναπνοής
    By verde in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-2012, 01:12
  3. Τρελα
    By σακης in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 11-01-2012, 16:48
  4. ΠΟΝΟΙ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ...ΦΟΒΟΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 27-10-2011, 09:19
  5. τρελα ερωτευμενη,,,,,,
    By amarylis in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 16-12-2009, 00:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •