σχέση με γονείς
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    18

    σχέση με γονείς

    Πώς θα ορίζατε τη σχέση σας με τους γονείς σας;Στοργική,τυπική,επιφαν� �ιακή,σχέση εμπιστοσύνης,σχέση ανταγωνισμού;;Θεωρείτε ότι είναι η πιο σημαντική σχέση στη ζωή ενός ανθρώπου;Υπάρχουν διακρίσεις μεταξύ των παιδιών;Κατά πόσο μια οποιασδήποτε είδους σχέση με τους γονείς μας επηρεάζει την ενήλικη ζωή μας;Θα ήθελα να ακούσω την προσωπική σας εμπειρία γιατι αισθάνομαι η μόνη που βρίσκομαι σε μια όχι και τόσο υγειή σχέση....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by pitsirika72 View Post
    Πώς θα ορίζατε τη σχέση σας με τους γονείς σας ; Στοργική ,τυπική , επιφανειακή ,σχέση εμπιστοσύνης , σχέση ανταγωνισμού ; ; Θεωρείτε ότι είναι η πιο σημαντική σχέση στη ζωή ενός ανθρώπου ;Υπάρχουν διακρίσεις μεταξύ των παιδιών ; Κατά πόσο μια οποιασδήποτε είδους σχέση με τους γονείς μας επηρεάζει την ενήλικη ζωή μας ; Θα ήθελα να ακούσω την προσωπική σας εμπειρία γιατι αισθάνομαι η μόνη που βρίσκομαι σε μια όχι και τόσο υγειή σχέση . . . .
    Κενα μετα απο κομματα και τελειες , αλλιως δεν φαινεται το μηνυμα....

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by pitsirika72 View Post
    Πώς θα ορίζατε τη σχέση σας με τους γονείς σας ; Στοργική ,τυπική ,επιφανειακή ,σχέση εμπιστοσύνης , σχέση ανταγωνισμού ; ;

    Η σχεση με τους γονεις μου ( μητερα και πατριο ) εχει περασει απο 40 κυματα . Σε γενικες γραμμες ηταν και ειναι καλη , αλλα υπηρξαν δυο περιοδοι με πολλες συγκρουσεις. Η μια στην εφηβεια και η αλλη λιγα χρονια αργοτερα. Τα τελευταια χρονια που εχω φυγει απο Ελλαδα εχω γινει το αγαπημενο τους παιδι. :p
    Mε τον βιολογικο μου πατερα δεν εχω επαφες.

    Quote Originally Posted by pitsirika72 View Post
    Θεωρείτε ότι είναι η πιο σημαντική σχέση στη ζωή ενός ανθρώπου ;
    Οχι νομιζω πως η πιο σημαντικη ειναι με τον εαυτο μας.

    Quote Originally Posted by pitsirika72 View Post
    Υπάρχουν διακρίσεις μεταξύ των παιδιών ;
    Οσο και αν ισχυριζονται οι γονεις πως αγαπουν τα παιδια τους το ιδιο , εγω εχω αμφιβολιες για αυτο.

    Quote Originally Posted by pitsirika72 View Post
    Κατά πόσο μια οποιασδήποτε είδους σχέση με τους γονείς μας επηρεάζει την ενήλικη ζωή μας ;
    Επηρρεαζει οσο την αφηνεις να σε επηρρεασει . Οι γονεις μπορουν να δινουν συμβουλες και να λενε ισως την γνωμη τους για καποια προσωπικα μας θεματα , αλλα δεν θα επρεπε να μας κανουν μαριονετες. Οταν συμβαινει αυτο θα πρεπει να αναθεωρησουμε την σχεση , που οπως ειπα ειναι η πιο σημαντικη , με τον εαυτο μας .

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Και εμενα δυστυχως η σχεση με τους γονεις μου δεν ειναι καθολου καλη.. Με εχουν πληγωσει παρα πολυ και απο τη μια πιστευω οτι η μανα μου αγαπαει περισσσοτερο τον πατερα μου απο μενα, ειναι δηλαδη κυριως συζυγος παρα μητερα και απο την αλλη ο πατερας μου βαζει πιο πανω τα αδερφια του, τους γνωστους και φιλους απο την ευτυχια του παιδιου του. Επισης ο πατερας μου θεωρει οτι το να παρεχεις υλικα αγαθα ειναι το μονο που σε κανει καλο γονιο. δεν με στηριξε ποτε ψυχολογικα ουτε ηθικα σε τιποτα το αντιθετο μαλιστα μονο εμποδια μου εβαζε και μου εριχνε το ηθικο. Ειναι ξεκαθαρο οτι και να παθω κατι δεν θα τους νοιαξει και πολυ! θα πουν ετσι ειναι η ζωη και τελος.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by pitsirika72 View Post
    Πώς θα ορίζατε τη σχέση σας με τους γονείς σας;
    Στοργική, τυπική, επιφανειακή, σχέση εμπιστοσύνης, σχέση ανταγωνισμού;;
    Θεωρείτε ότι είναι η πιο σημαντική σχέση στη ζωή ενός ανθρώπου;
    Υπάρχουν διακρίσεις μεταξύ των παιδιών;
    Κατά πόσο μια οποιασδήποτε είδους σχέση με τους γονείς μας επηρεάζει την ενήλικη ζωή μας;
    Θα ήθελα να ακούσω την προσωπική σας εμπειρία γιατι αισθάνομαι η μόνη που βρίσκομαι σε μια όχι και τόσο υγειή σχέση....
    Εγώ δε μπορώ να την ορίσω. αλλά οι ερωτήσεις βοηθάνε.
    -Θα έλεγα οτι πλέον δεν έχουμε σχέσεις! Μπορεί να μην εχω δουλειά να μην έχω "μελλον" σ'αυτή τη χώρα τουλάχιστον, να είναι δύσκολο να επιβιώσω μελλοντικά αλλά είμαι πλέον ελεύθερη (απο τους γονείς) χωρίς να νιώθω "φυλακισμένη"!
    -Όχι δε τη θεωρώ τη πιο σημαντική σχέση (γονεων-παιδιων). Είναι σημαντική κατα τη γνώμη μου για το πως θα μεγαλώσει το παιδί, τι μηνύματα θα πάρει απο τους γονείς, τι 'μαθήματα', την παιδεια που θα παρει, τα πάντα που θα του δώσουν οι γονείς είναι σημαντικά, αλλά μέχρι την ενηλικίωση και όχι παρα πέρα. Κατα τη γνώμη μου το να είσαι 30 και να μενεις με τους γονεις είναι αρρώστια. Και δε κατηγορώ το "παιδί" αλλά τους γονείς! Θες δε θες θα αρρωστήσεις στο σπίτι με τους γονείς τόσα χρόνια.
    -Πιστεύω ναι υπάρχουν διακρίσεις μεταξύ των παιδιών (αδερφια), σιγουρα ναι.
    -Η σχέση με τους γονείς φυσικά και επηρεάζει την ενηλικη ζωή μας. Και θετικά και αρνητικά! Εξαρτάται τα βιώματα, καθε οικογένεια και παιδί και γονιός είναι διαφορετικοί, δν ειναι στανταρ αυτό!
    Επίσης κατι ασχετο αλλά και σχετικό, δε χρειάζεται όλες οι γυναίκες να γίνουν μανάδες. Το θέμα παιδί είναι σοβαρό θέμα και όχι "ε αφου έμεινα και εγκυος ας το κρατήσω, θα είναι ωραία εμπειρία". Τους πιάνει πολλους το εγωιστικό τους να "διαιωνίσουν το είδος τους" ή το ονομά τους. Σιγά το σκατο-είδος που είμαστε! Προσωπικά ο άνθρωπος μια καταστροφή είναι με το που υπάρχει τα καταστρέφει όλα όσα υπάρχουν γύρω του. Οπότε και να μην διαιωνιστούμε δε χάθηκε και ο κόσμος αν δεν υπάρχουμε. Δε χρειάζεται να κάνουμε όλοι απο 2-3 παιδια και να βγαλουμε τα αποθημένα μας.

Similar Threads

  1. Οι γονείς μου δεν εγκρίνουν με τίποτα τη σχέση μου
    By axl87 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 30-08-2012, 14:31
  2. Γονεις και σχεση...
    By stelios1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 54
    Last Post: 23-02-2012, 21:17
  3. Σχεση απαγορευτικη για τους γονεις μου....
    By troops of doom in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 14
    Last Post: 03-08-2011, 13:34
  4. σχεση με γονεις
    By efikontor in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 16
    Last Post: 01-09-2009, 20:04
  5. Προβληματικη σχεση αναμεσα σε γονεις και παιδι
    By maraki_33 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 03-01-2008, 18:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •