Προδοσια απο ολους
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617

    Προδοσια απο ολους

    Μεχρι πριν εναμιση περιπου χρονο πιστευα οτι δεν υπαρχουν κακοι ανθρωποι ή τουλαχιστον οτι δεν θα με πλησιαζαν ποτε τετοιοι αλλα ουτε και τοσο κακοι. απο τοτε εχασα τα παντα τον εαυτο μου τη δυναμη μου. Αρρωστησα επαθα καταθλιψη, δαγκωνω τα δαχτυλα μου απο την αδυναμια μου οτι καποιοι με τσακισαν, τα εχω ματωσει.
    Εχω καταλαβει πια οτι η κακια νικαει και τιποτα δε μπορει να την εμποδισει. Και επισης οσο πιο κακος τοσο πιο τυχερος!
    και οσο πιο καλοψυχος και ανθρωπος τοσο πιο ΜΑΛΑΚΑΣ και χαμενος!!!!και αυτο που με τσακιζει καθε μερα ειναι οτι οι κακοι "σκοτωσαν" δεν τιμωρηθηκαν, το απολαυσαν εφυγαν και περνανε μια χαρα. φορεσανε την μασκουλα τους ωραια ωραια και κυκλοφορουν αναμεσα μας συνεχιζοντας ακαθεκτοι και ησυχοι με τη συνειδηση τους για να νεα θυματα.
    Ειλικρινα ειμαι ο μαγνητης της κακιας..γιατι? γιατι? γιατι?
    μενω στην αθηνα σε μια περιοχη του κεντρου.. πλεον δεν αντεχω τη ζωη σε αυτη τη ζουγκλα. αραγε η αλλαγη τοπου διαμονης θα βοηθουσε ή οπου και να παμε κουβαλαμε την δυστυχια μας?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Μην ψάχνεις να βρεις καλα συναισθήματα στο σύνολο της κοινωνίας γιατί απ αυτούς ενα μεγαλο ποσοστό λειτουργεί ετσι εκ φύσεως του και ενα αλλο ποσοστό αναγκάζεται να ειναι ετσι γιατι νομιζει οτι με αυτό το τροπο θα επιβιώσει. Φυσικα υπάρχει και ενα μικροτερο ποσοστό που διατηρούν τις ακομα τις αξίες. Οποτε διαλέγεις κατηγορια και εντασσεσαι, ισως οχι απολυτα γιατι πχ στην δουλεια σου δεν τους διαλεγεις αλλα στην προσωπική σου ζωη ναι. Επισης πρέπει να βρεις τι σε εκφραζει πραγματικα, οτιδηποτε και αν είναι αυτο και να ασχοληθείς, γιατι αυτο θα σου ανταποδωσει χαρα και ορεξη οποτε θα βελτιωσει πολυ τον ψυχικο σου κοσμο. Αυτο που δεν μπορω να δεχτω ειναι οταν καποιος δεν εχεις ασχολίες, γιατι αυτο ειναι μια δικαιολογια που την παραγει η βαρεσια. Οπως ειναι φυσικο μεσα απο την ασχολια θα βρεθεις και με αλλους ανθρωπους που θα εκπεμπεται στο ιδιο μηκος κύματος και τοτε θα εχεις και κοινωνικο περιβαλλον, δηλαδη θα ανηκεις σε ενα κύκλο, που ειναι απαραιτητος γιατι η μοναξια δεν ειναι και οτι καλύτερο....Το κεντρο της αθηνας ειναι πραγματικα δραμα γιατι και εγω Κυψελη μενω και ξερω,ευτυχώς δεν μενω πολλους μήνες γιατί δεν θα το άντεχα, λογο του οτι ειμαι ανθρωπος της φυσης. Οσο για το αν θα τιμωρηθούν αυτοι που κανουν κακο και με ποιο τροπο θα σου ελεγα να διαβασεις το θεμα που ξεκινησε macgyver για την εκδίκηση για να μην ξαναγραψω και εδω τα ιδια...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    ευχαριστω για την απαντηση σου...μενουμε και στην ιδια περιοχη συμπτωματικα. εγω βεβαια συνορα με γαλατσι αλλα και παλι δεν ειναι τοσο η γειτονια η οποια μου αρεσει, δεν αντεχω την υπολοιπη πολη, αυτο το απροσωπο, την αποξενωση, η αγριαδα ή καλυτερα το ανεκφραστο που αντικατοπτριζεται στα προσωπα των ανθρωπων. Δεν σου κρυβω οτι οταν κατεβαινω με τη μαμα μου στη γειτονια μου αρεσει που αγνωστοι γειτονες μας χαιρετανε χωρις να μας ξερουν απλως και μονο επειδη μας βλεπουν συχνα. Απο οταν περασα στο πανεπιστημιο ημουν μια εξωστρεφης κοπελα, κοινωνικη, χαμογελαστη τωρα πια εγινα καταθλιπτικη απο ολα οσα μου συνεβησαν. Κανοντας καποιες συνεδριες με μια ψυχολογο μου ειπε οτι προσελκυω συγκεκριμενο χαρακτηρα ατομων, δηλαδη ατομα που εχουν την ταση να εκμεταλλευονται τους αλλους. Εχω δωσει απλοχερα και υλικα και συναισθηματικα στη ζωη μου και οπως ειπα αχαριστια και κακια πηρα μονο και εκμεταλλευση και αναρωτιεμαι το γιατι σε τοσο μεγαλο βαθμο.
    Τωρα αυτο που λες για τα ενδιαφεροντα και την ενασχοληση με κατι που μου αρεσει, ενω πριν ενα μηνα ημουν θετικη ως προς αυτο τωρα δε με παρηγορει η ιδεα. Η μοναξια δεν αντεχεται αλλα ουτε και το να αμφιβαλλεις διαρκως για τους αλλους παλι μονος σου εισαι. Οσο και να προσπαθω να δω κατι θετικο απο τις αποτυχιες μου με νικαει ο πονος της προδοσιας και της εγκαταλειψης και περισσοτερο με ποναει οτι καποιοι απολαυσαν με χαιρεκακια την "νικη" τους.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Και εγώ σε ευχαριστώ,..γιατι με την κουβέντα ξεχνιέμαι λιγο απο την καθημερινότητα, , ειδικά οταν μπορω να κανω ανθρωπους να νιώσουν καλύτερα χαιρομαι περισσοτερο,ωστε να μπορω και εγω να εχω αλλους που θα μου συμπαρασταθουν οταν το χρειάζομαι....
    Εγω μενω πιο κατω απο εσενα, 4 τετραγωνα πανω απο την ΑΣΟΕ επι της Πατησίων, βεβαια δεν υπαρχει διαφορα το ιδιο χαλια ειναι.
    Ο ψυχολόγος εδωσε την δικη του απαντηση απαντηση αλλα δεν ξερω πως σε βοηθησε να το αντιμετωπισεις. Η δικη μου γνωμη για να την πω απλα ειναι οτι στην κοινωνια που ζουμε υπαρχουν 3 κατηγοριες ανθρώπων:εκείνους που τους προσομοιαζω 1)με λυκους,2) με προβατα, 3)με εξυπνα προβατα. Με βαση το πορισμα που σου εβγαλε ο ψυχολόγος ανηκεις στην δευτερη κατηγορια, οπου γινεσαι ευκολο θυραμα για του "λύκους" γιατι δεν μπορεις να τους διακρίνεις, αλλα δεν εισαι η μονη, οι εμπειρίες είναι αυτές που σε μαθαίνουν να διακρινεις τους ανθρώπους, οπότε πρέπει να δεις το θετικο της κοροϊδιας που ειχες και οχι να κολας σε αυτο..Για εμενα το κατορθωμα ειναι καποιος να ειναι στην 3 κατηγορία οπου θα μπορει να διακρινει τον λυκο απο το χιλιόμετρο και να φευγει πριν ειναι αργα, εγω παντως μπορω να πω οτι το ακομα το παλευω....Επίσης λες οτι πριν ενα μηνα ήσουν θετικη για καποια ασχολια ενω τωρα οχι γιατι? Τι ηταν αυτο που σε εκανε να αλλάξεις τοσο γρήγορα? Η μοναξια ειναι μοναξια και οσο δεν θες να αλλάξει θα παραμένει μοναξια.Επισης ο εχθρος του πονου και του αρνητισμου ειναι να προσπαθεις να βρεις το θετικο κομματι της υποθεσης γιατι τοτε θα παψει να υπάρχει και αρνητισμος, αρα ειναι φυσιολογικο να προσπαθει να σε κυριεύσει.Το εαν θα νικηθει εξαρταται απο την δικη σου θεληση, οσο για το αν χαιρονται αυτοι που σε αδικισαν εχω να σου πω οτι "ροδα ειναι και γυρίζει" θα ερθει καιρος που εσυ με αλλο τροπο θα βγεις κερδισμενη ενω αυτοι θα πληρώνουν τις αδικιες τους....

  5. #5
    Γεια σου Unlucky.

    Προσωπικα δεν έχω ιδεα τι περνάς unlucky. Το άρθρο σου δε λέει και πολλά. Έτσι δεν μπορώ να εκφράσω άποψη. Εγώ εχω απλά να πω προσοχη στη λειτουργία του εγκεφάλου: Όταν εχουμε μια υποψία για κάτι, το υποσυνείδητο μας κάνει τα πάντα για να μας πείσει, λειτουργώντας προκατειλημμενα και φέρνοντας μας στο μυαλό περιπτώσεις που ενισχύουν την άποψη αυτή και αποσιωπόντας τις άλλες περιπτώσεις που αποδεικνύουν το αντίθετο. Έτσι, η συγκεκριμένη αυτή λειτουργία μπορει να σε κάνει να γενικευεις τα πραγματα και να τα κάνεις να φαίνονται πολύ "πομπωδη", γιατι πολυ απλα αυτο θες να πιστεψεις, οτι ολοι ειναι κακοί.

    Οσον αφορά το τοπο διαμονης, για να σας δωσω παρηγορια θα σας πω οτι μέχρι τον Ιούνιο του 2013 ζουσα στον... Αγιο Παντελεήμωνα 4 χρόνια τώρα (τωρα φυσικα κατεβηκα στη φυσικη μου πόλη, τη Καλαμάτα). Αλλά να πω την αλήθεια, παροτι το θέαμα αποκαρδιωσε ολους τους συγγενεις μου που "τολμησαν" να ερθουν στο μικρό σπιτακι που ζουσα σε αυτη την μιζερη και γκετοποιημενη γειτονια, δεν μπορουσαν καν να καταλαβουν πως ζω εδω. Εγώ ομως το έβλεπα διαφορετικά, και δεν ημουν στενοχωρημένος για τη περιοχή που ζούσα. (Αν και το μαχαιρακι κάτω απο το κρεβάτι πάντα το είχα :rolleyes: )

    Εγώ θα ελεγα πως ειναι κυριως πως αντιμετωπίζεις τη ζωη σου, το περιγυρο σου, και ολα τα υπόλοιπα. Είναι ενα θέμα..παιδείας να το πω? Προσωπικης κουλτούρας? Δε ξέρω αν γινεται να το διατυπωσω σωστά. Απο εκεί και πέρα, παίζουν παρα πολλοι παράγοντες ρόλο, αρά θα αρκεστώ στο πρώτο πράγμα που σου είπα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Σελτζουκος... δε θελω να ακουω για Καλαματα!!!!! τελικα απο μερικα πραγματα δεν μπορω να ξεφυγω ουτε με σφαιρες!!! Με κυνηγαει το μερος αυτο στο οποιο δεν θελω να ξαναπατησω το ποδι μου σε ολο το νομο Μεσσηνιας!!!!
    απο το πανεπιστημιο οσα ατομα γνωρισα μεχρι και τα ατομα που με πλησιαζαν για δεσμο ηταν απο εκει απο διαφορετικα μερη του νομου αλλα απο Μεσσηνια. Ελεος πραγματικα ή ειστε υπεραριθμοι η εγω καραγκαντεμω!!! αν εχεις διαθεση διαβασε το γιατι στο θεμα "εκδικηση" δεν ξερω αν οπως λες θα γενικευσω και παλι αλλα οι "ανθρωποι" που με εφεραν να τα βλεπω ολα μαυρα ειναι απο Καλαματα και μενουν εκει ....
    και εμενα κουλτουρα και παιδεια μου παρουσιασαν οι Καλαματιανοι που ηξερα και ομως μου φερθηκαν χειροτερα και απο αγροικοι.Γενικα εχω διαπιστωσει οτι ειστε πολυ συμφεροντολογοι, πολυ ομως...
    Δεν ειμαι απογοητευμενη απο την περιοχη που ζω σαν περιβαλλον ( η αληθεια ειναι οτι μου αρεσει πολυ η θαλασσα θα ηθελα να μεινω σε καποιο νησι ας πουμε) η συμπεριφορα των ανθρωπων της πολης με απογοητευει σε κανει πιο καχυποπτο πιο εσωστρεφη. Δεν ξερω αν ειναι χειροτερα βεβαια σε μια κλειστη κοινωνια, διατηρω τις επιφυλαξεις μου.

  7. #7
    Αμάν!
    Δεν ήξερα οτι ο συγκεκριμένος νομός σου έχει αφήσει τραυματικές εμπειρίες.

    Κοίτα η Καλαμάτα είναι μια πόλη με βουνό και θάλασσα, ευννοεί πάρα πολύ την νυχτερινή και γενικά την ωραία ζωή και πολλά παιδιά κάνουν καθημερινά κόντρες με τις μηχανές τους, έτσι ως συνέπεια είναι αλήθεια οτι ενα ποσοστό των νεαρών κατοίκων της πόλης ίσως να έχει μια τάση προς μια πιο επιθετική, ή αλαζονική, συμπεριφορά. Μάλιστα έχω κάποιους φίλους τέτοιους. Ο αγαπημένος μου ξάδερφος μου που μεγαλώσαμε μαζι π.χ. είναι σήμα κατατεθεν Καλαματιανός: Του αρέσουν οι μηχανές (καγκουρια...) ξενυχτάει αλυπητα, και αλλάζει τις γυναίκες τη μια μετά την άλλη.

    Διαβασα το κείμενο σου στο "Εκδίκηση", καταλαβαίνω οτι αυτή η "παλιογρια" είναι απο τη πόλη μου, όπως και ο αδερφός της, αλλά επιμένω οτι είναι συμπτωματικό. Υπάρχουν καλοί Καλαματιανοί αλλά υπάρχουν και κακοί. Είμαι σίγουρος οτι έχεις γνωρίσεις και ευχάριστους Μεσσήνιους, αλλά οι δυσάρεστοι έχουν αφήσει περισσότερο το στίγμα τους στη ζωή σου.

    Άλλωστε, το λες και εσύ πιο πάνω οτι δε σου αρέσει η συμπεριφορά των ανθρώπων του κέντρου της Αθήνας.

    Το θέμα είναι το μέτρο, μην καταλήγεις σε ολικά ή μονομερή συμπεράσματα. Τη "γενίκευση" τη χρησιμοποιησα στη προσπάθεια μου να σου δώσω μια συμβουλή όσο αφορά μια συγκεκρημένη λειτουργία του εγκεφάλου, χωρίς φυσικά να το παίζω (καθως δεν είμαι) ψυχολόγος.

    Όσον αφορά τη Καλαμάτα, ελπίζω στο μελλον να μας δωσεις μια δευτερη ευκαιρια...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Η αληθεια ειναι οτι η Ελλαδα οπως π.χ μεσσηνια- καλαματα εχει ωραια τοπια αλλα απο ανθρωπους αστο καλυτερα... και η βλακεια μου ειναι οτι θεωρουσα οσους μεγαλωνουν σε χωρια αγνους και καλοψυχους.. μονο αυτο δεν ειναι καποιοι τελικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δεν πειραζει, ειναι το τιμημα που πληρωσες για να μαθεις και η μαθηση εχει παντα και λαθη και αδεξιοτητα και απογοητευσεις και επαναπροσδιορισμο. Αξιοποιησετα κ προχωρα.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by unlucky View Post
    Η αληθεια ειναι οτι η Ελλαδα οπως π.χ μεσσηνια- καλαματα εχει ωραια τοπια αλλα απο ανθρωπους αστο καλυτερα... και η βλακεια μου ειναι οτι θεωρουσα οσους μεγαλωνουν σε χωρια αγνους και καλοψυχους.. μονο αυτο δεν ειναι καποιοι τελικα
    εχεις μαθει να τσουβαλιαζεις..πολυ κακο αυτο..

    οι κακοι αντρες..

    οι κακοι/ες Μεσσηνιοι

    και παει λεγοντας..

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by Piece Of Mind View Post
    εχεις μαθει να τσουβαλιαζεις..πολυ κακο αυτο..

    οι κακοι αντρες..

    οι κακοι/ες Μεσσηνιοι

    και παει λεγοντας..
    μου φανετε απιστευτο οτι θα συμφωνισω μαζι σου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    δεν συνηθιζα παλιοτερα να το κανω γιατι αγνοουσα τη σκληρη πραγματικοτητα...... οταν βρισκομαι συνεχως αντιμετωπη με εκδηλωσεις κοινωνικου ας το πουμε ρατσισμου για το ατομο μου ( λογω του οτι η μητερα μου εχει διπολικη και κατ'επεκταση ειμαι και γω "προβληματικη" για οσους το γνωριζουν, οπως καταλαβαινετε το "τσουβαλιασμα" ξεκιναει απο τους αλλους και οχι απο εμενα.
    Υπαρχει τρομερος ρατσισμος σε οσους πασχουν απο καποιο ψυχολογικο προβλημα ακομη και για τα πιο απλης μορφης. Δεν υπαρχουν εξαιρεσεις σε αυτο. ολοι οσο μορφωμενοι και να το παιζουν( γιατι η μορφωση ειναι το πεπλο της κακιας απο την εμπειρια μου) θα βγαλουν την ταμπελα του τρελου για τη μητερα σου και θα σε στιγματισουν αυτοματως και εσενα ως η κορη της τρελης χωρις κανενα δισταγμο, σεβασμο και δευτερη κουβεντα.

    Το εχω ξαναπει και θα το φωναζω απο δω και στο εξης οτι ο και καλα φοβος προς τους ψυχικα ασθενεις δεν ειναι φοβος ειναι απλα ρατσισμος. Τα πραγματικα θυματα ειναι οσοι πασχουν οι οποιοι υφιστανται την υποτιμηση απο τους και καλα υγιεις, λογικους, καλους και εναρετους του κοσμου μας οι οποιοι δεν καταδεχονται να συναναστρεφονται με ατομα οπως εγω ή μητερα μου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    και που ξερουν ολοι οτι η μητερασου εχει προβλημα?η εσυ?συστηνεσαι και λες καλησπερα ειμαι η ταδε η μητερα μου εχει αυτο και γω το αλλο?μηπως ειναι στο μυαλο σου ολα αυτα?εγω παντως εχω πολλους φιλους που ποτε δεν ειχαν προβλημα με τα θεματα μου,ισα ισα που με χαιρονται που προσπαθω και με θεωρουν δυνατο ανθρωπο.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Το τσουβάλιασμα σίγουρα ξεκινάει απο εσένα unlucky....
    Όλοι ειναι κακοί μαζί σου...ολοι οι επαρχιώτες είναι έτσι...οι καλαματιανοί γιουβέτσι....
    Δεν νομίζω πως μπορεί κάποιος πλέον να βρει post σου σε ολόκληρο το φόρουμ που να έχει ίχνος καλοσύνης για κάποιον....Θα πρότεινα να σε προβληματίσει αυτό.

  15. #15
    Αν καταλαβα καλα, παρα το οτι μιλας γενικα και δε δινεις συγκεκριμενες πληροφοριες γι αυτα που σου συνεβησαν και μεσα από το "πορισμα" που σου βγαλε η ψυχολογος, θα λεγα οτι σαν χαρακτηρας δειχνεις ευκολα εμπιστοσυνη, χωρις να ξερεις καλα τον αλλο τον κρινεις ως καλοπροαιρετο εναντι σου κι ετσι του δίνεσαι ή του δινεις απλόχερα, μονο που δεν σου περναει απ τη σκεψη οτι η σταση σου αυτη απ τη σκοπια του ειναι καλη ευκαιρια για εκμεταλλευση σου. Αυτον το ενδιαφερει να γινει η δουλεια του, δεν τον νοιαζει πως θα νιωθεις τελικα εσυ. Η καλοσυνη κανει στο τελος παρεα με τη μοναξια, εκλαμβανεται ως αδυναμια και ως ευκαιρια για εκμεταλλευση. Το αποτελεσμα αυτο φορτωνει με πικρία, απογοητευση, θυμο κι ενταση και καπως ετσι εισαι ηδη μεσα στα ψυχολογικα.
    Ελκυεις τετοιους όπως, καθως, ο λύκος που ξερει τι θηραμα θα κτυπησει, δε θα παει στο λιονταρι ή στον ταυρο αλλα στο πρόβατο. Λιγη καχυποψια αμα εισαι τετοιος χαρακτηρας δε βλαπτει και μαθε να λες και κανα όχι, ετσι εχεις πιο πολλες ελπιδες να κερδισεις την εκτιμηση τους και να παψεις να σαι θυμα εκμεταλλευσης.
    γιάννης

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Γεια σε ολους !
    By Billaras in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 23
    Last Post: 23-10-2012, 02:38
  2. χωρισμός προδοσία κ τάσεις φυγής...
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 21-09-2012, 17:59
  3. για ολους
    By change in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 2
    Last Post: 23-11-2011, 01:12
  4. Προδοσια απο φιλη
    By eirini92 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 27
    Last Post: 12-11-2011, 03:44
  5. ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!!!!!!!!
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 13-01-2007, 02:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •