Φοβιες πριν τον υπνο.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    2

    Φοβιες πριν τον υπνο.

    Εχω αρκετα χρονια προβλημα με αυπνιες που οφειλεται κυριως σε φοβιες θρησκευτικου περιεχομενου που δυστυχως μου καλλιεργησαν απο μικρο παιδι.
    Το κακο ειναι πως ολες αυτες τις φοβιες τις εχω πριν κοιμηθω με αποτελεσμα να μην μπορω να ξεκουραστω το βραδυ και την μερα να ειμαι σαν "ζομπι" και να μην μπορω να αντεπεξελθω στις υποχρεωσεις μου.
    Εχω δοκιμασει κατα καιρους ηρεμιστικα βοτανα για υπνο (βαλεριανα,πασιφλορα κλπ) με μικρο ομως αποτελεσμα.
    Γνωριζετε πως αντιμετωπιζονται παρομοιες καταστασεις? Πρεπει να επισκεφτω γιατρο να μου συνταγογραφησει καποιο φαρμακο ή θα ειναι ασκοπο μιας και εκτος των παρενεργειων, μολις σταματησω να το παιρνω θα ξαναεπανελθω στην ιδια κατασταση. Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντηση σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    γυμναστική ερωτάς σεξ.... και να κοιτάς γενικά να κουράζεσαι τη μερα.και βασικά ψυχολόγο για αρχή!κατι πού έκανα παλιά άκουγα Ραδιο και βοηθούσε!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Ποσο χρονων εισαι και ποσα χρονια εχεις αυτο το προβλημα?
    Εισαι θρησκευομενος και πιστευεις σε Θεο ή οχι?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    2
    γυμναστική ερωτάς σεξ.... και να κοιτάς γενικά να κουράζεσαι τη μερα.και βασικά ψυχολόγο για αρχή!κατι πού έκανα παλιά άκουγα Ραδιο και βοηθούσε!
    Πιστεψε με αυτα που αναφερεις δεν εχουν καμια σχεση με το συγκεκριμενο προβλημα. Εχω σχεση 4 χρονια και τις φοβιες που προανεφερα, δεν τις εχω παντα αλλα κυριως οταν κοιμαμαι μονος μου ή οταν βρισκομαι σε περιοδους αυξημενης πιεσης ή αγχους.


    Ποσο χρονων εισαι και ποσα χρονια εχεις αυτο το προβλημα?
    Εισαι θρησκευομενος και πιστευεις σε Θεο ή οχι?
    Ειμαι στα 29. Πιστευω στον Θεο αλλα δεν ημουν ποτε ιδιαιτερα θρησκευομενος. Το προβλημα που αναφερω το εχω απο το λυκειο ηδη, δηλαδη πανω απο 10 χρονια. Αλλοτε υπαρχουν περιοδοι μηνων που δεν το σκεφτομαι καθολου και νομιζω οτι το εχω ξεπερασει αλλα μετα δυστυχως ξαναεπανερχεται, σαν μια μονιμη κατασταση ολο αυτο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Δεν νομιζω οτι εισαι σε πολυ ασχημη κατασταση αφου οπως αναφερεις δεν ειναι μονιμο και δεν εισαι δυσλειτουργικος , αλλα μια επισκεψη σε ψυχολογο ισως να σε βοηθουσε.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by zxcv View Post
    Εχω αρκετα χρονια προβλημα με αυπνιες που οφειλεται κυριως σε φοβιες θρησκευτικου περιεχομενου που δυστυχως μου καλλιεργησαν απο μικρο παιδι.
    Το κακο ειναι πως ολες αυτες τις φοβιες τις εχω πριν κοιμηθω με αποτελεσμα να μην μπορω να ξεκουραστω το βραδυ και την μερα να ειμαι σαν "ζομπι" και να μην μπορω να αντεπεξελθω στις υποχρεωσεις μου.
    Εχω δοκιμασει κατα καιρους ηρεμιστικα βοτανα για υπνο (βαλεριανα,πασιφλορα κλπ) με μικρο ομως αποτελεσμα.
    Γνωριζετε πως αντιμετωπιζονται παρομοιες καταστασεις? Πρεπει να επισκεφτω γιατρο να μου συνταγογραφησει καποιο φαρμακο ή θα ειναι ασκοπο μιας και εκτος των παρενεργειων, μολις σταματησω να το παιρνω θα ξαναεπανελθω στην ιδια κατασταση. Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντηση σας.



    γιατι υποφερεις τοσα χρονια αυτη τη κατασταση κ δν πας σε ενα ψυχολογο η εστω ενα ιερεα να λεισει τις αποριες που σου δημιουργουνται?

    τι ακριβως φοβασαι κ δν μπορεις να κοιμηθεις?
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    κοίταξε να δεις, το ίδιο πρόβλημα το είχα κι εγώ όταν είχα ακόμη σχέση με την θρησκεία...
    Προσωπικά το αντιμετώπισα όταν διέκοψα τις σχέσεις μου μαζί της...
    Όμως δεν μπορώ να σου πω να κάνεις το ίδιο - για πάρα πολλούς λόγους-..

    Ο ψυχολόγος θα ήταν, σίγουρα, ότι πρέπει για να σε βοηθήσει.
    Να ξέρεις όμως, πως θέλει πολύ χρόνο και για να νιώσεις άνεση με τον θεραπευτή
    και να αρχίσεις να βλέπεις διαφορά...

    Αν πάλι θέλεις κάτι άμεσο...
    Λυπάμαι μα το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι πως πρέπει να βρεις κάτι να ξεχνιέσαι πριν τον ύπνο
    (πχ εμένα ένα κόμικ ήταν ότι πρέπει...)
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Αθηνα
    Posts
    115
    εξηγησε μας τι ακριβως ειναι αυτο που σε φρικαρει..

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    4
    Εσάς σας συμβαίνει πριν τον ύπνο να σας έρχονται πολλα άκυρα στο μυαλο σαν σκεψεις/εικόνες,σε σημείο που να σας αγχωνουν? Που να θέλετε να σταματήσουν και να μην γινεται? Εμένα μου συμβαίνει πριν κοιμηθώ και μολις ξυπνησω,σαν να οργιάζει πραγματικά η φαντασία...αν σαν συμβαίνει,τι κάνετε για να σταματήσουν κ να ηρεμησετε?

Similar Threads

  1. αδυνατω να κοιμηθω το βραδυ
    By anonimi789 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 21
    Last Post: 16-07-2012, 00:12
  2. ενα βημα πριν την αυτοκτονια πριν καν ενηλικιωθω..
    By nikosss in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 34
    Last Post: 17-02-2012, 18:47
  3. Φοβάμαι να κοιμηθώ, φαινόμενα παράλυσης και βουητό όταν "περνάς" στον ύπνο...
    By sapsalo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 15-07-2011, 21:36
  4. Δεν μπορώ να κοιμηθώ άνετα εδώ και 2 βδομάδες
    By Athens_2008 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 09-12-2008, 10:56
  5. ENA ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ...
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 24-04-2008, 00:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •