Σταδιακη αλλαγη συμπεριφορας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    1

    Σταδιακη αλλαγη συμπεριφορας.

    Υποθετω πως το θεμα που με αφορα ανηκει σε αυτο το thread...αφου ειδικος για διαγνωση δεν ειμαι.

    Αφορα συγγενικο μου ατομο. Μετα απο ενα πολυ σοβαρο προβλημα υγειας (πριν 10 χρονια περιπου) αρχισε να εμφανιζει σταδιακα καποιες συμπεριφορες,αν μπορω να τις αποκαλεσω ετσι.

    Ηταν ενα ατομο εξω καρδια,πρωτο στα γλεντια αλλα και πολυ ηρεμο και αισιοδοξο.

    Αρχισε να γινεται πολυ καχυποπτος.Σε βαθμο υπερβολικο με τους παντες.
    Ολοι προσπαθουν να τον κοροιδεψουν-εκμεταλλευτουν.Απο τον χασαπη της γειτονιας μεχρι ατομα του στενου του οικογενειακου κυκλου.

    Ασχολειται συνεχως με το τι κανουν οι γειτονες...οτι μπορει να παρακολουθουν κ να κουτσομπολευουν τι γινεται στο σπιτι συνεχεια η ποτε φευγουμε-ερχομαστε κτλ σε βαθμο που τον νοιαζει πιο πολυ το τι φαινεται παρα τι γινεται στο σπιτι.

    Αρχισε να φοβαται τα μικροβια υπερβολικα...πιστευει οτι πουθενα σε κανενα μαγαζι δεν πλενουν τα ποτηρια,πιατα κτλ.Δε θελει να ξαναμπει σε ΜΜΜ.

    Αρχισε να πιστευει οτι ολοι τον ζηλευουν.Ακομα και φιλοι γνωστοι 30 χρονων.

    Ακουει απο καποιον μια ιστορια (τυχαιο πραδειγμα-επιασε ενας τη γυναικα του να τον απαταει κ το καταλαβε επειδη μιλουσε πολυ στο κινητο μολις επεφτε εκεινος για υπνο η οτι καποιου το παιδι εμπλεξε με ναρκωτικα) κ επειδη παρατηρει στην οικογενεια του καποια αθωα και ασχετα γεγονοτα που μπορει να μοιαζουν με της ιστοριας,νομιζει οτι γινεται το ιδιο ''πραγμα'' στο σπιτι του.
    Παρακολουθει ατομα της οικογενειας του μεσα στο σπιτι για να δει μηπως και κανουν κατι που μπορει να ταιριαζει σε ενα φανταστικο σεναριο που εχει σκαρφιστει(αλλα πιστευει 100%) η που μπορει να μοιαζει με μια ιστορια που εχει ακουσει.Σηκωνεται τα βραδια και κοιταει να δει αν καποιο δωματιο εχει φως ανοικτο και κρυφακουει.Μπορει να ακουσει ενα θορυβο στον υπνο του το καλοκαιρι η να τον ακουσει σε ονειρο και να πιστεψει οτι καποιος πχ ανοιξε τα μπατζουρια πχ για να πεταξει λεφτα σε καποιον η να του πεταξουν κατι.
    Μπορει να νομιζει οτι ηταν μια πορτα απο καποιο δωματιο που εκλεισε γιατι πιστευει οτι μπορει καποιος η καποια να τον παρακολουθει το βραδυ στον υπνο του...καποιος απο την ιδια την οικογενεια του! Αυτο ειναι καινουργιο...διαβασε καπου για ενα ατομο πως αυνανιζοταν συνεχεια μεσα στο σπιτι και πιστευει πως καποιος μπορει να τον παρακολουθει την ωρα που κοιμαται και να κανει το ιδιο.

    Πιστευει οτι ολα τα μελη της οικογενειας κατι κρυβουν.π.χ. ενας μπορει να χαλαει λεφτα αρα αγοραζει ναρκωτικα η επεσε στον τζογο ή αλλη μιλαει πολυ στο κινητο αρα εχει γκομενο...και καθεται και ασχολειται ολη μερα με αυτα τα θεματα/σεναρια,ακομα και κατα την διαρκεια της εργασιας του.
    Ψαχνει τα προσωπικα αντικειμενα ολων,αντζεντες τηλεφωνα κινητα κτλ...γραφει τα τηλ και τα καλει για να διαπιστωσει τι ειναι το καθενα.

    Νομιζει οτι καποιοι στο σπιτι του κλεβουν χρηματα απο το πορτοφολι και γιαυτο τα κρυβει συνεχεια.

    Εχει γινει πολυ εγωιστης...''δεν κανει ποτε λαθος''...δεν ακουει ποτε δευτερη γνωμη ενω εχει γνωμη για ολα.Οποτε κανει καποιος ενα σχολιο για την συμπεριφορα του με ευγενεια παντα,η απαντηση ειναι πως δεν θα με τρελανετε,τα εχω 400 κτλ.Με το παραμικρο τσαντιζεται και λεει οτι τον πιανει πονοκεφαλος
    η ''πλακωση'' και δεν σταματαει να περναει τους παντες γενεες 14 ακομα και για πραγματα που εχουν συμβει 10-15 χρονια πισω.

    Ειναι πανεξυπνος,δεν πινει δεν παιρνει χαπια,εργαζεται,ακομα και στο σπιτι δεν μπορει να ησυχασει θελει να κανε παντα δουλειες.Δεν εχει παραισθησεις.

    Στην αρχη πιστευα οτι απλα αρχισε να μεγαλωνει και να παραξενευει...αλλα σε φυσιολογικα πλαισια.Ομως εχω αρχισει και καταλαβαινω οτι κατι δεν παει καλα.

    Εχει ''ξεφυγει'' η κατασταση.Μια γνωμη?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Δεν μου ακούγονται καλά όλα αυτά, μοιάζουν με συμπτώματα συγκεκριμένης ψυχικής πάθησης.
    Αλλά δεν είμαι ειδικός και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί κάποιος να κάνει διάγνωση μέσω διαδικτύου.
    Καλό θα ήταν να επισκεπτόταν κάποιον ειδικό.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Δεν μου ακούγονται καλά όλα αυτά, μοιάζουν με συμπτώματα συγκεκριμένης ψυχικής πάθησης.
    Αλλά δεν είμαι ειδικός και σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί κάποιος να κάνει διάγνωση μέσω διαδικτύου.
    Καλό θα ήταν να επισκεπτόταν κάποιον ειδικό.
    xaxaxaxaxaxa http://static5.depositphotos.com/100...nny-doctor.jpg

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    101
    Δεδομενου το σοβαρο προβλημα υγειας που περασε εδω κ καποια χρονια,μπορουμε να πουμε οτι ισως του εχει ''αφησει καταλοιπα'' στην ψυχολογια του.Το σοκ ηταν μεγαλο.Παρ'ολα αυτα σιγουρα χρειαζεται την βοηθεια ειδικου για να ηρεμησει κ ο ιδιος αλλα κ η οικογενεια γιατι φανταζομαι ειναι πολυ ψυχοφθορο.Με ηρεμο κ πειστικο τροπο πρεπει να του δωθει να καταλαβει οτι ενας ειδικος μπορει να βοηθησει.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Ειναι δυσκολη η κατασταση.... χρειαζεται οπωσδηποτε παρακολουθηση απο γιατρο!
    μια γνωστη μου που ειχε παρομοιο προβλημα κ δν εγινε διαγνωση νωρις.. χειροτερεψε πολυ με το καιρο!!!
    εψαχνε για κοριους, εβαζε ντετεκτιβ για να δει ποιος τη παρακολουθει, το αυτοκινητο της το μετετρεψε σε "φορτηγο" κουβαλωντας τα παντα μαζι της,... για να μν τη κλεψουν! τσακωνοταν με τους παντες!!! σε ενα επεισοδιο που μου επιτεθηκε, δν ηξερα αν πρεπει να φωναξω εκαβ η αστυνομια¨, γιατι δν ηρεμουσε κ δν ακουγε τιποτα!!! φοβηθηκα κ για τη ζωη μου!!! ελεγε οτι της εκλεψα μια καρτα σιμ απο ενα απορρητο τηλεφωνο, που δν ηξερε κανεις οτι υπηρχε κ κατι κουλα!!! οταν τν επομενη μερα ηρθε να ζητησει συγνωμη γιατι "βρηκε" τη καρτα... παραλιγο να παθω κριση πανικου με το που τν ειδα!!! απο οτι εμαθα αργοτερα την εκλεισαν σε κλινικη....
    πλεον ειναι σε θεραπεια κ ειναι πολυ πιο ηρεμη...
    καντε κατι τωρα ομως...!!! φιλικα!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

Similar Threads

  1. ΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ?..
    By m86 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 18
    Last Post: 21-03-2013, 20:28
  2. Πώς γίνεται η σταδιακή έκθεση στην αγοραφοβία;
    By shifter in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 25-09-2012, 13:26
  3. ΣΤΑΔΙΑΚΗ ΕΚΘΕΣΗ
    By Lacrymosa in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 12-12-2011, 13:03
  4. Εχω προβλημα συμπεριφορας?
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 15-03-2011, 19:26
  5. προβληματα συμπεριφορας
    By zaxari10 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 05-04-2010, 20:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •