φοβαμαι οτι θα μεινω για παντα μονη μου?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    athens
    Posts
    8

    φοβαμαι οτι θα μεινω για παντα μονη μου?

    καλησπερα, ειμαι 22 ετων και δυστυχως τον τελευταιο καιρο εχει αρχισει να μου δημιουργειται η υποψια οτι θα καταληξω μονη μου, χωρις συντροφο. δεν εχω κανει ποτε κατι σε επιπεδο σχεσης ουτε σεξ. γενικα δεν ειχα και ποτε κατακτησεις. οσο δυσκολο και αν ειναι να το παραδεχτω, ειμαι ασχημη. ειμαι αρκετα ασχημη θα ελεγα. ΔΕΝ εχω καποιο 'χτυπητο' ελαττωμα πχ μεγαλη μυτη, δοντια ή σπυρια,το σωμα μου ειναι αρκετα καλοσχηματισμενο και υπαρχουν σαφως πιο ασχημες απο μενα αλλα κ γω δεν παω πισω.αυτο αρχισα να το καταλαβαινω ηδη στο λυκειο ( πριν ειχα σιδερακια, γυαλια οποτε την ασχημια την θεωρουσα νορμαλ και ηταν κ πολλοι ετσι) οταν με αποκαλεσε ενας συμμαθητης μου 'μπαζολα' και ενας αλλος με κοροιδευε πισω απο την πλατη μου οταν ειπα σε μια φιλη μου οτι μου αρεσει ενας απο το διπλανο τμημα. επισης ο φιλος μιας φιλης μου με ειχε αποκαλεσει την τελευταια που θα πηγαινε ποτε. με ειχαν πειραξει τα συγκεκριμενα σχολια αλλα αφου περασε λιγος καιρος τα ξεχασα πια. μπηκα ατη σχολη, εκανα πολλες παρεες-μονο κοριτσια ας το σημειωσω αυτο γτ τα αγορια τα ντρεπομουν- και γενικα ημουν και ειμαι πολυ κοινωνικη κ προς τα εξω παρουσιαζομαι πολυ προσχαρη. πριν λιγο καιρο μου αρεσε καποιος πολυ.ετσι με πιεσανε οι φιλες μου να παω να του μιλησω κ γενικα να τον προσεγγισω στη σχολη. γενικα ειχα εξοπλιστει με αυτοπεποιθηση και νομιζω οτι πραγματικα την ειχα καθως εκεινη η περιοδος τυχαινε να ειναι απο τις πιο ωραιες της ζωης μου απο αποψη διαθεσης εννοω. τελικα μετα απο μεγαλη πιεση πηρα το θαρρος να τον προσεγγισω.στην αρχη μιλαγαμε φιλικα και ενω εβλεπα οτι αυτος ηταν πολυ απομακρος και δε γουσταρε την παρεα μου (φανταζομαι δεν του κανα καθολου κουκου, για να το πω ετσι ωμα) εγω θεωρησα οτι ισως αν επιμεινω λιγο παραπανω να με δει με αλλο ματι. δεν επεμενα πολυ μη φανταστειτε.απλως του επιανα πρωτη την κουβεντα οποτε βρισκομασταν και γενικα προωθουσα τη συζητηση ας το πουμε ετσι. τελος παντων καποια στιγμη βαρεθηκα ολο αυτο το τυπικο και ειπα να βρεθουμε για να του πω στα ισα οτι μου αρεσει. ημουν σιγουρη οτι το ειχε καταλαβει απλως ηθελα να μαι κ τυπικα σιγουρη οτι το πηρε το μηνυμα. βρεθηκαμε σε μια καφετερια και του αποκαλυψα με εντελως ουδετερο τροπο για να μη φανω και λυσσαρα τα αισθηματα μου. αυτος στην αρχη ξαφνιαστηκε μαλλον γιατι δεν ηξερε πώς να μου πει οτι δεν θελει να κανει κατι μαζι μου. ετσι μου ειπε με βρισκεις σε δυσκολη φαση, νομιζα οτι ημασταν φιλοι κ κατι τετοια. εγω του ειπα οκ δεν υπαρχει θεμα και γενικα το παιξα ανετη.μετα εμαθα απο κολλητη μου φιλεναδα πως με ελεγε μπαζο παντου και πως ειχα το θρασος να του την πεσω ( μη φανταστειτε πως ειναι κανενας κουκλος.απλος εμφανισιμος) και οτι ποτε δε θα γουσταρε καποια τοσο ασχημη σαν εμενα. με πληγωσε πολυ αυτο αλλα συνεχισα τη ζωη μου τι αλλο να εκανα? κ ηρθε κ το επομενο κρουσμα. το καλοκαιρι πηγαμε σε ενα νησι ως ειθισται.εκει εγινε χαμος απο φλερτ.οχι σε μενα βεβαια. στις φιλες μου που ειναι εμφανισιμες μεν, οχι κουκλαρες δε ( το λεω για να μη μου πει κανεις οτι αν κυκλοφορεις με μοντελα, τι περιμενες). σε μενα δεν την επσε απολυτως κανεις κ μαλιστα ενας ενοχληθηκε που πηγα να του μιλησω ( ημουν ευγενικη φυσικα). καθε βραδυ απελπιζομουν γιατι ελεγα κ χθες παλι στις αλλες την πεσανε, εμενα με γραψανε ολοι δε θελω να βγω κ να βλεπω το ιδιο σκηνικο αλλα αναγκαζομουν να παω κ γω...κ το τελευταιο κρουσμα ηταν καπως αστειο αν το καλοσκεφτει κανεις αλλα...συζητησουμε με τις φιλες μου για το ποσο ωραια περασαμε στο νησι και ειπανε ειχαμε κ πολλες κατακτησεις. και αυτη που το ειπε μολις καταλαβε οτι ημουν κ γω μπροστα ειπε ( ενταξει απο νευρικοτητα κ αμηχανια οχι απο κακια) κ συ θα βρεις βρε σονια καποια στιγμη σε ολες συμβαινει!' εγω γελασα βεβαια αλλα το ελαβα το μηνυμα. εχω καταλαβει οτι με ψιλολυπουνται κ με σχολιαζουν πισω απο την πλατη μου ( οχι με κακη προαιρεση απλως με λυπουνται) γιατι πλεον οταν λεω μου αρεσει καποιος κ μου λενε ελα πηγαινε να του μιλησεις! τους λεω 'και να παω δε θα με γουσταρουν' κ το λεω με χαμογελο για να μη δειχνω κ απελπισμενη κ αυτες με κοιτανε με το κλασικο βλεμμα της λυπησης και της αμηχανιας μαζι γιατι αν βλεπουν κ μια τετοια εμφανιση δεν ξερουν κ τι να πουν.οτι θα με γουσταρουν ενω ξερουν το ιστορικο μου? τελος παντων, καταλαβαινω οτι το ποστ ειναι εντελως καμμενο και σιγουρα η ασχημια δεν ειναι το χειροτερο προβλημα της ζωης, η υγεια ειναι μεγαλυτερο ας πουμε, το λεω για να μην πουν καποιοι οτι εχω προβληματα πολυτελειας...απλως εγω ξερω οτι οσες φορες εχω κανει καποια κινηση ( κ σε ατομα που μου φαινονται σοβαρα και με επιπεδο κ ενδιαφεροντα, δεν μου αρεσουν ουτε οι καφροι ουτε οι αγενεις ουτε τα μοντελα) αυτη καταληγει στο οτι εγω ειμαι ασχημη και δε θα μπορουσαν να με δουν ποτε ερωτικα. γτ μου εχει τυχει κ αυτο να μου πουν σε βλεπω μονο ως φιλη κ αλλα τετοια ωραια...γενικα δεν ειμαι το κοριτσακι που θα κατσει σε μια καρεκλα και θα περιμενει να το φλερταρουν το λεω γιατι μπορει να πει καποιος να αρχισω να προσεγγιζω κ αλλα τετοια. κ ειμαι κ πολυ διακριτικη στο φλερτ γενικα δεν μιλαω ποτε χυδαια κ τετοια.αλλα κ οποτε δεν κανω κινηση αλλα φαινομαι ανοιχτη σε κατι τετοιο καταληγουν να προσεγγιζουν παντα τις φιλες μου κ μενα ποτε. μερικες φορες νομιζω βλεπω και οικτο στα ματια καποιων! εχω αρχισει να γελαω με την κατασταση γιατι δεν πιστευω οτι υπαρχει πιο ατυχη ασχημη απο μενα κ πλεον εχω καταληξει στο οτι οι φιλες μου θα βρουν οποιον θελουν ή τελος παντων καποιον γ σχεση κ γω θα μεινω να τις κοιταω κ να με λυπουνται. κ ειλικρινα αυτος ο οικτος ειναι που με πειραζει περισσοτερο απο ολα...δεν υπαρχει χειροτερο! ο,τι κ να εχω προσπαθησει να κανω βαψιμο κουρεμα βαφη μαλλιων τπτ παντα το ιδιο η ασχημια μενει.τελος παντων, δεν ξερω τι ζηταω απο αυτο το ποστ, μαλλον τιποτα, ηθελα απλως να τα γραψω για να ανακουφιστω! θα πρεπει να το παρω αποφαση μαλλον! το μονο που με πειραζει ειλικρινα σ αυτη τη φαση της ζωης μου ειναι περα απο τον οικτο που εχω αρχισει να νιωθω( και δνε ειναι ιδεα μου καθως εχω πολλα δειγματα), ειναι μηπως μεινω παρθενα γιατι φαινεται οτι σε κανεναν δεν αρεσω ουτε γ αυτο. κ αυτο μου φαινεται εφιαλτης ειλικρινα! ενταξει να μην κανω σχεση γιατι ο αλλος δε θελει να δεσμευτει με μενα την ασχημη και να με κυκλοφορει εξω-το δεχομαι, αλλα κ να μην κανω κατι σ αυτο το επιπεδο με τρελαινει ειναι η απολυτη ξεφτιλα νομιζω μετα απο καποια ηλικια ιδιως, συν οτι γενικα εχω ακρετες ορμες απο μονη μου ηδη! τελος παντων, ευχαριστω σε οποιον εκατσε κ διαβασε το παραπανω...την υγεια μας να χουμε πανω απο ολα...κ οσοι ειστε εμφανισιμοι ή γοητευτικοι ασχημοι ή απλως τυχεροι, ζηστε τη ζωη σας...αυτα!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Γεια.
    0ax0xa0ax0xa0ax0xa0xa0xa0x0xa0ax0xa0xa0xa0xa0ax
    Γελάω γιατί δεν έχω διαβάσει την λέξη άσχημη περισσότερες φορες,δηλαδή άραξε.
    Καταρχάς,αν κανεις παρέα με κάποια άτομα τα οποια σε λυπούνται για οποιονδήποτε λόγο,θα σου πρότεινα να κόψεις.
    Κατά δεύτερο,μην σκαλώνεις με την λέξη άσχημη.
    Καλή η αυτογνωσία,αλλα εσύ το παρακάνεις.
    Μάθε να αδιαφορείς για την γνώμη των άλλον.
    Και μάθε να παρουσιάζεις των εαυτό σου,όχι σαν την αρκετά άσχημη,αλλα σαν την ευχάριστη,αστεία,εύκολα προσεγγίσιμη,ψαγμένη(σε θέματα μουσικής,εξόδου,ποτού,θεάτ� �ου,κλπ,γιατί όλα μετράνε)
    τύπισσα της διπλανής πόρτας.
    Έχω γνωρίσει"αρκετά άσχημες"τύπισσες οι οποιες άλλαζαν τους γκόμενους σαν τα πουκάμισα(από τους οποιους οι περισσότεροι εμφανίσιμα παιδιά).
    Αυτό,γιατί είχαν μια x αυτοπεποίθεση,η οποια πίστεψε με φαίνεται και βοηθάει πολύ.
    Όσο για το ότι δεν έχεις κάνει sex μην το βλέπεις σαν κάτι το τόσο μειονεκτικό,εδώ στο forum "γνώρισα"τουλάχιστον 3 άτομα που δεν έχουν κάνει(και είναι μεγαλύτεροι από εσένα),οποτε μην απελπίζεσαι,δεν είναι κάτι το οποιο θα έπρεπε να σε ρίχνει τόσο.
    Bres ένα look το οποιο θα σε κάνει να βλέπεις των εαυτό σου λιγότερο άσχημη(του πούστη,σιγά μην είσαι και ο κουασιμόδο να ούμε)γιατί η όλη φάση αρχίζει από εκεί.
    Όταν θα αρχίσεις εσύ να βλέπεις των εαυτό σου με διαφορετικό μάτι,θα αρχίσει και το περιβάλλον.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Quote Originally Posted by Antreas MpR View Post
    Γεια.
    0ax0xa0ax0xa0ax0xa0xa0xa0x0xa0ax0xa0xa0xa0xa0ax
    Γελάω γιατί δεν έχω διαβάσει την λέξη άσχημη περισσότερες φορες,δηλαδή άραξε.
    Καταρχάς,αν κανεις παρέα με κάποια άτομα τα οποια σε λυπούνται για οποιονδήποτε λόγο,θα σου πρότεινα να κόψεις.
    Κατά δεύτερο,μην σκαλώνεις με την λέξη άσχημη.
    Καλή η αυτογνωσία,αλλα εσύ το παρακάνεις.
    Μάθε να αδιαφορείς για την γνώμη των άλλον.
    Και μάθε να παρουσιάζεις των εαυτό σου,όχι σαν την αρκετά άσχημη,αλλα σαν την ευχάριστη,αστεία,εύκολα προσεγγίσιμη,ψαγμένη(σε θέματα μουσικής,εξόδου,ποτού,θεάτ� �ου,κλπ,γιατί όλα μετράνε)
    τύπισσα της διπλανής πόρτας.
    Έχω γνωρίσει"αρκετά άσχημες"τύπισσες οι οποιες άλλαζαν τους γκόμενους σαν τα πουκάμισα(από τους οποιους οι περισσότεροι εμφανίσιμα παιδιά).
    Αυτό,γιατί είχαν μια x αυτοπεποίθεση,η οποια πίστεψε με φαίνεται και βοηθάει πολύ.
    Όσο για το ότι δεν έχεις κάνει sex μην το βλέπεις σαν κάτι το τόσο μειονεκτικό,εδώ στο forum "γνώρισα"τουλάχιστον 3 άτομα που δεν έχουν κάνει(και είναι μεγαλύτεροι από εσένα),οποτε μην απελπίζεσαι,δεν είναι κάτι το οποιο θα έπρεπε να σε ρίχνει τόσο.
    Bres ένα look το οποιο θα σε κάνει να βλέπεις των εαυτό σου λιγότερο άσχημη(του πούστη,σιγά μην είσαι και ο κουασιμόδο να ούμε)γιατί η όλη φάση αρχίζει από εκεί.
    Όταν θα αρχίσεις εσύ να βλέπεις των εαυτό σου με διαφορετικό μάτι,θα αρχίσει και το περιβάλλον.
    Ελπίζω αυτό να το εμφανίσει....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    ρε Σόνια... ειλικρινά, δεν είχα ξανά τόση περιέργεια να δω φωτογραφία κάποιου στο ίντερνετ....
    Το μόνο που σκέφτομαι τώρα (εκτός από το πως μπορεί να είναι πια;;; ) είναι ότι η αυτοπεποίθησή σου είναι στα τάρταρα...
    και να ξέρεις, αυτό το κομμάτι είναι πολύ πιο σημαντικό απ το να είσαι όμορφη...
    κοίτα λίγο γύρω σου και μπορεί να καταλάβεις τι εννοώ...
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Έχω γνωρίσει"αρκετά άσχημες"τύπισσες οι οποιες άλλαζαν τους γκόμενους σαν τα πουκάμισα(από τους οποιους οι περισσότεροι εμφανίσιμα παιδιά).
    Αυτό,γιατί είχαν μια x αυτοπεποίθεση,η οποια πίστεψε με φαίνεται και βοηθάει πολύ.
    Όσο για το ότι δεν έχεις κάνει sex μην το βλέπεις σαν κάτι το τόσο μειονεκτικό,εδώ στο forum "γνώρισα"τουλάχιστον 3 άτομα που δεν έχουν κάνει(και είναι μεγαλύτεροι από εσένα),οποτε μην απελπίζεσαι,δεν είναι κάτι το οποιο θα έπρεπε να σε ρίχνει τόσο.
    Bres ένα look το οποιο θα σε κάνει να βλέπεις των εαυτό σου λιγότερο άσχημη(του πούστη,σιγά μην είσαι και ο κουασιμόδο να ούμε)γιατί η όλη φάση αρχίζει από εκεί.
    Όταν θα αρχίσεις εσύ να βλέπεις των εαυτό σου με διαφορετικό μάτι,θα αρχίσει και το περιβάλλον.
    Δεν είχα σκοπό να κάνω spam αλλα δεν εμφανίζει όλο το μήνυμα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    Ούτε στο quote το εμφανίζει...
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Ναι...
    Δεν ξέρω τι παίζει.
    Μπορείς να το δεις όλο πατώντας το απάντηση με παράθεση στο πρώτο μου μήνυμα.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Αθήνα
    Posts
    870
    Quote Originally Posted by sonia_21 View Post
    μετα εμαθα απο κολλητη μου φιλεναδα πως με ελεγε μπαζο παντου και πως ειχα το θρασος να του την πεσω ( μη φανταστειτε πως ειναι κανενας κουκλος.απλος εμφανισιμος) και οτι ποτε δε θα γουσταρε καποια τοσο ασχημη σαν εμενα. με πληγωσε πολυ αυτο αλλα συνεχισα τη ζωη μου τι αλλο να εκανα?
    Πιθανολογώ ότι μάλλον η φίλη σου "σκαρφίστηκε" ότι τα είπε αυτά, παρά στην πραγματικότητα τα είπε ο ίδιος. Να το ελέγξεις, εννοώ να διπλο-ελέγξεις την κολλητή σου.

    Quote Originally Posted by sonia_21 View Post
    συζητησουμε με τις φιλες μου για το ποσο ωραια περασαμε στο νησι και ειπανε ειχαμε κ πολλες κατακτησεις. και αυτη που το ειπε μολις καταλαβε οτι ημουν κ γω μπροστα ειπε ( ενταξει απο νευρικοτητα κ αμηχανια οχι απο κακια) κ συ θα βρεις βρε σονια καποια στιγμη σε ολες συμβαινει!' εγω γελασα βεβαια αλλα το ελαβα το μηνυμα.
    To ίδιο ισχύει και εδώ. Στην φάση αυτή βρισκόταν μπροστά και η προηγούμενη κολλητή σου. Αν ναι, τότε σίγουρα επιβεβαιώνει το θέμα.

    Να σου πω, άκουγα παρόμοια θέματα στην εφηβεία. Αργότερα διαπίστωσα ότι με ζήλευαν.
    Ένας φίλος που με ζήλευε λιγότερο: Είμασταν έξω και του έλεγα συνεχώς να κάνουμε "καμάκι". Εκείνος μου έλεγε συνεχώς "γιατί να κάνουμε αφού είμαστε άσχημοι". Και το επαναλάμβανε συνεχώς! Μια μέρα, δεν ξέρω πως, νευρίασα και του είπα: "Εντάξει ρε Μπάμπη, σταμάτα να λες συνεχώς ότι είμαστε άσχημοι". Και τότε μου απάντησε: "Εσύ δεν είσαι άσχημος, εγώ είμαι". Τότε κατάλαβα ότι ντρεπόταν και ότι ζήλευε. Με αυτόν τον φίλο η σχέση τέλειωσε όταν μερικά χρόνια αργότερα παραπλανήθηκε από τη γυναίκα του ότι της την "πέφτω". Ναι, η γυναίκα του προφανώς του είπε ότι της την πέφτω, και αυτός το πίστεψε.


    > γιατι πλεον οταν λεω μου αρεσει καποιος κ μου λενε ελα πηγαινε να του μιλησεις!

    > ... κ αυτες με κοιτανε με το κλασικο βλεμμα της λυπησης και της αμηχανιας μαζι γιατι
    > αν βλεπουν κ μια τετοια εμφανιση δεν ξερουν κ τι να πουν.

    Αυτά που λες, επίσης επιβεβαιώνουν ότι σε ζηλεύουν, και το "παίζουν" ότι είσαι για λύπηση... Αν κάποιος σε λυπάται συνήθως δεν το λέει!


    > και γενικα ημουν και ειμαι πολυ κοινωνικη κ προς τα εξω παρουσιαζομαι πολυ προσχαρη.

    Μας αρέσουν οι πρόσχαροι και οι χωρίς κακία. Φοβάμαι ότι σε ζηλεύουν ακριβώς γι' αυτό. Εκείνες μπορεί να το παίζουν πιο άνετες να έχουν πιο πολλή αυτοπεποίθηση, αλλά η κακία είναι αυτό που διώχνει τους άλλους. Έχεις σκεφτεί μήπως αυτό είναι και το πρόβλημά τους?
    Μερικές σκέψεις, δώσε προσοχή, υπάρχει πολλή κακία και φθόνος γύρω μας.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    katarxην λες οτι εισαι ασχημη αλλα το σωμα σου ειναι καλοσχηματισμενο. αυτο με βαζει σε υποψιες οτι το προβλημα σου ειναι οτι κυνηγας αυτους που ειναι πολυ εμφανισιμους και για αυτο σε αφηνουν μπουκαλα.θα ηθελα να μου λυσεις μερικες αποριες αν αυτο που εχω στο μυαλο μου εχει καπια σχεση με αυτο που εισαι αλλα το πολυ μεγαλο κειμενο σε συνδιασμο με οτι λες κατι μου θυμιζουν... αλλα ενστικτοδως πιστευω οτι εχεις και καπια καλα στιχεια που δε τα εχεις παρει χαμπαρι....

  10. #10
    Σόνια όταν πήγαινα στο Γυμνάσιο, στη 1ο Γυμνασίου για την ακρίβεια, είχα μια συμμαθήτρια που την έλεγαν Μαρία. Και ήταν άσχημη. Μαρία η άσχημη δηλαδή. Κάτα πάσα πιθανότητα πιο άσχημη απο σένα. Είχε σπυριά, είχε μεγάλη γαμψή μύτη σαν αετός, αλλά είχε ένα αρκετα καλοσχηματισμένο σώμα ΑΚΡΙΒΩΣ σαν εσένα δηλαδή. Μάλιστα αυτή είχε ΚΑΙ χτυπητα μειονεκτήματα (πω πω τη μυτη της ακομα τη θυμάμαι). Μάλιστα, για ένα διάστημα έβαζε σιδεράκια. Λοιπόν το πρώτο έτος του Γυμνασίου που την είδαμε εγώ και οι συμμαθητές, είπαμε μέσα μας "μακριά και αγαπημένοι". Και γενικά φαινόταν οτι η τύπισσα δε πρόκειται να κάνει κάτι ερωτικό στο Γυμνάσιο. Ένα θα σου πω:

    Στη Τρίτη Γυμνασίου ήταν απο τα πιο δημοφιλή άτομα της τάξης και του σχολείου. Είχα εντοπίσει και ακόμα θυμάμαι 2 συμμαθητές μου που άρχισαν να αλλάζουν άποψη απο "ασχημη" σε "συμπαθητικια" και "ομορφη". Στη τρίτη Γυμνασίου μάθαμε οτι όχι μόνο είχε γκόμενο, αλλά έτυχε να είμαι μπροστά όταν παραπονιόταν στις φίλες της οτι της την έπεφτε και ένας άλλος.

    Πραγματικά δεν είχα δώσει σημασία τότε, μετά κατάλαβα τι είχε πετύχει αυτή η κοπέλα. Ήταν πάντα μέσα σε όλα. Έβγαινε συχνά έξω. Είχε αρκετές φίλες. Έκανε πολλές δραστηριότητες. Είχε με άλλα λόγια, υψηλή αυτοπεποιθηση, και αυτό της έδινε κάτι το γοητευτικό που δε μπορεις να το βρεις σε απλά όμορφες κοπέλες. Θυμάμαι μία φορά που ελεγε στις φιλες της πως πέρασε το προηγούμενο βράδυ. Ένας δικός μου ζήλεψε τόσο πολύ το γεγονος οτι η κοπελιά απλά περνάει καλά και της είπε "έχεις δει τη μάπα σου στο καθρέφτη?". Και αρχίσαμε να γελάμε εις βάρος της, μαζί τους και εγώ.

    Ήταν λοιπόν η ζήλια και ο φθόνος που μας έκανε να της μιλήσουμε έτσι. Ήταν τόσο ανεξάρτητη και τόσο δυνατή που απλά μας την έδινε.

    Τώρα εσύ αναγνωρίζεις τα εξής θετικά πάνω σου:
    Είσαι κοινωνική
    Παρουσιάζεσαι πολύ πρόσχαρη
    Έχεις ωραίο σώμα
    Είσαι διακριτική, ευγενική και όχι χυδαία στο φλέρτ

    Πιστεύω λοιπόν οτι εσύ φταις που δεν έχεις κάνει σχέση. Γιατί, η χαμηλή αυτοπεποιθηση σου, και το υποσυνείδητο σου έχουν καταφέρει να σε κάνουν να πιστεύεις κάτι τέτοιο. Είμαι σίγουρος ότι κάθε φορά που νιώθεις σέξυ, ή κάθε φορά που θες να φλερτάρεις κάποιον, το μυαλό σου αυτόματα σε παραπέμπει στο παρελθόν και στις αποτυχίες σου. Ουσιαστικά απο ψυχολογικής πλευράς, προσπαθείς υποσυνείδητα να συλλέξεις ΟΛΕΣ τις πληροφορίες/γεγονότα που ενισχύουν τη πίστη σου οτι είσαι άσχημη, και να αποφύγεις όλες τις πληροφορίες/γεγονότα που αποδεικνυουν οτι ο λογος που δεν εχεις αγορι δεν είναι η ασχημια αλλά κάτι άλλο.

    Μάλιστα, η χαμηλή σου αυτοπεποιθηση σε έχει ωθήσει στο ανεπιτρπετο: Να βγάζεις συμπεράσματα χωρίς να εχεις οχι μόνο αποδείξεις, αλλά ουτε καν στοιχεία, και προαποφασίζεις εσύ απο πριν τι θα γίνει.

    Λες για παράδειγμα: "απλως εγω ξερω οτι οσες φορες εχω κανει καποια κινηση ( κ σε ατομα που μου φαινονται σοβαρα και με επιπεδο κ ενδιαφεροντα, δεν μου αρεσουν ουτε οι καφροι ουτε οι αγενεις ουτε τα μοντελα) αυτη καταληγει στο οτι εγω ειμαι ασχημη και δε θα μπορουσαν να με δουν ποτε ερωτικα. γτ μου εχει τυχει κ αυτο να μου πουν σε βλεπω μονο ως φιλη κ αλλα τετοια ωραια..."

    Εδώ λοιπόν εσύ προδικάζεις οτι ο άλλος θα σε απορρίψει επειδή είσαι άσχημη. Δηλαδή αυτόματα, χωρίς αποδείξεις, καταρρίπτεις χιλιάδες άλλους λόγους που κάποιος μπορεί να σε απόρριψει, όπως:

    -Μπορεί να μην αισθάνετα ακόμα έτοιμος
    -Μπορεί να σε φοβάται, ή να νιώθει κομπλεξικά απέναντι σου,
    -Μπορεί να είναι πιο συνεσταλμένος και να νομίζει οτι δε μπορεί να ανταπεξέλθει σε μια σχέση
    -Μπορεί να μη γουστάρει τις γυναίκες και να μη το έχει πει
    -Μπορεί να έχει βάλει ήδη στο μάτι μια άλλη
    -Μπορεί να μη γουστάρει τα άτομα που συναναστρέφεσαι
    -Μπορεί να σε βλέπει ανταγωνιστικά ή να σε μισεί (αλλά και πάλι να του αρέσεις ερωτικά)
    -Μπορεί να έχει ακούσει κακά πράγματα για σένα ή φήμες απο φίλους τους
    -Μπορεί να έχει εκλάβει/παρατηρήσει το οτι έχεις χαμηλή αυτοπεποιθηση και να πιστεύει οτι δεν αξίζει να ασχοληθεί μαζι σου (ακόμα και αν του αρέσεις)
    -Μπορεί να μην έχει δυνατό χαρακτήρα (πχ να είναι ντροπαλός,)
    -Μπορεί τη συγκεκριμένη στιγμή να μη θέλει σχέση, αλλά μόνο μιας βραδιάς
    -Μπορεί να είναι επίσης παρθένος και να φοβάται την αντίδραση σου
    -Μπορεί κάποιος να σε γουστάρει αλλά να νομίζει οτι δε θα του αρέσεις
    -Ακόμα χειρότερα, μπορεί κάποιος όντως να σε γουστάρει, αλλά να τον αποθαρρύνουν οι φίλοι του, λεγοντας του να στραφει στα πιο ομορφα κοριτσια του περιβαλλοντος του

    Είσαι λοιπόν τόσο απελπισμένη στην άγονη προσπάθεια σου να αποδείξεις στον εαυτό σου ότι είσαι άσχημη ώστε καταλήγεις πάντα στο ίδιο συμπέρασμα, χωρίς στοιχεία.

    Τώρα, μη μου πεις για τις φίλες σου που σου λένε οτι ο άλλος σε λέει μπαζόλα και τα λοιπά, γιατί έχεις (έχουμε) πολλά ακόμα να μάθεις για το πως λειτουγεί η (δήθεν) φιλία, η αλληλεπίδραση μεταξύ ανθρώπων γενικότερα και τι λέει ο ένας στον άλλον.

    Επιπροσθέτως, το πρόσωπο ενός ανθρώπου (δηλαδή αν το πρόσωπο του είναι άσχημο ή όμορφο) είναι μόνο ένας απο τους πολλούς παράγοντες που ορίζουν το πόσο γοητευτική και ελκυστική είσαι.
    Οι παράγοντες που ορίζουν για έναν άνθρωπο πόσο ελκυστικός είναι ένας άνθρωπος, είναι πολλοί, συμπεριλαμβανομένου
    1:Το πρόσωπο (ασχημος, ομορφος)
    2: Η εμφανιση (ωραια ρουχα, κακα ρουχα)
    3: Βαρος (παχυσαρκος κλπ)
    4: Δημοτικότητα
    ...και άλλα πολλά

    Τώρα ο κάθε άνθρωπος κρίνει με βάση τα παραπάνω χαρακτηριστικά, ΟΜΩΣ, ο κάθε άνθρωπος δίνει διαφορετική βαρύτητα σε κάποια χαρακτηριστικά απο κάποιους άλλους. Για παράδειγμα, κάποιος μπορεί να θεωρει ελκυστικό κάποιον που ντύνεται ωραια ή/και έχει γυμνασμένο σώμα, ακόμα και αν το πρόσωπο του είναι άσχημο (οχι οτι υπάρει ενιαιος ορισμος για το τι ειναι άσχημος, αλλα τελος πάντων). Κάποιος άλλος μπορει να μη γουσταρει μια κοπελα επειδη ειναι..."ασχημη", αλλά επειδη η κοπελα ειναι δημοφιλης, και τη βλεπει συνεχως μπροστα του, και μάθει τη προσωπικοτητας της και νιωσει ανετα διπλα της, να αρχισει να τη γουστάρει.

    Ο κάθε άνθρωπος καθοριζει ποια χαρακτηριστικά είναι σημαντικα για αυτόν με βάση τις εμπειρίες του και το παρελθόν του. Και εσύ νομίζεις οτι ολοι σε απερριψαν επειδή είσαι "ασχημη".

    Σόνια, κάνεις πολλές δραστηριότητες? (δηλαδη γυμναστήριο, τέννις, μουσική, το οτιδήποτε)? Ρωτάω γιατί συχνά οι δρατηριότητες, και ιδιαίτερα οι αθλητικές, ανεβάζουν την αυτοπεποιθηση. Επίσης, έχεις φλερτάρει (η σε έχει φλερτάρει) ποτέ αγόρι που το ξέρεις και σε ξέρει πάνω απο 4-5 χρόνια και είστε στην ίδια παρέα όλα αυτά τα χρόνια?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Σονια γεια σου,
    αρχικα να σου πω οτι σε βρισκω σκληρη με τον εαυτο σου αλλα αυτο προκυπτει δικαιολογημενα λογω της ηλικιας σου και ειναι απορροια του πως σε βλεπουν οι αλλοι και γενικα τι γνωμη εχουν για σενα!
    Αυτο ειναι μεγαλη παγιδα!!! Απο την εμπειρια μου θα σου τονισω τα εξης σημεια:
    1) μην περιμενεις να ακουσεις καλη κουβεντα και καλοπροαιρετο σχολιο απο φιλεναδες κτλ εδω και στις ομορφες κοπελες ψαχνουν να βρουν ελαττωμα και να τις βγαλουν ασχημες με την πρωτη ευκαιρια. Αστες να λενε και να καυχονται ( το να σου την πεσουν δε σημαινει απαραιτητα οτι εισαι θεα και ο αλλος σε γουσταρει, συνηθως οι αντρες την πεφτουν εκει που ξερουν οτι θα περασουν καλα και αντε γεια, ειδικα σε διακοπες anyway...). Αν και κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο θα ηταν αν δεν περνας καλα με τις φιλες σου και νιωθεις οτι σε λυπουνται ή οτι σε βλεπουν υποτιμητικα, η σχεση ειναι τοξικη και πρεπει να αναζητησεις αλλου ειδους ατομα για παρεα.
    Οποτε το πρωτο βημα ειναι να αγνοησεις παντελως τα σχολια των φιλεναδων σου και φυσικα να μην ανοιγεσαι σε αυτες για τα αισθηματικα σου ή οτιδηποτε αλλο ( δεν φανταζεσαι τι ανταγωνισμος υπαρχει γιατι εισαι μικρη).
    Απο το κειμενο σου καταλαβαινω οτι οι φιλες σου σε παρασυρουν ευκολα, πραγμα που σημαινει οτι εισαι επιρρεπης γενικα. Και αυτο πρεπει να το αλλαξεις οπωσδηποτε γιατι αν ακους και πραττεις αναλογα με τα λεγομενα τριτων τοτε θα το φας το κεφαλι σου σε πολλους τομεις. Να μαθεις οτι την ευθυνη για τις πραξεις σου την εχεις εσυ, και μονο και μονο εσυ ξερεις τι ειναι και τι δεν ειναι ωφελιμο για σενα.

    Εχεις αδερφια? αν ναι τοτε εισαι τυχερη και μπορεις εκει να αναπληρωσεις το κενο που δεν σου καλυπτουν οι "φιλες". και επισης αυτο με το σεξ που αναφερεις δεν εχει σημασια να κανεις ερωτα νωρις, σημασια εχει να κανεις μια υγιη πρωτη σχεση, οπου θα συνυπαρχουν και αισθηματα.
    Επιπλεον δε μου αρεσει οπως το θετεις οτι φοβασαι μηπως μεινεις παρθενα. Δηλαδη συγνωμη θα ηθελες να καταληξεις ενα κομματι κρεας που θα πηγαινει με τον εναν και τον αλλο???
    2) θεωρω λαθος να πλησιαζεις εσυ πρωτη το προσωπο που σε ενδιαφερει! Ποτε μα ποτε μην το ξανακανεις αυτο. Μα καλα τι σοι φιλες ειναι αυτες που σε παροτρυνουν να κανεις κατι τετοιο? υποψιαζομαι οτι εκμεταλλευονται την κατασταση και ευχαριστιουνται με το να σε βλεπουν να "αποτυγχανεις".

    Λες οτι εισαι 22 χρονων, δεν ξερω αν εχεις τελειωσει τη σχολη σου. Σα μεγαλυτερη θα σου προτεινα να ασχοληθεις με τον τομεα των σπουδων σου ( αν εχεις οικονομικη δυνατοτητα να κανεις ενα μεταπτυχιακο ισως), να αποκτησεις εφοδια και προσοντα για να βρεις μια καλη δουλεια, να ριξεις το βαρος δηλαδη σε πραγματα που θα σε βοηθησουν να εξελιχθεις. Αν κανεις μια δουλεια που σε γεμιζει θα μπορεις να αντιμετωπισεις τα ασχημα της ζωης και θα βρισκεις καταφυγιο εκει. Ειναι πολυ σημαντικο. Και ειμαι σιγουρη οτι με τον καιρο θα ερθει και μια σχεση. Δε σου κρυβω οτι βλεπω ζευγαρια στο δρομο που μπορει να μην ειναι εμφανισιμα αλλα ειναι αγαπημενα και τα χαιρομαι.
    Α και χωρις να σε εχω δει, θεωρω οτι δεν εισαι τοσο ασχημη οσο σε εχουν κανει να νιωθεις, πιο πολυ επιρρεπης στην κριτικη των γυρω σου. Δε ειμαι της αποψης οτι πρεπει να δειχνεις δυναμικη, απλα να δειχνεις ο εαυτος σου ,ηρεμη και οτι εχεις αποδεχτει αυτο που εισαι ετσι οπως ειναι.
    Να εισαι και να κανεις αυτο που εισαι εσυ και οχι αυτο που θελουν οι αλλοι ωστε να γινεις αποδεκτη απο εκεινους! να καλλιεργησεις την προσωπικοτητα σου με βαση τα δικα σου θελω, να τα βρεις με τον εαυτο σου!
    παραδεχομαι οτι η εμφανιση παιζει ρολο αλλα πιστεψε με για αυτες τις ηλικιες.. μεγαλωνοντας δεν ειναι ο καθοριστικος παραγοντας στο να κανεις μια σχεση!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    συμφωνω με ολους τους προλαλησαντες!!!
    Σονια μου θυμισες λιγο τη Ματινα Μανταρινακη απ το γνωστο Κωνσταντινου κ Ελενης!!! ειδες το τελος? μια Ματινα γεματη αυτοπεποιθηση κ ζηλευτη!!!

    μαλλον το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να ασχοληθεις με τν αυτοεκτιμηση σου κ το ρολο που εχεις διαλεξει στη κοινωνια!!!
    δουλεψε τη ψυχη σου ματια μου!!! κ ολα θα πανε καλα!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    na se ρωτηω κατι πμ και θα σε διαφωτισω

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    athens
    Posts
    8
    σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις σας...με τις φιλες μου δεν ξερω τι παιζει, εννοω δεν μου ειχε περασει ποτε απο το μυαλο οτι αυτα τα ατομα ενδεχομενως να με ζηλευουν, αλλα σε καθε περιπτωση πιστευω πως δεν ισχυει κατι τετοιο, αν κρινω απο το συνολικο τους χαρακτηρα. δεν εχω διασταυρωσει αν η κολλητη μου ειπε αληθεια για τα λογια που ειπε εκεινος γ μενα ομως το συγκεκριμενο ατομο το εμπιστευομαι τυφλα.το σωμα μου δεν ειναι ασχημο, καποιοι αντρες μου εχουν πει οτι τους αρεσει αλλα το προσωπο ειναι προβλημα...ισως ειναι εμμονη οπως ειπε καποιος εδω, οτι απο την αρχη προδικαζω την απορριψη λογω εμφανισης...δεν ειχα ποτε θεμα με την εμφανιση μου, εννοω δεν ειχα σκεφτει ποτε οτι ισως να μαι ασχημη, ολο αυτο ξεκινησε απο το σχολιο εκεινου του συμμαθητη που με αποκαλεσε μπαζο και απο κει κ περα αρχισα να βλεπω τις γυρω μου που ειναι ολες πιο ομορφες και εχουν κατακτησεις...κ αυτο που με εχει στεναχωρησει τελευταια ειναι και το οτι με την κολλητη μου μας αρεσε ακριβως ο ιδιος και ντρεπομασταν και οι 2 να του μιλησουμε! κ ενω εγω ξεκινησα να του μιλαω-οπως κανω παντα- και τον πλησιασα αυτος κοιταζε μονο εκεινη κ εμενα μου εδινε τυπικα κ μονο σημασια...κ τωρα κανανε κ σχεση. ισως ειμαι παρα πολυ ατυχη αλλα οσο κωμικοτραγικο και αν ακουγεται ( πραγματι ακουγομαι σαν τη ματινα...) ειναι αληθεια. οχι δεν πλησιαζω πολυ εμφανισιμους πρωτον γιατι ξερω οτι δεν με παιρνει εκει και δευτερον γιατι οι πολυ ωραιοι αντρες με απωθουν απο μικρη ηλικια....πλεον το εχω παρει στην πλακα το ολο θεμα γιατι οπως και σε σας, ετσι κ σε μενα φαινεται αστειο το ποσο ατυχη μπορει να ειμαι! δε με εχουν φλερταρει ποτε, απλως εχω ακουσει καποια σχολια θετικα για καποιο σημειο του σωματος μου.αυτο κ μονο.αλλα εγω θελω και κατι παραπανω για να μου φυγει αυτη η εμμονη. ισως επηρεαζομαι σε μεγαλο βαθμο απο τις φιλες μου, αλλα οταν βλεπεις σε μεγαλη κοριτσοπαρεα να τις φλερταρουν ολες εκτος απο σενα σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο...οι αλλες οποιον και να θελησουν τον εχουν...κ ειναι κ αυτες κοινωνικες κ προσχαρες...οποτε δεν νομιζω οτι με ζηλευουν κιολας...εν πασει περιπτωσει εχω αποφασισει να το αφησω φλου το θεμα...το σεξ δε θα με ενοιαζε τοσο αν ειχα καποιες επιτυχιες ως τωρα...τοτε θα ηξερα οτι καποια στιγμη θα κανω μια σχεση και θα ρθει κ αυτο.αλλα να μην κανω σχεση και να μην γινει κ αυτο ποτε, οχι ,το θεωρω μεγαλη αποτυχια...νομιζω οτι εχω μπλεξει σε ενα φαυλο κυκλο, δε θελω πλεον να φλερταρω οπως παλια! ειμαι πολυ προσαρμοστικος ανθρωπος και δυνατος, γ αυτο κ δε με πιανει ακομη καταθλιψη σχετικα μ αυτο το θεμα αν και πιστευω πως στα 30 μου αν συνεχιστει η ιδια κατασταση σιγουρα θα εχω τετοια καταληξη. ναι σπουδαζω ακομη, τελειωνω φετος, ευτυχως ειμαι σε κλαδο που μπορει ακομη να βρει καποια δουλεια, αλλα σ αυτη την ηλικια οπως καταλαβαινετε αλλα με ενδιαφερουν κυριοτερα...κ παλι ευχαριστω για τις απαντησεις, ενιωσα αρκετα καλυτερα! οσο για τους αλλους λογους που μπορει ενας ανδρας να σε απορριψει, πιστευω ακραδαντα πως το λογο τον καταλαβαινεις απο χιλιομετρα...ετσι εχω διαπιστωσει...τωρα μπορει να κανω κ λαθος αλλα νομιζω ισχυει...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Σονια μου καταρχην εγω προσωπικα δεν ειπα οτι οι φιλες σου σε ζηλευουν για κατι, απλα οτι υπαρχει το ενδεχομενο να σε σαμποταρουν επιτηδες για να τρως τα μουτρα σου!!! Επισης μην υποτιμας καθολου σπουδες- επαγελματικα διοτι σε αυτο πρεπει να δωσεις εμφαση στην ηλικια σου και οχι να σε ενδιαφερουν κυριως τα ερωτικα. Εννοειται πως ωραιο ειναι να υπαρχουν και αυτα αλλα οχι να παραμελεις ή να φερνεις σε δευτερη μοιρα τα ουσιωδη σε αυτη τη φαση της ζωης σου. Το λαθος που κανουμε πολλες ειναι να θεωρουμε οτι ο "γκομενος" ειναι το Α και το Ω και μαλιστα να θυσιαζουμε πολλα για χαρη καποιου... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!!

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Φοβάμαι ότι θα μείνω στο ράφι....
    By δελφίνι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 108
    Last Post: 18-06-2013, 19:28
  2. Φοβάμαι οτι θα έχω για πάντα κατάθλιψη..
    By blue_bubble in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 28-05-2013, 23:52
  3. ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΝΩ..
    By ME&I in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 11-04-2011, 14:43
  4. Κι αν μείνω μόνη?
    By La_ViTa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 51
    Last Post: 14-04-2010, 17:07
  5. Φοβάμαι μόνη
    By comfusio in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 91
    Last Post: 22-10-2008, 11:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •