αλλαγη ψυχολογου???
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87

    αλλαγη ψυχολογου???

    γεια σας παιδια!ειμαι νεα εδω και θα ηθελα τη γνωμη σας!ειχα μια πολλη καλη ψυχολογο η οποια με ειχε βοηθησει παρα πολυ αλλα επειδη μετακομισα σε αλλη πολη επρεπε να βρω μια νεα ψυχολογο.το θεμα ειναι πως ειμαι λιγο προβληματισμενη με τη νεα μου ψυχολογο.ο λογος που πηγα ειναι οτι εχω πολυ θυμο μεσα μου απεναντι στους γονεις μου,οχι αδικα βεβαια.το πρωτο μηνα ολα καλα λοιπον......μου εξηγησε οτι οι γονεις μου με μεγαλωσαν μεναν τροπο μη θετικο και οτι πρεπει να απομακρυνθω απο αυτους γτ διαφορετικα θα ξανακυλησω στη καταθλιψη οπως πριν μερικα χρονια.χτες ομως μου ηρθε σα κεραμιδα στο κεφαλι οταν ξεστομισε οτι ειναι με το μερος των γονιων μου λεει!!!!συγνωμη αλλα σα ψυχολογος μηπως δε θα επρεπε να παρει το μερος κανενος?και γτ τη μια μου λεει οτι οι γονεις μου ειναι ψυχικα αρρωστοι και την αλλη λεει οτι ειναι με το μερος τους??????επισης σα να εχουμε παραγνωριστει γτ ολα τα περνει στο χαβαλε και γελαει και εμενα αυτο δε κανει να νιωθω καλυτερα γτ ειναι σα να μιλαω με τη κολλητη μου.οσοι εχετε παει σε ψυχολογο ποια ειναι η αποψη σας?να συνεχισω με αυτη η να βρω καποια πιο σταθερη στις αποψεις της?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    Καλησπερα Βικυ! Εχω επισκεφθει ψυχολογο για τον ιδιο ακριβως λογο προκειμενου να βοηθηθω απο καποια θεματα που εχω με τους "γονεις" μου.
    Κανονικα μια ψυχολογος απο οσα καταλαβα εγω προσπαθει να επικεντρωθει σε εσενα και οχι στους αλλους! Αν δεν γινομαι αδιακριτη σου ειπε οτι ειναι με το μερος τους πανω σε τι???

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Καλησπέρα. Δεν εχω επισκεφτει ψυχολογο αλλα τυχαινει να εχω λιγες γνωσεις.. Γελαει μαζι σου????Και εσυ τι κανεις?της εχεις εκφρασει το θυμο σου? Γενικα ενας ψυχολογος κυριο στοχο εχει να δεις εσυ μονη σου την αληθεια και να βρεις εσυ τη καλυτερη λυση για τον εαυτο σου. Δεν ξέρω αν εισαι υπερβολική αλλά ουτε και ειναι αυτό το θέμα.Το ζητουμενο ειναι οτι εσυ δεν νιωθεις καλα μαζί της,νιώθεις οτι σε κοροιδεύει,δεν μπορεις να της ανοιχτεις,δεν υπάρχει οποτε καμία θεραπει.Αρα ΝΑι πρεπει να αλλάξεις ψυχολογο άμεσα. Να ξέρεις οτι εινα δυσκολο να βρεις καποιον να ταιριάξετε αλλά αξίζει το κόπο η αναζήτηση. Φυγε απο κει και μην το σκέφτεσαι αλλο.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by feggari View Post
    Καλησπέρα. Δεν εχω επισκεφτει ψυχολογο αλλα τυχαινει να εχω λιγες γνωσεις.. Γελαει μαζι σου????Και εσυ τι κανεις?της εχεις εκφρασει το θυμο σου? Γενικα ενας ψυχολογος κυριο στοχο εχει να δεις εσυ μονη σου την αληθεια και να βρεις εσυ τη καλυτερη λυση για τον εαυτο σου. Δεν ξέρω αν εισαι υπερβολική αλλά ουτε και ειναι αυτό το θέμα.Το ζητουμενο ειναι οτι εσυ δεν νιωθεις καλα μαζί της,νιώθεις οτι σε κοροιδεύει,δεν μπορεις να της ανοιχτεις,δεν υπάρχει οποτε καμία θεραπει.Αρα ΝΑι πρεπει να αλλάξεις ψυχολογο άμεσα. Να ξέρεις οτι εινα δυσκολο να βρεις καποιον να ταιριάξετε αλλά αξίζει το κόπο η αναζήτηση. Φυγε απο κει και μην το σκέφτεσαι αλλο.
    εχει τυχει πολλες φορες να συζηταω ενα προβλημα μαζι της και αυτη να το γυρναει στο χαβαλε και να κανει αστειακια.αλλα εγω δε το βρισκω καθολου αστειο αυτο γτ για μενα ειναι ενα προβλημα .αν ηθελα να κανω χαβαλε θα πηγαινα να τα πω στη κολλητη μου.και μετα τη τελευταια εξελιξη δε νομιζω οτι εχω τη διαθεση να της ξαναεμπιστευτω κατι....ξερω οτι με συμπαθει γτ ειναι και σχετικα νεα,αλλα εγω δε πηγα εκει για να κανω τη ψυχολογο μου και κολλητη μου!ειχα διαβασει παλιοτερα σενα περιοδικο οτι ειναι λαθος να γινεσαι φιλος με το ψυχολογο σου.δε νιωθω οτι με κοροιδευει νιωθω οτι δε με περνει στα σοβαρα και πολλες φορες τη βαριεμαι.με τη προηγουμενη ψυχολογο ειχαμε μια σχεση καθαρα επαγγελματικη και γιαυτο νομιζω οτι ειχε και αποτελεσμα.με αυτη δε βλεπω κανενα θετικο αποτελεσμα,ισα ισα που φευγω ολο και πιο προβληματισμενη απο το γραφειο της...σκεφτομαι μηπως ειμαι υπερβολικη και να της δωσω ακομα λιγο χρονο η σκεφτομαι οτι ισως ειναι μια τακτικη αυτη που ακολουθει για αγνωστους για μενα λογους γιαυτο ζηταω την αποψη σας απο δικες σας εμπειριες..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    βικακη φευγεις κ ψαχνεις για ψυχολογο.... ενας/μια επαγγελματιας δν συμπεριφερεται ετσι.....
    σου διχνει δρομους κ διαλεγεις ΕΣΥ τι θα κανεις....
    επισης ΔΕΝ αγγιζει...ΔΕΝ χαζογελαει κ ΔΕΝ κρινει!!! ακουει κ προτεινει!πως εβγαλε το συμπερασμα οτι ειναι ψυχικα αρρωστοι οι γονεις σου? εχουν κανει μαζι της συνεδρια?

    ειχα παει σε μια παλια κ μου ειχε πει""" καλυτερα να ειχε πεθανει κ η μητερα σου"""!!!!!!! εννοειτε οτι μου σηκωθηκε η τριχα κ δν ξαναπατησα!!!
    τι πραγματα ειναι αυτα? κ θελουν να πληρωθουν κιολας!!!

    τα νευρα μου!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  6. #6
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    βικακη φευγεις κ ψαχνεις για ψυχολογο.... ενας/μια επαγγελματιας δν συμπεριφερεται ετσι.....
    σου διχνει δρομους κ διαλεγεις ΕΣΥ τι θα κανεις....
    επισης ΔΕΝ αγγιζει...ΔΕΝ χαζογελαει κ ΔΕΝ κρινει!!! ακουει κ προτεινει!πως εβγαλε το συμπερασμα οτι ειναι ψυχικα αρρωστοι οι γονεις σου? εχουν κανει μαζι της συνεδρια?

    ειχα παει σε μια παλια κ μου ειχε πει""" καλυτερα να ειχε πεθανει κ η μητερα σου"""!!!!!!! εννοειτε οτι μου σηκωθηκε η τριχα κ δν ξαναπατησα!!!
    τι πραγματα ειναι αυτα? κ θελουν να πληρωθουν κιολας!!!

    τα νευρα μου!!!
    βρε μηπως ειναι η ιδια? πωπω καλα ειπε τετοιο πραγμα?και εσυ τι της ειπες?
    δεν εχει κανει καμια συνεδρια με τους γονεις μου αλλα μια μερα της το προτεινα και γελωντας η απαντηση ηταν η εξης ΄ΌΧΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕΚΝΕΥΡΙΣΟΥΝ΄΄.παντως νομιζω εχετε δικιο τοσοι ψυχολογοι υπαρχουν θα βρω αλλη.απλα βαριεμαι να τα ξαναλεω ολα απο την αρχη.και νομιζω θα πρεπει να την ενημερωσω και φοβαμαι για το θα ακουσω....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    την παλιά σου ψυχολόγο τη ρώτησες μήπως έχει να σου προτείνει κάποιον στην πόλη σου;
    (btw απαράδεκτη όπως την περιγράφεις...)
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  8. #8
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by Leda View Post
    την παλιά σου ψυχολόγο τη ρώτησες μήπως έχει να σου προτείνει κάποιον στην πόλη σου;
    (btw απαράδεκτη όπως την περιγράφεις...)
    αυτο δε το ειχα σκεφτει,θα τη συμβουλευτω κ ελπιζω να μου προτεινει καποια πιο σοβαρη.αλλιως θα βρω μεσω γνωστων καποια.αλλα αυτη τη φορα δε τη ξαναπαταω θα κοψω κινηση απο την αρχη.ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας με βοηθησατε να δω τα πραγματα πιο σφαιρικα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by viky View Post
    βρε μηπως ειναι η ιδια? πωπω καλα ειπε τετοιο πραγμα?και εσυ τι της ειπες?
    δεν εχει κανει καμια συνεδρια με τους γονεις μου αλλα μια μερα της το προτεινα και γελωντας η απαντηση ηταν η εξης ΄ΌΧΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΕΚΝΕΥΡΙΣΟΥΝ΄΄.παντως νομιζω εχετε δικιο τοσοι ψυχολογοι υπαρχουν θα βρω αλλη.απλα βαριεμαι να τα ξαναλεω ολα απο την αρχη.και νομιζω θα πρεπει να την ενημερωσω και φοβαμαι για το θα ακουσω....

    απαπααα!!! χρηζει ψυχολογου η ψυχολογος!!! δν θα αμφεβαλλα αν ηταν η ιδια!!!
    εγω απλα δεν ξαναπατησα.... ειπα οτι δν σηκωνω οικονομικα (αν κ θα επρεπε να της πω οτι απλα δεν μου κανει!... αλλα τοτεε!!!)

    Λοιπον... θα ελεγα να βρεις μια καινουρια κ αν δεις οτι σου κανει, να ζητησει το ιστορικο σου απο την προηγουμενη.... (εμενα τουλαχιστον σε αλλαγη πολης,αυτο ειχε γινει)
    Η καινουργια,μου ζητησε μονη της, να παρει το ιστορικο απ τη πρωην!!!

    οχι οτι θα γλιτωσεις την εξιστορηση αλλα θα καταφερετε να συνεχισετε ομαλα!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  10. #10
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by hapydays View Post
    απαπααα!!! χρηζει ψυχολογου η ψυχολογος!!! δν θα αμφεβαλλα αν ηταν η ιδια!!!
    εγω απλα δεν ξαναπατησα.... ειπα οτι δν σηκωνω οικονομικα (αν κ θα επρεπε να της πω οτι απλα δεν μου κανει!... αλλα τοτεε!!!)

    Λοιπον... θα ελεγα να βρεις μια καινουρια κ αν δεις οτι σου κανει, να ζητησει το ιστορικο σου απο την προηγουμενη.... (εμενα τουλαχιστον σε αλλαγη πολης,αυτο ειχε γινει)
    Η καινουργια,μου ζητησε μονη της, να παρει το ιστορικο απ τη πρωην!!!

    οχι οτι θα γλιτωσεις την εξιστορηση αλλα θα καταφερετε να συνεχισετε ομαλα!!!
    χαχα ποιος ξερει τι επικρατει και στο δικο της μυαλο.παντως ναι εχεις δικιο αυτο θα κανω,δε το ειχα σκεφτει καν.thank youuuu

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου βικυ. Οταν πηγες πρωτη φορα στην ψυχολογο, για ποια θεματα μιλησες? Τι σε προβληματιζει?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    γεια σου!πηγα για διαφορους λογους αλλα κυριως για τους γονεις μου,επειδη εχουμε πολυ κακη σχεση ειδικα τωρα που μενω μαζι τους

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Σε τι συνισταται αυτη η κακη σχεση δηλαδη? Ποια ειναι τα βασικοτερα σημεια τριβης και πως εκφραζονται?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Οπως νιωθεις θα κανεις και εαν η διασθηση σου,σου λεει οτι δεν σε καλυπτη τοτε ψαξε αλλη-αλλο!!!σε αυτο τον κοσμο τιποτα δεν ειναι αγγελικα πλασμενο και ευτυχως που υπαρχουν και ανθρωποι που κανουν και σωστα την δουλεια τους αλλα δεν ειναι ολοι σε αυτη την κατηγορια,και εγω για αυτο τον λογο πηγα σε ψυχολογο και τελικα καταληξαμε να κανουμε μια τρυπα στο νερο,αλλα ελεγε σε εμενα, αλλα στην μανα μου και τελικα τα πηρε και απο τις δυο,εμενα με εκρινε πολυ αυστηρα σε πολλα, αλλα θα σου πω ενα:μου ελεγε να αλλαξω εμφανιση κτλ γιατι τα μαλλια μου ειναι καστανοξανθα και θα επρεπε λεει να εχω ποιο σοβαρη εμφανιση,που μια χαρα ηταν και ειναι η εμφανιση μου, ποτε μου δεν καταλαβα ειτε απο μενα,ειτε απο τους γυρω μου οτι προκαλω και οταν σταματησα απο αυτην την ψυχολογο που για αλλο λογο πηγα εκανε τα μαλλια της ακριβως ομως σαν τα δικα μου κ φρικαρα και ασε που νομιζε οτι ημασταν και φιλες..το πραγμα ειχε ξεφυγει πραγματικα σου μιλαω,μονο εγω ξερω τι ακουσα και τι ηθελε να μαθει απο μενα και το θεμα ειναι οτι ειχα σοβαρα προβληματα στην οικογενεια μου!!!

  15. #15
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    α βλεπω εχουμε ωραιες εμπειριες απο ψυχολογους.και νομιζα πως ειμαι η μονη αλλα τελικα δεν ειμαι.ενταξει λυθηκε το θεμα,βρηκα μια αλλη ειναι αρχη βεβαια αλλα θα δειξει στη πορεια.ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!!! :)

Similar Threads

  1. αναζήτηση ψυχολόγου
    By evaclooney1 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 08-04-2012, 00:52
  2. ΑΠΟΡΡΗΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 03-10-2011, 22:22
  3. Εύρεση ψυχολόγου
    By kalinna in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 5
    Last Post: 17-11-2010, 13:58
  4. επιλογη ψυχολογου
    By Arsi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 12
    Last Post: 05-03-2010, 19:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •