κανείς που να γνωρίζει απο ROCD ?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    κανείς που να γνωρίζει απο ROCD ?

    ROCD ---> relationship obsessive disorder
    έχω βρεί πολύ λίγες πληροφορίες για αυτού του είδους ιψδ .τα περισσότερα είναι αγγλικά forums η sites..αναρωτιέμαι λοιπόν αν εδώ στην Ελλάδα είμαστε μειονότητα αυτοί που πάσχουμε...η απλά ελλειπώς ενημερωμένοι και εμεις και οι γιατροι με αποτέλεσμα να μην γίνεται διαγνωση..?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Πιστευω οτι ψαχνεις σε λαθος κατευθυνση. Η rocd μου θυμιζει το adhd. Προσεχε, δε λεω οτι δεν υπαρχει-αν και αυτο παλι τιθεται υπο αμφισβητηση απο καποιους-αλλα οτι πρωτα πρεπει να αποκλεισεις αλλα αιτια αντι να στρουθοκαμηλιζεις ή να βρισκεις διεξοδο σε μια ψυχολογικη διαταραχη. Οι αρνητικες-ιδεοψυχαναγκαστικες σκεψεις που κανεις στη σχεση σου σε τι συνιστανται? Η γνωμη μου ειναι οτι εχουν να κανουν με σενα πρωτα απ ολα, τις εμπειριες σου, το πως διαμορφωθηκες, τις αντιληψεις σου κλπ.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    greece
    Posts
    203
    ti einai to rocd.?

  4. #4
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Πιστευω οτι ψαχνεις σε λαθος κατευθυνση. Η rocd μου θυμιζει το adhd. Προσεχε, δε λεω οτι δεν υπαρχει-αν και αυτο παλι τιθεται υπο αμφισβητηση απο καποιους-αλλα οτι πρωτα πρεπει να αποκλεισεις αλλα αιτια αντι να στρουθοκαμηλιζεις ή να βρισκεις διεξοδο σε μια ψυχολογικη διαταραχη. Οι αρνητικες-ιδεοψυχαναγκαστικες σκεψεις που κανεις στη σχεση σου σε τι συνιστανται? Η γνωμη μου ειναι οτι εχουν να κανουν με σενα πρωτα απ ολα, τις εμπειριες σου, το πως διαμορφωθηκες, τις αντιληψεις σου κλπ.
    το θεμα είναι πως δεν στρουθοκαμηλίζω!όταν όλα είναι μια χαρά και δεν υπάρχουν προβλήματα στη σχεση αλλα παρολαυτα υπάρχει πρόβλημα μέσα στο κεφάλι σου τότε θέλω ναι να πιστεύω πως είναι ROCD.εξάλλου πάσχω απο ιδεοληψίες και αλλου είδους.μου εχει χορηγηθει και φαρμακευτικη αγωγη.αν δεν είναι αυτο τότε η αλλη εκδοχή ειναι να ειμαι μια τρελη που δεν ξερει τι θελει..?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μπορεις να μου πεις τι ακριβως σκεπτεσαι σε σχεση με τη σχεση σου?

  6. #6
    Quote Originally Posted by christos78 View Post
    ti einai to rocd.?
    το ROCD ΕΙΝΑΙ μορφη ιψδ εστιασμενη στις σχεσεις.δλδ όπως σου ερχονται ολες οι υπολοιπες ιδεοληψιες μια μερα ετσι στα ξαφνικα και σου καρφώνονται ετσι και με αυτο.εκει που εχεις μια σχεση και είσαι μια χαρα γουσταρεις εχεις οσα θελεις ξαφνικα μια μερα σουρχεται στο μυαλο ασχημα πραγματα /.πχ θε΄λω να χωρίσω,μηπως δεν τον αγαπαω,μηπως θελω να τον κερατωσω,μηπως μπουχτησα?,μηπως δεν ειμαι αξια να ειμαι μαζι του?και ααααλλλα τετοια πολλα..δεν εχουν να κανουν ομως με πραγματικες ανησυχιες γιατι αν ειχαν να κανουν δεν θα δημιουργουσαν τοσο αγχος..οπως και λοιπες ιδεοληψιες δλδ.ελπιζω να το εθεσα σωστα.

  7. #7
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Μπορεις να μου πεις τι ακριβως σκεπτεσαι σε σχεση με τη σχεση σου?
    να καμια φορα σκεφτομαι πως θελω να χωρισω,σκεφτομαι πως δεν υπαρχει νοημα γιατι ολα καποτε τελειωνοθν ολοι χωριζουν κερατωνονται κτλ..σκέφτομαι πως ειμαι παναθλια γτ μπορει στο μελλον να τον κερατωσω αρα δεν του αξιζω,νιωθω ενοχη γτ πιστευω πως δεν μπορω να τον αγαπησω οσο θα ηθελα διαφορα τετοια..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κουκουβαγια οι ιδεοληψιες που περιγραφεις εμφανιζονται και σε αλλους με ιψδ.
    Φανταζομαι ο τροπος για να το ξεπερασεις ειναι ιδιος με τις υπολοιπες ιδεοληψιες.
    Προσπαθησε να μην δινεις σημασια στις ιδεοληψιες και οταν σε πιανουν να λες οτι ειναι απλα σκεψεις που δεν μπορουν να σε βλαψουν και δεν φανερωνουν κατι για σενα.
    Αν εχεις ψυχαναγκασμους στους οποιους ενδιδεις λογω αυτων των ιδεοληψιων προσπαθησε να τους αποφευγεις.

  9. #9
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Κουκουβαγια οι ιδεοληψιες που περιγραφεις εμφανιζονται και σε αλλους με ιψδ.
    Φανταζομαι ο τροπος για να το ξεπερασεις ειναι ιδιος με τις υπολοιπες ιδεοληψιες.
    Προσπαθησε να μην δινεις σημασια στις ιδεοληψιες και οταν σε πιανουν να λες οτι ειναι απλα σκεψεις που δεν μπορουν να σε βλαψουν και δεν φανερωνουν κατι για σενα.
    Αν εχεις ψυχαναγκασμους στους οποιους ενδιδεις λογω αυτων των ιδεοληψιων προσπαθησε να τους αποφευγεις.
    ναι προσπαθω καθημερινα..το παλευω οπως ολοι μας...ο καθενας με τον τροπο του..εκανα το βημα προσφατα και ξεκινησα παλι να επισκεπτομαι τον ψυχολογο μου...ελπιζω πωσ ολα θα πανε καλυτερα λοιπον..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κανεις καποια συγκεκριμενη μορφη θεραπειας ή απλες επισκεψεις?

  11. #11
    [QUOTE=betelgeuse;455154]Κανεις καποια συγκεκριμενη μορφη θεραπειας ή απλες επισκεψεις?[/QUOT
    ξεκινησα γνωσιακη θεραπεια.ειναι η καταλληλοτερη θεραπεια στη περιπτωση μου..

Similar Threads

  1. γνωριζει κανεις καποιον καλο ψυχιατρο στον Πειραια?
    By giorgos panou in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 22
    Last Post: 02-04-2014, 20:31
  2. Replies: 16
    Last Post: 28-12-2012, 15:19
  3. λιπογλυπτικη. γνωριζει κανεις λεπτομερειες?
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 29
    Last Post: 30-11-2011, 20:21
  4. γνωρίζει κανείς
    By αν? in forum Εξάρτηση από Ψυχοδραστικές Ουσίες - Ναρκωτικά
    Replies: 4
    Last Post: 20-06-2011, 23:19
  5. γνωριζει κανεις τα χαπια zoloft?
    By lena25 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 09-09-2009, 02:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •