Αυπνία και αγχος..Help!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
  1. #1

    Αυπνία και αγχος..Help!

    Εχθες το βραδυ λοιπον ειχα αυπνιες και αυτο 90% ευθυνεται στο οτι ηπια μισο μπουκαλι κοκα κολα πριν παω για υπνο..Δεν ητανη πρωτη φορα που με πιανει αυπνια αλλα η συγκεκριμενη ειναι η πρωτη που δεν με αφησε να κοιμηθω ουτε λεπτο και μου προκαλεσε παρα πολυ αγχος.Δηλαδη πρωτη φορα καταφερνω να μεινω ξυπνιος 24 ωρες :Ρ..Τελοςπαντων..και μετα απο αυτο με πιασαν φοβιες και αγχος..''και αμα δεν μπορεσω να κοιμηθω φυσιολογικα'',''και αν το ξαναπαθω και αρρωστησω απο την αυπνια;''..Και αλλα πολλα παρομοια..Το μεσημερι που ειμουν πολυ κουρασμενος ειπα να πεσω να κοιμηθω..και απο το αγχος μου δεν μπορουσα..δηλαδη με πιεζα..καθε τρεις και λιγο αναρωτιομουν ''γιατι δεν με πιανει ο υπνος επιτελους?!..τι επαθα τωρα?'' καθως κοιταγα και το ρολο'ι και αγχωνομουν περισσοτερο!Ε καποια στιγμη εβαλα μουσικη,''παλευα'' να μεινω χαλαρος και τελικα αποκοιμηθηκα για 2 ωρες..Και φτανουμε στο τωρα..ειμαι πολυ κουρασμενος αλλα αμα πεσω στο κρεβατι και κλεισω τα ματια μου φοβαμαι οτι θα αρχισω παλι αυτη την πιεση και τις σκεψεις..Φοβαμαι μην ξαναεπαναληφθει αυτο που εγινε ή μηπως αποκτησα διαταραχη υπνου(κακως ψαχνω στο ιντερνετ :Ρ) ή μην αποκοιμηθω για 2 ωρες μονο και μετα ειμαι παλι ξυπνιος ολη νυχτα και αλλα..Τι μπορω να κανω για να ηρεμησω και να κοιμηθω?(Σκεφτηκα για βαλεριανες αλλα δεν εχω λεφτα,καποια αλλη λυση?)

  2. #2
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλό ειναι μηπως δεν εισαι και ιδιαίτερα δραστήριος κατα την διάρκεια της ημέρας? Ο οργανισμος μας ειναι σαν μια μπαταρία, οταν εσυ δεν την ξεφορτιζεις φυσιολογικα, με κάποιο τροπο λογικό ειναι η αποθηκευμενη ενεργεια να μην σε αφηνει να κοιμηθεις, φερνοντας σου σκεψεις, ταχυπαλμιες κλπ. Βεβαια ο λογος μπορει να ειναι ψυχολογικος, δηλαδη να οφειλεται καθαρα στο αγχος, αλλα και παλι εαν εχεις ξοδέψει αρκετη ενεργεια καθ'ολη την μερα, το βράδυ δεν θα εχεις κουραγιο ουτε να σκεφτείς ωστε να σου φερει αγχος, τουλαχιστον αυτο συμβαινει με εμενα για αλλους δεν ξερω, εαν δεις παντως οτι επιμενει πιες ενα ποτηρι χαμομήλι να γλαρωσεις...
    IGNE NATURA RENOVATUR INTEGRA !!!!!

  3. #3
    Quote Originally Posted by Rebos999 View Post
    Το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλό ειναι μηπως δεν εισαι και ιδιαίτερα δραστήριος κατα την διάρκεια της ημέρας? Ο οργανισμος μας ειναι σαν μια μπαταρία, οταν εσυ δεν την ξεφορτιζεις φυσιολογικα, με κάποιο τροπο λογικό ειναι η αποθηκευμενη ενεργεια να μην σε αφηνει να κοιμηθεις, φερνοντας σου σκεψεις, ταχυπαλμιες κλπ. Βεβαια ο λογος μπορει να ειναι ψυχολογικος, δηλαδη να οφειλεται καθαρα στο αγχος, αλλα και παλι εαν εχεις ξοδέψει αρκετη ενεργεια καθ'ολη την μερα, το βράδυ δεν θα εχεις κουραγιο ουτε να σκεφτείς ωστε να σου φερει αγχος, τουλαχιστον αυτο συμβαινει με εμενα για αλλους δεν ξερω, εαν δεις παντως οτι επιμενει πιες ενα ποτηρι χαμομήλι να γλαρωσεις...
    Ειμαι δραστηριος..κανω γυμναστικη καθε μερα,παιζω ντραμς,παω βολτες..ειμαι λιγο μουχλας βεβαια αλλα οχι τοσο πολυ για να εππηρεασει τον υπνο μου..δεν την παλευω...προσπαθω 3 ωρες να κοιμηθω και σκεφτομαι οτι εχω προβλημα παλι και δεν θα μπορω να κοιμαμαι μετα αναρωτιεμαι ποτε θα αποκοιμηθω ή αν θα το νοιωσω αμα αποκοιμηθω..παιδια δεν ξερω..ανυσηχω για εμενα..αν δεν κοιμηθω παλι σημερα τι να κανω?Και δεν καταλαβαινω γιατι το κανω αυτο ρε γαμωτο..τοσες μερες κοιμομουν τελεια..απολαμβανα υπνο..απο εχθες ομως ολα ειναι χαλια..γιατι δεν μπορω να κοιμηθω γαμωτο? :(

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    καπνίζεις;
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  5. #5
    Member
    Join Date
    Aug 2013
    Location
    Αθήνα-Sirius+
    Posts
    54
    Δεν νομιζω να χρειαζεται να ανησυχείς γιατι απ'οτι καταλαβα το προβλημα σου ειναι οτι για καποιο λογο που εσυ ξερεις αναγκαζεσαι να σκέφτεσαι,γεγονος που σου φέρνει αγχος. Πρέπει να σταματησεις να σκεφτεσαι εκεινη την ωρα. Για να το καταφέρεις πρεπει να βρεις ενα τροπο που να εχει αποτελεσμα και να εχεις και θεληση να επιβληθεις στον νου εκεινη την ωρα που σε βαζει σε σκεψεις. Για παραδειγμα εγω σε τετοιες φασεις συγκεντρωνω το μυαλο μου καπου, εντονα μεχρι να νιώσω οτι παει να με παρει ο ύπνος,πχ σε ενα αντικειμενο που εχω απεναντι απο το κρεβατι, ή με κλειστά μάτια κάπου αλλού. Με το να γινει αυτο εντονα δεν αφηνω περιθώριο στις σκεψεις να ερθουν, ειναι σαν να τις προσπερνάω με λιγα λογια... Στην συνεχεια μολις χαλαρώσω αφηνω την προσοχη μου απο αυτο και επειτα ερχεται ευκολα ο υπνος.
    IGNE NATURA RENOVATUR INTEGRA !!!!!

  6. #6
    Οχι δεν καπνιζω..Ναι απλα μετα απο αυτο που εγινε (που δεν κοιμηθηκα καθολου μια ολοκληρη μερα)..μου δημιουργηθηκε φοβια μαλλον και σκεφτομαι ενα σωρο βλακειες που μου προκαλουν αγχος..τελικα καταφερα και κοιμηθηκα 10 ωρες,αλλα και τωρα που ξυπνησα..παλι φοβαμαι μην ξαναγινει..τι να πω..μια-δυο φορες να αποκοιμηθω ακομα πιστευω θα μου περασει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    υπάρχει γενικά κάτι που σε απασχολεί αυτήν την περίοδο και δεν μπορείς να κοιμηθείς;
    κι επίσης, έχεις αποκλείσει την περίπτωση να είναι κάτι παθολογικό;
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  8. #8
    Quote Originally Posted by Leda View Post
    υπάρχει γενικά κάτι που σε απασχολεί αυτήν την περίοδο και δεν μπορείς να κοιμηθείς;
    κι επίσης, έχεις αποκλείσει την περίπτωση να είναι κάτι παθολογικό;
    Το μονο που με αποσχολει ειναι αυτο που εγραψα στο 1ο μου μυνημα...μετα το γεγονος οτι δεν κοιμηθηκα ολοκληρη μερα..αρχισαν να μου ρχονται ασχημες σκεψεις στο μυαλο οπως..''κατι επαθα και δεν μπορω να κοιμηθω πλεον'' κλπ...τα οποια προφανως μου εγιναν φοβια και τωρα οταν κλεινω τα ματια μου να κοιμηθω αναρωτιεμαι πως και ποτε θα αποκοιμηθω..γιατι εν αποκοιμιεμαι και με πιανει αγχος που τα κανει χειροτερα..Περα ομως απο αυτο ναι,εχω καποια αγχη αλλα ποτε δεν με εμποδιζαν απο το να απολαυσω τον υπνο μου..Οταν λες παθολογικο τι εννοεις?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    193
    πήγαινε κάνε μερικές εξετάσεις...
    δες κανένα θυρεοειδή πχ

    και μέχρι τότε διάβαζε στο κρεβάτι... μέχρι να νυστάξεις...!
    Stand and fight, live by your heart.
    Always one more try
    I'm not afraid to die.
    Stand and fight ,say what you feel.
    Born with a heart of steel

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Koψε την κοκα καταρχην. Δεν ευθυνεται αυτη για την αυπνια παρα μονο σε μικρο βαθμο. Ειναι ομως απ τα χειροτερα δηλητηρια. Απορω πως υπαρχουν ελληνες που πινουν αναψυκτικα. Τεσπα. Λυσε τα προβληματα που σε απασχολυν ή διαχειρισου το στρες. Αν τα κανεις αυτα κ ακομα εχεις αυπνια παμε σε αλλα αιτια. Η αυπνια να ξερεις ειναι αποτελεσμα, οχι αιτια.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Koψε την κοκα καταρχην. Δεν ευθυνεται αυτη για την αυπνια παρα μονο σε μικρο βαθμο. Ειναι ομως απ τα χειροτερα δηλητηρια.
    αυτο τι σχεση εχει με το θεμα νομιζω οτι η καταληλη στιλη για ολο αυτο ειναι το γραψε κατι...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    4
    Εμένα αρχίζει να μου συμβαίνει κάτι αλλο,οταν πεφτω για ύπνο και νυσταζω,κλεινω τα ματια μου και τα νιώθω απο μεσα μου να κουνιουνται,παράλληλα τα νιώθω πολυ βαριά και σκληρά...μου έτυχε χθες και δεν κοιμήθηκα ουτε ενα λεπτό,ξαπλωσα 01:30 και το πρωί με βρήκε με κλειστά ματια αλλα χωρίς λεπτό ύπνου...το έχετε πάθει? ή έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο? το προκαλω εγω επειδη το δίνω σημασία ή φταίει κάτι παθολογικο?

  13. #13
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Koψε την κοκα καταρχην. Δεν ευθυνεται αυτη για την αυπνια παρα μονο σε μικρο βαθμο. Ειναι ομως απ τα χειροτερα δηλητηρια. Απορω πως υπαρχουν ελληνες που πινουν αναψυκτικα. Τεσπα. Λυσε τα προβληματα που σε απασχολυν ή διαχειρισου το στρες. Αν τα κανεις αυτα κ ακομα εχεις αυπνια παμε σε αλλα αιτια. Η αυπνια να ξερεις ειναι αποτελεσμα, οχι αιτια.
    Δεν διαβασες νομιζω καλα το 1ο μου ποστ...ξαναλεω,ξενυχτησα ηπια πολυ κοκα κολα(και ξερω οτι ειναι βλακεια που το κανα) λιγο πριν παω για υπνο και μετα απλα δεν με επιανε ο υπνος,πηγε 7 το πρωι και τα παρατησα..και ετσι εμεινα ξυπνιος ολοκληρη μερα..και απο τοτε οταν πεφτω για υπνο το ΜΟΝΟ αγχος που με απασχολει ειναι οτι συνεχως αγχωνομαι για το οτι πρεπει να κοιμηθω γιατι δεν κανει να χανω υπνο καθως αυτο μπορει να μου δημιουργησει προβληματα,για το ποτε και για το πως θα αποκοιμηθω...δεν ξερω απο που ξεφωτρωσε αυτη η μα****α και το σκεφτομαι τωρα..αλλα δυστυχως μου χει κολλησει..και καθε βραδυ οταν κλεινω τα ματια μου σκεφτομαι διαφορα για να μην σκεφτω αυτο..αλλα υποσυνηδητα το σκεφτομαι(δηλαδη λεω..και τωρα που σκεφτεσε διαφορα το κανεις για να μην σκεφτεις αυτο κλπ) και μου ρχοντε και η φοβια του ''και αμα ξαναπαθω οτι επαθα εκεινη την νυχτα και δεν κοιμηθω και ειμαι ολη μερα πτωμα?..Και το χειροτερο ειναι το πρωι..που ξυπναω για καποιον λογο κουρασμενος(π.χ. εχθες κοιμηθηκα 10 ωρες αλλα ενιωθα σαν να ειχα κοιμηθει 4)και σκεφτομαι βλακειες του στυλ..''μηπως τελικα δεν κοιμηθηκα και ειχα απλα τα ματια μου κλειστα?''..Σκεφτομαι σημερα να παω να δω για βαλεριανες..μπας και βοηθησουν..να παρω λετε?θα βοηθησουν?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    384
    Οι δυσκολίες στον ύπνο μπορεί να συμβούν σε οποιοδήποτε άνθρωπο σε οποιαδήποτε ηλικία. Τις περισσότερες φορές το άτομο που υποφέρει από αϋπνία εμφανίζει και άλλες διαταραχές. Οι διαταραχές που συνοδεύουν την αϋπνία είναι: διάφορες διαταραχές του χαρακτήρα, ευερεθιστότητα, δυσανεξία, πονοκεφάλους, χρόνια κόπωση, έλλειψη συγκέντρωσης, αίσθημα απελπισίας ακόμη και κατάθλιψη..... http://www.tokleidi.com/2013/07/diataraxes-tou-ypnou/

    Ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός για την σωματική και ψυχική ευεξία. Κατά την διάρκεια του ύπνου οι μύες και το ανοσοποιητικό και νευρικό σύστημα αναζωογονούνται. Ενώ κοιμόμαστε το σώμα είναι σε κατάσταση αναμονής, οι μύες χαλαρώνουν και ο ρυθμός της αναπνοής και των χτύπων της καρδιάς μειώνεται. Οι μπαταρίες μας επαναφορτίζονται όσο το νευρικό και ανοσοποιητικό σύστημα ανακάμπτουν μετά από τις χιλιάδες «εργασίες» της ημέρας..... http://www.tokleidi.com/2013/03/%CE%...D%CF%81%CE%B1/


    Ελπίζω να σε βοηθήσουν :)
    Ας ξεκλειδώσουμε την σκέψη μας.... http://www.tokleidi.com/

  15. #15
    Quote Originally Posted by Κλειδί Σκέψης View Post
    Οι δυσκολίες στον ύπνο μπορεί να συμβούν σε οποιοδήποτε άνθρωπο σε οποιαδήποτε ηλικία. Τις περισσότερες φορές το άτομο που υποφέρει από αϋπνία εμφανίζει και άλλες διαταραχές. Οι διαταραχές που συνοδεύουν την αϋπνία είναι: διάφορες διαταραχές του χαρακτήρα, ευερεθιστότητα, δυσανεξία, πονοκεφάλους, χρόνια κόπωση, έλλειψη συγκέντρωσης, αίσθημα απελπισίας ακόμη και κατάθλιψη..... http://www.tokleidi.com/2013/07/diataraxes-tou-ypnou/

    Ο ύπνος είναι πολύ σημαντικός για την σωματική και ψυχική ευεξία. Κατά την διάρκεια του ύπνου οι μύες και το ανοσοποιητικό και νευρικό σύστημα αναζωογονούνται. Ενώ κοιμόμαστε το σώμα είναι σε κατάσταση αναμονής, οι μύες χαλαρώνουν και ο ρυθμός της αναπνοής και των χτύπων της καρδιάς μειώνεται. Οι μπαταρίες μας επαναφορτίζονται όσο το νευρικό και ανοσοποιητικό σύστημα ανακάμπτουν μετά από τις χιλιάδες «εργασίες» της ημέρας..... http://www.tokleidi.com/2013/03/%CE%...D%CF%81%CE%B1/


    Ελπίζω να σε βοηθήσουν :)
    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια..αλλα το μονο ''προβλημα'' που εχω εγω οταν παω για υπνο..ειναι να μην ξαναγινει κατι παρομοιο(μην ξανακοιηθω και δεν εχω ξεκουραστει ή μην ξαναμεινω μια ολοκληρη μερα ξυπνιος)..γενικα εχω αποκτησει φοβια μην παθω τιποτα απο την αυπνια,μηπως δεν ξανακοιμηθω φυσιολογικα κλπ..δεν εχω καποια θεματα που με αγχωνουν,ουτε ενοχλησεις τιποτα..μοναχα αυτο το πραγμα..αμα μπορουσες να μου στειλεις κατι σχετικα με την φοβια της αυπνιας,θα το εκτιμουσα :)

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Άγχος, αϋπνία και Xanax
    By tsini in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 39
    Last Post: 03-09-2015, 14:23
  2. αϋπνία από άγχος
    By Pavlos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 16-03-2014, 17:54
  3. ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΑΫΠΝΙΑ
    By Olga_32 in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 20
    Last Post: 01-08-2010, 08:15
  4. Ένταση, άγχος αυπνία
    By oldman in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 25
    Last Post: 10-11-2009, 17:07
  5. Κρισεις πανικου, αγχος, αρρωστοφοβια και αυπνία
    By Ananta in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 24-10-2009, 18:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •