κατι δεν παει ορθά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115

    κατι δεν παει ορθά

    καλησπερα σας και καλως σας βρηκα..!!!
    εχω θέματα γενικοτερα που νόμιζα οτι με την παροδο του χρονου θα ξεπεραστους αλλα δυστυχως δεν υπαρχει καμια αλλαγη
    η άρχη του προβληματικού θέματος κατα την γνωμη μου ξεκινησε πριν λιγα χρονια οταν ήθελα να τσεκάρω τον εαυτο μου για το εαν επραττα σωστα(δλδ να τον επιβεβαιώσω)σε μια ψυχολογο που τελικα δεν τελειωσε η σχεση μας καλα και αρχισαν τα προβληματα απο την οικογενεια μου που και για αυτο τον λογο πηγα στην ψυχολογο!!!
    απο την μια στο τελος εφαγα πολυ χειραφέτηση απο μερια της ψυχολογου και απο την αλλη πραγματικα πολυ τραγικες στιγμες απο την οικογενεια μου,το κερασακι ηταν βεβαια και η κοινωνια που ειναι κ μικρη(στην πολη που ζω),οταν η ψυχολογος αρχισε να λεει προσωπικα θεματα για να καλυψη την αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα της ως προς την χειραφετηση που μου εκανε και μην σας πω αρρωστη συμπεριφορα!!!οι γονεις μου τοτε ηταν σε διασταση 8 χρονια με πολλους καυγαδες κ πολλα προσωπα να μπερδευονται σε αυτο το θεμα τους, εγω απο την αλλη προσπαθουσα να μην εμπλεκομαι σε αυτο μιας και ποιο μικρη το προσπαθουσαν να το καταφέρουν,τα ατομα του τοτε κυκλου μου με κρατουσαν σε αυτο το θεμα και με ας πουμε εξαναγκαζαν να μην ζησω την ζωη που θελω λογο της οικογενειακης μου καταστασης(απο φιλους,συγγενεις κ επαγγελματικα)η ψυχολογος σε αυτο το θεμα με βοηθησε να αποκοπω αλλα αρχιζε να μπαινει σε θεματα που δεν ειχαν να κανουν με εμενα...αυτο βεβαια περασε ξερωντας μονο εγω τι ειχα τραβηξει κ χωρις να το παιζω θυμα το προσπερασα με οση αξιοπρεπεια ειχα, βεβαια δεν τελειωσα εκει,με πηγαν οι γονεις μου σε κοινωνικη λειτουργο για να μαθουν για μενα κ ισως να καλυψουν την δικη τους απουσια σε καποια πραγματα..μετα σε αλλο ψυχολογο κ μετα στην ψυχιατρικη του νοσοκομειου και μετα σε αλλη ψυχολογο που ηρθε σε εμενα ταχα οτι ηταν φιλη μου κτλ...(δεν μου βρηκαν κατι βεβαια)α και το ποιο περιεργο με χαρτη απο την εισαγγελεα να παρουσιαστο αυτοπροσωπος..(οπου και παλι δεν εγινε τιποτα)πραγματικα κ ακομα το ιδιο νομιζω δεν ξερω γιατι ολα αυτα..χαλια περιοδοος που τωρα ποια μιλαω για αυτην..πριν κ κατα την διαρκεια προσπαθουσα να ειμαι ο εαυτο μου κ να φερομαι φυσιολογια ας πουμε..στην τελικη επι του θεματος κ μετα απο ολα αυτα,αρχιζα να μιλαω δημοσια για καποια θεματα που με ενοχλουσαν ως προς τους γονεις μου αλλα ευθεως σε αυτους..πλεον ειμαι παντρεμενη κ περιμενω το πρωτο μου παιδακι αλλα δυστυχως εχουν μεινει καταλοιπα απο ολοι αυτη την ιστορια..εχει χαθει η επιστοσυνη μου γενικα και καποιες φορες νομιζω οτι κατι γινεται πισω απο την πλατη μου,απο τον αντρα μου απο την οικογενεια μου απο την κοινωνια,εχω την εντυπωση οτι παιζετε χοντρο παιχνιδι ως προς εμενα,τα εβαλα κατω τα ξανα εβαλα και δεν βλεπω κατι το περιεργο που εχω κανει περα απο το να πορευτω με της τοτε συνθηκες!!!ασε που καποιοι καλοθελητες μεσα και εξω απο την οικογενεια μου πετανε σποντες γιαυτο το θεμα που ειναι ολο ενα ερωτηματικο!!!θελω να το τελειωσω και δεν γινεται!!!νιωθω υποτιμημενη γιατι εχασα χρονο απο την ζωη μου σε ανουσια πραγματα που δεν ηταν επιλογες μου ολα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Καλησπέρα Αλεξ,καταρχήν είναι λίγο δυσνόητα όλα αυτά που γράφεις.Δεν εχεις βάλει και τελείες... Το πρόβλημα σου είναι οτι σου έχουν μείνει κατάλοιπα απο το παρελθόν ή οτι νιώθεις οτι κάτι σκαρώνεται πίσω απο τη πλάτη σου???? Αφου το λες και εσυ οτι έχασες χρόνο σε ανούσια πράγματα,μη συνεχίζεις να χάνεις άλλο χρόνο.Προσδιόρισε τι είναι αυτό που σε ενοχλεί και προσπάθησε να το πολεμήσεις.αν πάλι δεν μπορείς ζήτα βοήθεια απο κάποιον. Έχεις σκεφτεί επίσης το ενδεχόμενο η νοσηλεία σου στο ψυχιατρείο να είχε κάποιο λόγο? Ισως κάτι που τώρα δεν μπορείς να διακρίνεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    Quote Originally Posted by feggari View Post
    Καλησπέρα Αλεξ,καταρχήν είναι λίγο δυσνόητα όλα αυτά που γράφεις.Δεν εχεις βάλει και τελείες... Το πρόβλημα σου είναι οτι σου έχουν μείνει κατάλοιπα απο το παρελθόν ή οτι νιώθεις οτι κάτι σκαρώνεται πίσω απο τη πλάτη σου???? Αφου το λες και εσυ οτι έχασες χρόνο σε ανούσια πράγματα,μη συνεχίζεις να χάνεις άλλο χρόνο.Προσδιόρισε τι είναι αυτό που σε ενοχλεί και προσπάθησε να το πολεμήσεις.αν πάλι δεν μπορείς ζήτα βοήθεια απο κάποιον. Έχεις σκεφτεί επίσης το ενδεχόμενο η νοσηλεία σου στο ψυχιατρείο να είχε κάποιο λόγο? Ισως κάτι που τώρα δεν μπορείς να διακρίνεις.

    καλησπερα φεγγαρι!!!!
    εχεις ενα δικαιο τα εγραψα γρηγορα κ ετσι οπως τα νιωθω,μπερδεμενα!!!
    οταν λεω οτι με πηγαν στην ψυχιατρικη του νοσοκομειο εννοω οτι μου εκλεισαν ενα ραντεβου να μιλησω με καποιο ψυχολογο,δεν νοσηλευτικα πουθενα κ ποτε!!!
    ας πουμε οτι αυτο που ζηταω ειναι λιγο δυσκολο:να το ξεχασω κ να το ξεχασουν γιατι δεν ειναι δημιουργικο να μου το αναφερουν,απο την αλλη μου μενει ενα ερωτηματικο γιατι ολα αυτα!!!το προβλημα μου ειναι οτι μετα απο αυτες τις εμπειριες ή ξερω τι γινεται ή εχω γινει καχυποπτη,ειναι αυτο που λεω και στο πρωτο post οχι παντα αλλα μερικες φορες νομιζω οτι κατι γινεται πισω απο την πλατη μου!!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    alex... δν βγαζω ουτε εγω πολλα απο το κειμενο σου!!! ποια καταλοιπα? τη συμπεριφορα των γονιων σου εννοεις?
    γιατι σε πηγαν σε ψυχολογους κτλ? ειχες παραξενες συμπεριφορες?......
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115

    Red face

    το εγραψα δυο φορες
    Last edited by alex5; 07-09-2013 at 21:14.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    πρακτικα οταν ημουν στην ψυχολογο μου εδινε συμβουλες για το πως να τους αντιμετωπισω και επιδη μαλλον η συμπεριφορα μου αλλαξε και μετα απο ενα σημειο οπως λεω κ παραπανω παρα αλλαξε απο την χειραφετηση της ψυχολογου μαλλον και γιαυτο το λογο το εκαναν,οταν απο επιλογη πηγα σε ψυχολογο δεν το ηξερε κανεις,μπορει να χρεισιμοποιω λαθος λεξη για τα καταλοιπα.ας δωσω παραδειγμα:
    ειμαι παντρεμενη εδω κ λιγο καιρο και ξανα λεω ζω σε μικρη πολη κ οταν τα ειχα φτιαξει με τον αντρα μου μετα απο ενα διαστημα μαλλον κατι του ειπαν και αρχιζε να τα χρησιμοποιει εναντιον μου,επισης επηρεαζεται απο τους δικους μου με αυτα που του λενε χωρις να ειμαι μπροστα!!!
    απο που το καταλαβαινω?ε απο αυτα που μου λεει...που τα ξερει αυτα?και το θεμα ειναι οτι εχουμε μιλησει παρα πολλες ωρες για αυτο το θεμα!!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    και ασε που μετα απο αυτα και αυτα φοβαμαι μη τυχων στο μελλον καθοντε και τα λενε και στο παιδι μου οπως τα λενε κ στον αντρα μου(τα λενε και οπως θελουν)κατα βαθος ξερω απο καποιες συζητησεις οτι ξερουν ποιος φταιει αλλα τις περισσοτερες φορες για αυτους ειναι ευκολο να τα ριχνουν σε εμενα..αυτοι ειναι οι φοβοι μου και τα προβληματα μου..αξιζει να σας πω οτι γενικοτερα στην ζωη μου δεν εδινα ποτε το δικαιωμα να πουν η να ασχοληθουν μαζι μου κ μετα απο αυτα ειναι σαν να εχασα τους κοπους μου πανω σε αυτο, περα του οτι εκεινη την περιοδο εχασα και την δουλεια μου!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Η αληθεια ειναι οτι και πάλι δεν εχω καταλάβει πολλά .Οπως και να εχει μιας και νομιζω οτι έπιασα το κυριο πρόβλημα θα σου απαντήσω. Νομίζω οτι θες να διαγραψεις το παρελθον και να μη το θυμάσαι ουτε εσυ ουτε και οι δικοί σου.Αυτό όμως δεν γίνεται.Το παρελθόν μας δεν μπορούμε ούτε να το διαγράψουμε ούτε να το ξεχάσουμε.αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να συμβιβαστούμε με αυτό και να δούμε το μέλλον μας. Μη φοβ΄σαι για τον αντρα σου. Ο αντρας σου με ΕΣΕΝΑ ζει.αυτός βλέπει πως φέρεσαι πως σκέφτεσαι και πως πράττεις οπότε κ μπορέι να κρίνει συμφωνα με αυτά που βλέπει. Συμβιβάσου με το παρελθόν αγάπησε τον εαυτό σου και το τώρα και όλα θα πάνε καλα΄.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    χωρις παρεξηγηση... δν ειμαι ειδικος αλλα αν ο γραπτος σου λογος ειναι τοσο πολυ παρορμητικος κ μπερδεμενος, ο προφορικος πως ειναι? εχεις σκεφτει να ξαναεπισκεφθεις ψυχολογο μηπως μπορεσεις να καταστειλεις τν υπερενταση σου? εντελως φιλικα....!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    115
    στον προφορικο τα παω καλυτερα απλα δεν το εχω γενικοτερα σε φορουμ κ γραπτω λογο, τεσπα δεν το παρεξηγω αυτο που λες αλλα αλλιμονο σε καθε τι, να πηγαινω κ σε ψυχολογο, αρκετα εχω περασει πανω σε αυτο!!!

    φεγγαρι μια χαρα καταλαβες με την μονη διαφορα οτι δεν θελω να διαγραψω ολο το παρελθον παρα μονο τις επιλογες που εκαναν οι αλλοι για εμενα,πριν απο αυτο η ζωη μου ηταν παρα πολυ ωραια εκτος με την κατασταση των γονειων μου.με το τωρα συμβιβαστικα κ οχι μονο αυτο αλλα ειμαι κ πολυ χαρουμενη που το ζω,περιμενω να γεννησω απο μερα σε μερα κ απο ωρα σε ωρα!!
    ο αντρας μου,ο γαμος μου,το μωρο μας ηταν επιλογες μου του τωρα,ανεξαρτητα εαν ηταν κοινες με τον αντρα μου!!!

Similar Threads

  1. Αν κάτι τελείωσε, έρχεται κάτι καλύτερο?
    By julias in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 30-07-2013, 15:48
  2. παει παει η νηπενθες!
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 10
    Last Post: 30-12-2011, 20:36
  3. κάτι δεν πάει καλά με την θεραπευτική μου σχέση και δεν ξέρω τι φτάιει...
    By amelie74 in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 4
    Last Post: 15-09-2011, 21:03
  4. σιγουρα κατι δεν παει καλα...
    By αναστασια 27 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-01-2011, 11:30
  5. Κάτι δεν πάει καλά...
    By PanosGrs in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 5
    Last Post: 15-12-2009, 23:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •