Abilify - εμπειρίες - παρενεργειες... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 50
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    1,184
    Titanic για ποιο λογο το παιρνεις?

    Εστάλη από SM-G900F στο E-Psychology.gr Mobile App

  2. #32
    Quote Originally Posted by xristoforos28 View Post
    Titanic για ποιο λογο το παιρνεις?

    Για κατάθλιψη και γενικώς είχα παραιτηθεί από όλα και όλα μου φαίνονταν μάταια..

  3. #33
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    1
    καλησπερα γραφω πρωτη φορα στο φορουμ, και θα ηθελα να μου πειτε πιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο φαρμακο για σχιζοφρενεια χωρις πολλες παρενεργειες με υπνηλια και αυξηση βαρους, ζαλαδες κτλ... σας παρακαλω απαντηστε μου. Και αν εχετε παρει risperidone πηρατε πολλα κιλα?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Location
    Athens
    Posts
    187
    Καλησπέρα κι από εμένα,

    Παίρνω Abilify τα τελευταία 2 χρόνια.
    Θεωρώ ότι είναι πολύ καλό φάρμακο, ανεβαστικό και ελαφρύ χωρίς πολλές παρενέργειες.
    Προσωπικά οι μόνες παρενέργειες που έχω είναι η ένταση/ακαθισια, τρέμουλο στα χέρια, λίγη αυπνία που και που και αύξηση βάρους (μερικά κιλά πάνω από τα κανονικά μου).

    Για την ακρίβεια τώρα πια παίρνω το Zykalor, ένα φθηνό και καλό γενόσημό του.
    Σε περιόδους υπομανίας έχω πάρει και 30mg, αρκετό διάστημα έπαιρνα 15mg και τώρα πια 10mg.
    Ο στόχος είναι να το κόψω τελείως, μιας και ελπίζουμε ότι θα με κρατάει σταθερό (βλέπε διπολικός), το Lamictal (σταθεροποιητικό) που παίρνω. Προστατεύει κυρίως από την κατάθλιψη, αλλά γενικά σε κρατάει κοντά στη νορμοθυμία.

    Overall, είναι το καλύτερο από τα φάρμακα που έχω δοκιμάσει, μάλιστα το βρήκα μόνος μου στο ιντερνετ και ζήτησα επίμονα από τον γιατρό μου να το δοκιμάσουμε. Πριν έπαιρνα Zyprexa που με έκανε zombie, αλλά στην αρχή μετά το οξύ ψυχωσικό επεισόδιο το χρειαζόμουν και είχα δοκιμάσει και Seroquel, αλλά δεν μου ταίριαξε καθόλου αφού μου έφερε τρομερές ζαλάδες, τόσο έντονες και για μέρες που αναγκάστηκα να λείψω μια βδομάδα από την δουλειά.
    The mind is like an iceberg, it floats with one-seventh of its bulk above water.

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    574
    Καλα τα νέα παιδιά πλέον γενοσημα του abilify μπορούμε να τα πάρουμε χωρίς συμμετοχή

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Εγώ θα αρχίσω να παίρνω 5 Μίλγκραμ αμπιφαι την μέρα με εφεξορ , έχει παρει κανείς τέτοιον συνδυασμό; Πως είναι οι παρενέργειες; Είναι ανεκτό; Κατεβάζει πίεση;

  7. #37
    Παιδια καιρο εχω να μπω στο φορουμ τωρα ειδα τα μηνυματα σας,μην το πολυψαχνετε με επιστημονικους ορους εγω σαν παλιος στην ψυχωση σας λεω οτι χρειαζεται ψυχραιμια,υπομονη γιατι η ψυχωση καταλλαγιαζει με τα χρονια,κ αν ο γιατρος σας βρει την συνταγη την καλη για σας με το καταλληλο για τον καθενα φαρμακο συνεχιζεται η λειτουργικοτητα μια χαρα στο ταξιδι της ζωης... ΥΓ πολλες φορες οι γιατροι υπερβαλλουν στην ποσοτητα της δοσης κ δινουν κ το κωλοαλλοπεριντιν μερικοι.εγω ευτυχως αλλπεριντιν δεν παιρνω παιρνω το θαυμασιο εκτος κιλων αμπιλιφαυ με ταιριαξε κ τηρω τις αναλογιες των φαρμακων του γιατρου απλα οτι λεει το κανω αλλα στο ημισυ...κουραγιο φιλτατοι,μην το βαζει κανεις κατω!!!

  8. #38
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Καλησπερα, αυτο το διαστημα ειμαι με ζυπρεξα των 5 και σημερα πηρα για πρωτη φορα το αμπιλιφαυ των 15 και θα το συνεχισω ετσι για κανα μηνα μεχρι να σταματησω το αλλο. 3-4 ωρες μετα αφοτου πηρα το αμπιλιφαυ με επιασε κρυος ιδρωτας για λιγο, ξαπλωσα για 5 λεπτακια και εστρωσα. Γενικοτερα ειμαι λιγο καπως ολη την μερα απο τοτε που το πηρα, αλλα εχω διαβασει για πολυ χειροτερες παρενεργειες και δεν νομιζω να ειναι κατι που πρεπει να ανησυχω. Ποια ειναι η γνωμη σας?

  9. #39
    Κατευθειαν ισσοροπησα,επαιρνα 15 mg τουλαχιστον,δεν ειναι ομως η ποσοτητα γτ κ το λιγο τρεχει στο αιμα μεσα...εβαλα παρα πολλα κιλα ομως!!!

  10. #40
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    Κατευθειαν ισσοροπησα,επαιρνα 15 mg τουλαχιστον,δεν ειναι ομως η ποσοτητα γτ κ το λιγο τρεχει στο αιμα μεσα...εβαλα παρα πολλα κιλα ομως!!!
    Δημητρη καλησπερα, μια ερωτηση. Παιρνεις το αμπιλιφαυ ? Αν ναι, στην αρχη πως ηταν ? Σου ανεβασε παλμους? Αυριο θα παρω τηλ τον γιατρο μου και θα μαθω αν πρεπει να το κοψω η ειναι σε σταδιο προσαρμογης, γιατι μου ανεβαζει παλμους και που και που μερικες αρρυθμιες.

  11. #41
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Δημητρη καλησπερα, μια ερωτηση. Παιρνεις το αμπιλιφαυ ? Αν ναι, στην αρχη πως ηταν ? Σου ανεβασε παλμους? Αυριο θα παρω τηλ τον γιατρο μου και θα μαθω αν πρεπει να το κοψω η ειναι σε σταδιο προσαρμογης, γιατι μου ανεβαζει παλμους και που και που μερικες αρρυθμιες.
    εγω με το abilify εγινα χειροτερα και οταν ξαναγυρισα στην παλια μου αγωγη δεν με καλυπτε σαν να αχρηστευτηκε η δραση

  12. #42
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Quote Originally Posted by xaka10 View Post
    εγω με το abilify εγινα χειροτερα και οταν ξαναγυρισα στην παλια μου αγωγη δεν με καλυπτε σαν να αχρηστευτηκε η δραση
    Εγω σε ψυχωση αναφερομαι. Εσυ σε τι αναφερεσαι ? Παρολα αυτα μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι απο το χαπι οι παλμοι χαχα... Γιατρος δεν ειμαι ρε παιδια αλλα πως γινεται απο την πρωτη στιγμη που το κουμπωσα να γινεται αυτο?

  13. #43
    xaka10
    Guest
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Εγω σε ψυχωση αναφερομαι. Εσυ σε τι αναφερεσαι ? Παρολα αυτα μιλησα με τον γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι απο το χαπι οι παλμοι χαχα... Γιατρος δεν ειμαι ρε παιδια αλλα πως γινεται απο την πρωτη στιγμη που το κουμπωσα να γινεται αυτο?
    και γω ψυχωση εχω απλα και μενα δεν μου κουμπωσε καλα το abilify και γυρισα στα παλια φαρμακα.γενικα να ξερεις οτι το abilify ειναι για ελαφρες περιπτωσεις.το καλυτερο αντιψυχωτικο παγκοσμιως ειναι το leponex αλλα το δινουν σε εκτακτες περιπτωσεις οταν δεν τους πιανουν αλλα φαρμακα γιατι εχει πολλες παρενεργειες.

    μετα δευτερο καλυτερο ειναι το solian το οποιο ειναι απο τα καλυτερα φαρμακα με μονες παρενεργειες την ελαφρα αυξηση βαρους την υποταση που δεν ειναι τιποτα σπουδαια αλλα το κακο ειναι οτι μπορει να κανει συνδρομο long qt και να οδηγησει σε αιφνιδιο θανατο αλλα πρεπει να ειναι σπανια παρενεργεια και υπερπρολακτιναιμια τριτο καλυτερο ειναι το zyprexa και τεταρτο καλυτερο ειναι το risperdal.

    αυτη ειναι η σειρα οσον αφορα τα φαρμακα και την αποτελεσματικοτητα τους σε θετικα και αρνητικα συμπτωματα και επισης αυτα τα φαρμακα δινονται σε ενα πρωτο επεισοδιο εξαιρειται το leponex που το δινουν οταν εχουν αποτυχει ολα τα αλλα φαρμακα.

    αν θες την γνωμη αν δεν σε πιασει το abilify που ειναι για ελαφρες περιπτωσεις που δεν ειναι βαριες πηγαινε στο solian αφου το ζητησεις απο τον γιατρο.μακρια και απο το zyprexa γιατι παχαινει παρα πολυ και ανεβαζει ζαχαρο τριγλυκεριδια χοληστερινη ηπατικα ενζυμα και τα κιλα τα φτανει στον Θεο.ενω το solian ειναι πολυ καλυτερο φαρμακο απο το ζυπρεξα πιο αποτελεσματικο και δεν παχαινει πολυ.αυτη ειναι η γνωμη μου.και γω πηγα στο abilify δεν με επιασε τωρα παιρνω solian μαζι με αλλο αντιψυχωτικο και νιωθω πολυ καλυτερα

  14. #44
    Member
    Join Date
    Feb 2023
    Location
    Θεσσαλονικη
    Posts
    89
    Τωρα πλεον εχει 14 μερες που παιρνω αμπιλιφαυ και εχουν φυγει σχεδον ολα, δηλαδη δυσφορια στο στομαχι, λιγο στην τουαλετα, κατι σκαμπανεβασματα αλλα εχουν μεινει οι ανεβασμενοι παλμοι, οχι πολυ αλλα ειναι ανεβασμενοι. Λετε να στρωσει και αυτο η θα μεινει ετσι ?
    Last edited by OnlyVape; 01-03-2023 at 17:22.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2022
    Posts
    166
    Quote Originally Posted by OnlyVape View Post
    Τωρα πλεον εχει 14 μερες που παιρνω αμπιλιφαυ και εχουν φυγει σχεδον ολα, δηλαδη δυσφορια στο στομαχι, λιγο στην τουαλετα, κατι σκαμπανεβασματα αλλα εχουν μεινει οι ανεβασμενοι παλμοι, οχι πολυ αλλα ειναι ανεβασμενοι. Λετε να στρωσει και αυτο η θα μεινει ετσι ?
    αδερφέ σου έκατσε καλά το αμπι;σκέφτομαι να το ξεκινήσω παλι

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Παραφυσικές εμπειρίες...
    By Paraxeni Kopela in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 07-03-2013, 23:27
  2. abilify και παρενεργειες στην αρχη της θεραπειας
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 94
    Last Post: 22-11-2012, 00:54
  3. Οι δικές σας εμπειρίες
    By Sehrazat in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 09-10-2010, 22:53
  4. παρενεργειεσ abilify
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2009, 20:18
  5. Στρατιωτικές εμπειρίες
    By sakis83 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 05-08-2008, 19:21

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •