Σύνδρομο θυμού...?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    10

    Σύνδρομο θυμού...?

    Νομίζω ότι πάσχω από σύνδρομο θυμού, όπως είδα στο ίντερνετ ότι ονομάζεται. Πολύ συχνά τα νεύρα μου με οδηγούν σε βίαια ξεσπάσματα στο σύντροφό μου, επειδή θεωρώ ότι αυτός είναι η αιτία για τα νεύρα. Μετά μετανιώνω, έχω τύψεις, κλαίω και πρόσφατα ανακάλυψα ότι με βοηθάει πολύ και το αλκοόλ. Φοβάμαι πολύ για την κατάσταση, αλλά φοβάμαι και ντρέπομαι να επισκεφτώ κάποιον ειδικό, όπως με συμβουλεύει ο σύντροφός μου. Θέλω να το αντιμετωπίσω μόνη μου, μπορώ ? Μπορώ να ελέγχω τα νεύρα μου και τον θυμό μου ? Φοβάμαι μήπως καμιά φορά ξεφύγω, μήπως κάνω κακό σ αυτόν αλλά και στον εαυτό μου. Και δυστυχώς αν κάνω κάτι πολύ καλό οι τύψεις και η μετάνοια δε θα ωφελούν καθόλου. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    231
    Καλησπερα σας. Εχετε ανακαλυψει ποιος ειναι ο λογος που αποκτατε τετοιο θυμο? Συμβαινει σε πολλες περιπτωσεις η με καποιο συγκεκριμενο λογο? Σας ροταω γιατι και εγω ορισμενες φορες θυμωνω παρα πολυ με αποτελεσμα να ξεσπαω κλωτσοντας πραγματα η κοπανοντας την πορτα η ακομα μου εχει τυχει να σκισω και μια μπλουζα μου. Ποτε δεν εχω σηκωσει χερι στον συντροφο μου ομως νευριαζω παρα πολυ. Βεβαια μετα απο αρκετη δουλεια με την ψυχαναλτρια μου αλλα και μονος μου ειδα οτι υπαρχει συγκεκριμενος λογος που συμβαινει αυτο. π.χ. οταν ο αλλος προσπαθει να μου πει ψεμματα υποτιμωντας τη νοημοσυνη μου η κοροιδευοντας μου.... εσεις το εχετε σκεφτει καθολου αυτο?

  3. #3
    Η αιτία για τα νευρα σιγουρα δεν ειναι ο φιλος σου. Αυτη η σκεψη σου περναει τις στιγμες που εισαι στη φαση εκνευρισμού και μεχρι να εκτονωθει ο θυμος. Συνηθως ξεσπαμε σ αυτους που μας αγαπουν, με τους οποιους εχουμε οικειοτητα και οι οποιοι ειναι αυτοι με τους οποιους μοιραζομαστε το καθε τι. Κι αμεσως μετα μετανιωνουμε.
    Μαθε να αντιδρας εκει που ειναι η αιτια του θυμου, πχ σ αυτο που σε ενοχλησε στη δουλεια ή καπου που πήγες κλπ, δλδ μαθε να εισαι ετοιμολογη. Εκει δεν χρειαζεται απαραιτητα να ξεσπας, αρκει με ευγενεια να βαζεις τον αλλο στη θεση του ή απλα να λες αυτο που νιωθεις ή διεκδικα ασχετως αποτελεσματος. Αμα το κανεις αυτο δε θα φορτωνεσαι με απωθημενα τα οποια θα φωλιαζουν μεσα σου ως μια κατασταση εντασης και τα οποια καπου θα θες μετα να τα ξεσπασεις, ητοι στον οικειο στοχο.
    Απο τη δικη μου εμπειρια οσες φορες βαζω καποιο στη θεση του μ αυτους τους τροπους τα απωθημενα στη συνεχεια ειναι ελαχιστα οπως και ο εκνευρισμος. Και το χειροτερο δε θα χεις μετα τις τυψεις οτι πλήγωσες δικο σου ανθρωπο.
    γιάννης

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κοπελα μου κουραγιο κ σε αυτη την φαση η ντροπη ειναι ο,τι χειροτερο,επειδη μονη μου προσπαθησα να αντιμετωπισω καταθλιψη σου λεω οτι δεν γινεται χωρις ειδικο,επισης πρεπει να εντοπισεις τι ειναι αυτο που σε θυμωνει τοσο πολυ κ πως θα το αντιμετωπισεις,αν ειναι τοση ενεργεια μεσα σου εκτονωσου στο γυμναστηριο κ αν κουραζεσαι θα νιωθεις μετα ηρεμοτερη,κοψε το αλκοολ επισης επειδη οταν εισαι υπο την επηρεια του αποκτας ευκολοτερα επιθετικη σταση,οσο πιο δραστηρια εισαι γενικα τοσο το καλυτερο για να κουραζεσαι να κοιμασαι κ να μην εκνευριζεσαι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tο αλκοολ εκ προσωπικης πειρας , μακροπροθεσμα οξυνει το προβλημα σου .

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    10
    Συνήθως η αφορμή είναι κάτι ασήμαντο το οποίο λανθασμένα - οπως εκ των υστέρων διαπιστώνω - το διογκώνω στο μυαλό μου και το κάνω να φαίνεται φοβερό και τραγικό. Επίσης νομίζω ότι ξεσπάω στο σύντροφό μου επειδή όταν τραγικοποιώ κάτι ασήμαντο, συνήθως το προσπερνάει και εγώ έχω την εντύπωση ότι με αγνοεί.
    Νομίζω ότι τον τελευταίο καιρό έχω κάνει κάποια βήματα, σκέφτομαι διπλά και τριπλά αν αυτό που με εκνευρίζει είναι σημαντικό ή ασήμαντο και αν αξίζει να χαλαστώ τόσο και να έχω μετά τύψεις για την συμπεριφορά μου. Επίσης κάνω μαθήματα pilates που νομίζω ότι με ηρεμούν αρκετά. Απλά φοβάμαι μήπώς συσσωρεύονται μέσα μου πράγματα, μήπως κάταπίνω πράγματα, και μετά καταλήξουν σε καμια μεγάλη έκρηξη

  7. #7
    Μήπως ο θυμος σου ειναι ψυχικη πίεση/ενταση από τραυματικές εμπειριες/απωθημενα που βασανιζουν τη σκεψη σου κι αυτα τα ασημαντα ειναι η αφορμη για εξωτερικευση αυτης της εντασης/πιεσης?
    Κι αυτα τα ασημαντα όμως φτανουν στο σημειο να γινονται η αφορμη της εξωτερικευσης επειδη στη σκεψη σου θυμιζουν ή ταυτιζονται εστω και ελαχιστα με κατι το οποιο στο παρελθον σου ηταν τραυματικη εμπειρια/δυσαρεστο συμβαν?
    γιάννης

Similar Threads

  1. διαχειριση θυμου...
    By constantinos in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-2012, 22:45
  2. Εκρηξεις θυμου.
    By Panas in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 19
    Last Post: 23-03-2011, 20:42
  3. ΞΕΣΠΑΣΜΑΤΑ ΘΥΜΟΥ
    By MIKROBIO in forum Διαχείριση Θυμού
    Replies: 1
    Last Post: 29-05-2010, 20:21
  4. Εκρήξεις θυμού
    By ΠΟΠΗ in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 06-09-2009, 18:49

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •