κρισεις πανικου στον υπνο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163

    Unhappy κρισεις πανικου στον υπνο

    γεια σας ειμαι καινουριο μελοσ λοιπον εχω το εξης θεμα ειμαι 20 χρονων και απο 12 χρονων ειχα κρισεισ πανικου τελοσ παντων τωρα μετα απο ενα χρονο ταλαιπωριας με ταχυκαρδιες πανικους ζαλαδες ολα τα καλα με πιανει κρισι πανικου οταν κοιμαμαι ξυπναω τρομαγμενη και τιν επομενη μερα νιωθω απαισια πηγαινω σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας αλλα δεν εχω δει και πολλα αποτελεσματα επισησ κατι πολυ ενοχλητικο μου συμβαινει η ΑΠΟΠΡΟΣΟΠΟΠΟΙΗΣΗ το παθαινω καθε μερα νομιζω οτι στο τελος θα τρελαθω εχω χασει πια τισ ελπιδεσ μοθ θα το ξεπερασς ποτε αραγε? εχετε κατι να μοθ προτεινετε για να το ξεπερασω? ευχαριστω πολυ!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    εχε ελπιδες.... ξερεις πως ειναι μια δυσκολη κατασταση οι κρισεις πανικου αλλα με σκληρη δουλεια μπορεις να τις εξαφανισεις...
    σου χουν πει φανταζομαι να μην φοβασαι,αλλα πως? αλλιως δν θα το λεγανε πανικο......! απλα οταν ερχεται κανε σαν να μη συμβαινει τιποτα... κ στις κρισεις κ στην αποπροσωποποιηση! αστο να συμβαινει... θα σου φανει δυσκολο στην αρχη αλλα σιγα σιγα θα βοηθιεσαι κ θα συμβαινει μονο του!
    ποσο καιρο πας στο κψυ? δν εχεις δει διαφορα λες.... λες οσα πρεπει να πεις ή φοβασαι?
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    ειναι σημαντικο να εχουμε ολες τις αισθησεις μας υπο ελεγχο πιστεβω,οταν μου συναιβει και σε μεγαλο βαθμο προσπαθουσα να παιρνω βαθειες ανασες,και τωρα που το σκεφτομαι αυτες οι κρισεις πανικου σε καθιλονουν,θα μπορουσες να ρωτησεις το γιατρο σου αν μπορουσες ας πουμε την ωρα που σε πιανει να κανεις ενα πραγμα που να σε κρατα σε εγρηγορση ετσι ωστε να μη σκεφτεσαι κακες σκεψεις π.χ να καμεις σκοινακι και να μετρας για να εχεις το μυαλο σου απασχολημενο..πιστεβεις θα βοηθουσε να το ελεγξεις?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by purity View Post
    ειναι σημαντικο να εχουμε ολες τις αισθησεις μας υπο ελεγχο πιστεβω,οταν μου συναιβει και σε μεγαλο βαθμο προσπαθουσα να παιρνω βαθειες ανασες,και τωρα που το σκεφτομαι αυτες οι κρισεις πανικου σε καθιλονουν,θα μπορουσες να ρωτησεις το γιατρο σου αν μπορουσες ας πουμε την ωρα που σε πιανει να κανεις ενα πραγμα που να σε κρατα σε εγρηγορση ετσι ωστε να μη σκεφτεσαι κακες σκεψεις π.χ να καμεις σκοινακι και να μετρας για να εχεις το μυαλο σου απασχολημενο..πιστεβεις θα βοηθουσε να το ελεγξεις?
    euxaristw polu to xw prospathisi alla den ginetai gt niwthw arketes wres tin mera agxwmeni san na min ftanei auto den me afinei pia oute ston upno usixi den kserw ti na kanw pia exw arxisei kai kourazomai oso gia to kentro psuxikis ugeia den me exei voithisei kai polu ta lew ola anoigomai alla den kserw ti sumvainei mou eiep oti kanoume sustimiki psuxotherapeia mipws prepei na ksekinisw allo eidos?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by purity View Post
    ειναι σημαντικο να εχουμε ολες τις αισθησεις μας υπο ελεγχο πιστεβω,οταν μου συναιβει και σε μεγαλο βαθμο προσπαθουσα να παιρνω βαθειες ανασες,και τωρα που το σκεφτομαι αυτες οι κρισεις πανικου σε καθιλονουν,θα μπορουσες να ρωτησεις το γιατρο σου αν μπορουσες ας πουμε την ωρα που σε πιανει να κανεις ενα πραγμα που να σε κρατα σε εγρηγορση ετσι ωστε να μη σκεφτεσαι κακες σκεψεις π.χ να καμεις σκοινακι και να μετρας για να εχεις το μυαλο σου απασχολημενο..πιστεβεις θα βοηθουσε να το ελεγξεις?
    ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις προσπαθω να το ελεγχξω αλα δεν μπορω νιωθω συνεχεια αγχωμενη και σαν να μην φτανει αυτο τωραα με ποιανει και μεσα στον υπνο εχς αρχισει και κουραζομαι πολυ δεν ξερω τα λεω ολα με την ψυχολογο αλλα δεν εχω δει αποτελεσματα κανοθμε μου ειπε συστιμικη ψυχοθεραπεια αλλα σκεφτομαι μηπως πρεπει να κανω γνωσιακη????

  6. #6
    Καλημέρα Καλημέρα! Να 'μαι κι εγώ μετά από ένα μικρό διάλλειμα.
    Λοιπών a+b άκου. Μέχρι πριν 2 βδομάδες περίπου για 1 χρόνο είχα και εγώ κρίσεις πανικού, άγχος, σφιξίματα στο στήθος, πόνους στην καρδιά και ola αυτά τα ωραία. Ξεκίνησαν μετά από 1 χρόνο που ζούσα στο εξωτερικό χωρίς να έχω γυρίσει πίσω Ελλάδα και για 1 χρόνο μετά με ταλαιπωρούσαν παρά πολύ. Επιτέλους λοιπών μετά από 2 χρόνια στο εξωτερικό πριν από 2 βδομάδες ξαναγύρισα Ελλάδα για της διακοπές μου. Εκεί λοιπών κατάλαβα τι σου είναι τελικά η ψυχολογία και το άγχος και όλα αυτά. Για 2 εβδομάδες είχα μερικά ψυχοσωματικά η αλήθεια είναι όπως μικροπονάκια και τέτοια αλλά 0 ίχνος άγχους 0 κρίσεις πανικού και γενικότερα 0 ίχνος διαταραχής πανικού. Τα ψυχοσωματικά ήταν περισσότερο κάποια κατάλοιπα από τους μύες μου που είχαν ψηλοσφίξει με τις κρίσεις που πάθαινα όσο ήμουνα στο εξωτερικό. Τώρα λοιπών που ξαναγύρισα το μυαλό μου κάνει κάτι νερά. Δηλαδή ψηλοαγχονομαι, νιώθω μικροσφιξιματα ΑΛΛΆ! Τελικά τι σου είναι το άγχος ε? όταν αισθανόμουν πως ήμουν σπίτι μου στην ασφάλεια μου στην χώρα μου χωρίς ευθύνες χωρίς τίποτα απλά όλη την μέρα παραλία θάλασσα ήλιο καφέ και καλό φαγητό δεν έπαθα απόλυτος τίποτα. Και τώρα το νιώθω πάλι. Όχι τόσο πολύ, αλλά το νιώθω. Τελικά κατάλαβα πως όλα είναι μέσα στο μυαλό. Αν απλά μπορούσαμε να ζούμε χωρίς να αγχωνόμαστε για το παραμικρό όπου και αν ήμαστε αυτό θα ήταν προτιμότερο. Το ξέρω και στην δουλειά υπάρχει άγχος και για την ζωή γενικότερα αλλά τελικά δεν αξίζει να αγχωνόμαστε για τίποτα. Ότι είναι να γίνει θα γίνει στην τελική. Αυτό που με παραξένεψε πολύ είναι το γεγονός ότι είχες κρίσεις πανικού από τα 12 σου. Έχεις ανακαλύψει ποτέ το γιατί?
    You never know how strong you are until being strong is the only choice you have.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    ξερει η ψυχολογος σου φανταζομαι οτι εχεις κρισεις απο τα 12 σου.... σε εχει βαλει στη διαδικασια του" τοτε"? να σκεφτεις ποτε ηταν η πρωτη φορα κ ισως γιατι? σου συνεβη κατι ή ειδες κατι που δν 'επρεπε"? ( συμφωνω με spyroko)
    ξαναλεω οτι θελει πολυ δουλεια γιατι κ εσυ (κ εγω αλλα μεγαλυτερη των 12) μεγαλωσαμε με αυτο το καθεστως των κρισεων, το οποιο γινεται συμπεριφορα.... κομματι του εαυτου σου κ της προσωπικοτητας σου... θα ηταν πολυ πιο ευκολο αν συνεβαινε στα 20-25 κ μετα, γιατι εκει εχεις χτισει χαρακτηρα!.... στις μικροτερες ηλικιες ομως? που αυτες οι κρισεις ειναι μεσα στα θεμελια σου?!!! να ξερεις οτι θελει γκρεμισμα κ ξανα απο την αρχη!!! πραγμα που ποναει πολυ... αλλα οταν ξεκινας να ξαναχτιζεις ειναι θειο δωρο!!! ειναι μαγεια γιατι καταλαβαινεις ποιος εισαι κ δν συμβιβαζεσαι με τα καλουπια του παλιου σου εαυτου!!!
    θελει προσωπικη δουλεια κ πολυ βοηθεια.... γι αυτο λοιπον αν θεωρεις οτι δν σε βοηθα η ψυχολογος σου, εχεις το δικαιωμα να την αλλαξεις!!! αλλα πριν γινει αυτο... ποσο καιρο σε παρακολουθει?
    εγω σου μιλαω μετα απο ψυχοθεραπεια 10 χρονων!!! στν αρχη οχι, δν παιρνεις βοηθεια αν δν μαθεις να τη δεχεσαι κ να μν τα περιμενεις ολα ουρανοκατεβατα...
    στο δικο σου χερι ειναι τα παντα.... κανε κατι κ συ!!! βγες απο ττο καλουπι που γνωριζεις κ εχεις συνηθησει!!!
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    γεια και παλι εγω δεν ξερω τιποτα απο ψυχοθεραπεια αλλα θα ηθελα να κανω.οταν εγω επαθα μια κριση πανικου πηγα σε μια ψυχολογο και δασκαλα γιογκα,λοιπον μου προτεινε να αρχησω το ηθελα κι εγω παρα πολυ βεβαια,με βοηθησε πολυ η γιογκα ,χαλαρωνει νου πνευμα και σωμα θεραπεβαισαι εσυ ο ιδιος μαθαινοντας να ελεγχεις την αναπνοη σου να νιωθεις ενα με το ολο να ελεγχεις τις κακες σου σκεψεις..οντως χαλαρωνει πολυ..μπορεις να το κανεις και μεσω ιντερνετ ααλλα πιο πολλα βιντεο ειναι στα αγγλικα καλητερα ειναι σε σχολη..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    Quote Originally Posted by purity View Post
    γεια και παλι εγω δεν ξερω τιποτα απο ψυχοθεραπεια αλλα θα ηθελα να κανω.οταν εγω επαθα μια κριση πανικου πηγα σε μια ψυχολογο και δασκαλα γιογκα,λοιπον μου προτεινε να αρχησω το ηθελα κι εγω παρα πολυ βεβαια,με βοηθησε πολυ η γιογκα ,χαλαρωνει νου πνευμα και σωμα θεραπεβαισαι εσυ ο ιδιος μαθαινοντας να ελεγχεις την αναπνοη σου να νιωθεις ενα με το ολο να ελεγχεις τις κακες σου σκεψεις..οντως χαλαρωνει πολυ..μπορεις να το κανεις και μεσω ιντερνετ ααλλα πιο πολλα βιντεο ειναι στα αγγλικα καλητερα ειναι σε σχολη..
    katarxas euxaristw gia tin upostiriksi nai exoume milisei giauto me epianan kai arketa mikri oi kriseis panikou omws upurxan kai arketa xronia pou me afinan kai meta epanamfanizontan to xeirotero den einai mono oi kriseis re paidia einai oti eimai se ena sunexes agxos genikeumeno ena varos sto stithos ponoi pantou einai periergo olo auto gt me epireazei polu palaiotera pathena kriseis panikou alla ustera imoun kala mexri na erthei i epomeni enw twra eimai etsi sunexeia taxukardies kai ta loipa den kserw...... ithela na paw se kapoion allo psuxologo alla ta oikonomika mou einai stena kai den kserw an evriska kati ftino tha pigaian akpou allou

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    οι πονοι στο σωμα ειναι ψυχοσωματικα επειδη το σκεφτεσαι πολυ μαλλον ε?κανε ρεικι η γιογκα πιστεβω θα σε βοηθεισει και προσπαθησε να μη το σκεφτεσαι ..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    i psuxologos mou exeisustisei na arxisw farmaka alla egw re paidia fovamai polu i psuxiatros mou grapse cipralex alla den ta xw parei gt fovamai polu! kai lew tha to kseperasw moni mou apo tin alli me pairnei apo katw lew einai duskolo na to kseperasw eimai se dilima

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    ????????????????

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    Quote Originally Posted by a+b View Post
    i psuxologos mou exeisustisei na arxisw farmaka alla egw re paidia fovamai polu i psuxiatros mou grapse cipralex alla den ta xw parei gt fovamai polu! kai lew tha to kseperasw moni mou apo tin alli me pairnei apo katw lew einai duskolo na to kseperasw eimai se dilima
    να τους το πεις αυτο.... απο τη στιγμη που σου δωσανε αγωγη ισως κ να τη χρειαζεσαι!! αν φοβασαι παρε κ 2η ιατρικη γνωμη! εχεις απευθυνθει σε κψυ για δωρεαν παρακολουθηση?
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    163
    nai autoi mou to sustisane

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    εγώ πάλι τώρα δυο μέρες το μεσημέρι σού κοιμάμαι ελάχιστα και με αγωγή και με ζαναξ την ωρα που πάει να με πάρει με βαράει μία κριση με εφιδρωση και καψιμο στο στηθος!αυτό το έχει. βιώσει κανείς??

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. κρισεις πανικου στον υπνο?
    By pandelic85 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 04-04-2013, 22:52
  2. Σενάρια στον ύπνο μου
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-05-2012, 05:24
  3. μολισ την ακουσα στερεο.....(σα κριση πανικου στον υπνο)
    By kapamaru!! in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 5
    Last Post: 03-03-2012, 04:42
  4. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ Η ΑΠΛΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΦΙΑΛΤΗΣ???
    By Agia in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 31-08-2010, 01:43
  5. τικ στον ύπνο
    By Vivickoula in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 0
    Last Post: 07-07-2010, 10:23

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •