γυμναστικη και κτθλψη .....
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    γυμναστικη και κτθλψη .....

    https://www.lifo.gr/now/tech_science...inon-ereyniton



    Η γυμναστικη ειναι το καλυτερο αντικαταθλιπτικο , το λεω και εκ πειρας ......αλλα για να κανω τον δικηγορου του διαβολου , κανω βαρια γυμναστκη απο το 1986 , πριν εκανα ακοντισμο , απο τα 14 μου χρονια , κι ομως το 2002 ειχα παθει κτθλψη , λαιτ στην αρχη , και μετα το 06 πιο σοβαρη ,.............................αρα τι συμβαινει εδω , ειμαι comfused .....του 61 ειμαι .....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    H γυμναστική μπορεί να μας φτιάχνει την διάθεση και το πως αισθανόμαστε για το σώμα μας. Σίγουρα στην καταπολέμηση της κατάθλιψης βοηθά σημαντικά.
    Αυτό δεν σημαίνει ότι εξαλείφει κάθε πιθανότητα να νοσήσει κάποιος όπως δεν εξαλείφει κάθε πιθανόητα η γυμναστική να καταλήξεις από καρδιακό επεισόδιο.
    Δεν θεραπεύει αλλά βοηθά. Δεν εξαλείφει τις πιθανότητες αλλά ίσως τις μειώνει.

    Είναι πολύ πιο πολύπλοκες οι διεργασίες του εγκεφάλου και του Εγώ μας στην ανάπτυξη ψυχικών διαταραχών. Δεν πιστεύω οτι η αιτία είναι απλά μια ανισορροπία χημική άνευ λόγου και αιτίας.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εγώ πιστεύω ότι έχουμε ευθύνη για την ψυχική μας υγεία.
    Δεν μοιάζει όμως έτσι ακριβώς γιατί δεν γνωρίζουμε τις πτυχές του μυαλού μας και στην ουσία δεν έχουμε τον έλεγχο.

    Από την μια λέμε πολύ εύκολα ''Έχω τον έλεγχο της λογικής μου και του μυαλού μου'' και από την άλλη επίσης λέμε πολύ εύκολα ''Δεν ευθύνομαι για την πάθηση μου'' που είναι αντιφατικά αυτά τα δύο.
    Στην ουσία δεν γνωρίζουμε τι μας γίνεται σ'αυτό το εργαστήριο συναισθημάτων, μνήμης, λογικής και σκέψεων.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  4. #4
    Τριχες κατσαρες. Ουτε στο αγχος βοηθαει ουτε στην αυπνια ουτε στην καταθλιψη ουτε πουθενα. Κανω εδω και 1,5 χρονο και αποτελεσμα μηδεν.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Είναι πολύ πιο πολύπλοκες οι διεργασίες του εγκεφάλου και του Εγώ μας στην ανάπτυξη ψυχικών διαταραχών. Δεν πιστεύω οτι η αιτία είναι απλά μια ανισορροπία χημική άνευ λόγου και αιτίας.
    Κι εγω αυτο πιστευω , Σειριε .......

  6. #6
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Εγώ πιστεύω ότι έχουμε ευθύνη για την ψυχική μας υγεία.
    Δεν μοιάζει όμως έτσι ακριβώς γιατί δεν γνωρίζουμε τις πτυχές του μυαλού μας και στην ουσία δεν έχουμε τον έλεγχο.

    Από την μια λέμε πολύ εύκολα ''Έχω τον έλεγχο της λογικής μου και του μυαλού μου'' και από την άλλη επίσης λέμε πολύ εύκολα ''Δεν ευθύνομαι για την πάθηση μου'' που είναι αντιφατικά αυτά τα δύο.
    Στην ουσία δεν γνωρίζουμε τι μας γίνεται σ'αυτό το εργαστήριο συναισθημάτων, μνήμης, λογικής και σκέψεων.
    Συμφωνω με αυτό..

  7. #7
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by undefined View Post
    Τριχες κατσαρες. Ουτε στο αγχος βοηθαει ουτε στην αυπνια ουτε στην καταθλιψη ουτε πουθενα. Κανω εδω και 1,5 χρονο και αποτελεσμα μηδεν.
    Βοηθάνε σαν σύνολο όλες οι δραστηριότητες που κρατούν το σώμα μας και το πνεύμαας υγιές...αλλά όχι μεμονωμένα... χρειάζεται προσπάθεια και συνδυασμός...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    https://www.lifo.gr/now/tech_science...inon-ereyniton



    Η γυμναστικη ειναι το καλυτερο αντικαταθλιπτικο , το λεω και εκ πειρας ......αλλα για να κανω τον δικηγορου του διαβολου , κανω βαρια γυμναστκη απο το 1986 , πριν εκανα ακοντισμο , απο τα 14 μου χρονια , κι ομως το 2002 ειχα παθει κτθλψη , λαιτ στην αρχη , και μετα το 06 πιο σοβαρη ,.............................αρα τι συμβαινει εδω , ειμαι comfused .....του 61 ειμαι .....
    Ε, ενταξει, ειναι κατι που βοηθαει πολυ στην διαθεση, δεν ειναι και πανάκεια ομως.αν ηταν δεν υα υπηρχαν φάρμακα, θα ηταν ολοι στα γυμναστηρια.
    Η γνωμη μου γι αυτο που περνας δεν νομιζω να σου αρεσει γιατι το εχεις πει παλαιότερα ότι το απορριπτεις. Νομιζω οτι επρεπε απο χροοοονια να εισαι σε ψυχοθεραπεία με συνεδριες, οχι με σκετα φαρμακα. Και δεν εννοω τις 5 κουβεντες που λέτε με τον ψυχιατρο, εννοω εκπαιδευμενο ψυχοθεραπευτη.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2018
    Posts
    692
    Δεν ξέρω, δεν είχα κατάθλιψη με την μορφή που λέτε (ίσως στεναχώριες, αλλά αυτό είναι άλλο πράγμα), θεωρώ πως το περπάτημα και όχι απαραίτητα η βαριά γυμναστική, είναι αρκετά βοηθητικό σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω κάνει και βάρη χαλαρά, τρέξιμο κλπ. είναι τόσα πολλά τα πράγματα που κάνεις στην γυμναστική, που ξεχνάς λίγο τις στεναχώριες σου και τα άγχη σου. Επίσης σημαντικό κομμάτι, είναι οι ενδορφίνες, οι γνωστές και ως ορμόνες της ευτυχίας. Αυτές είναι που ενεργοποιούνται με την γυμναστική και όχι μόνο με την γυμναστική. Αν το ψάξετε το θέμα με τις ενδορφίνες, θα καταλάβετε πως είναι η λύση σε πολλά πράγματα.

Similar Threads

  1. ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!
    By absolute in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 4133
    Last Post: 21-05-2020, 01:10
  2. κτθλψη υψηλης λειτουργικοτητας ...
    By Macgyver in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 02-07-2018, 13:01
  3. ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
    By m.monkey in forum Εναλλακτικές Μέθοδοι Θεραπείας
    Replies: 28
    Last Post: 20-09-2011, 16:42
  4. Γυμναστικη
    By lenaki__ in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 3
    Last Post: 20-07-2011, 20:16
  5. Χρειάζεται και γυμναστική;
    By lbp_ed in forum Παχυσαρκία
    Replies: 424
    Last Post: 26-02-2010, 20:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •