ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101

    ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ

    Καλησπέρα σε όλους και καλή δύναμη με μπόλικες δόσεις υπομονής. Είναι μέρος της κατάθλιψης οι παράλογες ιδέες? (πχ να μου φαίνεται περίεργος ο κόσμος, να μην ξέρω ποια είμαι, να σκέφτομαι αν θα μπορούσα να βλάψω τους δικούς μου, ότι τρελαίνομαι και ότι δε γλυτώνω τον εγκλεισμό κλπ κλπ???) Έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη αλλά φοβάμαι αυτά που σκέφτομαι....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οχι, τις σκεψεις που περιεγραψες τις εχει ο καθε ανθρωπος κατα καιρους, χωρις να εχει καταθλιψη ή καποιο αλλο προβλημα. Καταθλιψη γιατι επαθες? Σου συνεβη καποιο προβλημα?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Οχι, τις σκεψεις που περιεγραψες τις εχει ο καθε ανθρωπος κατα καιρους, χωρις να εχει καταθλιψη ή καποιο αλλο προβλημα. Καταθλιψη γιατι επαθες? Σου συνεβη καποιο προβλημα?
    Κεράσι, σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Γενικά δεν έχω μεγαλώσει και υπό τις καλύτερες συνθήκες...Πήγα σε ψυχίατρο όπου και διαγνώστηκα με κατάθλιψη στα 23. Έλαβα φαρμακευτική αγωγή για 1 χρόνο περίπου, μου την σταμάτησε αλλά μετά υποτροπίασα πολύ χειρότερα και επανήλθα. Μολονότι λοιπόν έπαιρνα το χορηγηθέν φάρμακο για 7 χρόνια (!!!!), εδώ και μία βδομάδα είμαι πάλι χάλια . Βέβαια η αλήθεια είναι ότι μία το έπαιρνα μία όχι, οπότε μπορεί και μην έκανα την σωστή συντήρηση. Τώρα είμαι ξανά μανά στην ίδια θέση (33 ετών), χωρίς να έχει συμβεί κάτι ουσιαστικά. Σήμερα πάω γιατρό. Αυτό που με φοβίζει πιο πολύ είναι ότι νομίζω πως τρελαίνομαι και ποτέ δε θα γίνω καλά και μάλιστα το επαναλαμβάνω διαρκώς στον ευατό μου και προσπαθώ να φαντάζομαι πράγματα για να πανικοβάλομαι και να είμαι χειρότερα....Θέλω απλά να γίνει κάτι και να περάσει γρήγορα. Γίνεται????Είναι η τρίτη φορά τώρα. Πόσο υπομονή να κάνω?Νομίζω ότι δε θα θεραπευτώ ποτέ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2010
    Posts
    295
    Καλησπέρα!
    Μην ανησυχεις, δεν θα τρελαθεις ουτε θα βλαψεις τους δικους σου! Ειναι τυπικο συμπτωμα αγχους, ισως εχεις καποια μορφη ιδεοψυχαναγκαστικης διαταραχης. Οταν εψαχνα να μαθω περισσοτερα γι αυτα τα συμπτωματα επειδη τα εχω και εγω καπου διαβασα οτι τα ατομα με ιψδ εχουν μικροτερες πιθανοτητες εμφανισης ψυχωσεων απο τον μεσο πληθυσμο, γιατι ειναι δυο διαφορετικες παθησεις που "δεν πανε" μαζι. Δεν ξερω αν ισχυει, αλλα με καθησυχασε. Επισης, διαβασα οτι επειδη ακριβως εχουμε τοσο εντονη αντιληψη των συναισθηματων και των σκεψεων μας (επειδη ακριβως τα σκεφτομαστε τοσο πολυ) ειναι εντελως απιθανο να πραγματοποιησουμε καποια απο τις ιδεοληψιες μας (πχ να βλαψουμε καποιον) γιατι ξερουμε και αντιλαμβανομαστε οτι ερχονται σε αντιθεση με τον χαρακτηρα μας και δεν θα το επιτρεπαμε ποτε, παρολο που μπορει να φοβομαστε μηπως κανουμε κατι κακο.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    Μερικοί ανθρωποι αντιλαμβάνοντε διαφορετικά τα πράγματα απο κάποιος αλλους.Αλλοι εχουν αισθήματα έντοναι και άλλοι όχι. Μη φοβάσαι τον εαυτό σου. Θα πρότεινα να επισκεφτείς ξανά τον γιατρό σου. Κοίτα! Σχεδόν κάθε χρόνο όλοι παθαίνουμε κρύωμα και πάμε στον ιατρό και παίρνουμε φαρμακευτική αγωγή η οχι. Ετσι συμβαίνει και με τα συναισθηματα. Κάθε φορά που δεν αισθανόμαστε καλά ,πρέπει να τον επισκεπτόμαστε για να μας ποδείξει τη κατάλληλη θεραπεία. Αν δηλαδή την ασθενιά σου την ελεγαν κρύωμα τωρα δεν θα αισθανοοσουν ασχημα. Μην αισθάνεσαι προκατειλλημένη με αυτές τις ασθένεις. Οσες φορές και να μας συμβαίνουν κάποια πράγματα πρέπει να τα καταπολεμούμε.Οσες φορές και να είναι

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    101
    Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχοληθήκατε μαζί μου και είσαστε καθησυχαστικοί. Πήγα χθες στο γιατρό. Διέγνωσε αγχώδη διαταραχή και κατάθλιψη και με επανέφερε στο φάρμακο που λάμβανα με μεγαλύτερη όμως δόση. Τώρα δεν μένει παρά να το πιστέψω κι εγώ ότι σιγά σιγά θα επανέλθω και θα γίνω καλά. Δυσκολεύομαι όμως τόσο πολύ ρε γαμώτο. Γιατί πρέπει να είναι τόσο δύσκολο? Κι είμαι και τυχερή γιατί έχω δίπλα μου έναν άνθρωπο που με λατρεύει και με προσέχει. Φοβάμαι ελιλκρινά πολύ. Το' πα και στο γιατρό. Θα'θελα να ξυπνήσω κι όλα να έχουν περάσει. Να μην σκέφτομαι αηδίες. Να μην κάθομαι στ΄αναμμένα κάρβουνα όλη μέρα και να περιμένω να περάσει η ώρα. Να περιποιηθώ τον ευατό μου. Να δουλέψω και πάλι. Να κοιμηθώ ξέγνοιαστη και να ξυπνήσω χωρίς κόμπο στο στομάχι. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. Κάθε φορά όμως είναι εξίσου δύσκολη. Αν κάποιος έχει περάσει πολλά επεισόδια, ας μου πει πως κατορθώνει και κάνει υπομονή?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2017
    Posts
    4
    Ειδα και εγω αυτα που εγραψες και ταυτίστηκα απολύτως...δεν χρειαζεται να ανησυχεις για τιποτα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ολα ειναι μερος της ζωης και παρτο σαν ενα εμπόδιο που μπορεις και θα το ξεπερασεις σίγουρα αργα ή γρηγορα...το οτι σου φαινεται παράλογος ο κοσμος ειναι μια.άμυνα του εγκεφαλο σου σε ολη αυτη τη πιεση που του ασκεις με τις σκεψεις σουυ αλλα κατάλαβε το ειναι.απλα σκεψεις που δεν θα σου προκαλέσουν κατι στη ζωη σου δεν θα αλλαξουν κατι απλα ειναι σκεψεις που τους δινεις υπερβολικη σημασια και ετσι σου δημιουργείται αγχος...ολα θα πανε καλα να ξερεις και οσο για τον εγκλεισμό σε διαβεβαιώνω οτι εισαι πιο νορμαλ και απ τους μη ψυχοπαθείς(με την εννοια ψυχοπαθεις εννοω με αυτους που εχουν οποιοδήποτε θεμα με τα συναισθήματα τα τους)..ας πουμε οτι εισαι υπερβολικά ευσυνείδητος άνθρωπος

  8. #8
    Member
    Join Date
    Mar 2018
    Location
    Κόρινθος
    Posts
    53
    Quote Originally Posted by Stekas View Post
    Ειδα και εγω αυτα που εγραψες και ταυτίστηκα απολύτως...δεν χρειαζεται να ανησυχεις για τιποτα οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ολα ειναι μερος της ζωης και παρτο σαν ενα εμπόδιο που μπορεις και θα το ξεπερασεις σίγουρα αργα ή γρηγορα...το οτι σου φαινεται παράλογος ο κοσμος ειναι μια.άμυνα του εγκεφαλο σου σε ολη αυτη τη πιεση που του ασκεις με τις σκεψεις σουυ αλλα κατάλαβε το ειναι.απλα σκεψεις που δεν θα σου προκαλέσουν κατι στη ζωη σου δεν θα αλλαξουν κατι απλα ειναι σκεψεις που τους δινεις υπερβολικη σημασια και ετσι σου δημιουργείται αγχος...ολα θα πανε καλα να ξερεις και οσο για τον εγκλεισμό σε διαβεβαιώνω οτι εισαι πιο νορμαλ και απ τους μη ψυχοπαθείς(με την εννοια ψυχοπαθεις εννοω με αυτους που εχουν οποιοδήποτε θεμα με τα συναισθήματα τα τους)..ας πουμε οτι εισαι υπερβολικά ευσυνείδητος άνθρωπος
    συμφωνω !!

Similar Threads

  1. Παραλογες και επικινδυνες Φοβιες!
    By fofy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 01-04-2012, 05:24
  2. Σκέψεις θανάτου-Εφηβική κατάθλιψη;;
    By Eva1995 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 8
    Last Post: 07-09-2011, 05:31
  3. Replies: 16
    Last Post: 23-12-2009, 00:38
  4. Replies: 5
    Last Post: 20-12-2009, 04:57
  5. Replies: 7
    Last Post: 19-03-2006, 15:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •