πώς να συμπεριφερθώ χωρίς να επιτείνω το χάος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339

    πώς να συμπεριφερθώ χωρίς να επιτείνω το χάος?

    προτίμησα να με κατατάξω στα γενικά καθώς δεν έχω ιδέα πώς να το εξειδικεύσω. στην πραγματικότητα θέλω να βοηθήσω κάποιον που από τα διαβάσματά μου στο διαδίκτυο νομίζω ότι πάσχει από σεξουαλική εξάρτηση και κυκλοθυμία.

    πέτυχα τον τύπο πριν από 4 χρόνια στο διαδίκτυο. έλληνας του εξωτερικού, πτυχιούχος πανεπιστημίου, εργαζόμενος σε μή σχετική με τις σπουδές του δουλειά, σημαντική δουλειά με δημόσια απήχηση. "άλλος το πρωί κι άλλος το βράδυ". ένας κύριος του καλού κόσμου στο δημόσιο προφίλ του, οικογενειάρχης και πατέρας, ο ίδιος ισχυριζόμενος ότι είναι σε διάσταση με τη γυναίκα του, ένας σπουδαίος διαδικτυακός εραστής το βράδυ (κατά τον ίδιο: αλήτης, αλήτρα, βιαστής, αφέντης, άχρηστος, σιχαμένος). 6 μήνες τα λέγαμε από το skype χωρίς video, ή με chatting, αλλά 1-2 φορές τη βδομάδα. από τα μισόλογά του και από την ντετεκτιβίστικη επί του διαδικτύου ιδιοσυγκρασία μου έμαθα σχετικά γρήγορα ποιος ήταν χωρίς να του το μαρτυρήσω. άλλοτε ήταν κολλημένος μαζί μου, άλλοτε μου μιλούσε υποτιμητικά, άλλοτε με λάτρευε, άλλοτε αδιαφορούσε και αυτό πήγε σερί κορδόνι ένα 6μηνο μα μου είχε κάνει εντύπωση και τον γούσταρα αφόρητα. η βίαιη ενίοτε πλευρά του με ενοχλούσε μονον. άλλες φορές τσατιζόμουν και του τάχωνα ή ήμουν γάτα ή δυνατή ερωμένη.

    θα σταματήσω μόνον στα "κρούσματα": ο άντρας που όταν πλησιάζει να τελειώσει κλείνει το τηλέφωνο, που αμέσως μετά ξαναβγαίνει διαδικτυακή τσάρκα ανικανοποίητος, που είναι τη μια έτσι και την άλλη αλλιώς, που εξαφανίστηκε μόλις του είπα ότι τέρμα τα αστεία, κλείνω εισιτήριο και έρχομαι να σε βρω. και πάνω που τον ξέχασα, 6 μήνες μετά νάτος ταξιδεύει στην πόλη μου για να με βρει, αφού πρώτα τον αναγκάζω να πει μόνος του όσα ήξερα κιόλας εγώ γι αυτόν από πολύ καιρό πριν και δεν τα είχα φανερώσει. καταφθάνει λοιπόν με τις δύο του ταυτότητες στο χέρι, αστυνομική και υπηρεσιακή, αδύνατος πολύ άντρας, πάλαι ποτέ αθλητής, κοιμάται μαζί μου 16 ώρες, η λίμπιντο χτυπάει κόκκινο, παθιάζεται, μου εξιστορεί για την ασεξουαλική καθολική όμορφη γυναίκα του, για την 50-50 μεγάλη περιουσία τους και την εμπλοκή τους με αυτήν, για τον τρόπο που βλέπει τη δουλειά του, τα παιδιά του, για το ρόλο της μάνας του να τον παντρέψει με μια παρθένα στο πανεπιστήμιο, για τη μοναξιά του, την αγαμία του και το ansiolin 5 mg στην τσέπη του -και όχι στο σακ βουαγιάζ- του οποίου τη δοσολογία και την ένδειξη μου εξηγεί (=άγχος, ένα είδος μυσοσίτιδας από το άγχος). Φεύγει σχεδὀν δυστυχισμένος το άλλο μεσημέρι χωρίς να κάνει ντους "για να με πάρει μαζί του" όπως λέει. αργεί πολύ να εξέλθει από την εξώπορτα της πολυκατοικίας μου.

    και το παίρνω το μήνυμα λίγες μέρες μετά γεμάτο λατρεία και αφοσίωση και μετά ..εξαφανίζεται... όλα αυτά τα θεωρώ ανεξήγητα και τον ψάχνω και τον βρίσκω με άλλο ψευδώνυμο και άλλο αβαταράκι να κοπροσκυλιάζει και μου την πέφτει (με άλλο ψευδώνυμο και άλλο αβαταράκι κι εγώ) με τον ίδιο τρόπο-πατιτούρα που μου την είχε πέσει στην αρχή και το παίζω εγώ τρελλή και άσχετη και τον πιλατεύω τρελλά ένα τρίμηνο και νιώθει ότι κάτι δεν του πάει καλά και στο τέλος δεν αντέχω, του ομολογώ την αλήθεια και με μισεί και σκυλοβριζόμαστε, αλλά το άλλο καλοκαίρι νάτος πάλι στο τηλέφωνο και στα μηνύματα μέχρι που μου τη δίνει που δεν έρχεται να με δει και τον παρατάω.

    με αναζητά μερικούς μήνες αργότερα για να μάθει πώς τα πάω με την κρίση και μετά χάνεται. αποφασίζω να τον παρακολουθήσω. επιστρέφει σπίτι στις 16.30 και μπαίνει αμέσως στο διαδίκτυο, ως τις 19.00, βγαίνει να φάει (από κοίτης και τραπέζης ο χωρισμός μεν, όμως έχει εγκατασταθεί στον δεύτερο όροφο του σπιτιού του -240 τ.μ. διαμέρισμα και αυτός στο αποπάνω στούντιο- και το google earth μου επιβεβαιώνει ότι μου λέει την αλήθεια). Από τις 22.00 ως τις 00.30 τις καλές μέρες online και ως τις 2, 3, 4 το πρωί τις κακές, να αποσυνδέεται μέσα στη νύχτα και σε μισή ώρα, σε 1, σε 2 πάλι μέσα. ύπνος 3 ώρες μαύρος ύπνος το 24ωρο, άντε το πολύ 5 αραιά και πού (σκριπτάκι χρησιμοποιώ, δεν τον ακολουθώ στο "ωρολόγιο πρόγραμμά του"!).

    και νάτος πάλι ένα μήνα πριν, την ίδια ακριβώς ημερομηνία που είχε πρωτοέρθει σπίτι μου, θυμάται κάθε λεπτομέρεια από τη μοναδική συνεύρεσή μας, μα μένει μόνον στο τηλεφωνικό σεξ και κλείνει πάλι πριν τελειώσει, ακόμη και τώρα που τον ξέρω. Αλλά για πρώτη φορά στα 4 αυτά χρόνια μου μιλάει με σεβασμό, μου απαντάει, ανησυχεί αν αργώ να απαντήσω, πάλι βέβαια χάνεται για 2-3 μέρες και επανέρχεται, διατυπώνοντας όμως για πρώτη φορά δικαιολογίες για την απομάκρυνσή του αυτήν. "έγινε άνθρωπος" συνηθίζουμε να λέμε.

    θέλω να του πω να πάει για ψυχοθεραπεία, αλλά είναι πολύ ωμό. τον πονάω το μαλάκα που τρέχει δρομέως να καταστρέψει τη σωματική του υγεία, τη φήμη του, τη δουλειά του, τα παιδιά του, τα λεφτά του και κατάστρεψε κιόλας τη χαρά του και την ψυχική του υγεία. τον πονάω και τον νοιάζομαι. η florence nightingale θα με ρωτήσεις? δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά μοιάζει να τον ερωτεύτηκα. σου απαντώ μόνον ότι πιστεύω στη δύναμη των πολλών και ότι νομίζω πως στο ραγισμένο του καθρέφτη αντανακλώ το είδωλό μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Απο το πόσο ασχολείσαι με κάποιον που ουσιαστικά αν καταλαβαίνω καλά είδες για ένα βράδυ στην ζωή σου (συγχώρα με αν διάβασα λάθος), και τις ιστορίες του που σε συνεπήραν, θα έλεγα πως το έχεις βάλει το θέμα σου σε τελείως λάθος κατηγορία.

    http://www.ibid.gr/Thumbnails2/6192944.jpg

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    η εικόνα που παραθέτεις εικονογραφεί τη σκέψη που καταχωρείς? δυσκολεύομαι να τα συναρτήσω μεταξύ τους και με την περιγραφή μου. να υποθέσω ότι αστειεύεσαι?
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Απο το πόσο ασχολείσαι με κάποιον που ουσιαστικά αν καταλαβαίνω καλά είδες για ένα βράδυ στην ζωή σου (συγχώρα με αν διάβασα λάθος), και τις ιστορίες του που σε συνεπήραν, θα έλεγα πως το έχεις βάλει το θέμα σου σε τελείως λάθος κατηγορία.

    http://www.ibid.gr/Thumbnails2/6192944.jpg

  4. #4
    ...αυτό που έφαγες τέσσερα χρόνια απο τη ζωή σου για μια και μοναδική δια ζώσης συνεύρεση, το έχεις ψάξει?
    Έχεις καταλήξει ότι δε έχεις καμία επιλογή ή ευκαιρία για κάτι που να σου αξίζει?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γεια σου τονυα. Ο τυπος που περιγραφεις, δεν εχει καποιο προβλημα ψυχολογικο ή αλλο ας πουμε. Εσυ το χεις το προβλημα. Ουτε και καποιο χαος υπαρχει που θα το επιτεινεις με την ταδε ή δεινα συμπεριφορα. Αν εννοεις χαος την αλλοπροσαλη συμπεριφορα του που σε καψουρευει χειροτερα, τοτε παλι εσυ εχεις το προβλημα. Το ζητουμενο σου ποιο ειναι μπας και σε βοηθησουμε? Τι ζητας? O τυπος παντως ειναι πολυ ξεκαθαρος.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Όχι ακριβώς...για να είμαι ειλικρινής η φωτογραφία αντικατοπτρίζει τις σκέψεις που είχα πάνω στο κείμενο σου ...και παράλληλα έγραψα πως το έχεις μάλλον βάλει σε λάθος κατηγορία καθώς διαβάζοντας το μου δημιούργησε την εντύπωση πως διάβασα άλλη μια ροζ ιστορία απο τις πολλές του φορουμ με ένα παράλληλο ψυχολογικό υπόβαθρο κάποιου άλλου ατόμου απο τον θεματοθέτη...
    Τι εννοώ? εντάξει σε γοήτευσε κάποιος άνθρωπος στην ζωή σου...για τον οποιονδήποτε λόγο...κάθησες να τον παρακολουθήσεις να δεις τα ωράρια του, να αναλύσεις τις συνήθειες του, να τον αναζητήσεις incognito και να παιξεις μαζι του κλπκλπκλπ...ίσως όλα αυτά μπαίνουν κάτω απο την σκεπή του "δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά μοιάζει να τον ερωτεύτηκα."...και εκεί τελειώνει η ροζ ιστορία.
    Δεν νομίζω οτι υπάρχει παρακάτω καθώς είναι ένας άνθρωπος, δεν ειναι "εσυ" δεν θα έπρεπε να μπορεις να τον "βοηθήσεις" δεν σου ζήτησε να τον βοηθήσεις, δεν έχει κάποιο πρόβλημα κλπκλπκλπ...όλα αυτά τα "μη" που θα έλεγα και σε κάποιον που απλά θέλει κάτι απο κάποιον άλλο άνθρωπο αλλά εκείνος ο άλλος δεν θέλει τα ίδια. Δεν βλέπω δλδ το "ζουμι" που προσπαθείς να παρουσιάσεις.
    Εντάξει...την βρήκατε κάποτε τηλεφωνικά και απο κοντα κλπ. Δεν πρέπει ντε και καλά να υπάρχει υπόβαθρο πόσο μάλλον υπόβαθρο που να χρειάζεται βοήθεια απο κάποιον άγνωστο.
    Καταλαβαίνω οτι σου ακούγομαι κακός αλλά καμιά φορά οι λεπτομέρειες που λέμε είναι πιο ουσιαστικές...Μια απο τις λεπτομέρειες λοιπον που κράτησα εγώ απο την ροζ ιστορία σου ειναι πως ένας άνθρωπος όπως τον περιγράφεις στην αρχή σου εμφανίστηκε μετά απο 4 χρόνια, δέχεσαι να κάνεις τηλεφωνικό σεξ μαζί του που δείχνει ότι κάτι ήθελες και εσύ...αλλά σε ενοχλεί ακόμα το οτι εξαφανίστηκε και αναζητάς το "γιατί".
    Εξού και η φωτογραφία μου....
    Συγγνώμη...τίποτα προσωπικό μαζί σου, δεν έχω επιθετική διάθεση απλά μωρέ έχω και εγώ τα προσωπικά μου...και ενοχλούμαι να διαβάζω κάθε λίγο και λιγάκι για τις ροζ ιστορίες με "ψυχολογικό υπόβαθρο" εδω μέσα...θα μου πεις "μην τις διαβάζεις, δεν σε υποχρεώνει κανείς". Θα σου απαντήσω ούτε εσύ είσαι υποχρεωμένη να διαβάσεις αυτά που γράφω αλλά αν έφτασες μέχρι εδώ....μάλλον το έκανες!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    :-) Θεοφανία μου καλή σκέφτομαι με πολλή προσοχή κάθε λἐξη σου. να σε ρωτήσω πώς συμπεραίνεις ότι "έφαγα" 4 χρόνια από τη ζωή μου? να σε ρωτήσω αν μία μοναδική συνεύρεση έχει σημασία ή έχει σημασία ο,τιδήποτε μοιράστηκα μαζί του? νομίζεις ότι είναι μια επιλογή ή ευκαιρία που πρέπει να απορρίψω για να ασχοληθώ με άλλες? και αν ναι, γιατί το νομίζεις? με ενδιαφέρουν εξαιρετικά οι απόψεις σου και σε ευχαριστώ που τις καταθέτεις
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...αυτό που έφαγες τέσσερα χρόνια απο τη ζωή σου για μια και μοναδική δια ζώσης συνεύρεση, το έχεις ψάξει?
    Έχεις καταλήξει ότι δε έχεις καμία επιλογή ή ευκαιρία για κάτι που να σου αξίζει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    αγαπητέ Τομ, τα πετάς ωραία ωραία και μετά τρέχεις να τα μαζέψεις...:-) δεν έγραψα ξέρεις ροζ ιστορία και δεν μου ζήτησε να τον βοηθήσω πράγματι όπως φαίνεται με την πρώτη ανάγνωση, αλλά εμενα ο άνθρωπος με νοιάζει και διακρίνω ότι πάει τρέχοντας να απωλέσει ό,τι με κόπο απόκτησε. κατά τη γνώμη σου να τον αφήσω να πάει? να κοιτάξω την πάρτη μου? έχω τη γνώμη ότι οι άνθρωποι δεν φτιάχτηκαν για να είναι μόνοι, πόσο μάλλον ολομόναχοι:-) και κατά τη γνώμη μου όλες οι ιστορίες ανεξαρτήτως χρώματος βαίνουν σε ψυχολογικό υπόβαθρο
    Quote Originally Posted by Tomhet View Post
    Όχι ακριβώς...για να είμαι ειλικρινής η φωτογραφία αντικατοπτρίζει τις σκέψεις που είχα πάνω στο κείμενο σου ...και παράλληλα έγραψα πως το έχεις μάλλον βάλει σε λάθος κατηγορία καθώς διαβάζοντας το μου δημιούργησε την εντύπωση πως διάβασα άλλη μια ροζ ιστορία απο τις πολλές του φορουμ με ένα παράλληλο ψυχολογικό υπόβαθρο κάποιου άλλου ατόμου απο τον θεματοθέτη...
    Τι εννοώ? εντάξει σε γοήτευσε κάποιος άνθρωπος στην ζωή σου...για τον οποιονδήποτε λόγο...κάθησες να τον παρακολουθήσεις να δεις τα ωράρια του, να αναλύσεις τις συνήθειες του, να τον αναζητήσεις incognito και να παιξεις μαζι του κλπκλπκλπ...ίσως όλα αυτά μπαίνουν κάτω απο την σκεπή του "δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά μοιάζει να τον ερωτεύτηκα."...και εκεί τελειώνει η ροζ ιστορία.
    Δεν νομίζω οτι υπάρχει παρακάτω καθώς είναι ένας άνθρωπος, δεν ειναι "εσυ" δεν θα έπρεπε να μπορεις να τον "βοηθήσεις" δεν σου ζήτησε να τον βοηθήσεις, δεν έχει κάποιο πρόβλημα κλπκλπκλπ...όλα αυτά τα "μη" που θα έλεγα και σε κάποιον που απλά θέλει κάτι απο κάποιον άλλο άνθρωπο αλλά εκείνος ο άλλος δεν θέλει τα ίδια. Δεν βλέπω δλδ το "ζουμι" που προσπαθείς να παρουσιάσεις.
    Εντάξει...την βρήκατε κάποτε τηλεφωνικά και απο κοντα κλπ. Δεν πρέπει ντε και καλά να υπάρχει υπόβαθρο πόσο μάλλον υπόβαθρο που να χρειάζεται βοήθεια απο κάποιον άγνωστο.
    Καταλαβαίνω οτι σου ακούγομαι κακός αλλά καμιά φορά οι λεπτομέρειες που λέμε είναι πιο ουσιαστικές...Μια απο τις λεπτομέρειες λοιπον που κράτησα εγώ απο την ροζ ιστορία σου ειναι πως ένας άνθρωπος όπως τον περιγράφεις στην αρχή σου εμφανίστηκε μετά απο 4 χρόνια, δέχεσαι να κάνεις τηλεφωνικό σεξ μαζί του που δείχνει ότι κάτι ήθελες και εσύ...αλλά σε ενοχλεί ακόμα το οτι εξαφανίστηκε και αναζητάς το "γιατί".
    Εξού και η φωτογραφία μου....
    Συγγνώμη...τίποτα προσωπικό μαζί σου, δεν έχω επιθετική διάθεση απλά μωρέ έχω και εγώ τα προσωπικά μου...και ενοχλούμαι να διαβάζω κάθε λίγο και λιγάκι για τις ροζ ιστορίες με "ψυχολογικό υπόβαθρο" εδω μέσα...θα μου πεις "μην τις διαβάζεις, δεν σε υποχρεώνει κανείς". Θα σου απαντήσω ούτε εσύ είσαι υποχρεωμένη να διαβάσεις αυτά που γράφω αλλά αν έφτασες μέχρι εδώ....μάλλον το έκανες!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Δεν τρέχω να μαζέψω τίποτα...οι σκέψεις μου δεν χωράνε σε ένα ή δύο post εδώ και σίγουρα δεν εισαι σε θέση να κάτσεις να το συζητήσεις προσωπικά μαζί μου οπότε πρέπει να περιοριστώ σε λίγα λόγια.
    Εγώ διαβάζοντας το κείμενο σου νόμιζα πως διάβαζα το οπισθόφυλλο του άρλεκιν "Ο διπλωμάτης και η φοιτήτρια". Συγχώρεσε το χιουμορ μου....
    Αν σε ενδιαφέρει η γνώμη του παρατηρητή αυτών που γράφεις τότε ακου την...
    Κατα την γνώμη μου αν σε ενδιέφερε να τον "σωσεις" δεν θα τον χαρακτήριζες "οικογενειάρχης και πατέρας" και στην ίδια πρόταση "ένας σπουδαίος διαδικτυακός εραστής". Αν θες να περισώσεις την οικογένεια του κλπ τότε απλά δεν δέχεσαι να εμπλακείς μαζί του σε ερωτικά παιχνιδάκια. Το έκανες γιατί το ήθελες εσύ. Δεν υπάρχει κάποιο μεγαλύτερο σχέδιο εδώ απο τον ίδιο τον ερωτισμό. Γιαυτό ξαναλέω πως στα δικά μου μάτια εκεί ξεκινά και τελειώνει η ροζ ιστορία αυτή.
    Οπότε σε ότι γράφεις δεν διακρίνω κάποια πρόθεση να σώσεις κάτι...κυρίως γιατί δεν βλέπω να χρειάζεται και εκείνος κάτι τέτοιο...βλέπω απλά ένα απέραντο "γιατί" ντυμένο με ερωτισμό όπως φαίνεται απο λέξεις που χρησιμοποιείς όπως "σπουδαιος διαδικτυακος εραστης, η λίμπιντο χτυπάει κόκκινο, παθιάζεται, χωρίς να κάνει ντους "για να με πάρει μαζί του" όπως λέει. αργεί πολύ να εξέλθει από την εξώπορτα της πολυκατοικίας μου, κλείνει πριν τελειώσει" κλπκλπ...
    Εντάξει είχατε μια περιπετειούλα όπως πολλοί άλλοι ρε συ...Πρέπει να σημαίνει κάτι δηλαδή το οτι άργησε να βγει απο την πόρτα? μπορεί να ήθελε και round 2 αλλά έπρεπε να φύγει...ορμές ειναι αυτές...πρέπει δηλαδή να είναι άρρωστος ντε και καλα?
    Δεν υπάρχουν για εμένα κρυφά νοήματα στην ιστορία....υπάρχουν δυο άνθρωποι με ορμές όπως και παντού στον κόσμο.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    :-) Θεοφανία μου καλή σκέφτομαι με πολλή προσοχή κάθε λἐξη σου. να σε ρωτήσω πώς συμπεραίνεις ότι "έφαγα" 4 χρόνια από τη ζωή μου? να σε ρωτήσω αν μία μοναδική συνεύρεση έχει σημασία ή έχει σημασία ο,τιδήποτε μοιράστηκα μαζί του? νομίζεις ότι είναι μια επιλογή ή ευκαιρία που πρέπει να απορρίψω για να ασχοληθώ με άλλες? και αν ναι, γιατί το νομίζεις? με ενδιαφέρουν εξαιρετικά οι απόψεις σου και σε ευχαριστώ που τις καταθέτεις

    ...τόνια μου καλή, το να τρέχεις 4 χρόνια πίσω απο κάποιον παντρεμένο και ξεκάθαρο απέναντι σου, (φτάνοντας μέχρι και να τον παρακολουθείς) και απ όλο αυτό να έχει βγει μια συνευρεση και τηλεφωνικό σεξ, (που όπως λες στο κλείνει και στα μούτρα πριν τελειώσει), σου κάνει κάνει τίποτε άλλο εκτός από χάσιμο (δικού σου) χρόνου?
    Για να μην αναφερθώ στις πόσες φορές τον έπιασες να ψάχνεται στο διαδίκτυο αναζητώντας το ίδιο που έκανε μαζί σου.
    Θεωρείς πως αυτός ο άνθρωπος ενδιαφέρθηκε ποτέ ειλικρινά για σένα?

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θεοφανια μου καλη, μπορει αυτο που ρωτας στην τελευταια προταση σου, να μην ειναι το ζητουμενο της τονυας...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Τομ σε διαβάζω με μεγάλο ενδιαφέρον καθώς σε παρατηρώ να προσπαθείς να αναγνώσεις πίσω από τις λέξεις. δεν έβαλα περισσότερες λεπτομέρειες που αφορούν τον άνδρα ούτε στο ποστ ούτε στις απαντήσεις μου για ευνοήτους λόγους με αποτέλεσμα να εισπράττω τις αντιδράσεις των φίλων μόνο σε σχέση με μένα. δεν είχα σκεφτεί αυτή την ανάγνωση ομολογώ γιατί δεν ζητώ καμιά βοήθεια για πάρτη μου παρά ψάχνω προτάσεις για διαδρομές ώστε να ψυχανεμισθώ τον προσφορότερο τρόπο να προλάβω τον εξευτελισμό του (ένας παγκοίνως γνωστός δημόσιος άνδρας αναρτά στην απελπισία της μοναξιάς του τη νεαρότερη εικόνα του στο διαδίκτυο για γκελ, τρώει μόνιμα έξω, δεν φροντίζει τον υπερθυρεοειδισμό του, δεν παίρνει τα αγχωλυτικά χάπια του, κοιμάται ελάχιστα και ζει με υπερδιέγερση, εγκατέλειψε τον αθλητισμό που λάτρευε και κλείνεται σπίτι για να αυνανιστεί με τις ώρες στο διαδίκτυο κλπ, κλπ). ψάχνω τον τρόπο να προσεγγίσω το θέμα ψάχνω που αφορά έναν άντρα με τον οποίο έχω συνομιλήσει (κυριολεκτώ με τη λέξη) τουλάχιστον 200 ώρες (εάν ο αριθμός εικονίζει κάτι και πέρα από όσα έμαθα γι αυτόν μόνη μου). έχουμε κοινή καταγωγή, πανομοιότυπο κοινωνικό περιβάλλον, αποτυχημένες προσωπικές ζωές (μιλώ μόνον για τα έτερα ημίσεα που τραβάν το δρόμο τους εδώ και πολλά περισσότερα χρόνια από τη μέρα που συναντηθήκαμε), μοναξιά και προσπαθούμε να φυλάξουμε την προς τα έξω εικόνα μας. δυστυχώς δεν μπορώ να πω περισσόερα δημοσίως αγαπητέ μου Τομ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    Θεοφανία μεταφράζω τα γραφόμενά σου και διόρθωσέ με παρακαλώ αν το κάνω λάθος: "Τόνυα μην ασχολείσαι με έναν τύπο που δεν δίνει δεκάρα για σένα. Κάνε κάτι άλλο και μην τρως το χρόνο σου" ή αλλιώς "σε", "σένα", "σου". Μεταφράζω σωστά?
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...τόνια μου καλή, το να τρέχεις 4 χρόνια πίσω απο κάποιον παντρεμένο και ξεκάθαρο απέναντι σου, (φτάνοντας μέχρι και να τον παρακολουθείς) και απ όλο αυτό να έχει βγει μια συνευρεση και τηλεφωνικό σεξ, (που όπως λες στο κλείνει και στα μούτρα πριν τελειώσει), σου κάνει κάνει τίποτε άλλο εκτός από χάσιμο (δικού σου) χρόνου?
    Για να μην αναφερθώ στις πόσες φορές τον έπιασες να ψάχνεται στο διαδίκτυο αναζητώντας το ίδιο που έκανε μαζί σου.
    Θεωρείς πως αυτός ο άνθρωπος ενδιαφέρθηκε ποτέ ειλικρινά για σένα?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    like κερασάκι!!
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Θεοφανια μου καλη, μπορει αυτο που ρωτας στην τελευταια προταση σου, να μην ειναι το ζητουμενο της τονυας...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Αθηνα
    Posts
    798
    Δεν σου ζητώ να πεις περισσότερα...στο κάτω κάτω όπως είπα για μένα έχει μεγαλύτερη σημασία αυτός που τα γράφει καθώς μέσα απο τις δικές του εκφράσεις σχηματίζω και εγώ την εικόνα μου. Το έχω ζήσει αυτό που περιγράφεις...την σχέση αυτού του είδους, και επέτρεψε μου να κρατήσουμε και οι δύο τις αμφιβολίες μας για το ποιος έχει έρθει πιο κοντά στον "αλλο εκείνο άνθρωπο" χωρίς να έχει συνοδοιπόρο του την άισθηση της αφής.
    Αλλά αυτό δεν αλλάζει τίποτα. Βλέπω εσένα και τον τρόπο που περιγράφεις τον άνθρωπο εκείνο και μάλιστα σε βλέπω να αναπολείς τις στιγμές και κυρίως τα συναισθήματα που ένιωθες...τι να σου πω όμως? να σου ζητήσω να με πιστέψεις? Σε καταλαβαίνω γιατί σου ξαναλέω το έχω ζήσει ακριβώς αυτό που περιγράφεις...
    Δυστυχώς όμως αν δεν είσαι μικρή σε ηλικία θα σου έλεγα να σταματήσεις για λίγο την περιπλάνηση στις αναμνήσεις συναισθημάτων και να σκεφτείς λίγο πιο λογικά. Δες το κείμενο σου, δες πως τον περιγράφεις...σαν έναν εραστή. Όχι σαν έναν άνθρωπο που έχει παίξει κάποιον άλλο πιο ουσιαστικό ρόλο στην ζωή σου. Μάλιστα η αναφορά σου στις δυο ταυτότητες σου (που δεν εξυπηρετεί σε κάτι την ιστορία σου) και οι αναφορές στα δικά του βιώματα μου δείχνει το πως έχει αφήσει το σημάδι του πάνω σου...την επιρροή που είχε η γοητεία εκείνου του ανθρώπου πάνω σε εσένα. Εκείνου...σε εσένα! δεν δείχνουν κάποια βάση για τα ερωτήματα σου...το πως δηλαδή έχει ανάγκη για βοήθεια και το πως θα μπορούσες να βρεις έναν τρόπο να τον βοηθήσεις.
    Και αυτό μου είναι πιο σημαντικό γιατί απο αυτό καταλήγω στο συμπέρασμα πως είναι δική σου ανάγκη να ασχοληθείς με αυτόν τον άνθρωπο. Είναι δικές σου αναμνήσεις τα έντονα αυτά συναισθήματα που σου επέτρεψαν να δεχτείς μια ακόμα εικονική ερωτική συνεύρεση μαζί του μετά απο 4 χρόνια, διάστημα στο οποίο οι περισσότεροι θα το είχαν ξεπεράσει, και πιο συγκεκριμένα, δεν θα είχαν πλέον την ανάγκη να καλύψουν ενα τέτοιο συναίσθημα με αυτόν τον τρόπο.
    Πίστεψε με και οι δικές μου αναμνήσεις είναι πολύ έντονες σε συναισθήματα γιατί η φαντασία είναι πολύ πιο δυνατή απο την καθημερινότητα και την τριβή που σου σπάει την φούσκα που έχεις δημιουργήσει. Εγώ την δική μου την θυμάμαι με αφάνταστο ερωτισμό και ρομαντισμό.
    Παραμένει όμως μια ροζ ιστορία και νομίζω πως θα ειναι πιο σοφό απο μεριάς σου να διαχωρίσεις τα 3 ακόλουθα πράγματα....1) την φαντασίωση και την γοητεία, 2)το Εσυ και 3) το εκείνος.
    Είναι 3 διαφορετικά πράγματα που μαζί κάνουν μια πολύ έντονη και γεμάτη ερωτισμό ιστορία...αλλά...όπως είπα..μια ροζ ιστορία! :P

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. χωρις σχεση,χωρις φιλους...
    By redrose in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 28
    Last Post: 10-03-2012, 21:51
  2. Και οι εκαστοτε κυβερνησεις ανακαλυπτουν το...χαος.
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 16-01-2010, 16:47
  3. σε 2 μηνες το χαος
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 03-08-2009, 10:15
  4. χαος,η ζωη μου...
    By Xαος in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 90
    Last Post: 04-06-2008, 17:15
  5. ΚΡΙΣΕΙΣ-ΠΑΝΙΚΟΣ-ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ
    By BladeII in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 4
    Last Post: 23-11-2006, 21:43

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •