επιδομα προνοιας αποριες
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437

    επιδομα προνοιας αποριες

    Γεια σας σε εναν μηνα περναω επιτροπη κεπα μετα απο 17 μηνες αναμονη.Η διαγνωση μου ειναι σχιζοφρενικη ψυχωση παρανοικου τυπου εχοντας κανει αποπειρα αυτοκτονιας.Εχω χαρτι απο ιδιωτη γιατρο και χαρτια απο το νοσοκομειο οπου ημουνα με πολλαπλα καταγματα 5 βιδες στο ποδι και αιματωμα στο κεφαλι.

    Για να παρω τα 600 ευρω το διμηνο πρεπει να εχω νοσηλευτει σε ψυχιατρειο?Επισης πρεπει να με βγαλουνε πανω απο 67% η και με 50% παιρνω καποια χρηματα?

    Παρακαλω να απαντησουν οσοι γνωριζουνε.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    φαρμακα πέρνεις ? νομιζω το αξιολογουν πρωτο .
    -πρεπει να σου δωσουν τουλαχιστον 67% αναπηρία . με λιγότερο δεν περνεις τιποτα.
    -κανονικα ζητουν να εχεις νοσηλευτει σε ψ κλινικη νοσοκ ,,αλλα αφου εχεις νοσηλευτει για παρεμφερη λόγο ισως το λαβουν υποψιν τους ,
    ,επίσης μπορει να ζητησεις να εξεταστεις απο ειδικη ομαδα (ψυχιατρων κυριως) ελειψη της νοσηλειας σε ψυχιατρικο ιδρυμα, αλλα αυτο προυποθέτει να ξαναμπεις σε σειρα (17 μηνων ξανα? ) για επανεξεταση απ την επιτροπή !

    καλη υπομονη ευχομαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    + καλυτερα νομιζω να εχεις χαρτι απο δημοσιο γιατρο ,ψυχιατρο νοσοκομειου η Κεντρου ψυχικης υγειας κλπ

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by Richter View Post
    Eγώ που έχω τέτοια χαρτιά, μπορώ να πάρω κάποιο επίδομα;

    Επειδή παίρνω κάποιο εισόδημα απο ενοίκιο, θα μου το δώσουν;

    Ξέρει να μου απαντήσει κανένας;
    είσαι ασφαλισμένος ;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by path View Post
    είσαι ασφαλισμένος ;
    Γεια σου παθ φαρμακα περνω.Ασφαλισμενος ειμαι στο τεβε εκανα διακοπη δεκεμβριο του 2011 και δικαιουμαι ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη μεχρι δεκεμβριο του 2013.Το οτι πηδηξα απο τον πρωτο οροφο πιστευεις δεν μετραει.Υπαρχει περιπτωση να μου κανουν εξετασεις αιματος?Εσυ το παιρνεις το επιδομα?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Γεια σου παθ φαρμακα περνω. Ασφαλισμενος ειμαι στο τεβε εκανα διακοπη δεκεμβριο του 2011 και δικαιουμαι ιατροφαρμακευτικη μεχρι δεκεμβριο του 2013.Το οτι πηδηξα απο τον πρωτο οροφο πιστευεις δεν μετραει.ΥΥπαρχει περιπτωση να μου κανουν εξετασεις αιματος?Εσυ το παιρνεις το επιδομα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by mamra1983 View Post
    Γεια σας σε εναν μηνα περναω επιτροπη κεπα μετα απο 17 μηνες αναμονη.Η διαγνωση μου ειναι σχιζοφρενικη ψυχωση παρανοικου τυπου εχοντας κανει αποπειρα αυτοκτονιας.Εχω χαρτι απο ιδιωτη γιατρο και χαρτια απο το νοσοκομειο οπου ημουνα με πολλαπλα καταγματα 5 βιδες στο ποδι και αιματωμα στο κεφαλι.

    Για να παρω τα 600 ευρω το διμηνο πρεπει να εχω νοσηλευτει σε ψυχιατρειο?Επισης πρεπει να με βγαλουνε πανω απο 67% η και με 50% παιρνω καποια χρηματα?

    Παρακαλω να απαντησουν οσοι γνωριζουνε.
    γεια σου . για να παρεις το επιδομα ειναι πολυ δυσκολα τωρα . γιατι δυστυχως κοβουν σκοπιμα για να μειωθουν οι δικαιουχοι . χρειαζεται ποσοστο 67 % .το χαρτι απο ιδιωτη γιατρο μαλλον δεν ισχυει απ οτι ξερω . οσες φορες εχω περασει επιτροπη ζητανε δημοσιο χαρτι ....
    για να δεχτουν ως εγκυρο το χαρτι του νοσοκομειου πρεπει να γραφει ξεκαθαρα οτι πασχεις απο σχιζοφρενεια κ μαλιστα να το βεβαιωνει ψυχιατρος . οσο δε για το αν βοηθαει επιτροπη απο ψυχιατρους δε το ξερω ... τιποτε δε ξερεις γιατι δε σε ενημερωνουν τουλαχιστο στη πολη μου .....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    374
    Quote Originally Posted by mamra1983 View Post
    Το οτι πηδηξα απο τον πρωτο οροφο πιστευεις δεν μετραει.Υπαρχει περιπτωση να μου κανουν εξετασεις αιματος?Εσυ το παιρνεις το επιδομα?
    εγω παιρνω επιδομα . εξετασεις αιματος δε κανουν . εξαλλου τα χαρτια τα καταθεσες . δε μετραει καθολου το οτι πηδηξες γιατι δεν αποδεικνυει 100% οτι εχεις ψυχολογικο προβλημα κ μαλιστα σχιζοφρενεια . θα σου πουν οτι το εκανες για τον α η β λογο . ειδικα αν ειναι κατι αθλιοι σαν κ αυτους που εχουμε στη πολη μου .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by mamra1983 View Post
    Γεια σου παθ φαρμακα περνω. Ασφαλισμενος ειμαι στο τεβε εκανα διακοπη δεκεμβριο του 2011 και δικαιουμαι ιατροφαρμακευτικη μεχρι δεκεμβριο του 2013.Το οτι πηδηξα απο τον πρωτο οροφο πιστευεις δεν μετραει.ΥΥπαρχει περιπτωση να μου κανουν εξετασεις αιματος?Εσυ το παιρνεις το επιδομα?
    opos egrapse k o filos ,den ine arketo to oti ekanes apopira , aytoi kitane ta xartia , frontise na exeis xartia
    -eksetaseis giati na soy kanoyn? gia na doyn an perneis farmaka? oxi den nomizo ,apla prepei na fainontai gramena sto bibliario soy .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Σας ευχαριστω για την ανταποκριση στο θεμα μου

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by Richter View Post
    Είμαι γραμμένος στο ΊΚΑ, απλά δεν έχω βιβλιάριο υγείας. Αν αυτό εννοείς..
    ηθελα να πω πως αν απευθυνθείς στην ασφάλειά σου για να πάρεις σύνταξη αναπηρίας δεν ασχολείται με το αν έχεις κι αλλο εισόδημα απο ενοίκια η οτι δήποτε . Αν όμως απευθυνθείς στην πρόνοια ,νομιζω (δεν είμαι σιγουρος) οτι είναι προυποθεση να είσαι απορος . αν εσύ εχεις στην φορολογικη σου δηλωση εισοδημα απο ενοικια θα σου δημιουργήσει θέμα μαλλον...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Μπορεις να βγαλεις προνοια και θα εχεις μονο νοσοκομειακη περιθαλψη.Αλλιως 51 ενσημα και θα εισαι εοπυ.Για την προνοια θα ρωτησεις στις κατα τοπους νομαρχιες απλα τωρα που η μιση ελλαδα ειναι ανεργη δυσκολεψαν πολυ τα πραγματα για βιβλιαριο ιδιως στις μεγαλουπολεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Γεια σας περασα επιτροπη χθες ο γιατρος που με ρωτουσε πως προηλθε η ασθενεια τι συμπτωματα ειχα και διαφορα αλλα ρωτησε την γραμματεα τι αιτηση εχω κανει και αυτη απαντησε επιδομα απο την προνοια και αυτος ειπε απο μας περνας δηλαδη θα το παρω το 67%.το θεμα μου τωρα ειναι οτι εχω βρει δουλεια σε μια δημοσια επιχειρηση με ωχταμηνη συμβασηΤον ιουνιο με το καλο τελειωνει πρεπει να ξαναπερασω επιτροπη για το 67% η θα εχει ισχυ π.χ για δυο χρονια.Επισης ητανε δυο πρεζονια εκει και οενας μου ειπε οτι τα λεφτα τα περνεις αναδρομικα βεβαια εγω δεν θα τα παρω γιατι βρηκα δουλεια απλα ρωταω απο περιεργια.δεν πιστευω να με πουνε βρηκες δουλεια αρα εισαι ικανος για εργασια αρα ξαναπερνας επιτροπη.

    Παρακαλω τα φωτα σας.

Similar Threads

  1. Επίδομα αναπηρίας
    By Gabrielle in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 77
    Last Post: 11-07-2014, 09:44
  2. Επιδομα προνοιας
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 06-02-2013, 21:41
  3. ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ-ΕΠΙΔΟΜΑ
    By Karisha in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 18-01-2012, 22:54
  4. ΒΙΒΊΑΡΙΟ ΠΡΟΝΟΙΑΣ
    By LOSTRE in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 28-09-2011, 20:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •