Σχέση και πένθος - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 56
  1. #16
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    κατι μου λεει πως ξεσπαει πανω σου το θυμο του που εχασε τη μητερα του.μακαρι να εχω αδικο

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    σταματώ σε μια σου φράση (μετά από μεγάλη μάχη και ταλαιπωρία στα νοσοκομεία) και την ηλικία του (44). προσπαθώ να καταλάβω θυμούμενη δικά μου ανάλογα. λοιπόν όταν ο γονιός σου ταλαιπωρείται καιρό και τον βλέπεις να λιώνει, δεν πέφτεις απ τα σύννεφα όταν φύγει, πόσο μάλλον όταν είσαι 44 ετών (στη μικρή ηλικία από άγνοια και από άρνηση πιστεύουμε στο θαύμα, οπότε τότε πέφτουμε από τα σύννεφα). θα φανταζόμουνα μια τεράστια λύπη, αίσθημα ότι όλα τέλειωσαν αλλά είναι καλύτερα έτσι αντί ο γονιός μου να παιδεύεται, και γενικά μια λογική τοποθέτηση που θα διακοπτόταν συχνά τον πρώτο καιρό από σύντομες κρίσης απελπισίας και κλάματος. περισσότερο από ένστικτο νομίζω ότι δεν σε θέλει κοντά του "για να μην ακούει θόρυβο". δεν εννοώ κάτι κακό, τη λέξη θόρυβος τη χρησιμοποιώ σαν κάτι παραπανίσιο, όχι αρνητικά, αλλά αχρείαστο για τη στιγμή. για παράδειγμα αν σε ένα πολύβουο και πολύχρωμο κατακερματισμένο σε μικρές επιφάνειες τοπίο, που με ζαλίζει ούτως ή άλλως, κάποιος μου προσθέσει πάνω σε έναν γυμνό και ουδέτερο τοίχο ένα δαιδαλώδες γκράφιτι, ωραίο είναι μεν, αλλά... μπούκωσα. χρησιμοποιώ αυτό το πρόχειρο παράδειγμα για να σου δείξω ότι με αυτό το περιεχόμενο εννοώ το θόρυβο. ίσως έχεις μια πληθωρική παρουσία και νομίζεις ότι "αν πέσεις πάνω του" να τον φροντίσεις θα είναι ευτυχισμένος, αυτός όμως θέλει να απαλλαγεί από παρεμβολές. οι 3 μήνες δεν μου λένε πολλά πράγματα γιατί μπορεί νάναι και σχήμα λόγου. αυτά που σου γράφω είναι η μόνη βατή σκέψη που μπορώ να κάνω με τα στοιχεία που μου δίνεις. η επόμενη σκέψη μου είναι κακή, πλήρως αρνητική, αλλά δεν θέλω να πιστεύω ότι δεν έχει αισθήματα για σένα. τα της ανάγκης σου να είσαι στην πόλη για να βρεις δουλειά θα τα αντιμετωπίσεις όπως θα τα αντιμετώπιζες αν δεν είχες γνωρίσει τον άνθρωπο αυτόν. και επειδή "ο χρόνος είναι γιατρός" σύντομα θα φανεί η πραγματικότητα. απλά μην κρεμιέσαι στο λαιμό του.
    Quote Originally Posted by straw View Post
    Γεια σας κι από έμένα!Με λένε Βάσια κ θα ήθελα τη γνώμη σας. Η μητέρα του φίλου μου έφυγε απ΄τη ζωή πριν 10 μέρες μετά από μεγάλη μάχη και ταλαιπωρία στα νοσοκομεία. Όπως καταλαβαίνετε ο φίλος μου βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Ήμουν δίπλα του όλο αυτό το διάστημα.3 μέρες μετά το χαμό, μου ζήτησε να φύγω από το σπίτι (συγκατοικούσαμε σε δικό του σπίτι) για να ηρεμήσει και να καθαρίσει το μυαλό του. Το σεβάστηκα κ επέστεψα στο πατρικό μου. Του είπα βέβαια πως θα ήθελα να μείνω για να του σταθώ κ να είμαι δίπλα του αλλά δεν ήθελε. Μαθαίνω παράλληλα πως απολύομαι κ δεν ξέρω τι να κάνω. Σήμερα μου είπε ότι θέλει να μείνουμε χωριστά 2-3 μήνες για να θρηνήσει κ μετά βλέπουμε. Είναι φυσιολογική η αντίδρασή του;; Από τη μία τον καταλαβαίνω ότι περνά δύσκολες στιγμές, από την άλλη ο μόνος τρόπος για να βρω δουλειά(βιάζομαι γιατί η οικογένειά μου αντιμετωπίζει σοβαρά οικομονομικά προβλήματα) είναι να επιστρέψω στην πόλη όπου μέναμε ( το πατρικό μου είναι σε ένα χωριό, χωρίς καμιά ευκαιρία εργασίας), αλλά δε με θέλει εκεί.Θέλω να τον βοηθήσω, δεν θέλω να τον πιέζω.Να κάνω υπομονή όπως μου λέει και να μείνω μακριά του; Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ.

  3. #18
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Επαναλαμβανω το να θελει να μεινει μονος καποιες μερες ειναι λογικο..Καποιοι ανθρωποι θελουν να μενουν μονοι στα δυσκολα..Το να σου βαζει ομως χρονοδιαγραμμα και κατευθυνση σχεσης "και βλεπουμε.."Εμ..Μαλλον βρηκε ευκαιρια μεσω πενθους να σε ξεφορτωθει,αλλα και παλι ισως να μην το εννοει οπως ειπε η Βικυ..Τι να πω.

  4. #19
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    παντως μακαρι εγω σε μια τετοια στιγμη να εχω εναν ανθρωπο διπλα μου.επειδη ειμαι εξω απο το χορο ομως,μπορει εκεινη τη στιγμη να τη δω αλλιως και να θελω να μεινω μονη μου.δεν εχω κανενα δικαιωμα ομως να αφηνω τον αλλο να βραζει στο ζουμι του και να τον εχω στο περιμενε.οι σχεσεις δε λειτουργουν με σχεδιαγραμμα.ευχομαι να ειναι περαστικη η κατασταση του φιλου σου...αλλωστε οταν ποναμε λεμε και πραγματα που δεν εννοουμε.ειναι ομως μια καλη ευκαιρια για εσας να δειτε αν αντεχετε στα δυσκολα........

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28
    Να παραθέσω και κατι αλλο. Μπορει να μην εχει σημασια αλλα μου περνανε ολα απο το μυαλο τωρα.Ο φιλος μου εχει ενα μαγαζι, στο οποιο εχει μια υπαλληλο. Οταν την ειχε προσλαβει ειχαμε κατι σκηνες ζυλοτυπιες απο μερους μου(ειναι πολυ ομορφη η κοπελα) αλλα το ξεπερασα γρηγορα αφου με διαβεβαιωνε πως η σχεση τους ειναι μονο επαγγελματικη κ δεν τρεχει κατι ουτε προκειται. Τη μερα που μου ειπε να φυγω απο το σπιτι,πριν φυγω εψαξα το κινητο του σαν απο ενστικτο κ βρηκα μηνυματα απο το καλοκαιρι με την κοπελα απο το μαγαζι.Το διαστημα αυτο εγω ελειπα στο χωριο μου για διακοπες(1 μηνα περιπου). Ανταλλάσανε καλημερες με μηνυματα, κ σχολιαζαν διαφορα θεματα της καθημερινοτητας. κ πολλες πολλες κλησεις μεγαλης διαρκειας. Να τονισω πως το διαστημα αυτο εμεις μιλουσαμε μια φορα τη μερα με τη δικαιολογια οτι δεν εχει το μυαλο του πουθενα κ τρέχει ολη την ωρα στα νοσοκομεια κτλ. Το σεβαστηκα για ακομη μια φορα κ εκανα υπομονη. Με πειραξαν ομως τα μηνυματα κ οι κλησεις που βρηκα με την αλλη.Δεν του εχω πει τιποτα. Λέτε να σχετιζεται κ αυτο με την τωρινη του συμπεριφορα απεναντι μου??

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    λέω, λέω. αλλά και συ πάλι ζηλοτυπίες, ψάξιμο κινητού... σαν από καιρό κάτι να παίζει ανάποδο στη σχέση σας

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    α αυτος ειναι πολυ πονηρος χρησιμοποιησε το θανατο της μανας του για να κανει τα δικα του

  8. #23
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    μαλιστα....ενταξει μη σου κανει εντυπωση αν τελικα βρει παρηγορια στην υπαλληλο του.εσυ ποσο εισαι διατεθημενη να τον περιμενεις?

  9. #24
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by Tonya View Post
    λέω, λέω. αλλά και συ πάλι ζηλοτυπίες, ψάξιμο κινητού... σαν από καιρό κάτι να παίζει ανάποδο στη σχέση σας
    λαθος της αλλα καμια φορα χρειαζεται.και εγω αν πριν ενα χρονο αν δεν ειχα ψαξει το κινητο του πρωην μου ακομα θα ζουσα με παραμυθια

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    ευτυχώς που έχω κωδικό στο δικό μου και δεν κινδυνεύω από ψάξιμο λοιπόν ο τύπος ευκαιρία βρήκε να την κοπανήσει. έκανε άσκηση θάρρους με το πένθος ο βλογημένος. υγεία και καλή καρδιά..
    Quote Originally Posted by viky View Post
    λαθος της αλλα καμια φορα χρειαζεται.και εγω αν πριν ενα χρονο αν δεν ειχα ψαξει το κινητο του πρωην μου ακομα θα ζουσα με παραμυθια

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28
    Κι εγω πιστευω πως χρειαζεται καμια φορα το ψαξιμο. Δεν εχω αλλο χρονο να τον περιμενω. Σκεφτομαι να κατεβω μες την εβδομαδα να μαζεψω τα πραγματα μου,να μιλησουμε κ να πορευτω μονη μου λογικα.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28
    Λετε να του αναφερω για τα μηνυματα που ειδα κ τις κλησεις ή να το αφησω?

  13. #28
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    βασια παντως απο τα μηνυματα σου μου δινεις την εντυπωση οτι πιο πολυ αγχωνεσαι για το οτι εφυγες απο το σπιτι και τωρα πρεπει να βρεις δουλεια και σπιτι.δε διαβασα καπου να λες οτι τον αγαπας ξερω γω και δε θες να τον χασεις.μηπως κ εσυ ειχες βολευτει καπως σε αυτη τη σχεση?

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28
    Οχι μονο τον αγαπαω, τον λατρευω και δε μπορω να φανταστω τη ζωη μου χωρις αυτον.Καναμε σχεδια για οικογενεια, εχω κανει ονειρα μαζι του.Ετυχε να μην το αναφερω. Παραλειψη μου. Γι αυτο κ νιωθω τοσο απελπισμενη. Γιατι βλεπω οτι μαλλον καταρρεουν ολα.

  15. #30
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    οκ συγνωμη απλα ειπες οτι δε μπορεις να τον περιμενεις αλλο και μου περασε αυτη η σκεψη γτ συνηθως αν αγαπαμε κανουμε και λιγο παραπανω υπομονη.νομιζω ειπες οτι εχουν περασει 10 μερες μονο απο τοτε που πεθανε η μητερα του.εγω θα εκανα λιγη υπομονη ακομα τωρα εσυ για να μη μπορεις θα εχεις τους λογους σου

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. νέα σχέση και πένθος
    By berdemeni in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 29-11-2012, 00:41
  2. πένθος
    By θωμα in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 25-12-2011, 00:02
  3. πενθος για τη Μητερα μου
    By dina in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 11
    Last Post: 13-12-2010, 14:41
  4. πενθος κ θυμος
    By phdw in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 19-08-2007, 14:48
  5. Σχετικά με το πένθος...
    By thinkpositive in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-2005, 01:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •