Σχέση και πένθος
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 56
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28

    Σχέση και πένθος

    Γεια σας κι από έμένα!Με λένε Βάσια κ θα ήθελα τη γνώμη σας. Η μητέρα του φίλου μου έφυγε απ΄τη ζωή πριν 10 μέρες μετά από μεγάλη μάχη και ταλαιπωρία στα νοσοκομεία. Όπως καταλαβαίνετε ο φίλος μου βρίσκεται σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση. Ήμουν δίπλα του όλο αυτό το διάστημα.3 μέρες μετά το χαμό, μου ζήτησε να φύγω από το σπίτι (συγκατοικούσαμε σε δικό του σπίτι) για να ηρεμήσει και να καθαρίσει το μυαλό του. Το σεβάστηκα κ επέστεψα στο πατρικό μου. Του είπα βέβαια πως θα ήθελα να μείνω για να του σταθώ κ να είμαι δίπλα του αλλά δεν ήθελε. Μαθαίνω παράλληλα πως απολύομαι κ δεν ξέρω τι να κάνω. Σήμερα μου είπε ότι θέλει να μείνουμε χωριστά 2-3 μήνες για να θρηνήσει κ μετά βλέπουμε. Είναι φυσιολογική η αντίδρασή του;; Από τη μία τον καταλαβαίνω ότι περνά δύσκολες στιγμές, από την άλλη ο μόνος τρόπος για να βρω δουλειά(βιάζομαι γιατί η οικογένειά μου αντιμετωπίζει σοβαρά οικομονομικά προβλήματα) είναι να επιστρέψω στην πόλη όπου μέναμε ( το πατρικό μου είναι σε ένα χωριό, χωρίς καμιά ευκαιρία εργασίας), αλλά δε με θέλει εκεί.Θέλω να τον βοηθήσω, δεν θέλω να τον πιέζω.Να κάνω υπομονή όπως μου λέει και να μείνω μακριά του; Δεν ξέρω πως να συμπεριφερθώ.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Το να θελει καποιες μερες να μεινει μονος ειναι φυσιολογικο και ανθρωπινο..3 μηνες να ειστε χωρια γιατι?Και μετα βλεπουμε...?

  3. #3
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    εγω νομιζω πως δε πρεπει να τον πιεσεις.3 μηνες ειναι πολυ,αλλα ειναι ευαλωτος αυτη τη στιγμη κ το πιο πιθανο ειναι να μη τα εννοει ολα αυτα.δωστου λιγο χρονο οσο αντεξεις.αν δεις οτι η υπομονη σου εξαντληται κανε μια σοβαρη συζητηση μαζι του.ειναι μοναχοπαιδι?τι ηλικια εχει?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28
    Δεν ξέρω κι εγώ. Γι αυτό προβληματίζομαι.Υποστηρίζ� �ι πως θα μας κάνει καλό στη σχέση λίγη απόσταση.Εμένα όμως δε μου ακούγεται καλό αυτό.
    Να τονίσω πως παλιά μου είχε ξαναζητήσει να φύγω απ το σπίτι, κυρίως μετά από τσακωμούς.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28
    Είναι 44. Έχει και έναν αδερφό ο οποίος έχει οικογένεια.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Το να θελει καποιες μερες να μεινει μονος ειναι φυσιολογικο και ανθρωπινο..3 μηνες να ειστε χωρια γιατι?Και μετα βλεπουμε...?
    καλα σοβαρολογεις? θελει να μινει μονος και τη ξαποστηλε ετσι ειναι ................. να μη γινω κακος τωρα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    44??????εγω νομιζα θα ελεγες 26-30 ξερω γω...

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αυτο δεν ειναι συμπεριφορα κατα την αποψη μου ειναι κολημενος με τη μαμα του επιδη πεθανε η μαμα μου δινε του? αντε να σου πει θελω να μεινω λιγο μονος οχι ετσι... και τωρα δηλαδη τι θα γινει η ζωη συνεχιζετε με το να θρηνισει δε προκειται να αλαξει τιποτα οσο γρηγοροτερα συμβιβαστει τοσο το καλυτερο....

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28
    Μου είπε σήμερα να του δώσω αυτό το χρόνο για να θρηνήσει τη μητέρα του.κ μετά βλέπουμε για τη σχέση μας. Απλά αδυνατεί να καταλαβεί αυτή τη στιγμή ότι έχω πολλή μεγάλη ανάγκη να επιστρέψω για να βρω δουλειά.Υποστηρίζει πως δεν είναι σοβαρό πρόβλημα κ δε θα παθω και τιποτα αν μείνω χωρίς δουλειά κ μια χρονιά.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    οπιος θελει κατι βρισκει λογους οπιος δε θελει βρισκει αιτιες

  11. #11
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    συμφωνω με τον αλεξανδρο.κανονικα θα επρεπε να σε θελει διπλα του τετοιες στιγμες...σεβαστο να θελει να μεινει λιγο μονος αλλα οχι να σε διωξει απο το σπιτι τοσο καιρο και μαλιστα να σου λεει μετα απο 3 μηνες βλεπουμε τι θα γινει.κανονικα στην ηλικια που ειναι θα επρεπε να εχει φαει μερικα χαστουκια απο τη ζωη και να φερετε λιγο πιο ωριμα...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28
    Κι εγώ συμφωνώ μαζί σας γι αυτό κοντεύω να σκάσω.Κάθομαι όλη μέρα σπίτι (λείπουν κ όλοι μου οι φίλοι από το χωριό)κ ψάχνω λύσεις.Δεν περιμένω να με καταλάβει 100% ούτε να μου βρει λύσεις γιατί περνάει δύσκολα, απλά με στεναχώρησε που με έδιωξε έτσι. Και με γεμίζει τύψεις, λέγοντάς πως έχω τους δικούς μου καλά κ δε χρειάζομαι τίποτα άλλο ούτε δουλειά, ουτε τιποτα. Είναι παράλογο να ψάχνω να δουλέψω όταν μάλιστα αντιμετωπίζουν κ οικονομικά προβλήματα οι δικοί μου;;

  13. #13
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    φυσικα και δεν ειναι παραλογο απλα αυτος τωρα νομιζει πως βρισκεται σε χειροτερη θεση απο σενα,και νομιζει πως εχει αλλοθι επειδη πενθει!!!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    28
    Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Ειχα αρχισει να νιωθω παράλογη. Μόλις μιλησαμε στο τηλ. τον ρωτησα αν μπορω να επιστρεψω μεσα στην εβδομαδα να ψαξω για δουλεια (ειμαστε 5 μερες χωρια) κ μου ειπε οχι κ οτι δεν εχω υπομονη κ πιεζω καταστασεις.Δεν τον αφήνω καθολου ησυχο.

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω μεχρι να πανθισει θα τον εκανα ταρανδο κ μετα βλεπουμε

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. νέα σχέση και πένθος
    By berdemeni in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 9
    Last Post: 29-11-2012, 00:41
  2. πένθος
    By θωμα in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 25-12-2011, 00:02
  3. πενθος για τη Μητερα μου
    By dina in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 11
    Last Post: 13-12-2010, 14:41
  4. πενθος κ θυμος
    By phdw in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 19-08-2007, 14:48
  5. Σχετικά με το πένθος...
    By thinkpositive in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 2
    Last Post: 30-06-2005, 01:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •