βάρος στο μέτωπο - μάτια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8

    βάρος στο μέτωπο - μάτια

    Καλημέρα φίλοι μου!

    Είμαι νέος στο forum και κάνω την πρώτη μου δημοσίευση.

    Είμαι 25 χρονών και εδώ και 1 χρόνο έχω έντονο πόνο στο κεφάλι και στα μάτια.
    Τα συμπτώματα ξεκινούν από μία κούραση στα μάτια και αρκετή υπνηλία, και καταλήγουν να μου βαραίνουν όλο το μέτωπο και να νοιώθω τα μάτια μου πολύ βαριά, σαν ψεύτικα.

    Έχω κάνει γενικές εξετάσεις και όλα ήταν άψογα. Επίσης έχω δοκιμάσει να πάω και σε οφθαλμίατρο, και εκεί όλα άψογα.
    Το μόνο φάρμακο που χρησιμοποιώ είναι rivotril σε μικρή ποσότητα 0.5mg/πριν το βραδινό ύπνο, γιατί έχω κάποιες διαταραχές ύπνου από παιδική ηλικία.

    Έχω επισκευθεί αρκετούς γιατρούς για να καταλάβω τι φταίει, αλλά όλα δείχνουν άψογα, αλλά το βάρος συνεχίζεται. :(
    Τον τελευταίο καιρό έχω απογοητευτεί από το ψάξιμο. Έχετε καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Poses ώρες περνάς μπροστά στο pc...>?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    μηπως πινεις αλκολ δε ξερω ρωταω

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    Αντρέα, χτύπαγα 12ωρα πριν το καλοκαίρι. Τώρα που έχω ελαττώσει σε 1-2 ώρες ανά ημέρα, συνεχίζω και πάλι να έχω το ίδιο βάρος. :)

    Αλέξανδρε, καλά κάνεις και ρωτάς. 1-2 ποτά τη βδομάδα max :)

  5. #5
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    πωπω και εγω το εχω αυτο αλλα καθομαι πολλες ωρες στον υπολογιστη και φανταζομαι πως ειναι απο αυτο.επισης ειχα επισκεφτει πλαστικο χειρουργο κ μου ειχε πει πως το βαρος που αισθανομαι στα ματια μου(στο ενα ειδικα πιο πολυ) οφειλεται στο οτι το ενα βλεφαρο-φρυδι εχει τη ταση να 'πεφτει' αυτο ειναι παθηση γτ χαλαρωνουν με τα χρονια κ πρεπει να κανω επεμβαση.δε το εψαξα περισσοτερο ομως.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by apple88 View Post
    Αντρέα, χτύπαγα 12ωρα πριν το καλοκαίρι. Τώρα που έχω ελαττώσει σε 1-2 ώρες ανά ημέρα, συνεχίζω και πάλι να έχω το ίδιο βάρος. :)

    Αλέξανδρε, καλά κάνεις και ρωτάς. 1-2 ποτά τη βδομάδα max :)
    α νατο καπια σχεση πρεπει να εχει αυτο μπορει να μη το σηκωνεις

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    Viky, νοιώθω πιο βαρύ το δεξί βλέφαρο. Ίσως και να είναι αυτο που λες, αν και ο οφθαλμίαττος θα έπρεπε να το έχει διαγνώσει :/ Τι άλλα συμπτώματα έχεις μήπως καταλάβω αν μιλάμε για την ίδια περίπτωση ...

    Alexandre, δεν είναι ποτά. Παλαιότερα έπινα παραπάνω χωρις θέμα :)

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    και εγω παλιοτερα εκανα πραματα που τωρα δε τα σηκωνω.. πχ εχουν αρχισει και με πειραζουν τα αναψυκτικα κατι που παλια δε συνεβενε..

  9. #9
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    Quote Originally Posted by apple88 View Post
    Viky, νοιώθω πιο βαρύ το δεξί βλέφαρο. Ίσως και να είναι αυτο που λες, αν και ο οφθαλμίαττος θα έπρεπε να το έχει διαγνώσει :/ Τι άλλα συμπτώματα έχεις μήπως καταλάβω αν μιλάμε για την ίδια περίπτωση ...
    κι ομως εμενα ο οφθαλμιατρος δε το προσεξε...δε πηγε το μυαλο του πως μπορει να ειναι αυτο.εγω το αλλο συμπτωμα που εχω εκτος απο αυτα ειναι οτι δεν εστιαζω ευκολα.σα να ζαλιζονται τα ματια μου.αλλα αυτο μπορει να ειναι και αστιγματισμος.επισης ειμαι πολυ αφηρημενη και δε μπορω να συγκρατησω νεα πληροφορια.πχ τωρα που διαβαζω για κατι εξετασεις,κατι που διαβαζω σημερα μεχρι αυριο δε μπορω να το θυμηθω.και δε κανω διαβασμα ξεπετα.πραγματικα ριχνω πολλη προσπαθεια.ολα αυτα μου παρουσιαστηκαν την ιδια χρονικη περιοδος.μια ψυχιατρος που ειχα δει πριν καιρο ηθελε να μου δωσει φαρμακα για τη συγκεντρωση αλλα το θεωρησα υπερβολικο κ δεν εδωσα βαση.ουτε καν ρωτησα τι φαρμακα ηταν.τωρα ομως που τα βρισκω σκουρα με το διαβασμα σκεφτομαι να το ξανασυζητησω μαζι της το θεμα φαρμακων.
    Last edited by viky; 16-09-2013 at 16:16.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    Μάλλον και εγώ από την ίδια μυοασθένεια στο δεξί βλέφαρο πάσχω.
    Δεν έχω θέμα στη συγκέντρωση, αλλά η ψυχολογία μου είναι ψιλοχάλια γιατί συνέχεια σκέφτομαι αν κοιτάω σωστά τους γύρω μου ή αν το βλέφαρό μου είναι πιο χαμηλά. Στον καθρέπτη από την άλλη φαίνομαι μια χαρά.

    Ενδεικτικά, έχω ένα μικρό θέμα στο να εστιάζω, ένα βάρος συνέχεια στο δεξί μάτι που οδηγεί σε πολύ βαρύ μέτωπο.

    Σε ευχαριστώ όπως και να έχει. :)

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    491
    μηπως να πας κ σε ενα ωρυλα???????.... για κανε μια βολτιτσα... το βαρος στο μετωπο μπορει να σχετιζεται με το ιγμορειο. δεν χανεις κατι.....
    ότι δε σε σκοτώνει…..κακά τα ψέματα……
    …………………………….ένα κουσούρι στο αφήνει!!!

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    Μου πέρασε από το μυαλό hapydays :)
    Θα κάνω μία αξονική ώστε να εντοπόσω αν υπάρχει ιγμορίτιδα.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου αν δεν σου συμβαινει κατι παθολογικο ισως ειναι ψυχολογικο ισως παθαινεις εντονο αγχος για κατι κ αυτο σωματοποιειται αντι να παθεις πονοκεφαλο παραδειγμα νιωθεις αυτο το βαρος

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Οταν λες εχεις κανει γενικες εξετασεις τι εννοεις;; Τι εξετασεις εχεις κανεις;; Αν εχεις ψαχτει σχετικα με τα ματια, πηγαινε και σ' ενα ΩΡΛ για ιγμοριο κτλ αν ειναι καθαρες κι εκει ψαξου για υπερταση. Αλλιως μονο απο νευρολογο θα παρεις καποια απαντηση υστερα. Θα πας σε γιατρο στο Αιγινητειο με ειδικευση στις κεφαλαλγιες δεν ειναι ολοι οι νευρολογοι το ιδιο.

  15. #15
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    8
    Ίσως και το άγχος να επιδεινώνει την κατάσταση. Και ψυχολογικό να μην είναι, σίγουρα εκεί θα καταλήξει αν συνεχήσω με τα ίδια συμπτώματα.

    Έχω κάνει γενικές αίματος. Θα κλείσω αρχικά ένα ραντεβού με νευρολόγο και βλέπουμε.

    Επιστρέφω με νέα. Σας ευχαριστώ όλους!

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. με τα μάτια κλαμμένα σας γράφω
    By zouzounitsaaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-04-2013, 18:11
  2. Για ρίξτε μια ματιά....
    By evanioan in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 5
    Last Post: 19-10-2012, 23:25
  3. Δεν εχω ματια να την αντικρυσω...
    By Petros_28 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 15-08-2009, 11:04
  4. Απλά όσοι θέλετε ρίξτε μια ματιά....
    By Christine in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 4
    Last Post: 16-06-2008, 16:51
  5. Η στρατιωτική θητεία με τα μάτια ενός κοινωνιοφοβικού…
    By ΜΙΧΑΛΗΣ in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2006, 01:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •