Abilify - εμπειρίες - παρενέργειες (contin...by demis...)
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1

    Abilify - εμπειρίες - παρενέργειες (contin...by demis...)

    Αγαπητοί φίλοι, επανέρχομαι αφού είδα το γιατρό μου, τον οποίο θεωρώ καλό…..και γνωστή των ψυχιατρικών καταστάσεων αλλά και των φαρμάκων….
    1. Η υπερένταση που μου δημιούργησε το αμπι τις πρωτες ημέρες ληψης του, μου είπε ότι ΔΕΝ θα πολύ-περάσει (το αμπι και partial dopamine agonist, ισως γι αυτό φερνει και υπερένταση…) , άρα το φάρμακο ΔΕΝ κάνει για μένα……εκτός αυτου από τον επόμενο μήνα (μάλλον θα εχετε μαθει) ότι το αμπι ΔΕΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΝΕΤΑΙ πλέον από τους ασφαλιστικους φορεις…..αρα abilify τέλος…..
    2. δευτερη επιλογη το Invega, το οποίο απορρίπτεται επειδή ανεβάζει την προλακτινη, και επειδή έχω θέμα με την προλακτινη (λογω αδενωματος στην υποφυση)….
    3. Τρίτη επιλογη το Seroquel. Πολύ καλό φάρμακο κατά τη γνωμη του, αρχικά 50 mg XR κάθε βράδυ….για τον φοβο της υποτονικοτητας – υπνηλιας μου προτεινε να πάρω Valdoxan 25mg και να δούμε πώς θα παω (δηλ. ΔΕΝ θα πάρω σεροκ κατά την ώρα…), γιατί έχω και ένα μικρό θέμα με τον υπνο, το οποίο ξέρω ότι το «κάνει» το cymbalta…Ξυπναω κατά τις 5:00 (ας πούμε) και μετά δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ, οποτε το πρωί είμαι «κομμάτια»…..

    Τέλος το lyrica, είμαι σίγουρος ότι μου φέρνει υποτονικότητα και υπόταση (είμαι συνέχεια με 9 την «μεγάλη»…) και δεν ξέρω τι να κάνω….
    Όσοι έχετε πάρει lyrica είχατε παρόμοιες παρενέργειες? Κι αν ναι, τι κανατε?.....
    Έχω γίνει «ψάρι» από το αλάτι με νερό, και παίρνω και effortil, από καμιά φορά, αλλά δεν αντιμετωπίζεται έτσι το θέμα….Δεν είναι μόνο η υπόταση…Είναι και μια γενική «κατατονία» η οποία είναι κουραστική-εξουθενωτική…..

    Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας στα πιο πάνω θέματα…

    Φιλικα
    Δημητρης

  2. #2
    δημητρη δεν εχω τπτ να πω γιατι δεν γνωριζω για 2,3.ξερω απο αμπιλιφαυ και αυτο που εχω να πω ειναι οτι εμενα μου ανοιξε πολυ την ορεξη αλλα ειναι πολυ καλο φαρμακο...ηθελα να ρωτησω για το αμπι αυτο που ξερεις ειναι οτι θα το πληρωνουμε πληρως η μονο την συμμετοχη των 55 εννοεις λεγοντας οτι δεν καλυπτει το ασφαλιστικο ταμειο?

  3. #3
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    δημητρη δεν εχω τπτ να πω γιατι δεν γνωριζω για 2,3.ξερω απο αμπιλιφαυ και αυτο που εχω να πω ειναι οτι εμενα μου ανοιξε πολυ την ορεξη αλλα ειναι πολυ καλο φαρμακο...ηθελα να ρωτησω για το αμπι αυτο που ξερεις ειναι οτι θα το πληρωνουμε πληρως η μονο την συμμετοχη των 55 εννοεις λεγοντας οτι δεν καλυπτει το ασφαλιστικο ταμειο?
    ας απαντησω εγω στο ερωτημα μου(μια που δεν πηρα απαντηση...):συμφωνα με οτι με ειπε η φαρμακοποιος μου απο 55ευρω συμμετοχη το αμπι πηγε 76,5.Τρεμετε αμπιλιφαυκιδες...

  4. #4
    Τελικά το αμπι, μαλλον δεν θα αποζημιώνεται ΚΑΘΟΛΟΥ από τα ασφαλιστικά ταμεια από 1 Οκτωβρίου...και η τιμη του ειναι λιαν τσουχτερη...130€ περιπου...
    Για τα φαρμακολογικά τωρα...
    Πηρα valdoxan για καμια βρομαδα, αλλα ειχα αρκετη υπνηλια με χρι αργα το απόγευμα και ατσι το σταματησα κι αυτο.....
    Θα δουμε τι άλλο θα μπορεσουμε να κανουμε....

  5. #5
    η μεγαλυτερη παρενεργια του αμπιλιφαυ ειναι οτι τωρα εφτασε η συμετοχη τα 66 ευρω.προς πληροφορηση ενδιαφερωμενων...

  6. #6
    παιδια τωρα τελευταια παρατηρησα οτι οποτε παιρνω το αμπιλιφαυ(15μγ) με ποναει μετα απο κανα 2 λεπτα η καρδια.ο γιατρος μ καλα κανει και δεν το αλλαζει-ελατωνει γτ με βοηθησε ψυχικα
    ομως σωματικα ανησυχω πολυ.αν το ελατωσω απο μονος καλα θα κανω?τι λετε?καμια ιδεα?υποψη ο πονος στην καρδια ειναι φοβερο πραμα και ξεπερναει ακομη ακομη και την ψυχικη παθηση(ασχετα που απο αυτην προερχεται...)

  7. #7
    tvra phga sta 10 kai den exo sobaro problhma me ayton ton kardiako pono

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Posts
    1
    Καλησπέρα είμαι καινούργιο μέλος στην ομάδα, το αγόρι μου παίρνει το Abilify και έκανες κάποιες γενικές εξετάσεις και του βρήκαν πίεση στην καρδιά αρρυθμία και ζάχαρο. Μπορεί να οφείλετε στο φάρμακο?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Quote Originally Posted by PGK View Post
    Καλησπέρα είμαι καινούργιο μέλος στην ομάδα, το αγόρι μου παίρνει το Abilify και έκανες κάποιες γενικές εξετάσεις και του βρήκαν πίεση στην καρδιά αρρυθμία και ζάχαρο. Μπορεί να οφείλετε στο φάρμακο?

    Οπως καταλαβαινεις ερωτησεις τετοιας υφης δεν μπορουν να απαντηθουν. Τι και αν σου πει ο αλλος ναι ή οχι? Εμπιστεψου το εξιδεικευμενο προσωπικο.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  10. #10
    παντως μεσα στις οδηγιες του αμπιλιφαυ γραφει ρητα οτι δεν ταιριαζει σε ζαχαροβιητικους.δεν ξερω ομως αν αυτο οτι ειναι ενδειξη οτι προκαλει και ζαχαρο

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    μπορεί να μου πει κάποιος το abilify ποσες μέρες κάνει να πιάσει επίπεδα στον οργανισμό.ξέρω ότι κάθε φάρμακο δρα διαφορετικά στον οργανισμό.αν έχει κάποιος εμπειρία μου λέει ευχάριστό

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Με 9 μεγαλη πιεση συνεχεια εισαι ;

    Πως αντεχεις !!

    Και εγω ειχα πολυ υποταση με Risperdal Quicklet αλλα αλλαξα σε σκετο Risperdal και μου εφυγε η υποταση σε 1 μηνα !

    Αλλαξε φαρμακα !!

    Δεν αντεχετε τετοια υποταση !

    Αλλο τροπο εκτος απο το να αλλαξεις φαρμακα δεν υπαρχει !
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    657
    Το αμπιλιφαι δεν προκαλει τρομερη κατασταλτικοτητα τις πρωτες μερες κ υπνηλια; η μονο σ εμενα;:Σ

  14. #14
    ΚΑΛΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΤΟ ΜΟΝΟ 3Ης ΓΕΝΙΑΣ ΑΠΛΑ ΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΑΧΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    @johanna Όλα τα αντιψυχωτικά φέρνουν καταστολή κ υπνηλία σε συνδιασμό κ με τα συμπτωματα της ψύχωσης αν πασχεις απο κάτι τέτοιο.

    Θα βελτιώνεται με το περασμα χρονων ανάλογα κ την σοβαρότητα.
    Δεν υπάρχει τέλειο φάρμακο.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Abilify - εμπειρίες - παρενεργειες...
    By demis-demis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 49
    Last Post: 11-05-2023, 18:04
  2. Παραφυσικές εμπειρίες...
    By Paraxeni Kopela in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 24
    Last Post: 07-03-2013, 23:27
  3. abilify και παρενεργειες στην αρχη της θεραπειας
    By Soulfly in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 94
    Last Post: 22-11-2012, 00:54
  4. παρενεργειεσ abilify
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 17
    Last Post: 10-10-2009, 20:18

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •