Ψυναγκασμός εδώ και 10 χρόνια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    2

    Ψυναγκασμός εδώ και 10 χρόνια

    Γεια σας!! Είμαι νέος μέλος εδώ και θα ήθελα και εγώ να σας πω την ιστορία μου.

    Είμαι 28 ετών και ζω με τους δικούς μου λόγο ανεργίας..

    Την πρώτη φορά που θυμάμαι τον εαυτό μου να κάνει κάτι που δεν το θέλει αλλά πρέπει είναι κάπου στα 15..

    όταν πήγαινα στο σπίτι της γιαγιάς μου και έβαζα τα χέρια μου στους τοίχους σε διάφορα σημεία γιατί αν δεν το έκανα σκεφτόμουνα ότι θα πεθάνει κάποιος.

    Στο πέρασμα του χρόνου αυτό περασε στο δρόμο ( να μην μπορώ να περπατήσω αν πατήσω εκεί κάτι θα γίνει ..) και σε κάθε κίνηση που έκανα ( το τσιγάρο για να το ανάνω για μένα μερικές φορές είναι λες και πήραμε το moudial..)

    αργότερα ήρθε και το προσκύνημα σε θεό, αγίους. Σεφτόμουνα κάτι κακό? Πήγαινα να προσκυνήσω σε κάθε γωνιά που έβρισκα για να σώσω το άτομο που σκέφτηκα να πεθάνει...
    Στον δρόμο, σε πλατεά σε τουαλέτες στο σπίτι σε γωνίες παντού...

    Δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι . Για να πάω κάπου έπρεπε να κάνω διαδικασία ολόκληρη.. Απόσταση 5 λεπτών ίσως για μένα ήταν ώρα ολόκληρη,..

    Να σας πω ότι ειμαι κοντός στο ύψος 1.51 δεν έχω κάνει ποτέ κανονική σχέση με κοπέλα παρα μόνο τηλεφωνικές ( και σεξ το ίδιιο ) εκτός από λίγες φορές που παίχτηκαν κάποιες φάσεις και δύο φορές σεξ κανονικά αλλα΄σε μεγάλα διαστήματα το ένα με το άλλο ...

    Δεν εχω παρέες ιδιαίτερες και αν πάω κάπου με φίλους νιώθω μόνος και άσχημα απέναντι τους...
    Νιώθω ότι ειμαι ένα τίποτα...και ότι όλοι ειναι ψηλοί και εγώ μπροστά σε αυτούς ένα τίποτα...

    Βλέπω ότι υπάρχουν και άλλοι σαν εμένα εδώ,...
    και αυτό με βοηθάει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2011
    Posts
    3,281
    Τακη..Για το ύψος σου να μην νιώθεις άσχημα!Σκέψου διασημότητες που είναι κοντοί και πάρε παράδειγμα.Σημασία έχει η προσωπικότητα και η αυτοπεποίθηση...Όταν την αποκτήσεις θα έχεις όλον τον κόσμο δικό σου!Είναι τι πουλάς προς τα έξω...Παρατήρησε ανθρώπους που δείχνουν μια άνεση.Τι βλέπεις?Εγώ βλέπω οτί κερδίζουν την συμπάθεια και έλκονται από ανθρώπους.Όσο για τον ψυχαναγκασμο δεν γνωρίζω αλλά μπορώ να φανταστώ γτ πρέπει να είχα και εγώ.Για παράδειγμα έχω το εξής από μικρή.Όταν είναι να βάλω φαγητό στα πιάτα για τον οποιοδήποτε έβαζα τα καλύτερα κομμάτια και τις μεγαλύτερες ποσότητες στους άλλους και εμένα με έβαζα τελευταία γτ θεωρούσα οτί είναι κακό να σκέφτομαι την δική μου απόλαυση σαν προτεραιοτητα.Ήταν απαραίτητη ανάγκη για μένα και αν δεν το έκανα θα ένιωθα χάλια!Ξέρω ακούγεται κουφό! Αλλά αυτό το ελαττώνω γτ πρέπει να αλλάξω τον τρόπο σκέψης μου. Θα πρέπει Τακη να μπεις στην διαδικασία να αλλάξεις τον τρόπο που σκέφτεσαι..θα πρέπει να σταματήσεις να σκέφτεσαι οτί κάτι θα γίνει.ΤΙΠΟΤΑ δεν θα γίνει!Όλα είναι μέσα στο μυαλό.Ξέρω πως νιώθεις..είναι σαν να σε αναγκάζει μια άλλη δύναμη να τα κάνεις όλα αυτά αλλά το μυαλό εχει δύναμη και πρέπει να βρεις τον τρόπο.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Συμφωνω με Χριστινα.. Παραδειγμα διασημων που μου ηρθε ειναι Tom Cruise με Κatie Holmes, η οποια τον περναει κατα πολυ στο υψος..

    Το θεμα δεν ειναι ουτε το υψος, ουτε τα κιλα, ουτε το οτιδηποτε εξωτερικο σε εναν ανθρωπο, αλλα το μεσα, ο χαρακτηρας του, ολα εκεινα τα στοιχεια που εχει που κανουν τον αλλο να νιωθει ωραια κ να τον εκφραζουν.. εκει ειναι το ζητουμενο.. το να νιωθεις κομπλεξικα για κατι στο οποιο μαλιστα δεν φταις εσυ κ δεν μπορεις να το αλλαξεις κ να περιχαρακωνεσαι στον εαυτο σου κ να νιωθεις ασχημα κ με result την χαμηλη αυτοεκτιμηση ειναι ο,τι χειροτερο κ δεν βοηθαει πουθενα..

    Παρομοιους ψυχαναγκασμους ειχα κι εγω σχετικα με τα πλακακια στο πεζοδρομιο, προσεχα να μην πατησω τις διαχωριστικες γραμμες, κ οταν ημουν μαθητρια σχετικα με πχ αμα πω 5 φορες την παραγραφο η αμα γραψω με τον ταδε στυλο η αμα εχω τακτοποιημενα κατα συγκεκριμενη σειρα τα πραγματα στο ραφι οτι θα πανε ολα καλα την επομενη μερα, αλλιως θα γινει κατι κακο.. τα ξεπερασα αυτα μονη μου, ολα στο μυαλο ειναι...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by Lacrymosa View Post
    Συμφωνω με Χριστινα.. Παραδειγμα διασημων που μου ηρθε ειναι Tom Cruise με Κatie Holmes, η οποια τον περναει κατα πολυ στο υψος..

    Το θεμα δεν ειναι ουτε το υψος, ουτε τα κιλα, ουτε το οτιδηποτε εξωτερικο σε εναν ανθρωπο, αλλα το μεσα, ο χαρακτηρας του, ολα εκεινα τα στοιχεια που εχει που κανουν τον αλλο να νιωθει ωραια κ να τον εκφραζουν.. εκει ειναι το ζητουμενο.. το να νιωθεις κομπλεξικα για κατι στο οποιο μαλιστα δεν φταις εσυ κ δεν μπορεις να το αλλαξεις κ να περιχαρακωνεσαι στον εαυτο σου κ να νιωθεις ασχημα κ με result την χαμηλη αυτοεκτιμηση ειναι ο,τι χειροτερο κ δεν βοηθαει πουθενα..

    Παρομοιους ψυχαναγκασμους ειχα κι εγω σχετικα με τα πλακακια στο πεζοδρομιο, προσεχα να μην πατησω τις διαχωριστικες γραμμες, κ οταν ημουν μαθητρια σχετικα με πχ αμα πω 5 φορες την παραγραφο η αμα γραψω με τον ταδε στυλο η αμα εχω τακτοποιημενα κατα συγκεκριμενη σειρα τα πραγματα στο ραφι οτι θα πανε ολα καλα την επομενη μερα, αλλιως θα γινει κατι κακο.. τα ξεπερασα αυτα μονη μου, ολα στο μυαλο ειναι...
    λακρυ μου το ξεπερασες αλλα ηξερες ποια εισαι.κ εγω αυτους τους ψυχαναγκασμους τους ειχα απο μικρη κ τα ξεπερνουσα αλλα εφτασα σε σημειο να μη με αναγνωριζω κ οι ψυχαναγκασμοι εχουν να κανουν με το εγω μου.εκει ειναι το ζορι..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    175
    κύκνε , σβήσε κανα μυνημα , δεν μπορώ να σου στείλω π.μ

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    964
    Quote Originally Posted by O Frikoubikos View Post
    κύκνε , σβήσε κανα μυνημα , δεν μπορώ να σου στείλω π.μ
    done ποσο σ ευχαριστω!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    between heaven and hell
    Posts
    7,796
    Quote Originally Posted by kyknos25 View Post
    λακρυ μου το ξεπερασες αλλα ηξερες ποια εισαι.κ εγω αυτους τους ψυχαναγκασμους τους ειχα απο μικρη κ τα ξεπερνουσα αλλα εφτασα σε σημειο να μη με αναγνωριζω κ οι ψυχαναγκασμοι εχουν να κανουν με το εγω μου.εκει ειναι το ζορι..
    kykne εχω περασει κ απο σταδιο αποπροσωποιησης κ αποπραγματοποιησης οταν βρισκομουν σε καταθλιψη.. ξερω ποσο δυσκολο κ ασχημο ειναι να νιωθεις τον εαυτο σου ξενο κ οτι σαν να βρισκεσαι εξω απο το σωμα σου κ δεν εχεις τον ελεγχο εσυ, αλλα πιστεψε με θελει υπομονη μεχρι να δρασουν τα φαρμακα κ να περασει....ειναι απαισια αισθηση οντως να μην ξερεις ποια εισαι κ τι σου γινεται κ να νιωθεις οτι ολα ειναι περαν της δικης σου βουλησης...
    " I stopped fighting my inner demons... we are on the same side now..."

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    2
    σας ευχαριστώ όλους σας αγόρια και κοπέλες... δεν θα σας πω ότι βοηθήσατε γιάτι μετά από λίγο τα ίδια θα πάθω απλά μου δώσατε μία πολύ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΚΑΛΙΑΑΑΑΑΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΑΝΑΓΚΗΗΗΗ ( με βοηθησατε οχι στο προβλημα αλλά με έναν πλάγιο τρόπο... )

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Σκέφτηκες να επισκεφτείς ψυχολόγο;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    δες το "As Good as It Gets" (1997). δεν θα το έλεγα παρήγορο αλλά κάτι θα σου φέρει με την ευρεία έννοια

Similar Threads

  1. Χρονια ΙΨΔ
    By heretic in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 22-07-2011, 17:14
  2. Παλεύω ήδη 12 χρόνια!!!
    By mar_mo in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 13-04-2011, 14:00
  3. 6 χρονια μετα
    By zaphod in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 08-04-2011, 02:28
  4. Χρόνια υστερία
    By beautys in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 20-04-2010, 00:31
  5. Δύο χρόνια μετά....
    By moreira in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 10-03-2010, 20:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •