ίσως πάσχω από ιδψ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    4

    ίσως πάσχω από ιδψ

    γεια σε όλους και όλες! ελπίζω να μη βρείτε αυτά που θα γράψω χαζά. λοιπόν. πριν καμιά ώρα είδα ένα βίντεο ενός νεαρού με ιψδ να μιλάει για τη κοπέλα που αγάπησε και έχασε. έψαξα λοιπόν για το ocd (έτσι εμφανιζόταν στο βίντεο) και μπήκα σε σκέψεις μήπως πάσχω και εγώ από αυτό. δεν ξέρω καν αν γράφω στη σωστή κατηγορία οπότε αν έκανα λάθος ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. κοιτάζοντας λοιπόν τα χαρακτηριστικά των ατόμων που έχουν ιψδ παρατήρησα πως ίσως έχω κάποια από αυτά. πρώτον κάποιες φορές είμαι σε φάσεις κατάθλιψεις αλλά αυτό πιστεύω οφείλεται στη κυκλοθυμικότητα μου λόγω εφηβείας.δεύτερον πιστεύω πως έχω το ψυχαναγκασμό λουσίματος των μαλλιών μου. ξέρω πως έχω πολύ όμορφα μακρυά μαλλιά όλοι μου το λένε αυτό αλλά εγώ ακόμη και μία ώρα μετά από το λούσιμο "κάνω τον εαυτό μου να πιστέψει" πως δεν λούστηκα καλά ή ότι τα μαλλιά μου είναι λαδωμένα. γενικότερα ποτέ δεν είμαι πλήρως ευχαριστημένη από αυτά. τρίτον έχω κοινωνική φοβία. δε μπορώ να βρίσκομαι σε χώρους με πολύ κόσμο όχι λόγω κλειστοφοβίας αν είναι ας πούμε κάποια καφετέρια. απλά δε νιώθω άνετα κι ας έχω αυτοπεποίθηση που φτάνει ταβάνι πολλές φορές. τέταρτον ίσως έχω και δερματιλλομανία. έτσι βρήκα αυτή την ιστοσελίδα. έψαξα την λέξη καθώς δεν ήξερα τι σημαίνει και μου έβγαλε μια ερώτηση μιας κοπέλας. έχω ακμή 6 χρόνια και όσο θυμάμαι τον εαυτό μου έτρωγα τα νύχια μου, τράβαγα τα πετσάκι γύρω από αυτά (ακόμα το κάνω μόνο που δε τρώω τα νύχια μου) , παλιότερα έξινα το δέρμα μου χωρίς κάποιο λόγω. με την εμφάνιση της ακμής αυτό φυσικά αυξήθηκε. συνεχώς πειράζω το δέρμα μου είτε το πρόσωπό μου, είτε τη πλάτη μου , είτε το στέρνο μου είτε τους ώμους μου. ασυναίσθητα πάντα ξύνω τα σπυράκια ή πιστεύω πως έχω σε κάποια σημεία. το 80% του χρόνου μου με τα νύχια μου συνεχώς τραβάω τα πετσάκια γύρω από τα νύχια μου. δε σταματάω σε σημείο καμιά φορά να ματώνουν. αν δεν πειράζω τα μέρη που προανέφερα ξύνω το κεφάλι μου. σε σημείο να δημιουργώ πληγές ή ερεθισμούς. μέχρι στιγμής όλα αυτά τα θεωρούσα αν όχι φυσιολογικά πως δεν είναι χαρακτηριστικά κάποιας τυχόν πάθησης.πέμπτον είμαι αντικοινωνική. δε μπορώ τους ανθρώπους σε σημείο να τους κατηγορώ σχεδόν όλους και να λέω πως μισώ τους ανθρώπους και πως μόνο λίγοι από αυτούς αξίζουν. όταν λέω δε τους μπορώ μου τη δίνει που δεν είναι αληθινοί, η υποκρισία τους, τα συμφέροντα, και άλλα. ααααυτάαα είχα να πω :)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Kαλησπερα Μαρια , καποια απο τα "συμπτωματα" που περιγραφεις εμπιπτουν στο φασμα της ΙΨΔ με την ευρυτερη εννοια , αλλα απουσιαζουν πολλα συμπτωματα της ιψδ.
    Σε γενικες γραμμες ολοι οι ανθρωποι εμφανιζουν καποια συμπτωματα ψυχικων ασθενειων χωρις να ειναι οντως πασχοντες. Αυτο που αλλαζει οταν πασχεις απο καποια ψυχικη νοσο ειναι οτι τα συμπτωματα ειναι τοσο εντονα που δεν μπορεις πλεον να εισαι λειτουργικος και να ανταποκρινεσαι στις υποχρεωσεις σου.
    Θα σου ελεγα λοιπον να μην ανησυχεις αδικα και αν περασει αρκετος καιρος και εξακολουθεις να νομιζεις πως πασχεις απο κατι να απευθυνθεις σε καποιον ψυχιατρο.

  3. #3
    Quote Originally Posted by maria1@ View Post
    γεια σε όλους και όλες! ελπίζω να μη βρείτε αυτά που θα γράψω χαζά. λοιπόν. πριν καμιά ώρα είδα ένα βίντεο ενός νεαρού με ιψδ να μιλάει για τη κοπέλα που αγάπησε και έχασε. έψαξα λοιπόν για το ocd (έτσι εμφανιζόταν στο βίντεο) και μπήκα σε σκέψεις μήπως πάσχω και εγώ από αυτό. δεν ξέρω καν αν γράφω στη σωστή κατηγορία οπότε αν έκανα λάθος ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων. κοιτάζοντας λοιπόν τα χαρακτηριστικά των ατόμων που έχουν ιψδ παρατήρησα πως ίσως έχω κάποια από αυτά. πρώτον κάποιες φορές είμαι σε φάσεις κατάθλιψεις αλλά αυτό πιστεύω οφείλεται στη κυκλοθυμικότητα μου λόγω εφηβείας.δεύτερον πιστεύω πως έχω το ψυχαναγκασμό λουσίματος των μαλλιών μου. ξέρω πως έχω πολύ όμορφα μακρυά μαλλιά όλοι μου το λένε αυτό αλλά εγώ ακόμη και μία ώρα μετά από το λούσιμο "κάνω τον εαυτό μου να πιστέψει" πως δεν λούστηκα καλά ή ότι τα μαλλιά μου είναι λαδωμένα. γενικότερα ποτέ δεν είμαι πλήρως ευχαριστημένη από αυτά. τρίτον έχω κοινωνική φοβία. δε μπορώ να βρίσκομαι σε χώρους με πολύ κόσμο όχι λόγω κλειστοφοβίας αν είναι ας πούμε κάποια καφετέρια. απλά δε νιώθω άνετα κι ας έχω αυτοπεποίθηση που φτάνει ταβάνι πολλές φορές. τέταρτον ίσως έχω και δερματιλλομανία. έτσι βρήκα αυτή την ιστοσελίδα. έψαξα την λέξη καθώς δεν ήξερα τι σημαίνει και μου έβγαλε μια ερώτηση μιας κοπέλας. έχω ακμή 6 χρόνια και όσο θυμάμαι τον εαυτό μου έτρωγα τα νύχια μου, τράβαγα τα πετσάκι γύρω από αυτά (ακόμα το κάνω μόνο που δε τρώω τα νύχια μου) , παλιότερα έξινα το δέρμα μου χωρίς κάποιο λόγω. με την εμφάνιση της ακμής αυτό φυσικά αυξήθηκε. συνεχώς πειράζω το δέρμα μου είτε το πρόσωπό μου, είτε τη πλάτη μου , είτε το στέρνο μου είτε τους ώμους μου. ασυναίσθητα πάντα ξύνω τα σπυράκια ή πιστεύω πως έχω σε κάποια σημεία. το 80% του χρόνου μου με τα νύχια μου συνεχώς τραβάω τα πετσάκια γύρω από τα νύχια μου. δε σταματάω σε σημείο καμιά φορά να ματώνουν. αν δεν πειράζω τα μέρη που προανέφερα ξύνω το κεφάλι μου. σε σημείο να δημιουργώ πληγές ή ερεθισμούς. μέχρι στιγμής όλα αυτά τα θεωρούσα αν όχι φυσιολογικά πως δεν είναι χαρακτηριστικά κάποιας τυχόν πάθησης.πέμπτον είμαι αντικοινωνική. δε μπορώ τους ανθρώπους σε σημείο να τους κατηγορώ σχεδόν όλους και να λέω πως μισώ τους ανθρώπους και πως μόνο λίγοι από αυτούς αξίζουν. όταν λέω δε τους μπορώ μου τη δίνει που δεν είναι αληθινοί, η υποκρισία τους, τα συμφέροντα, και άλλα. ααααυτάαα είχα να πω :)
    μαρια αν και εγω δεν μπορω να κρινω παρα μονο ενας ειδικος νομιζω πως δεν πασχεις απο ιψδ.η ιψδ εχει ως βαση συμπτωματα που εχουν να κανουν με καθαρες εμμονες και ψυχαναγκασμους.οι οποιες κρατανε αρκετο καιρο και σου δημιουργουν προβληματα στη καθημερινοτητα μεγαλυτερα απτο να ξυνεισ απλως τα σπυρακια σου η να τρωσ τα νυχια σου.αυτα που περιγραψες ισως ειναι απλως συμπτωματα αγχουσ..μαλλον περνας καποια περιοδο που εισαι αρκετα αγχωμενη?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    4
    γενικότερα είμαι πολύ αγχώδης τύπος. αν ας πούμε δε μπορώ να λύσω μια άσκηση στη φυσική αυτό με σταματάει και με αγχώνει. αλλά ξέρεις λόγω εφηβείας κάθε μέρα ψάχνομαι και δε θεωρώ καθόλου απίθανο να έχω κάτι τέτοιο

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    4
    betelgeuse
    έχεις δίκιο

  6. #6
    καλυτερα να μην σκεφτεσαι αρνητικα.ολοι εχουν αγχος απλα.!ειναι απο τις ορμονες της εφηβιας πιστευω!σε αυτη τη ηλικια πολλα παιδια μπερδευονται.απο τη στιγμη που δεν σου δημιουργειται καποιο σοβαρο προβλημα στη καθημερινοτητα και ολα κυλανε ομαλα (οσο θα μπορουσαν δηλαδη σε περιοδο εφηβιας) μην αγχωνεσαι!απολαυσε τα νιατα σου τις ευκαιριες που σου δινονται και βαλε στοχους για το μελλον..θα ξεπερασεις ολους τους φοβους σου και τις ανησυχιες σου αν το θες!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    4
    όλα αυτά που λες τα κάνω . και όσο για τους στόχους και όνειρα άστο και έχω ξεφύγει στο μέτρημα. απλά είναι του χαρακτήρα μου συνεχώς να προβληματίζομαι, να ψάχνω, να διαβάζω περίεργα και έτσι. αν ας πούμε δεν έψαχνα τι είναι η ιδψ, και μετά δεν έψαχνα τι είναι η δερματιλλομανία δε θα έβρισκα καν αυτότο φόρουμ . πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

  8. #8
    Quote Originally Posted by maria1@ View Post
    όλα αυτά που λες τα κάνω . και όσο για τους στόχους και όνειρα άστο και έχω ξεφύγει στο μέτρημα. απλά είναι του χαρακτήρα μου συνεχώς να προβληματίζομαι, να ψάχνω, να διαβάζω περίεργα και έτσι. αν ας πούμε δεν έψαχνα τι είναι η ιδψ, και μετά δεν έψαχνα τι είναι η δερματιλλομανία δε θα έβρισκα καν αυτότο φόρουμ . πάντως ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    οπως το ειπες και εσυ ειναι τουχαρακτηρα σου να ψαχνεσαι συνεχως και να μαθαινεισ!αυτο ομως δεν σημαινει πως εχεισ κατι!απλως εισαι ενδιαφερον ατομο με περιεργεια και αποριεσ!τι πιο φυσιολογικο και ευχαριστο!φροντισε μονο να εξαντλεις την περιεργεια σου σε επικοδομοιτικΑ πραγματα!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Under your bed
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    Σε γενικες γραμμες ολοι οι ανθρωποι εμφανιζουν καποια συμπτωματα ψυχικων ασθενειων χωρις να ειναι οντως πασχοντες. Αυτο που αλλαζει οταν πασχεις απο καποια ψυχικη νοσο ειναι οτι τα συμπτωματα ειναι τοσο εντονα που δεν μπορεις πλεον να εισαι λειτουργικος και να ανταποκρινεσαι στις υποχρεωσεις σου.
    Αυτό ακριβώς θα έλεγα κι εγώ. Κι εμένα περισσότερο κάτι σε κάποια μορφή αγχώδους διαταραχής μου φέρνει.

    Μαράκι, η ΙΔΨ βασικά, είναι ο ηλίθιος συνδιασμός των εμμονών μας με τους καταναγκασμούς μας. Οι εμμονές, είναι βασικό κομμάτι της ΙΔΨ που δεν βλέπω να έχεις. Δυσσάρεστες σκέψεις, τραγικό άγχος οτι θα πάθεις κάτι απο ασθένειες κλπ, φόβος οτι κινδυνεύεις, έντονη ανάγκη για τάξη και τελειότητα κοκ. Οι εμμονές μας υπάρχουν και πρέπει να κάνουμε κάποιες πράξεις αναγκαστικά γιατί αλλιώς νιώθουμε πως θα συμβεί κάτι πάρα πολύ κακό. Η ΙΔΨ βασικά θα έλεγα για να σε βοηθήσω να το καταλάβεις πως είναι η ασθένεια του "Κι αν δεν, τι;". Πχ. Εαν δεν κλείσω την πόρτα 10 φορές, θα πεθάνω. Εαν δεν πλύνω τα χέρια μου 4 φορές θα πάθει κάτι κακό η οικογένεια μου. Εαν δεν μετρήσω 10 φορές ως το 100 πριν κοιμηθώ δεν θα ξυπνήσω, εαν δεν πλύνω τα πιάτα τόσες φορές θα πάθω αυτό κοκ. Οι ψυχαναγκαστικές μας πράξεις αυτές είναι επαναλαμβανόμενες για μεγάλα χρονικά διαστήματα και είναι απλά ένας τρόπος να μειώσουμε το άγχος που μας προκαλούν οι εμμονές μας. Τρώνε μεγάλο μέρος της μέρας μας και απο κάποιο σημείο και μετά απλά μας καθιστούν μη λειτουργικά άτομα.

    Θέλω να καταλήξω στο εξής. Μπορεί λόγω άγχους - στρες - άσχημης ψυχολογίας κλπ να τρως τα νύχια σου, ή να έχεις μια εμμονή με το λούσιμο. Εαν όμως δεν τα κάνεις όλα αυτά, τι νιώθεις; Νιώθεις δυσφορία; Νιώθεις πως θα συμβεί κάτι άσχημο; Έχει σημασία. Διότι στην ιδψ σε αντίθεση με άλλες διαταραχές που συνδέονται με το άγχος, εαν δεν κάνεις τις πράξεις - τελετουργίες σου, ουσιαστικά και μη επιστημονικά, φρικάρεις. Δεν είσαι λειτουργικό άτομο. Άρα μην αγχώνεσαι δεν νομίζω πως σύμφωνα με τα συμπτώματα αυτό το κάτι που έχεις είναι ΙΔΨ. Γνώμη μου είναι πως καλό θα ήταν να δεις έναν γιατρό και να συζητήσεις μαζί του τις ανησυχίες σου. Εαν τίθεται θέμα κάποιας διαταραχής άγχους, θα σε βοηθήσει να το ξεπεράσεις, εαν όχι, σίγουρα θα βρειτε μαζί τι φταίει και θα το στρώσετε. Δεν είναι κακό να ζητάμε βοήθεια όταν νιώθουμε πως την χρειαζόμαστε. Σου το λέω ως άνθρωπος που μου πήρε χρόνια να ζητήσω βοήθεια ενώ έπρεπε.

    Οτι άλλο χρειαστείς, όλοι μας εδώ είμαστε. Καλό βράδυ απο εμένα και ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Similar Threads

  1. Replies: 134
    Last Post: 30-07-2011, 23:33
  2. απο τι πασχω ;
    By σέϊτα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 35
    Last Post: 11-06-2009, 15:51
  3. Νέο μέλος, παλιό πρόβλημα......ίσως
    By Perla in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 13-05-2008, 21:02
  4. Πρόβλημα έκφρασης ίσως?
    By ICU2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 9
    Last Post: 17-02-2008, 05:34
  5. Κάτι απλό μα ίσως αληθινό..
    By Στέλλα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 2
    Last Post: 31-01-2006, 20:47

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •