Οκ, κονδυλώματα, μετά; - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 28 of 28
  1. #16
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    ο γυναικολογος της ειπε πως αυτη ηταν η αιτια που δεν εμενε εγκυος.και οντως μετα εμεινε...

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by viky View Post
    ο γυναικολογος της ειπε πως αυτη ηταν η αιτια που δεν εμενε εγκυος.και οντως μετα εμεινε...
    αφου βρηκε την αιτια τι να πω.πασο

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    το 80% των ενεργων σεξουαλικα ανθρωπων εχει κονδυλωματα (είναι τρομερο οντως το ποσοστο !) ,
    και επειδη απ οτι φαινεται υπαρχει σιωπηλη συνενοχη ,το θέμα είναι ο κινδυνος καρκινου για τις γυναίκες παρα τα κονδυλωματα τα οποια θεραπευονται (σχετικα)
    ,, για τους ανδρες δεν υπαρχει ιδιαίτερο προβλημα , για τις γυναίκες νομίζω η λυση είναι να κανουν εμβόλιο για την προληψη καρκινου του τραχηλου της μητρας (νομιζω ετσι λεγεται ..)

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Yeah.
    Για άλλη μια φορα την έχουμε χαλαρά.
    Αλλα από την άλλη,οι γυναίκες έχουν το test παπ,και το εμβόλιο,ώστε να μην περιπλέκονται τα πράγματα.
    Οποτε δεν είναι κάτι άξιο τρέλας και απογοήτευσης γενικής.

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by path View Post
    το 80% των ενεργων σεξουαλικα ανθρωπων εχει κονδυλωματα (είναι τρομερο οντως το ποσοστο !) ,
    και επειδη απ οτι φαινεται υπαρχει σιωπηλη συνενοχη ,το θέμα είναι ο κινδυνος καρκινου για τις γυναίκες παρα τα κονδυλωματα τα οποια θεραπευονται (σχετικα)
    ,, για τους ανδρες δεν υπαρχει ιδιαίτερο προβλημα , για τις γυναίκες νομίζω η λυση είναι να κανουν εμβόλιο για την προληψη καρκινου του τραχηλου της μητρας (νομιζω ετσι λεγεται ..)
    To εμβολιο ομως, περα απο τα διαφορα περιεργα που εχουν ακουστει , πρεπει να το κανεις πριν την εναρξη της σεξουαλικης σου ζωης...

    Α , και επειδη εχω ακουσει οτι κουλο μπορειτε να φανταστειτε περι κονδυλωματων , να πω πως το οτι κολλαει και με αλλους τροπους δεν σημαινει οτι το προφυλακτικο ειναι τσαμπα κοπος ε ??

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    617
    βρε παιδια συγνωμη ειναι τοσο μεγαλο το ποσοστο? θα τρελαθω!!! τι αλλος τροπος μεταδοσης υπαρχει?
    για εμβολιο και γω φοβηθηκα να το κανω στα 25 ενω καποιες συμφοιτητριες μου το εκαναν
    Αυτο που ειναι απαραδεκτο ειναι οτι σε αυτα τα θεματα δεν δειχνουμε την αρμοζουσα προσοχη και υπευθυνοτητα. Απο τη στιγμη που ξεκινησεις να εχεις σεξουαλικη ζωη πρεπει να φροντιζεις με ελεγχους την υγεια σου και να τηρεις κανονες υγιεινης και προφυλαξεις.

  7. #22
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by kaity View Post
    γιατι απο ποτε η γονιμοτητα εχει σχεση με τα αφροδισια?
    Φυσικά και έχουν σχέση με τη γονιμότητα αρκετά ΣΜΝ.
    Αλλά εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο στο παρόν θέμα.
    Αυτό που ήθελα να τονίσω ήταν ότι ένας άνθρωπος που κάποτε νόσησε, βεβαίως και μπορεί αργότερα στη ζωή του και να κάνει ελεύθερα έρωτα και να μην κολλήσει τον σύντροφο του. Πάντα βέβαια σε συνεργασία με τον γιατρό του.

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by unlucky View Post
    βρε παιδια συγνωμη ειναι τοσο μεγαλο το ποσοστο? θα τρελαθω!!! τι αλλος τροπος μεταδοσης υπαρχει?
    για εμβολιο και γω φοβηθηκα να το κανω στα 25 ενω καποιες συμφοιτητριες μου το εκαναν
    Αυτο που ειναι απαραδεκτο ειναι οτι σε αυτα τα θεματα δεν δειχνουμε την αρμοζουσα προσοχη και υπευθυνοτητα. Απο τη στιγμη που ξεκινησεις να εχεις σεξουαλικη ζωη πρεπει να φροντιζεις με ελεγχους την υγεια σου και να τηρεις κανονες υγιεινης και προφυλαξεις.
    Μπορεί να μεταδοθεί και από την επαφή με δέρμα που πάσχει. Δηλαδή μπορεί να κάνεις σεξ με προφυλακτικό, αλλά το πρόβλημα να βρίσκεται σε περιοχή που δεν καλύπτει το προφυλακτικό.
    Με λίγα λόγια, ή μένεις χωρίς καμία επαφή με το ανθρώπινο είδος, ή χρησιμοποιείς ολόσωμο προφυλακτικό! :p:p
    Αν κάποιος πάντως δεν κάνει σεξ με ανθρώπους που έχουν εμφανείς αλλοιώσεις - πληγές κλπ, χρησιμοποιεί προφυλακτικό, τηρεί στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και στη συνέχεια προτού κάνει ελεύθερα σεξ πάει για εξετάσεις, θα είναι μια χαρά.
    Αυτές είναι οι λογικές προφυλάξεις. Σε συνδυασμό με κάποια λογικά τσεκαπ ανά διαστήματα, όλα θα βαίνουν καλώς.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    339
    ουφφφφ, με αγχώσατε.. ξέρετε γιατί? γιατί διάβασα παραπάνω πάμπολλες αφέλειες που τις καταγράφετε στην προσπάθειά σας να βοηθήσετε.. η απάντηση στον φίλο -εδώ μέσα που είμαστε και με τις γνώσεις που δεν έχουμε- μπορεί και οφείλει να αφορά μόνον το ψυχολογικό κομμάτι. το ιατρικό κομμάτι είναι δουλειά του ζευγαριού με το γιατρό τους.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    4
    Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και να πω πως όντως το θέμα το άνοιξα για το ψυχολογικό του κομμάτι. Θα ήθελα εδώ να σας αναφέρω ότι από την πρώην μου και ύστερα δεν έχω συζητήσει με κάποιον άλλο το θέμα αυτό. Ίσως αυτό έκανε τη ψυχολογία μου ακόμα χειρότερα. Σκεφτείτε να το έχετε και να το λέτε στο φίλο σας και μετά να ντρέπεστε να του κατουρήσετε τη τουαλέτα του σπιτιού του και να νομίζει ότι από αυτό μπορεί να κολλήσει και εκείνος, ακούγεται αστείο το ξέρω. Ως αναφορά τη σχέση που έχω τώρα η κοπέλα δείχνει κάπως διστακτική που τις το ανέφερα, μου έχει πει ας πούμε ότι την τρομάζει κάπως η σκέψη πως εκεί που είναι υγιής να βρεθεί ξαφνικά με αυτό.
    Last edited by nick85; 19-09-2013 at 19:09.

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Αγνοια και γνώση με την σειρά τους προκαλούν φόβο...
    Δεν είσαι οροθετικός...
    Άραξε...
    Ο φίλος σου είναι κομπλεξικός...
    Πηγες κτηνίατρο και σου είπε πως γίνεται να κολλήσεις άλλων...
    Δεν πιάνει αν των κατουρήσεις στην μούρη,ποσο μάλλον αν του κατουρήσεις λίγο την λεκάνη...
    Οποτε χαλάρωσε.
    Απλά θέλει προφυλακτικό από εδώ και πέρα,1-2 ανάλογος το ποσο ράμπο την έχεις δει στο κρεβάτι.
    Από κει και πέρα δεν υπάρχει κάτι άλλο...

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by betelgeuse View Post
    To εμβολιο ομως, περα απο τα διαφορα περιεργα που εχουν ακουστει , πρεπει να το κανεις πριν την εναρξη της σεξουαλικης σου ζωης...

    Α , και επειδη εχω ακουσει οτι κουλο μπορειτε να φανταστειτε περι κονδυλωματων , να πω πως το οτι κολλαει και με αλλους τροπους δεν σημαινει οτι το προφυλακτικο ειναι τσαμπα κοπος ε ??
    Noμίζω οτι πρεπει να το κάνεις πριν την εναρξη της σεξουαλικης σου ζωης απλα για να μην εχεις εκτεθεί ήδη ,,αλλά και μετα μπορεί να σε προφυλάξει αν δεν έχεις εκτεθεί μεχρι τη στιγμη που θα κάνεις το εμβόλιο, λογικά .

    Γιά τη χρήση προφυλακτικου και γενικα προφυλάξεων εχει να κάνει και με τον τύπο κονδυλωμάτων , υπαρχουν διάφοροι τυποι κονδυλωμάτων και εχουν διαφορετική συμπεριφορα ως προς την μετάδοτικότητα τους , ίσως καποιος που έχει περισσοτερη γνωση στο θέμα θα ηταν οφέλημο να μας ενημέρωνε περισσότερο σε αυτό .

  13. #28
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    1
    Καλησπέρα!
    Θα ήθελα να σας πω τη δική μου ιστορία σε σχέση με τα κονδυλώματα.
    Κατ' αρχήν να πω ότι το ίντερνετ είναι εργαλείο αλλά χρειάζεται και περιοριστικούς όρους! Πριν από μερικά χρόνια έβγαλα ένα μικρό σπυράκι στο χρώμα του δέρματος κι έτρεξα αμέσως σε 2 γιατρούς , γυναικολόγο και δερματολόγο(να σημειώσω ότι δεν είμαι αρρωστοφοβική). Κανένας από τους δυο δε με θορύβησε, μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα. Με τον καιρό άρχισε να μεγαλώνει κι είχα κνησμό στην περιοχή ενώ έβλεπα και 2-3 μικρά σπυράκια ίδια μ' αυτό όταν ήταν μικρό. Εγώ από φωτογραφίες στο ίντερνετ όμως ήμουν σίγουρη.
    Ξαναπήγα στον γυναικολόγο , ο οποίος μου είπε ότι το μεγάλο ήταν τελικά κονδύλωμα, τα μικρά δεν τα είδε καν!Μάλιστα ο τελευταίος έκανε και ενοχλητικά σχολιάκια του τύπου ''πρόσεχε με ποιους πας''. Συνέχισα να το ψάχνω μέχρι που κατέληξα σε μια υπέροχη δερματολόγο η οποία με βεβαίωσε ότι είναι κονδυλώματα , μου έκανε την ίδια στιγμή καυτηριασμό και είπε απλά να το παρακολουθούμε. Με ηρέμησε τόσο, μου είπε να χαίρομαι το σεξ, να είμαι ήρεμη και ότι ναι μεν θα μείνει για πάντα ο ιός, αλλά είναι τόσο συχνό φαινόμενο και δε θα πεθάνουμε κιόλας.
    Για να μη σας κουράσω να πω ότι το ίντερνετ είναι εργαλείο γιατί σε βοηθά να βρεις τα συμπτώματα, αλλά υπάρχει και τόση παραπληροφόρηση. Έχω διαβάσει ότι καυτηριασμός πονάει ανυπόφορα(εμένα μου έκανε τοπικά αναισθησία και ένιωθα μόνο κάτι σαν τσούξιμο αφού η δράση της πέρασε), ότι κοστίζει πολύ ακριβά (εμένα μου πήρε μόνο την επίσκεψη) και άλλες αηδίες. Χρειάζεται μόνο να βρείτε τον κατάλληλο γιατρό και ας το καταλάβουμε πια δεν είναι όλοι ίδιοι. Ορισμένοι είναι κάφροι και άλλοι είναι και ψυχολόγοι, μόνο που τους ακούς νομίζεις ότι ήδη γιατρεύτηκες! Αυτά! Περαστικά σε όλους τους πάσχοντες, τρέξτε στους γιατρούς και να προσέχετε τους εαυτούς σας

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Και μετά;
    By araxni in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 14-12-2013, 03:01
  2. Πρεπει να χω κονδυλώματα τι κανουμε?
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 12-11-2011, 18:19
  3. Κατάθλιψη... και μετά τί;
    By Militon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 12-06-2011, 22:06
  4. Και μετά τι??
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-2010, 16:11
  5. σεξ και μετα????
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2008, 00:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •