Οκ, κονδυλώματα, μετά;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    4

    Οκ, κονδυλώματα, μετά;

    Καλησπέρα σας, είμαι 28 ετών και πριν λίγο καιρό βρέθηκα τυχαία στο φόρουμ του e-psychology και έχω διαβάσει αρκετά ενδιαφέροντα θέματα τόσο στις ερωτήσεις όσο και στις απαντήσεις των μελών. Σήμερα παίρνω το θάρρος να σας πω και γω το δικό μου πρόβλημα. Πριν μερικά χρόνια κόλλησα από κάποια κονδυλώματα (χωρίς να το γνωρίζω φυσικά). Αμέσως μετά έκανα μια σχέση που κράτησε 3 χρόνια. Πάνω σε αυτή τη σχέση ανακάλυψα ότι είχα τον ιό κολλώντας φυσικά και τη σύντροφο μου, ιατρικά τουλάχιστον τρέξαμε αμέσως οπότε κάπως το καλύψαμε. Όμως ψυχολογικά διαλυθήκαμε εντελώς, αυτό το πράγμα δε φεύγει κιόλας. Εν πάση περιπτώσει χωρίσαμε στα 3 χρόνια. Καθώς χωρίσαμε όμως τους 6 μήνες που ήμουν μόνος αναρωτιόμουν τι θα συνέβαινε σε μια επερχόμενη γνωριμία και η ψυχολογία μου υπό το μηδέν, σκεφτόμουν ακόμα και το ενδεχόμενο να συνεχίσω να μένω μόνος. Πριν ένα μήνα γνώρισα ένα υπέροχο κορίτσι, καθ'όλη τη διάρκεια που γνωρίζαμε ο ένας τον άλλον μου βγήκε απόλυτη ειλικρίνεια ακόμη και σ'αυτό. Φυσικά σεξ δεν έχουμε κάνει ακόμα και αυτός είναι ο λόγος που σας γράφω. Φοβάμαι ότι δε θέλω να τη κολλήσω κάτι και μου χει δημιουργηθεί ψυχολογικό επάνω στον ερωτικό τομέα, το ίδιο και εκείνη φοβάται και δε ξέρει και τι να κάνει. Πολύ θα πούνε φόρα προφυλακτικό και κάντο. Όμως και αυτό δε προστατεύει απόλυτα το οποίο το γνωρίζουμε και οι δυο. Τι με συμβουλεύεται να κάνω σε μια τέτοια περίπτωση; Υπάρχει κάποιος που το έχει βιώσει όλο αυτό; Σας ευχαριστώ για το χώρο και το χρόνο των απαντήσεων σας :)
    Last edited by nick85; 18-09-2013 at 05:34.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    94
    γειαα σου,αν δεν εχεις τωρα κονδυλωματα τα εχεις αφαιρεσει δηλαδη,αν και εχεις τον ιο στο ιμα σου ξερεις αν ακομα κι ετσι κολλιται..παντως διαβασα στο ιντερνετ οτι το σκορδο βοηθαει στο να φυγουν,τρυψιμο με αυτο αλλα και καταποση μιας και ειναι ευεργετικο για το σωμα και αλλες αρρωστιες ;) η κοπελα σου τι σου εχει πει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    4
    Δεν έχω κάποια κονδυλώματα αυτή τη στιγμή, μόλις παρουσίασα στη προηγούμενη σχέση τα αφαίρεσα αμέσως και δε ξαναπαρουσίασα, μόνο τον ιό. Το θέμα είναι πως και μόνο τον ιό να έχεις κολλάει και πάλι κάποιος που δεν τον έχει και οι πιθανότητες με προφυλακτικό είναι πως αν δε κολλήσει στη πρώτη, στις επομένες κάποια στιγμή θα γίνει. Για τη κοπέλα γίνεται όλο αυτό, οι άντρες δε παθαίνουν τίποτα, απλώς είναι φορείς. Όσο κατανόηση και να δείχνει μου έχει πει πως την τρομάζει λίγο όλο αυτό και καλά κάνει, στα καλά καθούμενα να τρέχει για εξετάσεις (επώδυνες, οι γυναίκες ξέρουν) στους γιατρούς.

  4. #4
    ...μιλα με το γιατρό σου καλύτερα και όχι με μας.
    Μου φαίνεται πολύ περίεργο να έπαθες μια φορά κάτι που το αντμετωπίζουν εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο και να μη μπορείς να ξανα έρθεις σε επαφή.
    Κάτι πάει λάθος σε αυτή την ιστορία. Βρες το.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2013
    Posts
    4
    Quote Originally Posted by Θεοφανία View Post
    ...μιλα με το γιατρό σου καλύτερα και όχι με μας.
    Μου φαίνεται πολύ περίεργο να έπαθες μια φορά κάτι που το αντμετωπίζουν εκατομμύρια άνθρωποι σε όλο τον κόσμο και να μη μπορείς να ξανα έρθεις σε επαφή.
    Κάτι πάει λάθος σε αυτή την ιστορία. Βρες το.
    Ναι Θεοφανία, το έχω πάρει πολύ άσχημα το όλο θέμα απλό, είχα μια πολύ άσχημη αντιμετώπιση από την πρώην σε σημείο που με κατηγόρησε ότι εγώ φταίω για όλο αυτό, το τρέξιμο στους γιατρούς, τις φοβίες της, τα ξεσπάσματα της. Δε θα ήθελα να το ξαναπεράσω όλο αυτό. Τι ακριβώς να βρω, εσύ πες μου σαν γυναίκα που είσαι πως θα αντιμετώπιζες έναν άνθρωπο με το ίδιο πρόβλημα. Ευχαριστώ για την απάντηση...

  6. #6
    Quote Originally Posted by nick85 View Post
    Ναι Θεοφανία, το έχω πάρει πολύ άσχημα το όλο θέμα απλό, είχα μια πολύ άσχημη αντιμετώπιση από την πρώην σε σημείο που με κατηγόρησε ότι εγώ φταίω για όλο αυτό, το τρέξιμο στους γιατρούς, τις φοβίες της, τα ξεσπάσματα της. Δε θα ήθελα να το ξαναπεράσω όλο αυτό. Τι ακριβώς να βρω, εσύ πες μου σαν γυναίκα που είσαι πως θα αντιμετώπιζες έναν άνθρωπο με το ίδιο πρόβλημα. Ευχαριστώ για την απάντηση...
    ...κοίτα, δεν μου χει τύχει κάτι τέτοιο, οπότε δεν έχω συγκεκριμένη άποψη.
    Στην εποχή μας όμως, μου φαίνεται τραγικό που ακόμη και όσοι έχουν aids μπορούν (με τις ανάλογες προφυλάξεις) να έρθουν σε επαφή, να μη μπορεί κάποιος με κονδυλώματα. Γι αυτό σε παρέπεμσα στο γιατρό σου.
    Μόνο εκείνος θα σου δώσει ασφαλείς πληροφορίες.
    Last edited by Θεοφανία; 18-09-2013 at 18:59.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    μια φιλη μου ειχε κονδυλωματα και τις τα καυτηριασαν.μετα εμεινε εγκυος και τωρα εχει ενα παιδακι.λογικα δε μπορεις να μεινεις ολη σου τη ζωη χωρις σεξ,και πολυ καλα κανεις που ανησυχεις για την υγεια των συντροφων σου.αν ρωτησεις το γιατρο σου θα σε συμβουλεψει καλυτερα απο μας.σιγουρα καποιος τροπος θα υπαρχει

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    nick, με τα κονδυλώματα δεν μπορείς να ξέρεις με βεβαιότητα ποιος κόλλησε ποιον και πότε ακριβώς. Γι' αυτό δεν έχουν κανένα νόημα οι αλληλοκατηγορίες.
    Επίσης, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά και αναμφίβολα χρειάζεται να πας στο γιατρό και να ενημερωθείς πλήρως.
    Φυσικά και θα μπορείς να κάνεις έρωτα και μάλιστα χωρίς προφυλακτικό, αλίμονο αν έμεναν χωρίς σεξουαλική δραστηριότητα όσοι κάποτε μολύνθηκαν και φυσικά μπορείς να τα έχεις όλα αυτά χωρίς κίνδυνο να κολλήσεις το σύντροφο σου. Αλλά το πώς και πότε για όλα αυτά θα στα εξηγήσει και ο γιατρός, μην αγχώνεσαι με ολες αυτές τις σκέψεις.
    Πάντως κι εγώ έχω παλιό γνωστό που κάποτε μου έλεγε τις περιπέτειες του με τα κονδυλώματα... αυτή τη στιγμή έχει δυο παιδάκια και σε διαβεβαιώ ότι τα απέκτησε με τον φυσικό τρόπο και είναι κι αυτός και η γυναίκα του υγιείς. Οπότε όχι στον πανικό και την καταστροφολογία! :)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    197
    geia soy.Νικ να σε καθυσηχασω.εγω εχω τον ιο HIV αλλά σε άλλο τυπο (οχι κονδυλώματα) . Οταν το έμαθα το αγορι μου με χωρισε (λες κι εγω εφταιγα) και καθόλου όμορφα μάλιστα..(ημουνα πραγματικά χαλια τοτε...ενα δραμα).Μετά γνωρισα ακόμα ενα αγόρι το οποίο επίσης με χώρισε οταν το είπα. Τεσπα,μετά συζήτησα με γυναικολόγο μου ο οποίος μου συνέστησε να μην το λέω γιατι οι περισσότεροι τρομάζουν αλλά Παντα παντα πάντα να προσέχω και να χρησιμοποιώ προφυλαξεις.Ψάξε λίγο το ιντερνετ να δεις τι ποσοστό των σεξουαλικα ενεργων ανθρώπων εχουν τον ιο.Θα πάθεις πλάκα. Γιατί στο λέω?Γιατί οι περισσότεροι είτε το εχουν κ δεν το γνωρίζουν είτε δεν το λένε. Οσο δεν εχεις κανένα εμφανή συμπτωμα μπορείς να κάνεις ερωτα με προφυλάξεις. Οταν παρουσιαστούν τα κονδυλώματα τότε να επισκέπτεσαι το γιατρό για να πάρεις τη κατάλληλη φαρμακευτική αγωγη. Μην ανησυχεις. Ουτε πρόβλημα στο να κανει παιδια η γυναίκα σου θα εχει. Απλά να εχεις το νου σου όσο εισαι ανυπαντρος να προσεχεις.
    Οσο για το δικο μου στορυ αν σε ενδιαφέρει,γνωρισα μετα ενα παιδί.Μετα απο λίγο καιρό του το είπα και ξέρεις τι απάντησε" σαγαπάω για 2 λόγους,πρώτον γιατι εισαι το κορίτσι μου και δευτερον γιατι εισαι ανθρωπος" και δεν ειχε κανενα προβλημα. Επίσης ο αρραβωνιαστικός μου τωρα δε φοβάται καθόλου και δεν προσέχουμε.Γενικό συμπέρασμα: Δίπλα σου να εχεις ανθρώπους που αγαπάνε τον άλλον και μπορούν να τον δεχτούν όπως είναι ετσι όπως κι εσυ θα τους φερόσον.Να έχει καλή καρδιά η κοπέλα σου.αυτο να δεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Άραξε αδερφέ.
    Έχω και εγώ,μοχθηρά κονδυλώματα,εδώ και 2 χρονια.
    Έχω κάνει έναν καυτηριασμό,πρέπει να πάω για δεύτερο όπου νάνε.
    Δεν χρειάζεται να φοβάσαι,δεν κολλας την σύντροφο σου εάν γίνει με προφυλακτικό.
    Και φυσικά καλά έκανες και της το είπες,πρέπει να είσαι ξεκάθαρος με το θέμα.
    Επίσης πρέπει να το πάρεις πρέφα ότι,απλά είναι κάτι το οποιo θα έχεις μια ζωή,όπως θα έχεις μάθει,δεν "γιατρεύεται"απλά πας καίγεσαι,για κάποιο διάστημα είσαι καθαρός,μετά "ξανα καιγεσαι".Αυτά πάνω κάτω.
    Οποτε coolare,φορα κράνος και χώσου.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by marina38 View Post
    nick, με τα κονδυλώματα δεν μπορείς να ξέρεις με βεβαιότητα ποιος κόλλησε ποιον και πότε ακριβώς. Γι' αυτό δεν έχουν κανένα νόημα οι αλληλοκατηγορίες.
    Επίσης, τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά και αναμφίβολα χρειάζεται να πας στο γιατρό και να ενημερωθείς πλήρως.
    Φυσικά και θα μπορείς να κάνεις έρωτα και μάλιστα χωρίς προφυλακτικό, αλίμονο αν έμεναν χωρίς σεξουαλική δραστηριότητα όσοι κάποτε μολύνθηκαν και φυσικά μπορείς να τα έχεις όλα αυτά χωρίς κίνδυνο να κολλήσεις το σύντροφο σου. Αλλά το πώς και πότε για όλα αυτά θα στα εξηγήσει και ο γιατρός, μην αγχώνεσαι με ολες αυτές τις σκέψεις.
    Πάντως κι εγώ έχω παλιό γνωστό που κάποτε μου έλεγε τις περιπέτειες του με τα κονδυλώματα... αυτή τη στιγμή έχει δυο παιδάκια και σε διαβεβαιώ ότι τα απέκτησε με τον φυσικό τρόπο και είναι κι αυτός και η γυναίκα του υγιείς. Οπότε όχι στον πανικό και την καταστροφολογία! :)
    γιατι απο ποτε η γονιμοτητα εχει σχεση με τα αφροδισια?

  12. #12
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    αν εχεις κονδυλωματα ειναι πιο δυσκολο να μεινεις εγκυος

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by viky View Post
    αν εχεις κονδυλωματα ειναι πιο δυσκολο να μεινεις εγκυος
    αν δε το θεραπευσεις και το χεις καμια δεκαρια χρονια, ισως

  14. #14
    Member
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    athens
    Posts
    87
    εμενα η φιλη μου δε ξερω ποσο καιρο τα ειχε και δε το ηξερε.πηγε στο γιατρο επειδη δε μπορουσε να κανει παιδι και της τα εκαψε.τοσο απλο.μετα απο ενα χρονο εμεινε εγκυος.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    933
    Quote Originally Posted by viky View Post
    εμενα η φιλη μου δε ξερω ποσο καιρο τα ειχε και δε το ηξερε.πηγε στο γιατρο επειδη δε μπορουσε να κανει παιδι και της τα εκαψε.τοσο απλο.μετα απο ενα χρονο εμεινε εγκυος.
    και τι σημαινει αυτο?οτι αυτη ηταν η αιτια?δεν υπαρχει τετοια ερευνα.πιο πολυ για καρκινο ειναι ενοχα παρα για γονιμοτητα.γυναικολογοι τα λενε οχι εγω

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Και μετά;
    By araxni in forum Κακοποίηση
    Replies: 8
    Last Post: 14-12-2013, 04:01
  2. Πρεπει να χω κονδυλώματα τι κανουμε?
    By elirene in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 25
    Last Post: 12-11-2011, 19:19
  3. Κατάθλιψη... και μετά τί;
    By Militon in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 12-06-2011, 23:06
  4. Και μετά τι??
    By annouk in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-06-2010, 17:11
  5. σεξ και μετα????
    By zouzounitsaaa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 21
    Last Post: 06-08-2008, 01:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •